"Może to być coś rewolucyjnego na rynku protetycznym i mam nadzieję, że będzie to natchnieniem dla kogoś i pomoże to niepełnosprawnym". Naszym gościem był Jarosław Juszczak - student II stopnia inżynierii biomedycznej na Politechnice Łódzkiej, który stworzył model sztucznej ręki, naśladujący ludzką kończynę. Co ważne, jego projekt kosztuje niecałe 1000 złotych, czyli ponad 100 razy mniej niż najtańsza bioproteza na rynku! Poznajcie młodego wynalazcę i jego projekt!
Dwa tygodnie po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży, otrzymała informację o tym, że ma raka piersi. Zazwyczaj takie pacjentki stawia się przed wyborem: chemioterapia albo dziecko. Katarzyna Boodie nie wybrała. Walczy z rakiem i czeka na rozwiązanie. Matki z rakiem nazywa się Boskimi Matkami. Ona jest pierwszą kolorową - jej mąż pochodzi z Surinamu. Czy leczenie onkologiczne faktycznie wpływa na rozwój płodu? Ile jest w Polsce Boskich Matek? Czy ich leczenie różni się od leczenia zwyczajnych pacjentów onkologicznych? Razem z Katarzyną na kanapie Dzień Dobry TVN usiadła Marta Ozimek-Kędzior, koordynatorka projektu „Boskie Matki".
Ostatnią wolą Małgorzaty Braunek było, alby jej bliscy założyli fundację wspomagającą osoby chore na raka. Tak powstała Fundacja Bądź, która nie tylko organizuje warsztaty takie jak joga śmiechu dla swoich podopiecznych, ale również zbiera i weryfikuje informacje na temat alternatywnych i komplementarnych metod leczenia raka. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła córkę zmarłej aktorki i wykonawczynię jej ostatniej woli Orinę Krajewską oraz lekarkę medycyny integralnej Elżbietę Dudzińską. Kobiety powiedziały, jaki wpływ na proces leczenia ma nastawienie pacjenta do siebie.
Dlaczego na przełomie zimy i wiosny czujemy się ospali i pozbawieni energii? Podobno to wina przesilenia wiosennego. To prawdziwe zjawisko czy miejska legenda? W Dzień Dobry TVN lekarz Łukasz Durajski potwierdził istnienie tego zjawiska i powiedział, jak zimowy brak naturalnego światła, zmiana temperatury, długości dnia i ciśnienia wpływają na nasz organizm. A co na to wszystko astrologia? O tym astrolog Anna Grtzywaczewska-Ciuciura znana również jako Merkuria.
Dużą popularnością - także w Polsce - cieszą się operacje powiększania biustu. Jak lekarz powinien się przygotować do takiego zabiegu? Jak dobrać rozmiar biustu do figury? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Greese Łyko.
Wracamy do historii Krystiana Brolla i Feliksa Meszka, którzy po bezprawnym przetrzymywaniu w szpitalu psychiatrycznym domagali się odszkodowania. Niestety obaj panowie nie doczekali sprawiedliwości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ich pełnomocnika mec. Piotra Wojtaszaka, by zapytać, czy rodziny zmarłych mogą domagać się odszkodowania. Czy do osadzenia kogoś w szpitalu psychiatrycznym potrzebny jest wyrok? Dużo jest takich spraw w Polsce?
Od lat kilku lat pokazujemy niesamowite historie osób, dla którym olbrzymim problemem były braki w uzębieniu. Na oczach lekarze z Malo Clinic przywracają piękny uśmiech, który do tej pory był niemożliwy. Dlatego, jeśli masz poważne problemy z uzębieniem, a marzysz o pięknym, nowym uśmiechu – ten casting jest właśnie dla Ciebie!
W wyniku napadu Łukasz Rodawski stracił trzy zęby. Nie stać go było na ich leczenie, a z upływem lat tracił kolejne. O nowe zęby Łukasza postanowili zadbać lekarze z Malo Clinic. Zobaczcie, jak wyglądał przed zabiegiem i, jak wygląda teraz.
Ogromnym problemem Agnieszki Żak był brak zębów w szczęce. Z tego powodu unikała kontaktów z innymi ludźmi, krępowała się nawet swojego męża. Na szczęście specjaliści z Malo Clinic Warsaw pomogli Agnieszce odzyskać uśmiech. Jaki zabieg przeszła? Zobaczcie, jak teraz wygląda.
Zęby pani Edyty były zepsute już podczas jej Pierwszej Komunii. Niedługo potem zostały jej tylko dwa. Ze względu na tak wczesne usunięcie uzębienia miał miejsce zanik kości w szczęce. Przed Armando Lopezem z Malo Clinic stało więc niełatwe zadanie: implanty musiały zostać zamocowane w kości jarzmowej. Było to możliwe dzięki nowości w dziedzinie stomatologii - implantom zygomatycznym. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o zmianach jakie implanty zębowe powodują w ludzkiej twarzy.
