Miłość, piękne zaręczyny w Dubaju, nowy rozdział w życiu. Co mogło pójść nie tak? Wszystko. Nagle zawalił się cały świat. Diagnoza lekarza: porażenie mięśnia twarzowego. Pani Ewa straciła władność w połowie twarzy. Co ze ślubem? CO z całą przyszłością? Z pomocą przyszła biomechaniczna stymulacja mięśni. Poznajcie historię pani Ewy Matus-Korzeniowskiej, która dzięki BMS odzyskała nie tylko twarz, ale i swoje życie.
Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.
Wszyscy wiemy, że cukier niszczy nasze zdrowie i sylwetkę, ale czy faktycznie przyspiesza starzenie skóry? W Dzień Dobry Wakacje spytaliśmy o to dr. Marcina Ambroziaka - lekarza medycyny estetycznej. Ale jak żyć bez słodkości? Czy "zdrowe" zamienniki cukru są faktycznie takie zdrowe? Czy cukier należy wyeliminować z diety całkowicie? I jak go najłatwiej ostawić? Zobacz, co do powiedzenia na ten temat ma dietetyczka Agnieszka Mielczarek.
Kogo więc dotyczy problem? Jak powstaje problem? Jakie są jego objawy? I co zrobić żeby łokieć tenisisty nie stał się naszym problemem? W Dzień Dobry TVN o nieprzyjemnej przypadłości, jej przyczynach i leczeniu opowiedzieli fizjoterapeuci: Karolina Lewita i Bartosz Zagniński.
Objawy zarażenia bąblowcem występują nawet kilkanaście lat po tym jak pasożyt znajdzie się w naszym organizmie. Jak się przed nim ustrzec? W jakich organach się rozwija? I dlaczego często mylony jest z rakiem? W Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył dlaczego jagody i wszystko inne, co znajdziemy w lesie musi zostać dokładnie umyte przed zjedzeniem.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie i z nadwagą, jednak guz może pojawić się u każdej z nas. Poza regularnym badaniem się w domu należy również regularnie wykonywać badanie mammograficzne. Szybko wykryta choroba to większa szansa na przeżycie. Na czym polega badanie mammografem i kto powinien je wykonywać? A co z badaniem piersi w domu? W Dzień Dobry Wakacje o profilaktyce dotyczącej raka piersi mówiła dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld - ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
Kucharz Giancarlo Russo jest w trakcie terapii odchudzającej. W ciągu 4 tygodni schudł aż 11 kg! To jednak bardzo duże tempo utraty kilogramów. Jak racjonalnie chudnąć? Wystarczy odstawienie cukru, czy konieczny jest większy wysiłek? A może kluczem do sukcesu jest indywidualna dieta? W Dzień Dobry Wakacje mówiła o tym dietetyczka Olga Kryczka, która ma pod swoimi skrzydłami Giancarlo. Ciekawe czego kucharzowi na diecie brakuje najbardziej...
Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.
Alkohol jest samodzielnym czynnikiem rozwoju nowotworów. Co sprawia, że jest taki toksyczny? Dlaczego alkohol jest bardziej niebezpieczny dla kobiet? O jego szkodliwym działaniu rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Pawłem Koczkodajem.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli nowe właściwości oleaceiny - składnika oliwy z oliwek. Otóż może ona zapobiegać wielu chorobom, np. udarowi i zawałowi serca. Jak naukowcy wpadli na pomysł zbadania oliwy z oliwek? Czy każda oliwa ma taką samą zawartość oleaceiny? Czy ta substancja znajduje się w jakiejś roślinie, która rośnie w Polsce? O właściwościach oleaceiny w Dzień Dobry Wakacje mówił prof. Marek Naruszewicz, pod którego kierownictwem dokonano tego odkrycia i dr Monika Czerwińska.
Dieta zawierająca warzywa i owoce jest istotnym czynnikiem obniżającym poziom zachorowania na raka. O zaletach ich jedzenia mówiła w Dzień Dobry Wakacje dietetyk kliniczna dr Iwona Sajór. Które z warzyw i owoców mają działanie przeciwzapalnie? Czy obróbka termiczna niweluje wszystkie witaminy?
Już od najmłodszych lat warto instruować dzieci, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. O korzyściach, jakie wynikają ze znajomości zasad pierwszej pomocy prowadzący Projekt Plaża Olivier Janiak rozmawiał z blogerką i technikiem analityki medycznej Anną Dydzik.
Kijów. Szpital, gdzie leczą się weterani wojny, która trwa bez przerwy od 2014 roku. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej, która ponad dwa lata temu sama została poważnie ranna podczas walk we wschodniej części Ukrainy.
Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.
Jak diagnozować pacjenta po wypadku? Jakie urazy mogą po latach dać o sobie znać? Jak często osoby po wypadkach trafiają do fizjoterapeuty? Czym jest Tergumed? Do naszego studia w Uniejowie zaprosiliśmy ekspertów: fizjoterapeutę Pawła Sitarskiego i balneologa Dariusza Klareckiego, by porozmawiać z nimi o rehabilitacji powypadkowej.
Polacy są w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Powstawaniu otyłości sprzyjają rożne czynniki: środowiskowe, genetyczne, a także niektóre schorzenia. Otyłość sprzyja powstawaniu m.in.: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje otyłość za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych, która zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Jakich? Jak wystrzegać się otyłości? I jak sprawdzić czy ten problem nas dotyczy?
