Czasem dziewczynka potrzebuje pomocy ginekologa na długo przed pierwszą miesiączką. Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do zamówienia dla dziecka wizyty u ginekologa? Jak ona przebiega? Jak przygotować do wizyty dziecko? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ginekolog i endokrynolog Małgorzatę Walewską-Wolf z Centrum Zdrowia Dziecka.
Obecnie niektóre leki można nabyć w sklepach i na stacjach benzynowych. Ale to może się zmienić, ponieważ Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie ograniczenia w sprzedaży medykamentów poza aptekami. Których lekarstw nie kupimy już w sklepach? Czy znikną też ze sklepów internetowych? Czy ograniczenie, które chce wprowadzić minister zdrowia będzie dobre dla pacjentów, czy może głównie dla aptek? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.
Okazuje się, że od flory bakteryjnej w jelitach zależy, czy jesteśmy szczupli, czy otyli. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN immunologa dr Pawła Grzesiowskiego. Dowiedzieliśmy się również, co niszczy florę bakteryjną i jak działają probiotyki.
16-letnia Martyna Koteluk cierpi na zespół kabuki - rzadką chorobę genetyczną, która obniża napięcie mięśniowe. Przez to porusza się na wózku. Jak to możliwe, że Martyna została zdiagnozowana dopiero w wieku 15 lat, choć ma charakterystyczny dla tej choroby wygląd twarzy? W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko gościła nastolatkę wraz ze swoją mamą, Heleną Horobą i prof. Robertem Śmigielem, który wytłumaczył na czym dokładnie polega schorzenie Martyny.
Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.
Niedawno zmarły Tomasz Kalita apelował do polityków o zalegalizowanie medycznej marihuany. Czy jest na to szansa? Dlaczego polscy politycy tak bardzo boją się medycznej marihuany? Co daje ona chorym onkologicznym? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z neurologiem dr Markiem Bachańskim.
Zespół specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza żuchwy. Na czym polegał zabieg? Dlaczego jest określany jako nowatorski? O tym w Dzień Dobry TVN: koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Miejskiego w Olsztynie dr Anna Bromirska-Małyszko i chirurg rekonstrukcyjny dr hab. Piotr Trojanowski.
W Polsce istnieje problem z leczeniem chorób rzadkich. Dlaczego? Czy jest szansa na zmianę? O tym gość Dzień Dobry TVN: przewodniczący Krajowego Forum na Rzecz Chorób Rzadkich ORPHAN Mirosław Zieliński.
Komosa ryżowa to kasza, która dodaje wiele energii. Jakie są inne jej właściwości? Jak często można po nią sięgać? Z czym ją jeść? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Wzdęcie, znane również jako bębnica, zdarzyło się kiedyś każdemu z nas. Co robić, by zapobiec nieprzyjemnemu uczuciu ciężkości? Mikołaj Rey radzi w Dzień Dobry TVN, by omijać: skrobię, laktozę, jabłka w dużej ilości oraz oligosacharydy. Efekt "balona" w brzuchu może pojawić się również przez szybkie jedzenie i niedokładne gryzienie pokarmu przed połknięciem.
Nie do końca wiadomo skąd bierze się ta choroba tarczycy. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że komórki odpornościowe z jakiegoś powodu wywołują proces zapalny i niszczą tarczycę. Niektórzy specjaliści przyczyny choroby Hashimoto upatrują w nadmiernym stresie. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy modelkę Martę Dyks, która niedawno przyznała się, że choruje na Hashimoto i internistę Piotra Gryglasa. Jakie są objawi choroby Hashimoto? jak można ją leczyć i jaką rolę w chorobie Hashimoto odgrywa dieta?
Na jednej z warszawskich ulic jest 150 miejsc, gdzie można wstrzyknąć sobie botoks. Medycyna estetyczna to niezwykle szybko rozwijająca się branża. Nieustannie pojawiają się nowe techniki odmładzania i zachowania młodości. Klienci są coraz bardziej wyedukowani, a sam temat przestaje być społecznym tabu. Z takimi zabiegami wiążą się jednak niebezpieczeństwa. Co należy wiedzieć przed wizytą w gabinecie? Czy istnieją przeciwwskazania przed poszczególnymi zabiegami? Jakie są skutki uboczne? W Dzień Dobry TVN gościliśmy eksperta w dziedzinie pięknej skóry - dermatologa Marcina Ambroziaka.
