Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.
Jak diagnozować pacjenta po wypadku? Jakie urazy mogą po latach dać o sobie znać? Jak często osoby po wypadkach trafiają do fizjoterapeuty? Czym jest Tergumed? Do naszego studia w Uniejowie zaprosiliśmy ekspertów: fizjoterapeutę Pawła Sitarskiego i balneologa Dariusza Klareckiego, by porozmawiać z nimi o rehabilitacji powypadkowej.
Polacy są w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Powstawaniu otyłości sprzyjają rożne czynniki: środowiskowe, genetyczne, a także niektóre schorzenia. Otyłość sprzyja powstawaniu m.in.: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje otyłość za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych, która zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Jakich? Jak wystrzegać się otyłości? I jak sprawdzić czy ten problem nas dotyczy?
Łuszczyca - ta przewlekła i nawracająca choroba ujawnia się zwykle między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Na skórze chorego pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów. Warto wiedzieć o łuszczycy jak najwięcej, bo to nie jest choroba zakaźna, a zachorować na nią może każdy z nas. Dlatego do studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów. Naszymi gośćmi byli: dr Dariusz Klarecki, balneolog i Grzegorz Rąpel, fizjoterapeuta i dyrektor ośrodka w Busku Zdroju. Co jest przyczyną łuszczycy?
W wakacje często zapominamy o skutkach nierozsądnego opalania. Ponad trzy i pół tysiąca Polaków choruje na czerniaka. Jedną z tych osób jest Pani Monika Smykiewicz. Oto jej historia. Jakie znamiona powinny zwrócić naszą uwagę? Kto szczególnie powinien zachować umiar w opalaniu?
Gluten, nabiał, mięso... coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie jakiegoś produktu lub składnika z naszej diety. Przy tym nie kierujemy się zdrowym rozsądkiem i tym, czego faktycznie nie toleruje nasz organizm, a modą. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodietetyk Justynę Markowską, która powiedziała z których produktów możemy bezpiecznie zrezygnować nie narażając naszego zdrowia. Czy każdy, niezależnie od wieku, płci i rodzaju wykonywanej pracy może usunąć z diety co mu się podoba?
W Tychach powstało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci - Świetlikowo. Uruchomiła je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. W akcję zaangażowała się m.in. podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W jakim celu powstało Świetlikowo? Co zapewnia chorym dzieciom? Jak można pomóc centrum? W Tychach był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Czy między mamą na wózku a mamą na nogach jest jakaś różnica? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko spotkała się z Katarzyną Wojtaszek, niepełnosprawną mamą 11-letniego chłopca i założycielką fundacji "Jedyna taka", która między innymi wspiera niepełnosprawne mamy. Jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku? I czy są takie, których nie da się "przeskoczyć"?
Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego jego uczestnicy, zebrani w salach konferencyjnych w Katowicach, mogli obserwować na żywo pokazowe operacje wykonywane w Toruniu i Krakowie. Zabiegi były wykonywane technikami znikomo inwazyjnymi, które nie są powszechne w środowisku urologicznym. Jakie są zalety takich technik?
Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak coraz więcej osób w wieku dojrzałym ma z nim problem. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się trądziku? Czy można go leczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy można zapobiec pojawieniu się wyprysków na skórze? I czy mit o nieodpowiedniej diecie ma coś wspólnego z prawdą? W Dzień Dobry TVN o trądziku rozmawialiśmy z dermatologiem Marcinem Ambroziakiem.
Lato to czas imprez w plenerze, które są bardzo głośne. Czy w związku z tym powinniśmy zabierać na nie nasze dzieci? A jeśli tak, to jak chronić ich słuch? Czy przebywanie w głośnych miejscach niszczy słuch dziecka bardziej niż dorosłego? Może dobrym pomysłem jest wychowywanie dziecka w ciszy? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości związane ze słuchem rozwiewa audiolog i foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dr Elżbieta Włodarczyk.
