Zosia Biecek urodziła się z niepełnymi kośćmi śródstopia, wygiętymi piszczelami, bez kości strzałkowych i więzadeł krzyżowych w kolanach. Z powodu tych wad dziewczynka nie może chodzić. Niestety lekarze w Polsce nie potrafią jej pomóc, a jedyną nadzieją jest kosztowna operacja w klinice sławnego amerykańskiego ortopedy dra Paleya. Rodzice Zosi - Karina Grabiańska-Biecek i Jakub Biecek robili wszystko, aby zebrać potrzebną kwotę. O swoim wysiłku w poszukiwaniu specjalisty, zbieraniu funduszy i darczyńcach mówili w Dzień Dobry TVN. Czy jest szansa na pełne wyleczenie wady? Kiedy zostanie przeprowadzona operacja?
Najnowszym trendem urodowym jest masaż twarzy bańkami. Na czym on polega? Jakie są zalety masażu? Czy masaż nadaje się do każdego typu cery? I czym różnią się bańki używane do masażu twarzy od tych, które stawiamy na plecach? W Studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agnieszkę Wyszyńską-Paluch, certyfikowaną trenerkę jogi.
Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie ma w sobie pasożyty. Skąd się biorą i jak je leczyć? Jakie są objawy choroby pasożytniczej? I dlaczego trudno się ich pozbyć z organizmu? O chorobach pasożytniczych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem klinicznym Hanną Stolińską-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia. Ekspert zdradza, jakie produkty są pomocne w walce z pasożytami.
Lekarze z Gniezna przeprowadzili innowacyjną operację usunięcia guza z chorej na raka piersi. Na czym polega nowa metoda leczenia? Czy zabieg pozwoli uniknąć wycieńczającej chemioterapii? Które przypadki zachorowań mogą być poddane zabiegowi? Gościem Dzień Dobry TVN był doc. Dawid Murawa, ordynator oddziału chirurgii w Gnieźnie.
Klinika Budzik odniosła kolejny sukces. Właśnie wybudził się ze śpiączki 4-letni Antoś. Chłopiec zapadł w nią z powodu ciężkiego urazu mózgu, do którego doszło w wyniku potrącenia przez samochód. Jak się czuje Antoś? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Wszystko wskazuje na to, że dzięki innowacyjnej metodzie wrocławskich specjalistów, dzieci chore na skoliozę, unikną w przyszłości operacji. Na czym polega nowe leczenie? Według danych aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Jak poradzić sobie z problemem na taką dużą skalę? I czym są implanty, które rosną wraz z dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedów: prof. Szymona Dragana i dr Wiktora Urbańskiego.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Snuzik. 17-latka jest młodym naukowcem, która odkryła, że polska cebula może zatrzymać rozwój malarii. W jaki sposób? Co uczennica robiła w Ghanie? I dlaczego w czasie badań naukowych Aleksandra musiała nauczyć sie cyrylicy?
Szacuje się, że ok. 15 proc. dzieci cierpi z powodu nawracających infekcji. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić? Jakie badania wykonać dziecku, które ciągle choruje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktor nauk biologii medycznej Patrycję Szachtę.
Około 4,5 mln Polaków choruje na nerki. Jak o nie dbać, żeby nie znaleźć się w gronie tych osób? Ile litrów płynów powinniśmy pić każdego dnia? Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że z nerkami dzieje się coś złego? Jakim badaniom się poddawać, aby sprawdzić stan tego organu? Czy choroby nerek są dziedziczne? Czy opatulanie dolnej części pleców chroni nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert.
Dane są zatrważające: ponad 50 proc. dzieci poniżej 13. roku życia ma za sobą doświadczenie z papierosem, a 15 proc. 15-latków pali już regularnie. W celu promowania postaw antynikotynowych wśród młodzieży zainicjowano kampanię Nie spal się na starcie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy osoby, które są zaangażowane w tę akcję: dr Magdalenę Cedzyńską z Centrum Onkologii oraz tancerza i choreografa Macieja "Glebę" Florka. Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Jak ich uchronić przed tym nałogiem?
Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 25 proc. Polaków choruje na otyłość. Jesteśmy też najszybciej tyjącym narodem w Europie. Niestety wiele polskich szpitali nie jest gotowa na to, aby leczyć bardzo otyłych pacjentów. W czym tkwi problem? Jak lekarze podchodzą do chorujących na otyłość? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: bariatra prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Remigiusz Ciupek, który schudł 70 kilogramów.
Zamiast korzystać z drogich zabiegów medycyny estetycznej, warto zrobić sobie masaż twarzy. Dzięki niemu też można zatrzymać czas. Jak go samodzielnie wykonać? Jak długo powinien trwać? Ile razy w tygodniu się masować? O tym, jak krok po kroku wykonać masaż twarzy mówiła W Dzień Dobry TVN kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Polskie szkoły i przedszkola atakuje epidemia wszawicy. Groźna choroba jest nie tylko trudna do wyleczenia, jest także dużym problemem społecznym. Wszawica łączy się ze wstydem. Rzecznik Praw Dziecka wysłał list do wszystkich szkół, w którym poinformował, że do przepadania dzieci pod kątem wszawicy nie potrzeba zgody rodziców. Jakie objawy daje nieleczona wszawica? Jak wygląda samo leczenie, a jak profilaktyka? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, biolog Łukasz Bożycki oraz pediatra Alicja Karney.
Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.
W naszym studiu: Martyna Ogórka - młoda mama, która skorzystała z programu wypożyczania pomp insulinowych kobietom w ciąży oraz Małgorzata Renke z córką Weroniką, 15-letnią zawodniczką tenisa ziemnego, u której dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP, została wcześnie zdiagnozowana choroba reumatologiczna co pozwoliło na szybkie wdrożenie leczenia.
Dwa lata temu pani Agnieszka zachorowała na glejaka wielopostaciowego - to złośliwy nowotwór mózgu, na który nie ma lekarstwa. W listopadzie 2017 przeszła pionierski, na skalę światową, zabieg polegający na wewnątrznaczyniowym podaniu leku do złośliwego guza mózgu. O tym, jak dziś czuje się pacjentka oraz o nowatorskiej metodzie leczenia nowotworów, opowiedział nam dr Michał Zawadzki, koordynator Pracowni Neuroradiologii Interwencyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Hormonem wzrostu leczy się dzieci z karłowatością, bywa jednak stosowany przez dorosłych jako specyfik przeciwko objawom starzenia. Czy hormon ten rzeczywiście zatrzymuje młodość? Jak się go pozyskuje? O jego pozytywnym i negatywnym działaniu mówili w Dzień Dobry TVN: dr n med. Ewa Kempisty-Jeznach i dermatolog dr Łukasz Preibisz.
Podobno migające ekrany tabletów i telefonów komórkowych fatalnie wpływają na nasz wzrok. Czy to prawda? Jak powinniśmy dbać o oczy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN okulistkę Monikę Dzięgielewską.
W Polsce zanotowano znaczący wzrost zachorowań na kiłę i inne choroby weneryczne. Gość Dzień Dobry TVN wenerolog i dermatolog dr Łukasz Preibisz powiedział, dlaczego kiła jest niebezpieczna dla człowieka, w jaki sposób można się nią zarazić, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.
Wybór szpitala przed porodem to kluczowa sprawa. Czym kierują się kobiety wybierając placówkę? Ile kosztuje poród w luksusowych warunkach? Na co może liczyć kobieta rodząc w szpitalu państwowym? Czy warto zapłacić za prywatną położną? Gościem Dzień Dobry TVN była Joanna Pietrusiewicz, Prezes Fundacji Rodzić Po Ludzku.
Trądzik kojarzy się z nastolatkami. Jednak problem ten dotyczy także dorosłych. Co go wywołuje? Jak go leczyć? Jakie są skutki uboczne leków na trądzik? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.
Dwa i pół roku temu przedstawiliśmy w Dzień Dobry TVN historię Zuzi Machety, dziewczynki cierpiącej na bardzo rzadką chorobę genetyczną - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jej ciało pokrywało się bolesnymi, niegojącymi się ranami. Dzięki wsparciu 80 tys. osób udało się zebrać 6 mln zł na operację, która dała Zuzi nowe życie. Na czym polegała terapia przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych? Kto był dawcą skóry i szpiku kostnego? Czy dłonie dziewczynki zostały zrekonstruowane? Jak obecnie wygląda życie Zuzi i jej rodziny?
Udar mózgu - to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci. To także najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych osób. Co jest przyczyną udaru mózgu? Jakie są rodzaje udaru i komu on grozi? Jakie są pierwsze objawy udaru? I, jak leczyć pacjentów po udarze mózgu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy neurologiem Adamem Kobayashim.
We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?
W kwestii zdrowia i wyglądu włosów, bardzo duże znaczenie mają geny. Możemy jednak wpływać na ich stan, stosując odpowiednią dietę, pielęgnację i suplementację. O tym, jak o nie zadbać, zwłaszcza w okresie zimowym, rozmawialiśmy z Anną Kuznetsovą, która jest specjalistą trychologiem.
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?
Aż 48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro określa okres niepłodności jako najgorsze doświadczenie w swoim życiu. Czy piętno niepłodności i stres, jaki towarzyszy długotrwałym staraniom się o upragnione dziecko, odbija się na późniejszym macierzyństwie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Politkowską-Herman, psychiatrą z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Anną Mazur-Gajo, która sama zmagała się z niepłodnością, założycielką Akademii Płodności. A my mocno trzymamy kciuki za wszystkich starających się o dziecko!
GreenPeace Polska wydał raport, z którego wynika, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach, gdzie jakość powietrza nie spełnia obowiązujących w naszym kraju norm, natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli. O tych wynikach i negatywnym wpływie smogu na dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Markiem Józefiakiem z GreenPeace Polska i alergologiem dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim. Jak chronić dzieci przed smogiem?
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?
Nastała moda na probiotyki - podobno można dzięki nim wzmocnić swoją odporność. Czy to prawda? Czy można je brać profilaktycznie? Można je stosować bez konsultacji z lekarzem? Czy probiotyki mogą zaszkodzić? O działanie probiotyków zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Pediatrii WUM prof. dr hab. Hannę Szajewską.