Już dzisiaj o godzinie 18.00 rusza kolejny sezon 36,6. Co tym razem przygotowała dla widzów prowadząca program Ewa Drzyzga? Ewę i prof. dra hab. n. med. Krzysztofa Łabuzka gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Jak im się razem pracuje?
Claire Wineland od urodzenia cierpiała na mukowiscydozę. Wiedziała, że ma szansę przeżyć zaledwie kilka lat. Przeżyła 21 lat. Sporą część swojego krótkiego życia spędziła w szpitalu. Zmarła tydzień po przeszczepie płuc, który był jej ostatnią nadzieją. Zanim jednak odeszła, stała inspiracją dla wielu milionów internautów. Na swoim wideoblogu opowiadała nie tylko o przemijaniu, ale przed wszystkim o radości z każdego przeżytego dnia. Jako czternastolatka wyszła na scenę, by wygłosić swoje pierwsze motywacyjne przemówienie. Założyła też fundację dla nieuleczalnie chorych dzieci. Poznajcie historię Claire Wineland.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tadeusza Węgrzynowskiego, współtwórcę polskiego Internetu. Pan Tadeusz w 1990 roku wysłał pierwszego maila z Kopenhagi do Polski. Internet to nie tylko rozrywka. Przekonaliśmy się już o tym nie raz, że Internet także może pomagać. Dziś współtwórca Internetu prosi internautów o pomoc dla swojego syna. Dominik Węgrzynowski cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zachorował 12 lat temu. Wówczas wyzdrowiał. Niestety nastąpił nawrót choroby. Dominik ma jednak szansę ponownie wyzdrowieć. Potrzebny jest do tego biologiczny lek wart 800 tys zł. Pomóżmy!
Okazuje się, że wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest wykonywana przez kosmetyczki. Niestety nie potrafią one sobie radzić z powikłaniami, które często pojawiają się po zabiegach. Wówczas pacjentki szukają pomocy u lekarzy. Gościem Dzień Dobry TVN była dr Maria Noszczyk, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej, która doradziła, by przed zabiegiem sprawdzić, jaki produkt zostanie nam podany. Nasz niepokój powinna również wzbudzić zbyt niska cena zabiegu.
Blizny mogą być źródłem kompleksów. W jaki sposób można zmniejszyć ich widoczność? Czy maści dostępne w aptekach są pod tym względem skuteczne? Dlaczego u jednych powstają blizny po trądziku lub ospie, a u innych nie? Czy świeże blizny można opalać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Bartłomieja Kwieka.
Gdy twoje dziecko unika aktywności fizycznej i dużo czasu spędza siedząc przed telewizorem, komputerem lub przy biurku, może nabawić się wad postawy. Jak prawidłowo dbać o kręgosłup dziecka? Jak siedzieć przy biurku, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa? Jak powinien być ustawiony monitor komputera? Czym jest skolioza, lordoza, a czym kifoza? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Biotechnolog prof. Justyna Drukała Z Uniwersytetu Jagiellońskiego ma wieloletnie doświadczenie w hodowli komórek skóry ludzkiej oraz ich przeszczepach w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego zajęła się właśnie inżynierią komórkową i jej wykorzystaniem w medycynie, jak wygląda proces hodowli skóry, czy ta terapia może być wykorzystywana przy bielactwie i w zabiegach upiększających. Nad czym obecnie pracuje badaczka?
25 lat temu Krzysztof Wąsik, przeglądając się w lustrze, zauważył małą rankę w pobliżu ust. "Na początku to było prawie niezauważalne, myślałem, że samo zejdzie, potem zaczęło rosnąć". Okazało się, że był to nowotwór skóry. Po pierwszej, nieudanej, operacji pan Krzysztof trafił pod opiekę dr Anny Chrapusty. Dziś przyzwyczaja się już do swojej "nowej twarzy". Z panią doktor rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN m.in. o rodzajach nowotworów skóry i metodach ich leczenia.
W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy uśmiechnięte pacjentki Malo Clinic - Justynę Studzian-Błaszczyk i Katarzynę Naworską. Opowiedziały nam o tym, jak zmieniło się ich życie po metamorfozie stomatologicznej. Jak się teraz czują? Czy leczenie było bolesne?