"Woda to źródło życia" - być może to banał, ale często zapominamy o tym, jak ważne jest nawadnianie naszego organizmu, który w 70 proc. składa się z wody. Woda jest nam niezbędna do przeprowadzania wszelkiego rodzaju procesów zachodzących w człowieku: od oczyszczania z toksyn po regenerację i nawadnianie tkanek. Jak skutecznie nawadniać organizm? Czy zwykła woda wystarczy? Czy kawa i herbata faktycznie odwaniają? O symptomach odwodnienia i dbaniu o gospodarkę wodną organizmu powiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska.
Czy organizatorzy wyjazdów wakacyjnych mogą odmówić uczestnictwa w nich dzieciom, które nie mają obowiązkowych szczepień? Czy niesie to jakieś zagrożenie dla dzieci szczepionych? Jak, pod tym względem, wygląda Polska na tle innych krajów europejskich i co wspólnego z tematem szczepień obowiązkowych ma ... ser żółty? Naszym gościem była lek. med. Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator oddziału pediatrycznego. Zobaczcie.
"Potknęła się i tak nieszczęśliwie upadła, że kij od szczotki wszedł przez oczodół i zatrzymał się na kości ciemieniowej. To cud, że przeżyła" - tak o wypadku Zofii Zwolińskiej mówi lek. Danuta Sosnowska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy pacjentkę oraz jej dwie siostry Małgorzatę i Katarzynę, które zebrały pieniądze na operację rekonstrukcji czaszki Zofii, a teraz starają się zebrać fundusze na jej rehabilitację.
Lipa potrafi ukoić zmysły i uspokoić skołatane serce. Za co jeszcze należy ją cenić? Czy herbatkę lipową można podawać dzieciom? O właściwościach leczniczych lipy mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska. Zobaczcie, z jakim drzewem Dorocie Wellman kojarzy się Marcin Prokop :)
Amatorów promieni słonecznych nie brakuje. Jak zatem przygotować skórę do bezpiecznego opalania? Co jeść i pić, żeby nasza skóra w wyniku opalania nie starzała się za bardzo? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mgr farmacji i ekspertka mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec.
Zawroty, bóle głowy, nudności i wymioty - to niektóre z objawów choroby lokomocyjnej, która może uprzykrzyć drogę niejednemu podróżnemu. Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej i, jak można sobie z nią radzić? Czy to przypadłość tylko najmłodszych? O chorobie lokomocyjnej rozmawialiśmy z Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i immunologiem. Jak przygotować się do podróży z dzieckiem, które ma chorobę lokomocyjną?
Po wielu doniesieniach medialnych, że w polskich zakładach psychiatrycznych przebywają osoby, które nie powinny tam być sprawie przyjrzeli się Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Do jakich wniosków doszli? W jakich okolicznościach pacjenci trafiają do zakładów psychiatrycznych? Jak są traktowani ci z nich, którzy domagają się swoich praw? W jakim celu podawane są im leki? Komu zależy na tym, aby osoby te przetrzymywać w psychiatrykach? O problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Superwizjera i Uwagi TVN Tomaszem Patorą, pełnomocnikiem osób bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych mec. Piotrem Wojtaszakiem i radcą prawnym Robertem Bryzkiem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
W Polsce mamy ponad 600 tys. honorowych dawców krwi. Jakie warunki trzeba spełniać, aby oddać krew? Jakie są przeciwwskazania do tego? Ile razy w roku można oddawać krew? Zapytaliśmy o to dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Obok niej usiedli: st. chor. sztab. Jacek Schmidt z Żandarmerii Wojskowej, który do tej pory oddał 158 litrów krwi oraz wokalista i producent muzyczny Mateusz Krautwurst, któremu krew uratowała życie. Dlaczego lekarze musieli podać Mateuszowi krew? Dlaczego Pan Jacek został honorowym dawcą?
małe dzieci lubią wkładać do ust wszystko co akurat wpadnie im w ręce. Dlatego po "sezonie piaskownicowym" wielu rodziców decyduje się na profilaktyczne odrobaczenie swojego dziecka. To kolejna moda panująca wśród rodziców? A może konieczność? Jakie pasożyty mogą żyć w organizmie dziecka i jak stwierdzić, że z naszą pociechą dzieje się coś złego?
