W kolejnym odcinku cyklu Dziecinnie proste Zosia (lat 11) i Helenka (lat 8) tłumaczyły swojej babci, co wpływa na poczucie równowagi. Jakie doświadczenia przy tym zrobiły? Co pomaga w utrzymaniu równowagi?
Coraz więcej osób boryka się z problemami z zasypianiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN psychiatra dr Dorota Grobelna powiedziała jak poradzić sobie z tym problemem. Jakie przedmioty pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w sypialni? Czy pora zasypiania ma faktycznie znaczenie? Czego nie robić w łóżku? I co z lekami nasennymi?
Dariusz Laksa to naprawdę stylowy biegacz. Półmaratony i maratony biega w niebieskim garniturze. Dlaczego to robi? Od kiedy interesuje się modą? Czy garnitury nie ograniczają jego ruchów podczas biegania?
Od strony technicznej hipnoza jest pewnym stanem umysłu pomiędzy snem i jawą, w czasie którego człowiek jest podatny na sugestie. W jakich sytuacjach się ją stosuje? Czy każdy jest podatny na hipnozę? Czy osoba będąca w transie hipnotycznym zachowuje decyzyjność? Czy należy ufać wspomnieniom odzyskanym dzięki hipnozie? Czy jest skuteczna w przypadku rzucania palenia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN; psycholog i psychoterapeutkę Ewę Zalewską.
Bolą Was plecy albo szyja, kiedy wstajecie rano z łóżka? Gość Dzień Dobry TVN ortopeda dr Adrian Rymarczyk podpowiada, jak układać się na łóżku, aby rano nic nas nie bolało. W jakiej pozycji najlepiej odpoczywają kolana? Na co zwracać uwagę przy zakupie materaca? Kto powinien wkładać poduszkę między nogi? Dlaczego podczas snu drętwieją nam ręce? Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?
Do szczecińskiego szpitala trafiła kobieta z dużym guzem piersi, która przez dwa lata leczyła się u znachora diagnozującego choroby na podstawie koloru tęczówki oka. Dlaczego niektóre osoby tak bardzo wierzą w leczenie alternatywne? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii dr Danutą Myłek oraz prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michałem Sutkowskim.
Gabryś bywa przewodnikiem dla swojego taty. Zdarza się (na szczęście coraz rzadziej), że źle go pokieruje albo nie uprzedzi o przeszkodzie. Właśnie wtedy zdarzają się bliskie spotkania ze słupami. Poza tym Robert Zarzecki i jego syn działają jak symbiotyczny tandem. Czy tata obawiał się, że syn odziedziczy po nim wadę wzroku? Z tata i synem w cyklu Zielone Drzwi spotkała się Anna Maruszeczko.
Priapizm to bolesny, trwający powyżej 4-6 godzin wzwód. Co może go wywołać? Jak się go leczy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN konsultanta medycznego serialu Diagnoza dr n. med. Macieja Koselaka.
"Nie mogę zaczynać pracy nieuśmiechnięta" - mówi pani Elżbieta Loska. Na co dzień pilotuje wycieczki i braki w uzębieniu utrudniały jej pracę i sprawiały, że ciągle czuła się niekomfortowo. Co prawda nosiła protezę, ale ciągle bała się, że jej wypadnie, a jedzenie sprawiało duże kłopoty. Na pomoc przyszli eksperci z Malo Clinic, którzy podarowali jej szeroki uśmiech. Na czym polega metoda, którą zastosowano u Pani Eli? Czy jej przypadek był trudny? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym dr Pulo Malo. Towarzyszyła mu szeroko uśmiechnięta pani Elżbieta.
Wiele osób, chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, eliminuje z diety tłuszcze. W Dzień Dobry TVN ekspert mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec wytłumaczyła czemu to błąd. Wyjaśniła również, dlatego tak ważne jest zrównoważenie ilości różnych rodzajów tłuszczu w diecie i, dlaczego "olej lniany jest tak dobry, że aż za dobry". A jakie tłuszcze sprawią, że będziemy mieli piękne włosy i paznokcie?
Okazuje się, że na otyłość mogą chorować także osoby szczupłe. Jak to możliwe i czym jest syndrom TOFI? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z dr Iwoną Manikowską, internistką i specjalistą medycyny estetycznej.
Od dzisiaj do 30 września można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Gdzie? Jakie choroby wykrywa takie badanie? Na czym polega? Kto powinien je wykonać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rozmawiała o tym z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla niektórych chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Aż 75 proc. z nich musi szukać bliźniaka genetycznego wśród dawców niespokrewnionych. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej była Beata Łanowy. Obie Panie zaprosiliśmy Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o szczególnej więzi, jaka je połączyła. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? Obok nich usiadł Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Po jakim czasie biorca i dawca mogą się spotkać?
Zdarza się, że pacjent przychodzi do gabinetu lekarskiego z postawioną już przez siebie samego diagnozą, a od specjalisty oczekuje tylko potwierdzenia diagnozy i wystawienia odpowiedniej recepty. Takie kuriozalne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Czym są spowodowane? Arogancją lekarzy czy nadmiarem informacji dostępnych dla każdego? A może winę ponosi system? Lekarz na jednego pacjenta ma 15 minut. W teorii. W praktyce to 5-7 minut. W tym czasie poza badaniem trzeba również uzupełnić "papiery". Jak uzdrowić relację lekarz-pacjent i przywrócić zerwaną nić porozumienia? O tym w Dzień Dobry TVN Robert Bryzek z Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.