Niepełnosprawność dziecka determinuje życie całej rodziny. Rodzice nagle muszą stać się domorosłymi lekarzami i rehabilitantami. W międzyczasie dbają o dom oraz resztę rodziny i często pracują zawodowo. W ich świecie nie ma miejsca nawet na minutę wytchnienia. W Krakowie powstał niezwykły środek - Centrum Opieki Wyręczającej, który pozwala rodzicom chorych dzieci na chwilę wytchnienia. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można nieodpłatnie zostawić niepełnosprawne dziecko bez obawy o jego życie i zdrowie. Rezydent przechodzi też intensywną rehabilitację, przegląd stomatologiczny oraz badanie ortopedyczne. Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli: dyrektor Centrum Krzysztof Nawrocki oraz psycholog Ewa Morawiec.
Chwyt Kristellera to zabieg położniczy stosowany od 125 lat. Polega na wypchnięciu dziecka z kanału rodnego poprzez odpowiednie ułożenie rąk na macicy. Źle zastosowany może spowodować duże urazy u matki i dziecka. Kiedy taki chwyt może być zastosowany? Czy położna może go wykonywać? Jaka jest alternatywa dla tego chwytu? Czy lekarz powinien zapytać o zgodę zanim zastosuje ten chwyt? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika Grzegorza Południewskiego oraz prezes Fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz.
Zatkane tętnice, otyłość brzuszna, cukrzyca, bezpłodność a nawet rak - takie mogą być skutki spożywania dużych ilości rafinowanego oleju palmowego. Producenci żywności chętnie go stosują ze względu na niską cenę. Znajdziemy go w czipsach, słonych przekąskach, czekoladzie, kostkach rosołowych i wielu innych produktach. Czym naturalny olej palmowy różni się od rafinowanego? Dlaczego ten rafinowany nie został jeszcze zakazany? Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie go z diety? O tym w Dzień Dobry TVN dr Jacek Postupolski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH oraz prowadząca cykl "(Ro)zważmy to" Katarzyna Bosacka.
W Niemczech niektórzy rodzice podają swoim dzieciom środki nasenne, aby te przespały noc. Ten trend dotarł również do Polski. Czy dzieciom wolno podawać leki nasenne? Jak działają na nie takie środki? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarz Magdalenę szczęsną.
Od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, na ich oddziałach neonatologicznych nawet 90% sprzętu pochodzi z pieniędzy zebranych przez WOŚP. Naszymi gośćmi byli prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, Kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i lek. med. Riad Haidar, Ordynator Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, którzy od lat ratują dzieci sprzętem ufundowanym przez WOŚP.
Są owoce, które idealnie nadają się dla osób zmęczonych i zapracowanych. Należą do nich daktyle. Jakie mają właściwości prozdrowotne? Dlaczego powinny po nie sięgać osoby mające problemy jelitowe? Od którego roku życia powinny je jeść dzieci? Jak zrobić z nich kulki mocy? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Pępek - mała dziurka w naszym ciele, na którą zwracamy nieszczególną uwagę. Okazuje się jednak, że ma magiczną moc. Były oficer Royal Air Force Peter Mason wraz z żoną Aleksandrą po przeprowadzce ze Szkocji do Polski otworzyli jedyną w swoim rodzaju szkołę - szkołę masażu pępka. Okazuje się, że jest on połączony z mózgiem, a jego masaż ma zbawienny wpływ na naszą kondycję fizyczną, emocjonalną i psychiczną. Zobaczcie, jak palec w pępku może zrewolucjonizować życie!
W ostatnich dniach w wielu miejscach w Polsce ogłoszono alarm smogowy. W Dzień Dobry TVN dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, alergolog dr Piotr Dąbrowiecki i aktywistka Monika Daniluk powiedzieli, jakie są źródła zanieczyszczeń, jak wysokie stężenie zanieczyszczeń wpływa na nasze organizmy i jak się zachowywać, kiedy nad nami wisi smog. Czy pozostawanie w domu rzeczywiście pomaga?