Magda Kiszczak ma problemy odkąd zaczęły wyrastać jej zęby stałe. Okazało się, że pojawiło kilka nadliczbowych, które zostały usunięte przez stomatologa oraz ortodontę. Nie był to jednak koniec jej problemów: w wieku 20 lat była zmuszona do usunięcia całego uzębienia z górnej szczęki ze względu na niewyobrażalny ból. Ze względu na sztuczną szczękę sepleniła, co nie spodobało się jednemu z potencjalnych pracodawców. Po 10 latach powiedziała sobie dość i pojechała do Warszawy, by szukać pomocy u lekarzy z Malo Clinic. Jak wygląda nowy uśmiech Magdy? O pierwszych dniach po zabiegu opowiedziała w Dzień Dobry TVN w towarzystwie stomatologia Armando Lopeza.
W wieku 16 lat Anna Mularczyk zaczęła mieć problem z zębami. Strach przed bólem związanym z ich leczeniem spowodował, że po kilku latach jej zęby zaczęły wypadać. Ania postanowiła to zmienić. O jej zęby zadbali specjaliści z Malo Clinic. Jaką metodę wykorzystali? Zobaczcie, jak Ania Wyglądała przed i po zabiegu. Wraz z dr. Paulo Malo - właścicielem Malo Clinic Warsaw gościliśmy ją w Dzień Dobry TVN.
Wiosna to trudny czas dla alergików. Co, poza odczulaniem i przyjmowaniem tabletek, można zrobić, by ulżyć sobie w pyłkowym cierpieniu? W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak i gadżety dla alergików: urządzenie eksterminujące roztocza, nebulizatory, maska na pyłki roślinne, oczyszczacze powietrza i pościel. Na co zwracać uwagę przy ich kupnie? Co warto mieć w domu? I jak to wszystko działa? Zobaczcie!
W szpitalach w Warszawie pojawiła się superbakteria oporna na antybiotyki - New Delhi. Ile osób może być jej nosicielami? Czy jest groźna? Jak się przed nią uchronić? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Dorotę Żabicką z Narodowego Instytutu Leków, Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej.
Kolejny sezon na alergie oficjalnie się rozpoczął. Pierwsze drzewa, leszczyny, zaczęły pylić już pod koniec lutego. Jak przetrwać ten fatalny dla alergików okres? Czy możemy poradzić sobie bez leków? O jakiej porze dnia w powietrzu jest najwięcej pyłków? W Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergenach, kichaniu i lekach antyhistaminowych.
5 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu skoliozy. Na to skrzywienie kręgosłupa nie pomoże rehabilitacja - konieczna jest operacja. Do tej pory pacjentom groziły liczne powikłania. Derotator Pankowskiego to rewolucyjny przyrząd, który ma to zmienić. W Dzień Dobry TVN jego twórca, dr. hab. n. med. Rafał Pankowski, powiedział o leczeniu niebezpiecznego schorzenia.
W basenie o wielkości 1/3 basenu olimpijskiego może znajdować się nawet 70 l moczu. Czy siki w wodzie, w której pływamy mogą zagrażać naszemu zdrowiu? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z Joanną Narożniak - rzecznikiem Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie oraz Stanisławem Łobodziakiem z Centrum Nauki Kopernik.
Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze 5 szczytów i chce je zdobyć do końca tego roku. Jerzy Płonka widzi 5 proc. tego, co zwykły człowiek, czyli w zasadzie nic. W jaki sposób porusza się po górach? Czego się boi? Co sprawia mu największą trudność w życiu codziennym? W cyklu zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z przyszłym zdobywcą Korony Europy.
Karolina Davreux jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej: przez problemy związane z rodziną i szkołą wpadła w depresję, co poprowadziło ją w stronę anoreksji, a następnie - bulimii. Dziewczyna trafiła do fundacji Światło Dla Życia prowadzonej przez byłą dziennikarkę Ewę Galus-Raczyńską, dzięki której może uczestniczyć w 6-tygodniowej terapii zamkniętej, podczas której uczestniczy w sesjach terapeutycznych i spotkaniach z dietetykiem. Niestety, ze względu na polskie prawo, które uznaje bulimię za zaburzenie, a nie chorobę, nie może liczyć na pieniądze z NFZ-u. Nastolatka, by zwrócić pieniądze za terapię, zorganizowała zbiórkę pieniędzy. Planuje również koncert charytatywny. W Dzień Dobry TVN Karolina opowiedziała o tym, jak wygląda życie z zaburzeniami żywienia i o planach na przyszłość. Czy zostanie polską Adele?