Mówią o niej "zemsta Stalina". Ta roślina została sprowadzona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. Jest niebezpieczna, bo olejki, które wydziela, w kontakcie ze słońcem, są toksyczne i powodują poparzenia. O Barszczu Sosnowskiego rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem. Jak leczy się poparzenia Barszczem Sosnowskiego? Czy kontakt z tą rośliną może powodować choroby nowotworowe skóry?
Dieta "pudełkowa" to hit ostatnich czasów, i to nie tylko wśród celebrytów. Co faktycznie znajduje się w pudełkach dostarczanych codziennie rano pod nasze drzwi? W Dzień Dobry TVN Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz powiedział o wynikach kontroli miejsc zajmujących się produkcją i dystrybucją takich pudelek. Jak sprawdzić czy ich zawartość jest świeża i zdrowa?
Mimo wielu informacji na temat tragicznych skutków dopalaczy, młodzież nadal po nie sięga. Co robić, aby nasze dziecko nie wpadło w sidła tych substancji? Po czym poznać, że dziecko jest pod wpływem dopalaczy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog i specjalistką terapii uzależnień Monar Jolantą Łazugą-Koczurowską.
Według założycielki fundacji Medical Detection Dogs dr Claire Guest psy są zdolne do wykrywania raka. Jak na to wpadła? Czy psy z jej fundacji potrafią wykryć różne typy raka? Jak wygląda trening takich psów? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Czy pies, którego szkoleniu się przyglądała wykrył przy niej raka?
Agnieszka Cegielska: "Czarny bez to absolutnie magiczna roślina, za której ścięcie, w dawnych czasach w Wielkiej Brytanii, groziła kara śmierci". Przetworzone kwiaty i owoce czarnego bzu działają: "przeciwzapalnie, bakteriobójczo, wirusobójczo, wzmagają produkcję moczu - dzięki czemu organizm pozbywa się wszystkich szkodliwych metabolitów". UWAGA! Nie wolno jeść świeżych owoców ani kwiatów czarnego bzu, bo zawierają toksyczny składnik. Jednak podczas przetwarzania (suszenie, gotowanie itp.) ulega on rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwy. Na zdrowie!
Każdego roku do szpitali trafiają tysiące osób zatrutych dopalaczami. Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami tych substancji? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? O dopalaczach rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, adwokatem Elizą Kuną oraz Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Twoje dziecko skarży się na ból głowy? Nie bagatelizuj tego. To może być migrena. Skąd się bierze migrena u dzieci i jak duża grupa dzieci odczuwa bóle migrenowe? Czy za migreny mogą być odpowiedzialne geny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Magdaleną Chrościńską-Krawczyk, neurologiem ze Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Czy cukrzyca to znamię naszych czasów? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy diabetolog dr n. med. Annę Jeznach-Steinhagen, by powiedziała o tej chorobie. Jakie są jej objawy? Kto powinien regularnie badać poziom cukru we krwi i jak często należy to robić? Co sprawia, że możemy się znaleźć w grupie ryzyka? Czym może skutkować niezdiagnozowana lub źle leczona cukrzyca? I czym różni się życie codzienne cukrzyka od osoby zdrowej?
Ewa Donat i Adam Anioł - dzięki fachowcom z Malo Clinic Warsaw - zyskali piękny uśmiech. Co im dała metamorfoza? Jak zmieniło się ich życie po zabiegu?
Artur Rogalski choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Choroba jest genetyczna i niestety cały czas postępuje. Mimo że Artur może obecnie ruszać tylko jedną ręką, nie poddaje się - spełnia swoje marzenia i realizuje zawodowo. Anna Maruszeczko zaprosiła do Zielonych Drzwi Artura i jego asystentkę Annę Kopiecką. Powiedzieli o swojej współpracy i sukcesach zawodowych. Jak zaczęła się przygoda Artura z fotografią? Na czym polega praca Anny? Czy jest lek na SMA?