Borówki amerykańskie mają wiele prozdrowotnych właściwości. Jakich? Czy przetwory z borówek są tak samo zdrowe jak nieprzetworzone owoce? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Niewydolność szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych porodów i poronień. Najskuteczniejszą metodą, która pomaga donosić ciążę jest założenie szwu okrężnego TAC, czyli tzw. taśmy. O skuteczność tej metody zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ginekolog Marzenę Dębską.
Najnowsze badania dowodzą, że tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia ze względu na toksyczne składniki farb, które wprowadza się pod skórę. Na przykład zielony tusz ma wysoką zawartość kancerogennego kadmu. O komentarz do tych informacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza. Po jakim czasie mogą wystąpić skutki uboczne związane z użyciem barwnika, który zawiera toksyczne związki? Jak powinny kontrolować się osoby, które mają już tatuaże?
W Polsce w 2010 roku było 2,5 tys. nieszczepionych dzieci, a w 2016 - już 29 tys. Co nam w związku z tym grozi? Dlaczego ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy? Czy są wiarygodne badania naukowe, według których szczepionki wywołują skutki uboczne? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: pediatra dr Piotr Albrecht i psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Obok nich usiadł radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Powiedział o swoich pomysłach, które miałby przymusić rodziców do szczepienia dzieci. Zobaczcie też wyniki naszej sondy, w której zadaliśmy pytanie: Czy państwo powinno karać za nieszczepienie dzieci?".
Młode dziewczyny chcące zrzucić kilogramy wybierają drogę na skróty i sięgają po preparaty - często nielegalne - których producenci obiecują cuda w odchudzaniu. Dlaczego chęć bycia szczupłą jest ważniejsza od zdrowia? Mówiła o tym psycholog Sylwia Stankiewicz, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Jędrzej urodził się z wrodzoną amputacją obu rąk i obu nóg. Jak twierdzi jego tata, nigdy nie miał z tego powodu taryfy ulgowej. Dzięki temu dziś jest całkowicie samodzielny. Zrobił prawo jazdy, jeździ konno i za chwilę opuszcza rodzinne miasto, by studiować w Warszawie. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła go wraz z dziewczyną Sandrą Widłą.
Ból brzucha może być objawem wielu chorób. Jakich? O czym świadczy ostry ból brzucha? W którym miejscu boli, kiedy mamy problem z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.
Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
Gdy dziecko płacze, ma wzdęty brzuszek i pręży się to znaczy, że ma kolę. Skąd bierze się kolka i czy pojawia się zawsze o stałej porze? Czy przyczyną kolki u niemowląt może być zbyt duża ilość bodźców? Czy to prawda, że na kolkę najlepszy jest koper włoski? Czy należe dziecku zrobić masaż brzuszka? O faktach i mitach na temat niemowlęcej kolki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Ewą Jarczewska-Gerc, psychologiem SWPS i pediatrą Anną Garbień.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu przeprowadzili operacją tętniaka mózgu, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymali serce pacjentki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy anestezjologa dra Marka Czekaja oraz neurochirurgów: dra Jacka Trompetę i dra Wojciecha Chrobaka, aby powiedzieli o szczegółach tego zabiegu. Dlaczego musieli zatrzymywać u pacjentki krążenie? Jak to robili? Na jak długo? Obok lekarzy usiadła na naszej kanapie pacjentka, która przeszła tę operację - Pani Aneta. Jak się obecnie czuje? Jak się dowiedziała, że ma tętniaka? Lekarzy zapytaliśmy również, czy predyspozycja do tętniaków jest dziedziczna, czy można im zapobiegać i czy tętniaki pojawiają się też u dzieci.
Pierwsze godziny po porodzie są dla noworodka bardzo ważne. Jak zaopiekować się dzieckiem tuż po przyjściu na świat? Jakie procedury obowiązują w szpitalach? Czy rodzice mogą nie zgodzić się na szczepienia i podawanie leków swojemu dziecku? Czy faktycznie międzynarodowym standardem jest niemycie dziecka tuż po porodzie? W Dzień Dobry TVN o opiece nad noworodkiem mówił pediatra dr Łukasz Durajski.
Interpol szacuje, że co roku milion osób umiera z powodu pośrednich czy bezpośrednich skutków zażywania podrabianych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia co setny lek na polskim rynku jest podróbką. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Czy da się je odróżnić od prawdziwych? Jak powinna wyglądać strona internetowa legalnej apteki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Marzeną Kosim i socjologiem Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Wiesiołek to naturalny eliksir zdrowia. Wspomaga układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie. Jakie witaminy zawiera? Dlaczego po kosmetyki z wiesiołka powinny sięgać osoby z atopowym zapaleniem skóry i kobiety w ciąży? O zaletach tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Kobiety często bagatelizują oznaki zawału serca, bo te są niespecyficzne. Jakie są zatem objawy zawału u pań? Jak mu zapobiegać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek.
Krótkotrwały stres jest pożyteczny. A jak działa na człowieka długotrwały stres? W co się może przerodzić? Co pomaga go opanować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: uczestniczka Milionerów Joanna Stroczkowska i psychiatra dr Maja Polikowska-Herman.