Dla pacjenta informacja o tym, że ma raka jest jak wyrok. Po otrzymaniu diagnozy wpada w panikę lub wypiera chorobę. Jak wspierać osobę chorą onkologicznie? A co, gdy chore jest dziecko? W Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny Marta Rusek i psychoonkolog Bianca-Beata Kotoro opowiedziały o swojej pracy. Skąd czerpią siłę do pracy z często beznadziejnymi przypadkami?
Czarny, biały, czerwony czy brązowy? Jaki sezam jest najlepszy? Dlaczego należy go mielić przed spożyciem? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska i sezam - maleńkie ziarenka zawierające łatwo przyswajalny wapń, witaminy z grupy B, antyoksydanty, żelazo, witaminę E, potas i magnez. Komu polecane są okłady z namoczonego sezamu?
Kobiety powinny dbać o mięśnie dna miednicy. Dlaczego? W jakich sytuacjach mięśnie te zawodzą? Jak je ćwiczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: ginekolog dr Marzena Dębska i Urszula Herman, która specjalizuje się w rehabilitacji mięśni dna miednicy.
Co daje nam spleen? Terapeuta Robert Rutkowski twierdzi, że jest to moment na refleksję nad życiem. Dlaczego w dzisiejszym świecie nie mamy społecznego przyzwolenia na to żeby się smucić? W którym momencie chandra powinna nas zaniepokoić? Co o smutku mówił Tomasz z Akwinu? W Dzień Dobry TVN wszystko o terapeutycznym działaniu łez.
Co roku ok. 8 mln ludzi na świecie umiera na raka, w Polsce - ok. 100 tys. W Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki mówił o immunoterapii, która daje dużą nadzieję dla chorych. Na czym polega ta rewolucyjna terapia? Jakie typy raka obejmuje? Czy z leczeniem jest związane jakieś ryzyko? Czy w Polsce stosuje się już tę metodę? Jeśli szukacie informacji na temat immunoterapii i nowych leków, to do wyszukiwarki trzeba wpisać hasła takie jak: immunoterapia+nowe leki, immuno-onkologia+leki.
Wśród psychiatrów od lat panuje zasada, że nie diagnozują osób publicznych „na odległość”. Amerykańscy eksperci w dziedzinie psychologii złamali ostatnio tę zasadę i w New York Timesie opublikowali list, z którego wynika, że obecny Prezydent USA, Donald Trump, może być niespełna rozumu. Czy politycy pełniący najważniejsze funkcje w państwie powinni przechodzić badania psychiatryczne przed objęciem stanowiska? Jakie choroby wykluczałyby możliwość pełnienia funkcji prezydenta albo premiera? Gdzie jest miejsce na tajemnicę lekarską? A może taka procedura stałaby się bronią w ręku opozycji? W Dzień Dobry TVN wszystkie za i przeciw badań psychiatrycznych polityków rozważali: prawniczka i polityk Katarzyna Piekarska, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys oraz dziennikarz Faktów TVN Krzysztof Skórzyński.
W Polsce jest około 40 tys. dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Czy nasz system edukacji przewiduje dla nich miejsce w szkołach? Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała o tym z nauczycielką Żanetą Rajtak oraz psycholog Iwanną Olesiejuk.
Pan Piotr urodził się bez lewej dłoni. Uzyskał ją dzięki udanemu przeszczepowi dokonanemu przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To była pierwsza taka operacja na świecie u dorosłego pacjenta - do tej pory kończyny górne przeszczepiono osobom, które miały amputowane ręce. Jak Pan Piotr czuje się po zabiegu? Na jakim etapie jest rehabilitacja dłoni? Ma już w niej czucie? Z pacjentem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Najpierw "rzuca się" na picie, a potem "przelewa się przez ręce". Ma wpadnięte oczy, suchy język, gęstą ślinę, nie oddaje moczu i płacze bez łez. Jeśli organizm Twojego dziecka zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że doszło do odwodnienia organizmu. Kiedy konieczna jest interwencja lekarza? Jakich płynów nie podawać odwodnionemu dziecku? W Dzień Dobry TVN pediatra Anna Górska-Kot powiedziała jak uchronić pociechę przed tragicznymi skutkami za małej ilości płynów w organizmie.
Pamiętacie film "Epidemia"? Ile, pokazane w nim procedury dotyczące pandemii mają wspólnego z rzeczywistością? W Dzień Dobry TVN zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik wytłumaczył, jak w Polsce wyglądają procedury w przypadku wybuchu epidemii. Czy da się na nią przygotować? Kto ogłasza stan epidemii i na jakiej podstawie?
Coraz więcej młodych kobiet decyduje się na zabieg powiększenia piersi. Czy można karmić piersią z silikonowymi implantami? Co na ten temat sądzą goście Dzień Dobry TVN: Iza Sztandera, promotorka karmienia piersią i dr Marek Szczyt, chirurg plastyczny? Czy silikon z wkładek może przenikać do mleka matki? I czy rozmiar powiększonych piersi ma znaczenie?