Rusza kolejna akcja "Krzysiek pomaga pomagać". Tym razem środki będą zbierane dla Tomka Brzeskiego, który uległ poważnemu wypadkowi. Jak konkretnie będzie można wesprzeć akcję? Gośćmi Katarzyny Olubińskiej byli: Staszek Karpiel-Bułecka, Mateusz Janicki i Krzysztof Graczyk.
Zimą nie trudno o odmrożenia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie warunki pogodowe im sprzyjają? Czym się kończą odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger zapytał o to ratownika TOPR Adama Maraska.
Bigoreksja dotyka ok. 10 proc. ćwiczących na siłowniach. Chorujące na nią osoby uważają, że są zbyt szczupłe i mają za mało mięśni, dążą więc do tego, aby tę muskulaturę rozbudowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trenera personalnego Szymona Gasia i psychologa Tomasza Kozłowskiego, aby porozmawiać z nimi o obsesji na punkcie umięśnionego ciała. Na bigoreksję częściej chorują mężczyźni, czy może jednak kobiety? Jak się od niej uwolnić?
Wywodzący się z medycyny chińskiej, z połowy XV wieku, masaż gua sha może być alternatywą dla medycyny estetycznej. Na czym ten masaż polega, jak często należy go wykonywać i jakich efektów możemy się po nim spodziewać? O tym w studiu Dzień Dobry TVN blogerka Magdalena Lach, która pokazała nam, jak powinno się ten masaż wykonywać.
O tym, jak interpretować wyniki badań krwi rozmawialiśmy z Pauliną Ihnatowicz i Emilią Ptak, autorkami książki "Rozszyfruj swoją krew".
Transplantolog dr hab. n. med. Michał Wszoła szefuje konsorcjum, które prowadzi innowacyjne w skali świata badania nad stworzeniem bionicznej trzustki. W zespole powołanym przez doktora jest lekarz Andrzej Berman. Obu Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich projekt. Na jakim etapie są prace? Za ile lat możemy podziwiać jej efekty? Czy są jedynymi naukowcami na świecie, którzy pracują nad bioniczną trzustką? Jak oceniają stan transplantologii w Polsce?
Na Ukrainie szaleje gruźlica. Oficjalnie mówi się o 35 tys. zarażonych osób, natomiast nieoficjalnie może być ich nawet pół miliona. Czy Polakom również grozi epidemia tej choroby? Jakie są objawy gruźlicy? Kto jest na nią szczególnie narażony? Gościem Dzień Dobry TVN był Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.
Ponad 80% kobiet cierpi na cellulit. Wynika to przede wszystkim z gospodarki hormonalnej oraz z trybu życia. Czym dokładnie jest cellulit? Czy można go zwalczyć dietę i ćwiczeniami? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Kaczorowską, trenerkę personalną.
Okazuje się, że kawa nie jest taka zła, jak się do tej pory niektórym wydawało. Wcale nie wypłukuje magnezu i nie podnosi ciśnienia. O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyczka Anna Radowicka. Jaka kawa jest najzdrowsza? Ile kaw można pić w ciągu dnia?
Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić? Jakie są objawy typowe dla menopauzy? O przedwczesnej menopauzie mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.
Zosia Biecek urodziła się z niepełnymi kośćmi śródstopia, wygiętymi piszczelami, bez kości strzałkowych i więzadeł krzyżowych w kolanach. Z powodu tych wad dziewczynka nie może chodzić. Niestety lekarze w Polsce nie potrafią jej pomóc, a jedyną nadzieją jest kosztowna operacja w klinice sławnego amerykańskiego ortopedy dra Paleya. Rodzice Zosi - Karina Grabiańska-Biecek i Jakub Biecek robili wszystko, aby zebrać potrzebną kwotę. O swoim wysiłku w poszukiwaniu specjalisty, zbieraniu funduszy i darczyńcach mówili w Dzień Dobry TVN. Czy jest szansa na pełne wyleczenie wady? Kiedy zostanie przeprowadzona operacja?
Najnowszym trendem urodowym jest masaż twarzy bańkami. Na czym on polega? Jakie są zalety masażu? Czy masaż nadaje się do każdego typu cery? I czym różnią się bańki używane do masażu twarzy od tych, które stawiamy na plecach? W Studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agnieszkę Wyszyńską-Paluch, certyfikowaną trenerkę jogi.
Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie ma w sobie pasożyty. Skąd się biorą i jak je leczyć? Jakie są objawy choroby pasożytniczej? I dlaczego trudno się ich pozbyć z organizmu? O chorobach pasożytniczych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem klinicznym Hanną Stolińską-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia. Ekspert zdradza, jakie produkty są pomocne w walce z pasożytami.
Lekarze z Gniezna przeprowadzili innowacyjną operację usunięcia guza z chorej na raka piersi. Na czym polega nowa metoda leczenia? Czy zabieg pozwoli uniknąć wycieńczającej chemioterapii? Które przypadki zachorowań mogą być poddane zabiegowi? Gościem Dzień Dobry TVN był doc. Dawid Murawa, ordynator oddziału chirurgii w Gnieźnie.
