W basenie o wielkości 1/3 basenu olimpijskiego może znajdować się nawet 70 l moczu. Czy siki w wodzie, w której pływamy mogą zagrażać naszemu zdrowiu? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z Joanną Narożniak - rzecznikiem Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie oraz Stanisławem Łobodziakiem z Centrum Nauki Kopernik.
Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze 5 szczytów i chce je zdobyć do końca tego roku. Jerzy Płonka widzi 5 proc. tego, co zwykły człowiek, czyli w zasadzie nic. W jaki sposób porusza się po górach? Czego się boi? Co sprawia mu największą trudność w życiu codziennym? W cyklu zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z przyszłym zdobywcą Korony Europy.
Karolina Davreux jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej: przez problemy związane z rodziną i szkołą wpadła w depresję, co poprowadziło ją w stronę anoreksji, a następnie - bulimii. Dziewczyna trafiła do fundacji Światło Dla Życia prowadzonej przez byłą dziennikarkę Ewę Galus-Raczyńską, dzięki której może uczestniczyć w 6-tygodniowej terapii zamkniętej, podczas której uczestniczy w sesjach terapeutycznych i spotkaniach z dietetykiem. Niestety, ze względu na polskie prawo, które uznaje bulimię za zaburzenie, a nie chorobę, nie może liczyć na pieniądze z NFZ-u. Nastolatka, by zwrócić pieniądze za terapię, zorganizowała zbiórkę pieniędzy. Planuje również koncert charytatywny. W Dzień Dobry TVN Karolina opowiedziała o tym, jak wygląda życie z zaburzeniami żywienia i o planach na przyszłość. Czy zostanie polską Adele?
Dla pacjenta informacja o tym, że ma raka jest jak wyrok. Po otrzymaniu diagnozy wpada w panikę lub wypiera chorobę. Jak wspierać osobę chorą onkologicznie? A co, gdy chore jest dziecko? W Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny Marta Rusek i psychoonkolog Bianca-Beata Kotoro opowiedziały o swojej pracy. Skąd czerpią siłę do pracy z często beznadziejnymi przypadkami?
Czarny, biały, czerwony czy brązowy? Jaki sezam jest najlepszy? Dlaczego należy go mielić przed spożyciem? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska i sezam - maleńkie ziarenka zawierające łatwo przyswajalny wapń, witaminy z grupy B, antyoksydanty, żelazo, witaminę E, potas i magnez. Komu polecane są okłady z namoczonego sezamu?
Kobiety powinny dbać o mięśnie dna miednicy. Dlaczego? W jakich sytuacjach mięśnie te zawodzą? Jak je ćwiczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: ginekolog dr Marzena Dębska i Urszula Herman, która specjalizuje się w rehabilitacji mięśni dna miednicy.
Co daje nam spleen? Terapeuta Robert Rutkowski twierdzi, że jest to moment na refleksję nad życiem. Dlaczego w dzisiejszym świecie nie mamy społecznego przyzwolenia na to żeby się smucić? W którym momencie chandra powinna nas zaniepokoić? Co o smutku mówił Tomasz z Akwinu? W Dzień Dobry TVN wszystko o terapeutycznym działaniu łez.
Co roku ok. 8 mln ludzi na świecie umiera na raka, w Polsce - ok. 100 tys. W Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki mówił o immunoterapii, która daje dużą nadzieję dla chorych. Na czym polega ta rewolucyjna terapia? Jakie typy raka obejmuje? Czy z leczeniem jest związane jakieś ryzyko? Czy w Polsce stosuje się już tę metodę? Jeśli szukacie informacji na temat immunoterapii i nowych leków, to do wyszukiwarki trzeba wpisać hasła takie jak: immunoterapia+nowe leki, immuno-onkologia+leki.
Wśród psychiatrów od lat panuje zasada, że nie diagnozują osób publicznych „na odległość”. Amerykańscy eksperci w dziedzinie psychologii złamali ostatnio tę zasadę i w New York Timesie opublikowali list, z którego wynika, że obecny Prezydent USA, Donald Trump, może być niespełna rozumu. Czy politycy pełniący najważniejsze funkcje w państwie powinni przechodzić badania psychiatryczne przed objęciem stanowiska? Jakie choroby wykluczałyby możliwość pełnienia funkcji prezydenta albo premiera? Gdzie jest miejsce na tajemnicę lekarską? A może taka procedura stałaby się bronią w ręku opozycji? W Dzień Dobry TVN wszystkie za i przeciw badań psychiatrycznych polityków rozważali: prawniczka i polityk Katarzyna Piekarska, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys oraz dziennikarz Faktów TVN Krzysztof Skórzyński.
