Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła Grzegorza Piątka, który w 2012 r. został laureatem plebiscytu „Zwykły Bohater”. Widzowie docenili go wówczas za to, że pieniądze z kredytu przeznaczył na budowę robota do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Po otrzymaniu nagrody Pan Grzegorz obiecał, że zbuduje robota do rehabilitacji osób z dysfunkcjami ruchu. Spełnił swoją obietnicę. Konstruktor przyjechał do nas, aby powiedzieć o działaniu robota.
Niedawno Mistrzyni Polski w biegu na 200 m Anna Kiełbasińska ogłosiła na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych, że cierpi na autoimmunologiczną chorobę, która objawia się okresową utratą włosów. W Dzień Dobry TVN biegaczka po raz pierwszy skomentowała swój post oraz powiedziała, jak się czuje po opublikowaniu tej informacji i, jak sobie radzi z chorobą. Życzymy Ani wielu, wielu sukcesów! :)
Szczepienia to temat, który budzi ogromne emocje i kontrowersje. Posłowie ruchu Kukiz'15 powołali sejmowy zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych, którego celem ma być doprowadzenie do dialogu na temat szczepień. Naszymi gośćmi byli: Izabela Filc-Redlińska, autorka książki o szczepieniach i socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy na ten temat można w ogóle rozmawiać bez emocji?
"Mężczyzna działa na testosteronie od a do z". Pod wpływem stresu, w organizmach mężczyzn, testosteron przekształca się w estrogeny. W wyniku tego procesu panowie stają się "pseudokobietami". Jedynym ratunkiem, w tej sytuacji, jest zmiana stylu życia. O męskim zdrowiu, i roli kobiet w dbaniu o nie, rozmawialiśmy z dr n. med Ewą Kempisty-Jeznach. Panowie, badajcie się i prowadźcie aktywne życie!
Ta historia wydarzyła się niemal rok temu. Siedemnastoletni wówczas Kacper Masłoń dostał polecenie od swojego koordynatora, aby przetestować zjeżdżalnię turbo. Wykonał je i niestety przypłacił to zdrowiem. W wyniku uderzenia w klapę miał wiele urazów twarzoczaszki. Prokuratura przedstawiła zarzuty koordynatorowi ratowników oraz pracodawcy w związku z nieprzestrzeganiem przez nich przepisów bhp. W Dzień Dobry TVN Kacper i jego ojciec Marek Masłoń powiedzieli nam, jak jak wygląda obecne życie chłopca. W studiu gościliśmy także psychotraumatologa Małgorzatę Bajko, aby zapytać, czy osoba, która przeżyła taką traumę ma szansę na pełny powrót do zdrowia psychicznego. Kacprowi życzymy wytrwałości i siły.
Nowojorska policja przestrzega przed trzymaniem telefonu komórkowego pod poduszką w trakcie snu, bo bateria w telefonie może wybuchnąć. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dr hab. inż. Marka Marcinka z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który jest specjalistą w dziedzinie baterii i materiałów elektrodowych. A psychiatrę Michała Skalskiego zapytaliśmy o to, czy korzystanie z telefonu może mieć wpływ na zaburzenia snu?
Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzieci postrzegają niepełnosprawność, a zarazem odpowiedzieć na pytanie, jak "oswoić" dziecko z niepełnosprawnością. Anna Maruszeczko, wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrą Piotrowską i Agnieszką Kossowską, zastanawiała się jakie błędy popełniamy najczęściej w kontaktach naszych dzieci z osobami niepełnosprawnymi i jak w najprostszy sposób wytłumaczyć młodemu człowiekowi czym jest niepełnosprawność.
Gościem Dzień Dobry TVN był prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kardiochirurg dziecięcy z krakowskiego szpitala uniwersyteckiego. O profesorze mówi się, że przeprowadza najpoważniejsze operacje w Polsce. Czy zawód kardiochirurga wymaga poświęceń? Które momenty w pracy są dla profesora najtrudniejsze?
Ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wciąż jest mniej niż zainteresowanych, a proponowane miejsca pracy nie zawsze atrakcyjne. Do Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko zaprosiła Ewę Zych – mamę Michała z Zespołem Downa oraz Mariusza Siwonia – tatę Bożydara z Zespołem Downa, aby powiedzieli nam, jak przygotowali swoje dzieci do dorosłego życia.
Z zespołem policystycznych jajników boryka się coraz więcej młodych kobiet. Czym jest PCOS i jakie daje objawy? Czy schorzenie można wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr Barbarą Grzechocińską, ginekologiem i endokrynologiem.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 26-27 tygodniu ciąży. Jak na tym etapie rozwija się dziecko? Jak czuje się przyszła mama? Dlaczego państwo Szczerbiccy zdecydowali się na szkołę rodzenia? Czego się tam uczą?
Coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Dlaczego? Gościem Dzień Dobry TVN była Izabela Filc- Redlińska, dziennikarka, która uważa, że szczepionki nie są dla wszystkich. Kogo nie powinno się szczepić? I czy to prawda, że szczepionki mogą powodować autyzm u dzieci?
Zęby mądrości, zwane też "ósemkami", wyrastają zazwyczaj pomiędzy 16 a 25. rokiem życia, a ich wyrzynanie wiąże się z ogromnym bólem. Najczęściej pojawiają się jako ostatnie zęby, gdy w szczęce brakuje już miejsca. Jak pielęgnować "ósemki" i kiedy należy je usunąć? Czy wyrywanie zębów mądrości wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szczęki lub nerwów? O to zapytyliśmy w Dzień Dobry TVN stomatologa dr Annę Jankowską.
Emilek urodził się z bardzo poważną chorobą serca - tetralogia Fallota z zarośnięciem zastawki tętnicy płucnej oraz połączeniami systemowo-płucnymi i skrajną hipoplazją tętnic płucnych. Lekarze od początku nie dawali zbyt wielu nadziei na długie życie chłopca. Mimo to mama Emilka postanowiła szukać ratunku dla niego. Pod koniec 2015 roku pojawiła się nadzieję na operację w USA, która uratuje chłopcu życie. Niestety jej cena sięga ponad 1,5 mln dolarów. Rodzice szukają wsparcia. Do zebrania całej kwoty brakuje, a czasu coraz mniej.
Glejak wielopostaciowy jest najtrudniejszym do leczenia nowotworem mózgu. Według statystyk, po pierwszej diagnozie ponad 90% pacjentów umiera w ciągu 18 miesięcy. Radioterapia i chemioterapia nie pomagają, a ewentualne usunięcie guza prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Zespół doktorantów SGGW wydał wojnę glejakowi. Ich bronią jest grafen. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biotechnologa dr Martę Grodzik i biologa dr Sławomira Jaworskiego, aby zapytać ich o szczegóły dotyczące badań i perspektywy wprowadzenia tej metody do lecznictwa.
Mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki. Osoba, która na nią cierpi - przy mierzeniu się bodźcami - odczuwa silny stres, bezsilność, panikę, lęk i rezygnację. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy otochirurga, dyrektora Światowego Centrum Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego, aby zapytać się o próg nietolerancji dźwięku, który świadczyłby o tego typu zaburzeniu i sposoby leczenia.
Zdrowa i zbilansowana dieta oraz ruch to podstawa. Czy codzienną dietę powinniśmy wzbogacić dodatkowo o suplementy? Czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Komu są one potrzebne? Jak je dobierać? Rozmawialiśmy na ten temat z Iwoną Wawer z Krajowej Rady Suplementów i Odżywek oraz Renatą Jurgiel, internistką.
Luna to pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny. Pomaga pacjentom, którzy stracili nadzieję na poprawienie swojej sprawności. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła twórcę Luny - Michała Mikulskiego, by powiedział o istocie wynalazku.
