Naszym gościem był dr n. med. Jerzy Jarosz anestezjolog i specjalista leczenia bólu, który prowadzi punkt konsultacyjny informujący o leczeniu marihuaną. W jakich schorzeniach jest ona pomocna? Dlaczego w Polsce jest to tak trudny temat? Czy walka o legalizację medycznej marihuany ... jest propagowaniem narkomanii?
Z danych statystycznych wynika, że w Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy w przeliczeniu na pacjenta - na tysiąc mieszkańców średnio przypada ich zaledwie dwóch. Wyniki te mogą się pogorszyć, ponieważ coraz więcej lekarzy opuszcza nasz kraj. O sytuacji lekarzy w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. n. med. Maciejem Hamankiewiczem i przewodniczącym Porozumienia Rezydentów Damianem Pateckim. Dowiedzieliśmy się, ile zarabia lekarz pracujący w Polsce. Czego domagają się od rządzących?
Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.
Podczas pracy w gospodarstwie Sylwia Tokarska uległa wypadkowi - kombajn zdarł jej skórę z głowy razem z włosami. Została przetransportowana do Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego w Warszawie, gdzie chirurg dr Łukasz Ulatowski, w asyście dr Anny Kaniewskiej i swojego zespołu, dokonał replantacji zerwanego skalpu. Doktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o szczegółach przeprowadzonej operacji. W jakiej kondycji dotarła do nich zerwana skóra? Po jakim czasie było wiadomo, że operacja się powiodła? Jak zabezpieczyć odcięty organ, aby była szansa na jego uratowanie? Gratulujemy lekarzom udanej replantacji!
Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.
Długość życia się wydłuża. Jakie są tego przyczyny? Zdrowy styl życia, postępy w medycynie, pozytywne myślenie, a może geny? O opinię poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: specjalistkę od długowieczności prof. dr hab. n. med. Monikę Puzianowską-Kuźnicką z PAN. Dowiedzieliśmy się również, w jakich rejonach świata żyje się najdłużej.
Nawet 13 mln Europejczyków może cierpieć na elektrowrażliwość. Z pomocą przychodzi im farba chroniąca przed polem elektromagnetycznym i elektrosmogiem. Jak ona działa? Gdzie można ją kupić? O tym w Dzień Dobry TVN sam wynalazca dr inż. Stanisław Wosiński i architekt wnętrz Natalia Nguyen, która testowała farbę.
Naukowcy z Poznania i Łodzi opracowali odzież, która może pomóc osobom z dolegliwościami dermatologicznymi. Do produkcji leczniczych ubrań naukowcy wykorzystali len, który ma właściwości prozdrowotne i korzystnie wpływa na naszą skórę. W jaki sposób odzież może leczyć choroby skóry? I komu tego typu ubrania mogą pomóc?
Neofobia żywieniowa to strach przed jedzeniem. Dzieci, u których zdiagnozowano przypadłość, na widok i zapach jedzenia wymiotują. Jak radzić sobie z tego typu zaburzeniami odżywiania u dzieci? I do czego może doprowadzić nieleczone schorzenie? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z Małgorzatą Tchurz, terapeutą neurorozwojowym i dr Alicją Karney, pediatrą.
Iwona Cichosz wygrała konkurs Miss Deaf International 2016, który odbył się w Las Vegas. Jak zamierza ten tytuł wykorzystać w sprawie integracji osób niesłyszących w społeczeństwie? Zapytała ją o to prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko. Gratulujemy Iwonie tytułu!
Istniejące na rynku leki docierają do guzów nowotworowych tylko w 1-2 proc. Gdyby je doprowadzić w całości, byłyby w stanie zniszczyć raka. Gość Dzień Dobry TVN Magdalena Król - wraz ze swoim zespołem - pracuje nad rewolucyjnym sposobem dostarczania tych leków w całości. Zobaczcie, na czym on polega. Jak długo trzeba będzie czekać na wprowadzenie tej metody? Trzymamy kciuki za powodzenie tych badań.
W Głubczycach nie było ani jednego ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych. Dojeżdżanie do oddalonego o ok. 60 km Opola dla niektórych było sporą barierą. Z tego też powodu rodzice ze Stowarzyszenia Tacy Sami stworzyli w Głubczycach Centrum Rehabilitacji i Integracji. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła rodziców ze stowarzyszenia: Elżbietę Małko-Kołodziej, Beatę Pasternak i Krzysztofa Hajdę, aby zapytać o działanie ośrodka. Co dzięki niemu zyskały ich dzieci?
Były rzecznik SLD Tomasz Kalita choruje na glejaka. Od jakiegoś czasu apeluje do polskich polityków, aby zalegalizowali olej z konopi indyjskich, który przez niektórych lekarzy - przy spełnieniu pewnych warunków - jest uważany za środek leczniczy. Tomasza Kalitę i jego narzeczoną - Annę Monkos gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedzieli nam o postępach w walce o zdrowie i medyczną marihuanę. Dlaczego - według Pana Tomasza - polscy politycy boją się oleju z konopi indyjskich? Jakie były pierwsze symptomy choroby? Panu Tomaszowi życzymy zdrowia i wytrwałości, a parze wiele szczęścia z okazji zbliżającego się ślubu.
35-letni pacjent z wszczepionym stymulatorem mózgu wybudził się ze śpiączki. Jest to ogromny sukces lekarzy. Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który wytłumaczył nam, jak wygląda proces wybudzania ze śpiączki. Jak długo on trwa?