Łuszczyca - ta przewlekła i nawracająca choroba ujawnia się zwykle między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Na skórze chorego pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów. Warto wiedzieć o łuszczycy jak najwięcej, bo to nie jest choroba zakaźna, a zachorować na nią może każdy z nas. Dlatego do studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów. Naszymi gośćmi byli: dr Dariusz Klarecki, balneolog i Grzegorz Rąpel, fizjoterapeuta i dyrektor ośrodka w Busku Zdroju. Co jest przyczyną łuszczycy?
W wakacje często zapominamy o skutkach nierozsądnego opalania. Ponad trzy i pół tysiąca Polaków choruje na czerniaka. Jedną z tych osób jest Pani Monika Smykiewicz. Oto jej historia. Jakie znamiona powinny zwrócić naszą uwagę? Kto szczególnie powinien zachować umiar w opalaniu?
Gluten, nabiał, mięso... coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie jakiegoś produktu lub składnika z naszej diety. Przy tym nie kierujemy się zdrowym rozsądkiem i tym, czego faktycznie nie toleruje nasz organizm, a modą. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodietetyk Justynę Markowską, która powiedziała z których produktów możemy bezpiecznie zrezygnować nie narażając naszego zdrowia. Czy każdy, niezależnie od wieku, płci i rodzaju wykonywanej pracy może usunąć z diety co mu się podoba?
W Tychach powstało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci - Świetlikowo. Uruchomiła je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. W akcję zaangażowała się m.in. podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W jakim celu powstało Świetlikowo? Co zapewnia chorym dzieciom? Jak można pomóc centrum? W Tychach był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Czy między mamą na wózku a mamą na nogach jest jakaś różnica? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko spotkała się z Katarzyną Wojtaszek, niepełnosprawną mamą 11-letniego chłopca i założycielką fundacji "Jedyna taka", która między innymi wspiera niepełnosprawne mamy. Jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku? I czy są takie, których nie da się "przeskoczyć"?
Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego jego uczestnicy, zebrani w salach konferencyjnych w Katowicach, mogli obserwować na żywo pokazowe operacje wykonywane w Toruniu i Krakowie. Zabiegi były wykonywane technikami znikomo inwazyjnymi, które nie są powszechne w środowisku urologicznym. Jakie są zalety takich technik?
Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak coraz więcej osób w wieku dojrzałym ma z nim problem. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się trądziku? Czy można go leczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy można zapobiec pojawieniu się wyprysków na skórze? I czy mit o nieodpowiedniej diecie ma coś wspólnego z prawdą? W Dzień Dobry TVN o trądziku rozmawialiśmy z dermatologiem Marcinem Ambroziakiem.
Lato to czas imprez w plenerze, które są bardzo głośne. Czy w związku z tym powinniśmy zabierać na nie nasze dzieci? A jeśli tak, to jak chronić ich słuch? Czy przebywanie w głośnych miejscach niszczy słuch dziecka bardziej niż dorosłego? Może dobrym pomysłem jest wychowywanie dziecka w ciszy? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości związane ze słuchem rozwiewa audiolog i foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dr Elżbieta Włodarczyk.
"Woda to źródło życia" - być może to banał, ale często zapominamy o tym, jak ważne jest nawadnianie naszego organizmu, który w 70 proc. składa się z wody. Woda jest nam niezbędna do przeprowadzania wszelkiego rodzaju procesów zachodzących w człowieku: od oczyszczania z toksyn po regenerację i nawadnianie tkanek. Jak skutecznie nawadniać organizm? Czy zwykła woda wystarczy? Czy kawa i herbata faktycznie odwaniają? O symptomach odwodnienia i dbaniu o gospodarkę wodną organizmu powiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska.
Czy organizatorzy wyjazdów wakacyjnych mogą odmówić uczestnictwa w nich dzieciom, które nie mają obowiązkowych szczepień? Czy niesie to jakieś zagrożenie dla dzieci szczepionych? Jak, pod tym względem, wygląda Polska na tle innych krajów europejskich i co wspólnego z tematem szczepień obowiązkowych ma ... ser żółty? Naszym gościem była lek. med. Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator oddziału pediatrycznego. Zobaczcie.
"Potknęła się i tak nieszczęśliwie upadła, że kij od szczotki wszedł przez oczodół i zatrzymał się na kości ciemieniowej. To cud, że przeżyła" - tak o wypadku Zofii Zwolińskiej mówi lek. Danuta Sosnowska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy pacjentkę oraz jej dwie siostry Małgorzatę i Katarzynę, które zebrały pieniądze na operację rekonstrukcji czaszki Zofii, a teraz starają się zebrać fundusze na jej rehabilitację.
Lipa potrafi ukoić zmysły i uspokoić skołatane serce. Za co jeszcze należy ją cenić? Czy herbatkę lipową można podawać dzieciom? O właściwościach leczniczych lipy mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska. Zobaczcie, z jakim drzewem Dorocie Wellman kojarzy się Marcin Prokop :)
Amatorów promieni słonecznych nie brakuje. Jak zatem przygotować skórę do bezpiecznego opalania? Co jeść i pić, żeby nasza skóra w wyniku opalania nie starzała się za bardzo? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mgr farmacji i ekspertka mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec.
Zawroty, bóle głowy, nudności i wymioty - to niektóre z objawów choroby lokomocyjnej, która może uprzykrzyć drogę niejednemu podróżnemu. Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej i, jak można sobie z nią radzić? Czy to przypadłość tylko najmłodszych? O chorobie lokomocyjnej rozmawialiśmy z Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i immunologiem. Jak przygotować się do podróży z dzieckiem, które ma chorobę lokomocyjną?