Marcin Ryszka, Mateusz Krzyszkowski i Piotr Niesyczyński są piłkarzami klubu Tyniecka NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków. Annie Maruszeczko opowiedzieli o blind footballu. Czym różni się on od piłki nożnej? Czym Rycha, Mojżesz i Syku zajmują się poza grą w piłkę?
Tej zimy w Polsce, z powodu wychłodzenia organizmu, zmarło już ponad 60 osób. Jak rozpoznać jego objawy, jakie kroki powinniśmy podjąć w takim przypadku, a czego należy kategorycznie unikać? Nasz gość, ratownik medyczny Ariel Szczotok, opowiedział nam również, jak radzić sobie w mniej drastycznych przypadkach np. gdy nasze dziecko zbyt długo bawiło się na mrozie.
O relacjach pacjent - lekarz rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z prof. Romualdem Krajewskim, neurochirurgiem i wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, Adamem Sandauerem, przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere" i Krzysztofem Skórzyńskim, dziennikarzem Faktów TVN, który niedawno opublikował na Facebooku post na temat tego, jak traktowane są rodziny pacjentów szpitali. Kiedy lekarz może nie udzielić informacji o stanie zdrowia? Czy może zataić informacje na temat stanu zdrowia pacjenta przed nim samym lub przed jego bliskimi?
We Francji lekarze wystawiają recepty na... siłownię! Pacjenci, który decydują się na takie leczenie otrzymują całkowity zwrot kosztów treningu. Czy aktywność fizyczna może całkowicie zastąpić leki? W Dzień Dobry TVN prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział o tym, jak wizyty na siłowni wpływają na nasz organizm i jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy i wzmocnić organizm.
Katie Piper to brytyjska modelka i prezenterka telewizyjna. Świat usłyszał o niej, kiedy w 2008 r. - na zlecenie swojego była partnera - została oblana kwasem. Na skutek tego napadu straciła twarz. Katie spotkała się z Anną Senkarą. Dziennikarce Dzień Dobry TVN powiedziała, jak zmieniało się jej życie na przestrzeni lat. Miała problem, aby zaufać swojemu mężowi? Co powie swojej córce, jeśli ta zapyta, co jej się przytrafiło? czuje strach przebywając w miejscach publicznych? Jaki jest cel fundacji, którą założyła Katie?
Pierwszy na świecie przeszczep ręki u człowieka, który urodził się bez kończyny górnej wykonał zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którym kierował dr Adam Domanasiewicz. W operacji brali również udział chirurdzy: dr Jacek Martynkiewicz i prof. Jerzy Gosk. Lekarzy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o szczegółach przeszczepu. Jak się czuje pacjent? Czy będzie miał czucie w przeszczepionej ręce? Gratulujemy lekarzom sukcesu!
Utarło się, że aby mieć mocne stawy należy jeść duże ilości galarety ze względu na dużą zawartość kolagenu. Czy to mit? Co powinien jeść każdy biegacz i siatkarz? Jak stres wpływa na nasze stawy? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey opowiedział o tym jak nabiał, pieczywo, ryby i rośliny strączkowe wpływają na nasze kości i stawy.
Dziś w Zielonych Drzwiach niezwykła historia miłosna Anny i Artura Wachowiczów. Poznali się i pokochali jako ludzie zdrowi, ale ślub on brał już po wypadku... na wózku. Annie Maruszeczko opowiedzieli między innymi o swojej niezwykłej podróży poślubnej!
W trakcie ciąży mózg kobiety zachowuje się zupełnie inaczej. Czy rzeczywiście w tym czasie "mózg kobiety się obkurcza" i "reszta mózgu, ta nieodpowiedzialna za opiekę nad dzieckiem i macierzyństwo praktycznie przestaje funkcjonować"? O zmianach jakie niesie ze sobą ciąża rozmawialiśmy z Zosią Ślotałą, Katarzyną Kępką i ginekolog Moniką Łukasiewicz.
Od stycznia 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe, ale i darmowe. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr n. med. Alicję Karney, aby powiedziała, czym są pneumokoki, jakie choroby wywołują i do którego roku życia powinno się zaszczepić dziecko.