O nowoczesnych metodach leczenia wad wzroku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z doktorem Tomaszem Goździewiczem, specjalistą chorób oczu. Co oferuje nam nowoczesna okulistyka? Czy każdą wadę wzroku można skorygować? Ile trwa taki zabieg? Badaniu wzroku postanowił się poddać nawet Andrzej Sołtysik...
Epidermolysis Bullosa, zwana również "EB", to pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba jest uwarunkowana genetycznie. W jej przebiegu skóra jest delikatna jak papier. Każda zmiana opatrunków wiąże się z bólem i płaczem dziecka. W Polsce choruje około 300 dzieci. Raz do roku dla rodzin, które borykają się z "EB" są organizowane specjalne turnusy rehabilitacyjne. Tam rodzice chorych dzieci mogą wymieniać się doświadczeniami. Rodzicom pomaga Fundacja "Urgo". Dostarcza im najnowsze opatrunki, organizuje wyspecjalizowane kursy, inwestuje również w badania, które mają pomóc w walce z chorobą.
U Anny Di Gusto stwierdzono uraz barku, którego Pani Anna nabawiła się podczas wypadku na nartach. Rehabilitacja skupiła się na terapii manualnej ultradźwiękami i krioterapią. Efektów niestety nie było. Dlatego lekarze zaproponowali Pani Annie biomechaniczną stymulację. W Europie jest to jedna z najefektywniejszych form terapii. Kto może poddać się tym zabiegom? Jakie efekty daje biomechaniczna stymulacja?
Wakacje to czas odpoczynku od roku szkolnego. Wyjazd na kolonię to szansa na poznanie nowych miejsc oraz zyskanie przyjaciół. Niestety blisko 50% polskich dzieci nie wyjeżdża nigdzie na wakacje. Fundacja Muszkieterów organizuje kolonie dla dzieci z rodzin niezamożnych, a także dzieci przebywających w domach dziecka oraz rodzinach zastępczych. Gdzie w tym roku dzieciaki wyjadą na kolonię? Jakie atrakcje czekają na dzieci na takich wyjazdach? Jak można wspomóc Fundację? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Sylwię Gruchałę, ambasadorkę akcji "Wakacje z Muszkieterami" oraz Aldonę Antczak-Drews z Fundacji Muszkieterów.
Latem chętnie eksponujemy swoje stopy. Jak letnie obuwie wpływa na nasze stopy? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy ortopedę dr Alinę Blachę. Na co zwracać uwagę dobierając letnie buty? Czy to prawda, że popularne i bardzo wygodne japonki są niezdrowe dla naszych stóp?
Każdy z nas chce wrócić z urlopu z piękną opalenizną. Jak się opalać w sposób bezpieczny dla skóry? W studiu Dzień Dobry Wakacje swoją wiedzą na temat bezpiecznego opalania podzieliła się z nami dermatolog dr Magda Łuczkowska. Czy Wy używacie kremów z filtrem?
To pierwsza taka operacja w Polsce! 6 lipca zespół lekarzy przeprowadził operację, która pomoże przywrócić twarz Olafowi. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną, która spowodowała, że nie ma oczu i nosa. W studiu Dzień Dobry Wakacje o operacji i rokowaniach małego pacjenta opowiedzieli nam: dr n. med. Maciej Jagielak chirurg szczękowy z CMKP Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie oraz Piotr Pogorzelski specjalista chirurgii i urologii dziecięcej, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Joanna Jutkiewicz Sypniewska, chirurg plastyczny i dziecięcy ze szpitala przy ul. Niekłańskiej.
W bezpiecznej strefie Volkswagena Robert Stockinger spotkał się z małymi superbohaterami. Jakimi mocami dysponują? Zdradziła nam to blogerka - Ilona Kostecka. Zobaczcie.
O dopalaczach i zagrożeniu jaki ze sobą niosą rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem społecznym: "To jest typ substancji, której NIGDY NIE WOLNO WZIĄĆ! O ile przy marihuanie możemy jeszcze sobie dyskutować, to tutaj mamy do czynienia z czynnością, której nigdy w życiu nie wolno popełnić"! Dlaczego te środki są tak niebezpieczne? Jak rozpoznać, że dziecko jest pod ich wpływem i jak wówczas powinniśmy zareagować?