Klinika Budzik odniosła kolejny sukces. Właśnie wybudził się ze śpiączki 4-letni Antoś. Chłopiec zapadł w nią z powodu ciężkiego urazu mózgu, do którego doszło w wyniku potrącenia przez samochód. Jak się czuje Antoś? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Wszystko wskazuje na to, że dzięki innowacyjnej metodzie wrocławskich specjalistów, dzieci chore na skoliozę, unikną w przyszłości operacji. Na czym polega nowe leczenie? Według danych aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Jak poradzić sobie z problemem na taką dużą skalę? I czym są implanty, które rosną wraz z dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedów: prof. Szymona Dragana i dr Wiktora Urbańskiego.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Snuzik. 17-latka jest młodym naukowcem, która odkryła, że polska cebula może zatrzymać rozwój malarii. W jaki sposób? Co uczennica robiła w Ghanie? I dlaczego w czasie badań naukowych Aleksandra musiała nauczyć sie cyrylicy?
Szacuje się, że ok. 15 proc. dzieci cierpi z powodu nawracających infekcji. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić? Jakie badania wykonać dziecku, które ciągle choruje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktor nauk biologii medycznej Patrycję Szachtę.
Około 4,5 mln Polaków choruje na nerki. Jak o nie dbać, żeby nie znaleźć się w gronie tych osób? Ile litrów płynów powinniśmy pić każdego dnia? Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że z nerkami dzieje się coś złego? Jakim badaniom się poddawać, aby sprawdzić stan tego organu? Czy choroby nerek są dziedziczne? Czy opatulanie dolnej części pleców chroni nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert.
Dane są zatrważające: ponad 50 proc. dzieci poniżej 13. roku życia ma za sobą doświadczenie z papierosem, a 15 proc. 15-latków pali już regularnie. W celu promowania postaw antynikotynowych wśród młodzieży zainicjowano kampanię Nie spal się na starcie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy osoby, które są zaangażowane w tę akcję: dr Magdalenę Cedzyńską z Centrum Onkologii oraz tancerza i choreografa Macieja "Glebę" Florka. Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Jak ich uchronić przed tym nałogiem?
Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 25 proc. Polaków choruje na otyłość. Jesteśmy też najszybciej tyjącym narodem w Europie. Niestety wiele polskich szpitali nie jest gotowa na to, aby leczyć bardzo otyłych pacjentów. W czym tkwi problem? Jak lekarze podchodzą do chorujących na otyłość? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: bariatra prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Remigiusz Ciupek, który schudł 70 kilogramów.
Zamiast korzystać z drogich zabiegów medycyny estetycznej, warto zrobić sobie masaż twarzy. Dzięki niemu też można zatrzymać czas. Jak go samodzielnie wykonać? Jak długo powinien trwać? Ile razy w tygodniu się masować? O tym, jak krok po kroku wykonać masaż twarzy mówiła W Dzień Dobry TVN kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Polskie szkoły i przedszkola atakuje epidemia wszawicy. Groźna choroba jest nie tylko trudna do wyleczenia, jest także dużym problemem społecznym. Wszawica łączy się ze wstydem. Rzecznik Praw Dziecka wysłał list do wszystkich szkół, w którym poinformował, że do przepadania dzieci pod kątem wszawicy nie potrzeba zgody rodziców. Jakie objawy daje nieleczona wszawica? Jak wygląda samo leczenie, a jak profilaktyka? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, biolog Łukasz Bożycki oraz pediatra Alicja Karney.
Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.
W naszym studiu: Martyna Ogórka - młoda mama, która skorzystała z programu wypożyczania pomp insulinowych kobietom w ciąży oraz Małgorzata Renke z córką Weroniką, 15-letnią zawodniczką tenisa ziemnego, u której dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP, została wcześnie zdiagnozowana choroba reumatologiczna co pozwoliło na szybkie wdrożenie leczenia.
Dwa lata temu pani Agnieszka zachorowała na glejaka wielopostaciowego - to złośliwy nowotwór mózgu, na który nie ma lekarstwa. W listopadzie 2017 przeszła pionierski, na skalę światową, zabieg polegający na wewnątrznaczyniowym podaniu leku do złośliwego guza mózgu. O tym, jak dziś czuje się pacjentka oraz o nowatorskiej metodzie leczenia nowotworów, opowiedział nam dr Michał Zawadzki, koordynator Pracowni Neuroradiologii Interwencyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Hormonem wzrostu leczy się dzieci z karłowatością, bywa jednak stosowany przez dorosłych jako specyfik przeciwko objawom starzenia. Czy hormon ten rzeczywiście zatrzymuje młodość? Jak się go pozyskuje? O jego pozytywnym i negatywnym działaniu mówili w Dzień Dobry TVN: dr n med. Ewa Kempisty-Jeznach i dermatolog dr Łukasz Preibisz.
Podobno migające ekrany tabletów i telefonów komórkowych fatalnie wpływają na nasz wzrok. Czy to prawda? Jak powinniśmy dbać o oczy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN okulistkę Monikę Dzięgielewską.
W Polsce zanotowano znaczący wzrost zachorowań na kiłę i inne choroby weneryczne. Gość Dzień Dobry TVN wenerolog i dermatolog dr Łukasz Preibisz powiedział, dlaczego kiła jest niebezpieczna dla człowieka, w jaki sposób można się nią zarazić, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.
Wybór szpitala przed porodem to kluczowa sprawa. Czym kierują się kobiety wybierając placówkę? Ile kosztuje poród w luksusowych warunkach? Na co może liczyć kobieta rodząc w szpitalu państwowym? Czy warto zapłacić za prywatną położną? Gościem Dzień Dobry TVN była Joanna Pietrusiewicz, Prezes Fundacji Rodzić Po Ludzku.