W Polsce jest około 40 tys. dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Czy nasz system edukacji przewiduje dla nich miejsce w szkołach? Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała o tym z nauczycielką Żanetą Rajtak oraz psycholog Iwanną Olesiejuk.
Pan Piotr urodził się bez lewej dłoni. Uzyskał ją dzięki udanemu przeszczepowi dokonanemu przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To była pierwsza taka operacja na świecie u dorosłego pacjenta - do tej pory kończyny górne przeszczepiono osobom, które miały amputowane ręce. Jak Pan Piotr czuje się po zabiegu? Na jakim etapie jest rehabilitacja dłoni? Ma już w niej czucie? Z pacjentem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Najpierw "rzuca się" na picie, a potem "przelewa się przez ręce". Ma wpadnięte oczy, suchy język, gęstą ślinę, nie oddaje moczu i płacze bez łez. Jeśli organizm Twojego dziecka zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że doszło do odwodnienia organizmu. Kiedy konieczna jest interwencja lekarza? Jakich płynów nie podawać odwodnionemu dziecku? W Dzień Dobry TVN pediatra Anna Górska-Kot powiedziała jak uchronić pociechę przed tragicznymi skutkami za małej ilości płynów w organizmie.
Pamiętacie film "Epidemia"? Ile, pokazane w nim procedury dotyczące pandemii mają wspólnego z rzeczywistością? W Dzień Dobry TVN zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik wytłumaczył, jak w Polsce wyglądają procedury w przypadku wybuchu epidemii. Czy da się na nią przygotować? Kto ogłasza stan epidemii i na jakiej podstawie?
Coraz więcej młodych kobiet decyduje się na zabieg powiększenia piersi. Czy można karmić piersią z silikonowymi implantami? Co na ten temat sądzą goście Dzień Dobry TVN: Iza Sztandera, promotorka karmienia piersią i dr Marek Szczyt, chirurg plastyczny? Czy silikon z wkładek może przenikać do mleka matki? I czy rozmiar powiększonych piersi ma znaczenie?
Wiesław Musiałowski miał problemy z zębami od czasu, kiedy był nastolatkiem. W wieku 58 lat miał w szczęce tylko kilka zębów. Postanowił to zmienić. Przeszedł metamorfozę dzięki specjalistom z Malo Clinic. Oto jej wyniki.
Ciężko jest żyć bez odrobiny słodyczy. Jak nie jeść niezdrowego cukru nie rezygnując jednocześnie ze słodkości? W Dzień Dobry TVN dietetyk Aneta Łańcuchowska przedstawiła swoje top 3, jeśli chodzi o naturalne zamienniki cukru: stewię, ksylitol i miód. Czy poleca je każdemu? Czym charakteryzuje się każdy z zaproponowanych zamienników? Czemu nie ma wśród nich tak popularnych naturalnych substancji słodzących jak: syrop z agawy, syrop klonowy i cukier trzcinowy?
Tzw. antykoncepcja awaryjna znów jest na receptę. Minister Zdrowia kilkukrotnie zmieniał argumentację swojej decyzji, zaczynając od występowania poważnych i częstych powikłań, a na nagminnym kupowaniu jej przez młode dziewczyny kończąc. Wszystkie jego argumenty zostały obalone przez wyniki niezależnych badań. Dlaczego więc tabletka "dzień po" jest znowu na receptę? W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, kto najczęściej stosuje tabletkę "dzień po" i jakie są skutki jej zażycia. Czy będzie dostępna dla kobiet, które doświadczyły gwałtu?
Kapusta kiszona to jedno z naturalnych źródeł witaminy C. Jakie ma inne właściwości? Czy kapusta kiszona jest rzeczywiście ciężkostrawna? Kto nie powinien jej jeść? O tym prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Choroba rzadka to taka, która dotyka mniej niż 5 na 10.000 osób. Do tej pory zidentyfikowano około 8 tysięcy takich chorób. W Polsce na choroby rzadkie cierpi nawet do 3 milionów osób... O problemach z jakimi borykają się chorzy: właściwą diagnozą, kłopotach z dostaniem się do specjalistów czy brakiem leków lub ich wysoką ceną rozmawialiśmy z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jolantą Sykut-Cegielską, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Pediatrii Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka i Małgorzatą Rybarczyk-Bończak, mamą chorego na SMA Szymona.
Na 3,5 roku wiezienia skazany został właśnie Marek H. - znachor, który zdaniem sądu przyczynił się do śmierci półrocznej Magdy. Co powoduje, że nadal zwracamy się o poradę do znachorów? Kto i dlaczego decyduje się na takie "leczenie"? O medycynie alternatywnej rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas.