W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
W Wielkiej Brytanii zaakceptowano program, który umożliwia naukowcom badania nad modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Gości Dzień Dobry TVN: bioetyka prof. Jana Hartmana i kierownika Zakładu Genetyki Medycznej na WUM prof. dra hab. Rafała Płoskiego zapytaliśmy, które geny i do jakiego stopnia mogą być przez Brytyjczyków modyfikowane i czy jest się czego obawiać.
To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!
Czy służba zdrowia może bez nich egzystować? W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,2 pielęgniarek, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy są tylko niskie zarobki? Czy za kilka lat może, w Polsce, zabraknąć pielęgniarek? O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego, Prezesa Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i Zofię Małas, Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Trądzik różowaty to głównie przypadłość kobiet. Nieleczona może doprowadzić do wielu problemów. Dr n. med. Krzysztof Gojdź - jedyny w Polsce certyfikowany lekarz i wykładowca elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging ma sposób na eliminację zaczerwienienia, zarumienienia i widocznych naczyń krwionośnych.
Gość Dzień Dobry TVN aktywista, lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki bez wyroku przesiedział w areszcie 84 dni. Za niesłuszny areszt sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 93 tys. zł. Został również oczyszczony z zarzutów, które mu stawiano. Powiedział nam o powodach aresztowania, absurdach panujących w areszcie, skutkach izolacji i walce o legalizację medycznej marihuany.
Kilkanaście lat temu dzieci mające dziury w zębach mogły liczyć na pomoc stomatologów, którzy mieli swoje gabinety w szkołach. Teraz młodzież nie ma takiej możliwości. Rezygnacja przez szkoły z obecności dentystów fatalnie wpłynęła na kondycję zębów młodych ludzi. Około 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: krajowego konsultanta ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorotę Olczak-Kowalczyk i dyrektora jedno z gimnazjów w Łodzi Witolda Młynarczyka, aby zapytać ich, na czym polegają trudności stworzenia takich gabinetów w szkołach i czy na poprawę tych zatrważających statystyk mogą mieć wpływ zajęcia profilaktyczne.
Polscy mężczyźni mają coraz mniej zdrowych plemników, a to może powodować problemy z płodnością. Jak się okazuje, duży wpływa na to ma niewłaściwy styl życia. O konkretne powody obniżania się jakości nasienia i możliwość jego "naprawy" zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ginekologa Jarosława Niemoczyńskiego i seksuologa Izabelę Jąderek.
Gościem Dzień Dobry TVN była dr Anna Grabowska, lekarz stomatolog Malo Clinic Warsaw, która tłumaczy, na czym polega implantologia. Czym różnią się implanty od koron? Czy są równie wytrzymałe jak naturalne zęby i, jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców ze świata zewnętrznego w obrębie kanałów: czuciowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła specjalistkę integracji sensorycznej Małgorzatę Wiśniewską-Kamienik, by porozmawiać z nią o terapii pobudzającej zmysły przez zabawę, ruch i aktywność motoryczną.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 24-25 tygodniu ciąży. Dlaczego przyszłe mamy powinny właśnie wtedy wykonać test na obciążenie organizmu glukozą? Jak na tym etapie przebiega rozwój dziecka?
Na całym świecie - także w Polsce - testowana jest kamizelka, która ratuje życie osobom mającym problemy kardiologiczne. W przypadku wykrycia oznak zawału zostają uruchomione - umieszczone w niej - elektrody, które „podają" pacjentowi impuls elektryczny (analogiczny do tego jaki podaje defibrylator). O fenomenie tej kamizelki powiedział w Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego W Łodzi prof. Jerzy Krzysztof Wranicz. W studiu gościliśmy także fizyka Tomasza Rożka, którego zapytaliśmy o przyszłość "inteligentnej odzieży" wspieranej przez elektronikę.