Max cierpi na niezwykle rzadką wadę genetyczną. We wrześniu, dwa miesiące po swoich pierwszych urodzinach, poważnie chory Max musi przejść skomplikowaną i drogą operację w USA. W akcję pomocy chłopcu włączyli się piłkarze reprezentacji Polski. Zobaczcie jak można pomóc Maxowi! W studiu gościliśmy mamę Maxa Ewę Czech i pediatrę Anetę Górską-Kot. Jakiego leczenia wymaga chłopiec i jak można mu pomóc?
Wiele osób czeka na nowe leki i nowatorskie zabiegi ratujące życie. W Dzień Dobry TVN członek Komitetu Zaawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków doc. Dariusz Śladowski powiedział o przełomowych terapiach, które mogą być niebawem stosowane w medycynie. Dowiedzieliśmy się również, po jakim czasie regeneruje się nasza skóra i kości, a także, co możemy powiedzieć w banku, w którym trzy lata wcześniej wzięliśmy kredyt ;)
Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?
Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?
Dla wielu bardzo otyłych osób, które chcą pozbyć się kilogramów, jedynym wyjściem jest innowacyjna operacja zmniejszenia żołądka. Od kilku lat specjalizuje się w niej dr Wiesław Pesta. Metoda, którą stosuje lekarz jest przełomowa w zwalczaniu otyłości. Przeszła ją m.in. posłanka Henryka Krzywonos, którą wraz z dr Pestą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Rozmawialiśmy z nimi o skuteczności zabiegu. Kto nie kwalifikuje się do niego? Pani Henryka zdradziła nam również, ile kilogramów straciła po operacji.
W czasie ostatniego meczu Wojciech Szczęsny uległ kontuzji, w wyniku której na udzie bramkarza pojawił się krwiak. Obecność Szczęsnego podczas jutrzejszego meczu z Niemcami stoi pod znakiem zapytania. Czym krwiak różni się od zwykłego siniaka? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Gościem Dzień Dobry TVN była dr Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog sportowy.
Nie od dziś wiadomo, że wsparcie otoczenia ma duże znaczenie dla poważnie chorych. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła psychoonkologa Biancę-Beatę Kotoro, aby zapytać, jak wspierać dziecko w chorobie.
Kilka dni temu lekarze z Poznania usunęli pacjentowi 17-kilogramowego guza. Maciej Błaszyk i Jerzy Nazar w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim przyznali, że był to nowotwór o niskim stopniu złośliwości. Guz rósł w pachwinie chorego dwa lata. Jak często lekarze spotykają się z takimi przypadkami medycznymi? Co jest najtrudniejsze podczas zabiegu usunięcia guza? I jak dziś czuje się chory?
Nasz gość, prof. Piotr Chłosta, nie chce być nazywany wybitnym lekarzem, mimo iż w dziedzinie operacji laparoskopowych jest pionierem na skalę krajową, a nawet światową. Czym różnią się zabiegi tego typu od klasycznych operacji chirurgicznych? Czy polscy urolodzy należą do światowej czołówki? Hobbystycznie pan doktor gra też w zespole muzycznym - EndoPower. Jak myślicie, jaki rodzaj muzyki preferuje? :)
Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?
Coraz więcej osób w Polsce i na świecie cierpi na depresję. Nie wszystkich stać na prywatną terapię. Rozwiązaniem ma być pomoc przez Internet. Na czym ma to polegać? Jak można pomóc komuś przez monitor komputera? Zapytaliśmy o to prof. Romana Cieślaka, psychologa społecznego.
Na rynku jest lek ratujący życie kobiet chorujących nawet na zaawansowanego raka jajnika. Niestety w Polsce nie jest on refundowany. Na ten problem zwróciła m.in. uwagę Kora, która również walczy z tą chorobą. Na czym polega przełomowość tego leku? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Ksenię Kralską i Emilia Studnicka. Obie panie chorują na nowotwór jajnika z mutacją BRC. Jak wykryto u nich raka?
Dariusz Fidyka, bo o nim mowa, trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu gdzie, po operacji rekonstrukcji rdzenia kręgowego, stanął na własnych nogach. A jego pierwsze kroki porównywane były do najważniejszego kroku w dziejach ludzkości! Zobaczcie, jak Pan Dariusz radzi sobie dziś, 4 lata po operacji.
Wybitni polscy sportowcy: Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Adam Małysz i Rafał Sonik wzięli udział w akcji "Szczęśliwe Dukaty", która rusza już 9 czerwca! Specjalnie na potrzeby tej inicjatywy własnoręcznie zaprojektowali swoje monety. Zobaczcie jak one wyglądają. Gośćmi Anny Maruszeczko, w Zielonych Drzwiach, byli: prezes Fundacji TVN: "nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska i dyrektor fundacji UNICEF Polska Marek Krupiński.
Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka? Kiedy wzywać karetkę? Oto historia małego Mikołaja, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną - chorobę autozapalną, której leczenie jest kosztowne. Jak rozpoznać tę chorobę i, jak ją leczyć?
Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.
Gość Anny Maruszeczko - Małgorzata Tokarska jest niepełnosprawna od urodzenia, ale to jej nie ogranicza. Podróżuje, mało tego - pomaga odkrywać świat osobom w podobnej sytuacji. W jaki sposób? Założyła pierwsze w Polsce biuro podróży dla osób z niepełnosprawnościami. W Zielonych Drzwiach powiedziała o organizacji wyjazdów. Zobaczcie, jakie jest motto życiowe Pani Małgorzaty.
Na czym polega hipnoza? W studiu Dzień Dobry TVN wytłumaczyła to Mira Chlebowska, nauczycielka hipnozy.
Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.
Mimo że według wielu badań Polacy popierają przeszczepy, to liczba dawców w naszym kraju maleje. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ transplantacja ratuje życie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Joannę Śliwkę, która powiedziała, jak wygląda przeszczep serca dziecka. Obok niej usiadła Danuta Grochot, której córeczka przeszła taką operację. Zapytaliśmy się, co poczuła, kiedy dowiedziała się, że jest dawca serca dla jej dziecka? Jak Iga się rozwija?
Pola i Maks to rodzeństwo zmagające się każdego dnia z nieuleczalną, postępującą i śmiertelną chorobą - zespołem Leigha. Możesz pomóc tej rodzinie, by... przedłużyć ich wspólne życie.
Jerzy Zięba mówi o sobie, że jest naturoterapeutą po kursie hipnoterapii klinicznej w Australii i USA. Obecnie zwraca się do niego wiele osób z prośbą o pomoc. Jednak jego metody leczenia wzbudzają kontrowersje i wiele wątpliwości. Jak do warsztatu naturoterapeuty ustosunkowują się lekarze? Tym bardziej, że w ostatnim czasie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprosił Jerzego Ziębę na konferencję, gdzie naturoterapeuta poprowadził wykład? Na kanapie Dzień Dobry TVN oprócz Jerzego Zięby gościliśmy również dr n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.
Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.
Łukasz Krasoń przez niektórych nazywany jest „polskim Nickiem Vujicicem” - obaj są niepełnosprawni i obaj, opowiadając swoje historie, motywują tysiące ludzi do działania. Łukasz był gościem w Zielonych Drzwiach. Anna Maruszeczko zapytała go, czy pamięta, co powiedział podczas swojego pierwszego przemówienia, co jest źródłem jego energii i, jakie jest jego motto życiowe.
Od tysięcy lat medycyna chińska nie tylko skutecznie leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. O jej tajniki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN terapeutkę Agnieszkę Krzemińską. Dowiedzieliśmy się, jakie schorzenia nadają się do leczenia za pomocą medycyny chińskiej, jak diagnozuje się choroby i, jakie produkty są wykorzystywane do środków leczniczych?
Trzyletnia Kaja od wielu miesięcy walczy z nowotworem złośliwym układu nerwowego - neuroblastomą IV stopnia. Dziewczynka potrzebuje kosztownego leczenia, dlatego jej wujek Kamil Mokrzycki, który jest członkiem Sound’n Grace i Tabb postanowili zebrać na ten cel pieniądze. Nagrali piosenkę "Sens", której każde odtworzenie lub pobranie powoduje wzrost kwoty przeznaczonej na długotrwałe i intensywne leczenie Kai oraz innych dzieci z Fundacji "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Obejrzyjcie historię Kai.
Rak prostaty jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Każdego dnia zabija w Polsce dziesięciu z nich. Aż 80 proc. mężczyzn zachoruje na raka prostaty do 80. roku życia. Powody są różne, dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Wysłaliśmy na nie Marcina Prokopa. Zobaczcie, co musiał przejść i jak to zniósł.
16 lat temu, córka Ewy Błaszczyk, zakrztusiła się popijając tabletkę. Zapadła w śpiączkę. Dziś ma 22 lata i cały czas czeka na wybudzenie... Niedawno przeszła nowatorską operację, przeprowadzoną przez specjalistów z Japonii. Czy dzięki niej uda się jej odzyskać kontakt ze światem zewnętrznym? O operacji rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem.
Co piąte polskie dziecko ma problemy z otyłością. A około 30 proc. polskich dzieci nie uczęszcza na lekcje WF-u. A ponieważ 22 maja obchodzić będziemy Europejski Dzień Walki z Otyłością, do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Wiesława Tarnowskiego, chirurga bariatrę, by porozmawiać z nim na temat problemu otyłości. Profesor wyjaśnił czym jest bariatria, jakie są choroby towarzyszące otyłości oraz, jakie skutecznie leczyć otyłość.
Nawet kosmetyki mogą nas uczulać. Niestety w tego typu alergiach nie ma odczulania, jedynie co może nam pomóc to unikanie składników uczulających. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr Anitę Tarajkowską-Olejnik, aby zapytać, jakie składniki kosmetyków uczulają najczęściej.