Dla dzieci nie ma nic ważniejszego niż zdrowie rodziców. 8-letnia Asia Jagła z Poznania zorganizowała kiermasz rzeczy, by zdobyć pieniądze na leczenie i rehabilitację swojej mamy. Na co choruje mama dziewczynki? I kto podsunął Asi pomysł, by w ten sposób zebrać pieniądze? Z bohaterką zbiórki, babcią Asi - Danutą Jagłą oraz tatą Tomaszem Turowskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Długie siedzenie przy biurku, przed komputerem, ciężkie plecaki i mało ruchu mogą mieć wpływ na wadę postawy dziecka. Bagatelizowanie zaburzeń tego typu może spowodować w przyszłości powikłania ze zdrowiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy traumatologa i ortopedę dra Roberta Śmigielskiego, aby powiedział, jak rodzice powinni dbać o poprawną postawę swoich pociech. Zobaczcie, co się dzieje z ciałem dziecka, które nosi plecak na jednym ramieniu.
Dzięki chirurgii refrakcyjnej lekarze są w stanie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów chorób oczu: Ewelinę Maj i Tomasza Goździewicza, aby zapytać ich o skuteczność laserowej korekcji wad wzroku. Czy zabieg jest bolesny? Jak długo trwa? Ile kosztuje? Po jakim czasie od zabiegu pacjent zaczyna widzieć lepiej? Czy po zabiegu wada może wrócić?
Wracamy do historii Małgorzaty Kępińskiej, która ciągle odczuwała niepohamowany głód, a wszystko przez operację, którą przeszła, gdy była mała. W czasie operacji wycięcia guza mózgu uszkodzona została część odpowiedzialna za uczucie sytości. Kilka miesięcy temu Małgosia przeszła specjalistyczną operację, która miała jej pomóc w zapanowaniu nad "wilczym głodem". Jak czuje się po operacji? O tym Małgosia i jej rodzice opowiedzieli w programie Dzień Dobry Wakacje.
Małgorzata Kępińska jest wiecznie głodna, choć je niemal bez przerwy. Wszystko przez to, że w czasie operacji wycięcia guza mózgu uszkodzona została część odpowiedzialna za uczucie sytości. Operację, która pozwoli jej wrócić do normalnego życia, przeprowadzi prof. Marek Harat, neurochirurg, Wojskowy Szpital Klinicznego w Bydgoszczy. Jak będzie przebiegać ten zabieg i późniejsza rehabilitacja pacjentki? Dlaczego NFZ nie sfinansuje leczenia?
Objawy tej choroby często pojawiają się nawet po kilku latach i bywają tak różne, że lekarze nie potrafią jej zdiagnozować. Borelioza - co robić, gdy już na nią zachorujemy? Dlaczego tak trudno ją rozpoznać?
Woda solankowa dzięki właściwościom termicznym i chemicznym jest wykorzystywana w profilaktyce i terapii wielu chorób. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy neurologa Bartosza Chudzika i specjalistkę chorób wewnętrznych Krystynę Dąbkowską, aby zapytać o dobrodziejstwa solanki i jej zastosowanie. Jaki jest skład wody solankowej? Czy można ją "przedawkować"?
Łukasz Radwan spotkał się z Adel Hayrapetyan, ormiańską malarką, która leczy poprzez sztukę. Jak artystka trafiła do Polski i na czym polega "artterapia"?
Wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza w rejony tropikalne, niosą ze sobą ryzyko zarażenia się lokalnymi chorobami. W studiu Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski powiedział, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przygotowując się do wyjazdu. Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy pomyśleć o egzotycznej wyprawie, by zdążyć, przygotować się do niej pod względem zdrowotnym?
Max cierpi na niezwykle rzadką wadę genetyczną. We wrześniu, dwa miesiące po swoich pierwszych urodzinach, poważnie chory Max musi przejść skomplikowaną i drogą operację w USA. W akcję pomocy chłopcu włączyli się piłkarze reprezentacji Polski. Zobaczcie jak można pomóc Maxowi! W studiu gościliśmy mamę Maxa Ewę Czech i pediatrę Anetę Górską-Kot. Jakiego leczenia wymaga chłopiec i jak można mu pomóc?
Wiele osób czeka na nowe leki i nowatorskie zabiegi ratujące życie. W Dzień Dobry TVN członek Komitetu Zaawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków doc. Dariusz Śladowski powiedział o przełomowych terapiach, które mogą być niebawem stosowane w medycynie. Dowiedzieliśmy się również, po jakim czasie regeneruje się nasza skóra i kości, a także, co możemy powiedzieć w banku, w którym trzy lata wcześniej wzięliśmy kredyt ;)
Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?
Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?
Dla wielu bardzo otyłych osób, które chcą pozbyć się kilogramów, jedynym wyjściem jest innowacyjna operacja zmniejszenia żołądka. Od kilku lat specjalizuje się w niej dr Wiesław Pesta. Metoda, którą stosuje lekarz jest przełomowa w zwalczaniu otyłości. Przeszła ją m.in. posłanka Henryka Krzywonos, którą wraz z dr Pestą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Rozmawialiśmy z nimi o skuteczności zabiegu. Kto nie kwalifikuje się do niego? Pani Henryka zdradziła nam również, ile kilogramów straciła po operacji.
W czasie ostatniego meczu Wojciech Szczęsny uległ kontuzji, w wyniku której na udzie bramkarza pojawił się krwiak. Obecność Szczęsnego podczas jutrzejszego meczu z Niemcami stoi pod znakiem zapytania. Czym krwiak różni się od zwykłego siniaka? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Gościem Dzień Dobry TVN była dr Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog sportowy.
Nie od dziś wiadomo, że wsparcie otoczenia ma duże znaczenie dla poważnie chorych. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła psychoonkologa Biancę-Beatę Kotoro, aby zapytać, jak wspierać dziecko w chorobie.