20 lat temu nowotwór odebrał mu nogę. Rafał Gręźlikowski, jednonogi podróżnik i cyklista, swoim sposobem na życie udowadnia codziennie, że im trudniej tym lepiej. W cyklu "Zielone Drzwi" opowiedział Annie Maruszeczko o swoich podróżach nieutartymi szlakami i recepcie na optymizm. Dlaczego podczas zimowych wypraw woli nocować w namiocie niż w hotelu?
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że leki nie powinny być sprzedawane w sklepach. Uważa też, że osoby poniżej 16. roku życia nie powinny mieć prawa do zakupu leków, nawet tych bez recepty. Czy to przesada? Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe zawierają takie substancje psychoaktywne jak kodeina czy pseudoefedryna. Wie to natomiast młodzież i często sięga po łatwo dostępne leki zamiast narkotyków. 1/3 zatruć toksykologicznych w Polsce to zatrucia lekami. 80 proc. w tej grupie to ludzie młodzi. Jakie czynniki złożyły się na powstałą sytuację? W Dzień Dobry TVN pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko stwierdził, że popełniamy jeden podstawowy błąd: zakazujemy zamiast edukować. Czy zajęcia dotyczące szkodliwości leków w gimnazjach i liceach przemówiłyby młodym do rozumu?
Według najnowszych badań margaryna miękka zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 6 proc. Czy to oznacza, ze wszyscy powinniśmy porzucić masło? Na co zwracać uwagę przy kupnie kanapkowych "mazideł"? W Dzień Dobry TVN dietetyk Justyna Mizera powiedziała, kto powinien jeść masło, a kto margarynę.
Na początku 2017 roku w Kijowie przyszedł na świat chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. Jak do tego doszło? Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z tego typu zabiegiem? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dziennikarkę Karolinę Domagalską, która bada historie rodzin z in vitro i filozofa prof. Zbigniewa Mikołajko.
Do końca swojego życia Tomasz Kalita walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany. Czy był taki moment, kiedy chciał się poddać? Czy choroba go zmieniła? Jak wyglądały ostatnie dni jego życia? Co dalej z legalizacją medycznej marihuany? Żonę Tomasza Kality - Annę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W kolejnym odcinku cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska powiedziała o zaletach kaszy jaglanej. Co zawiera? Kto powinien ją jeść? Czy kaszę jaglaną można przedawkować?
W Katowicach 20 lat temu prof. Jerzy Hołowiecki zdecydował się jako pierwszy w Polsce na przeprowadzenie zabiegu przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Jego pacjentką była wówczas Pani Urszula Jaworska. Dlaczego zdecydowała się na zabieg, którego wynik był zupełnie wtedy nieznany? Z jakimi trudnościami mierzyli się lekarze wykonując ten przeszczep? Kim był dawca? Jak wyglądały pierwsze godziny po zabiegu? Z profesorem i jego pacjentką spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
40 proc. Polaków uważa, że suplementy leczą. Statystyczny Polak wydaje 100 złotych rocznie na suplementy diety. Okazuje się jednak, że suplementy diety nie są kontrolowane tak, jak leki na receptę. Część z nich nigdy nie powinna znaleźć się w obrocie, ponieważ niektóre zawierają groźne dla zdrowia substancje, bakterie kałowe i pochodne amfetaminy. Ze względu na lukę prawną organy takie jak NIK i GIS nie mają odpowiednich narzędzi, by kontrolować rynek, którego wartość w 2015 roku wyniosła 3,5 mld złotych i ciągle rośnie. W Dzień Dobry TVN dyrektor delegatury NIK Przemysław Szewczyk przybliżył nam problem kontroli suplementów. Jakie suplementy diety znalazły się na liście zakazanych, szkodliwych produktów?
Nawet jeśli zdrowo się odżywiasz, możesz mieć w organizmie pełno toksyn, które np. wdychasz wraz ze smogiem. Co jeść, aby oczyścić organizm? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey polecił natkę pietruszki i zieloną herbatę. Dlaczego? Czy jeden zielony koktajl dziennie wystarczy, aby pozbyć się toksyn z ciała?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowywaniu w trzeźwości każda wódka, wino czy piwo będą musiały mieć etykietę informującą o tym, ile kalorii zawierają. Ma to zniechęcić do picia napojów wyskokowych. Czy to dobry pomysł? Jak wygląda kaloryczność poszczególnych alkoholi? Co to są puste kalorie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego i dietetyka Joannę Rutkowską.