Poznajcie Pawła, bohatera kolejnej metamorfozy uśmiechu. Jego problemy z zębami zaczęły się już w podstawówce. Jak mówi "to problem natury estetycznej, moje zęby są mocno pokrzywione, mam dużo ubytków, odsłonięte szyjki...". Dziś nasz gość już nie wstydzi się uśmiechać. O leczeniu p. Pawła opowiedziały nam Anna Grabowska i Małgorzata Bachanek z Malo Clinic Warsaw.
W Niemczech ponad 2,5 mln seniorów potrzebuje codziennej opieki. Siedemdziesiąt procent z nich preferuje opiekę domową. Bardzo cenione przez niemieckich seniorów są opiekunki z Polski. Dlaczego? Jakie warunki powinny spełniać, aby móc zajmować się starszymi osobami w Niemczech? Ile mogą zarobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: właścicielkę Centrum Językowego Konik Magdalenę Kopacz oraz właścicielkę firmy Seniocare24 Renatę Föry.
W Gdańsku odbywa się kurs dla akupunkturzystów z mało znanej w Polsce metody doktora Yoshio Manaki. Do Trójmiasta wysłaliśmy reporterkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Jaroszyńską, aby sprawdziła, na czym polega ta metoda i w przypadku jakich schorzeń ona pomaga.
Jeszcze nikt nie wymyślił eliksiru młodości, ale są produkty, które spowalniają procesy starzenia się. Co powinniśmy jeść, jeżeli chcemy pozostać młode i piękne? O tych produktach opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Radowicka.
Mundial, a zwłaszcza mecze naszej reprezentacji, to czas ogromnych emocji, często wyrażanych wokalnie. Jak zadbać o głos, by po pełnym dramatyzmu meczu, meczu go nie stracić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy specjalistę w tej kwestii - Piotra Balickiego, animatora publiczności i trenera w „Małych Gigantach”.
Od półtora roku Pani Grażyna Dymecka jest w śpiączce. Jej mąż oraz córka Agata robią wszystko, aby wybudzić ją ze śpiączki. Niedawno spotkali się ze specjalistą do spraw urządzeń badawczych Krzysztofem Malejem, który umożliwił im skontaktowanie się z Panią Grażyną za pomocą systemu Mind Beagle. Jak działa ten system? Co wykazuje? Czy możliwość rozmowy z najbliższymi motywuje pacjentów do pracy?
Anoreksja jest bardzo podstępna i niełatwo z niej wyjść. Zachorować na nią mogą nie tylko osoby dorosłe i nastolatki, ale również dzieci. Najmłodsza pacjentka, która trafiła do szpitala gościa Dzień Dobry TVN ordynator Anety Górskiej-Kot miała tylko 9 lat! Jakie są pierwsze sygnały anoreksji? Do czego może prowadzić ta choroba? Dlaczego jest taka trudna w leczeniu?
W ostatnim czasie doszło do wielu pożarów składowisk śmieci. Niestety w ich wyniku do powietrza przedostały się szkodliwe substancje chemiczne. Jakie dokładnie? Co nam w związku z tym grozi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN kierownika Zakładu Chemii Analitycznej z Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Adama Grochowalskiego.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest uzupełnieniem podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak pacjenci coraz częściej nadużywają ten instytucji. W jakich sytuacjach można z niej korzystać, a kiedy udać się na SOR? Czego pacjent ma się prawo domagać w punkcie opieki nocnej i świątecznej?
Z uczuciem głodu zmaga się wiele osób będących na diecie. Czy uczucie głodu towarzyszy każdej diecie? Jak zapanować nad pragnieniem jedzenia tego, czego jeść nie powinniśmy? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dietetyczkę Agatę Ziemnicką-Łaska.
Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?
Problemem Karoliny były słabe i łamliwe zęby. Z powodu licznych obowiązków nie miała czasu się nimi zająć, a kiedy już decydowała się na wizyty u stomatologów, ci proponowali jej wstawienie protezy. W końcu kobieta zwróciła się o pomoc do ekspertów z Malo Clinic. Jaki zabieg jej zrobili? Efekt jest spektakularny.