Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Czy w Święta można ich uniknąć? Gościem Dzień Dobry TVN była Agata Ziemnicka, dietetyczka, która zdradziła kilka sprawdzonych sposobów na to, jak złagodzić skutki świątecznego obżarstwa.
W 2008 roku Stefan Meller - tata naszego redakcyjnego kolegi Marcina - zmarł z powodu raka jelita grubego. Żyłby do tej pory, gdyby wcześniej poddał się kontrolnie kolonoskopii. Od tego czasu Marcin namawia wszystkich na to badanie. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z kolonoskopią. W studiu gościliśmy również prof. Jarosława Regułę - kierownika Kliniki Gastroenterologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Zapytaliśmy go, czy kolonoskopia rzeczywiście jest w stanie wykryć zmiany na wczesnym etapie i kto powinien się jej poddać.
W Święta Bożego Narodzenia wiele osób bierze sobie za punkt honoru, aby zjeść wszystko, co pojawi się na stole. Nawet nie uchowają się przed nimi zapasy w lodówce. Po takiej wyżerce brzuch robi się, jak balon, a żołądek i wątroba wołają o pomoc. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Justynę Mizerę, aby powiedziała nam, jak przygotować się do świątecznego obżarstwa i jak można się ratować, kiedy już wrzucimy do brzucha zbyt dużo. Natomiast Marcin Prokop zaśpiewał kawałek utworu, który zapewne będzie się nam cisnął na usta po wypiciu naparu z kopru. ;)
Dziś wieczorem odbędzie się X finał wspólnej akcji programu Uwaga i Fundacji TVN 'Nie jesteś sam'. Na jaki cel były zbierane w tym roku pieniądze? I jak wyglądają przygotowania do gali? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Tomasz Kubot i Robert Bednarski.
W tym roku nie musimy się martwić odśnieżaniem samochodu i grzęźnięciem w zaspach. Wysokie temperatury tej zimy cieszą głównie tych, którzy nie lubią zimna. Niestety okazuje się, że ocieplanie się klimatu ma poważne konsekwencje, chociażby zdrowotne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pulmonologa dra n. med. Tadeusza Zielonkę, aby zapytać, jakie choroby wywołuje globalne ocieplenie, czy w przyszłości w Polsce będziemy chorować na malarię i w końcu co globalne ocieplanie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.
Zbilansowana dieta skraca czas leczenia. Niedożywiony pacjent może spędzić w szpitalu więcej czasu. Dlaczego polskie szpitale karmią swoich pacjentów niesmacznym i mało wartościowym jedzeniem? Ile kosztuje dzienne menu pacjenta? I dlaczego doszło do zatruć pokarmowych w pięciu warszawskich szpitalach? Zapytaliśmy o to Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyka klinicznego.
Czy wykluczenie z diety mięsa i ryb jest dobre dla naszego organizmu? Czym zastąpić wartości odżywcze, których dostarczamy w pokarmach mięsnych? Jak mądrze przejść na wegetarianizm? Czy na taką dietę mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży lub dzieci? Zapytaliśmy o to Anetę Łańcuchowską, dietetyczkę i technologa żywienia.
Wokół człowieka jest pole magnetyczne i elektryczne. Czym jest aura? Czy można ją zobaczyć? Podobno każde ciało emanuje energią, która posiada barwy. Skąd się biorą te kolory? Czym są czakry?
Okazuje się, że nurkowaniem mogą zajmować się zarówno osoby pełnosprawne, jak również niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła Adama Kozakiewicza - instruktora nurkowania, który nie boi się wziąć pod wodę osobę z niepełnosprawnością intelektualną. Dowiedzieliśmy się od niego, jakie korzyści dla niepełnosprawnych niesie za sobą nurkowanie.
Jakie mogą być przyczyny nieustannego uczucia głodu? Czy może to być objaw choroby? Jaki wpływ na apetyt ma stres lub brak snu? I jak się uporać z wilczym głodem? Zapytaliśmy o to Elżbietę Lange, psychodietetyka i coacha zdrowia.
W Chinach pojawiła się bakteria, której gen jest odporny na antybiotyki. Czy grozi nam epidemia? Dlaczego antybiotyki już nie działają? Jakie są tego przyczyny i, jaka jest dla nich alternatywa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwię Borską, biologa medycznego i Tadeusza Zielonkę, pulmonologa.
Kolejna bohaterka cyklu Piękny Uśmiech - Ewa Donat cierpi na anoreksję. Chorobą dokonała duże spustoszenie w jej organizmie. Z jej powodów straciła m.in. zęby. Historia Ewy poruszyła stomatologów Z Malo Clinic, dlatego postanowili jej pomóc. Zobaczcie, jaki zabieg jej zaproponowali i, jak teraz wygląda jej nowy uśmiech.
Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła prof. Małgorzatę Łukowicz, aby porozmawiać o powodach dziecięcego porażenia mózgowego oraz skutecznej rehabilitacji. Czy rodzice mają wpływ na to, aby ta dysfunkcja nie dotknęła ich dziecka?
W niektórych przypadkach sąd może skierować chorującego na przymusowe leczenie. W Dzień Dobry TVN adwokat Anna Lesiak-Grzywińska powiedziała nam, kto może znaleźć się w takiej sytuacji i jak wygląda ta procedura.
Pacjent, 24-latek, doznał "gilotynowej amputacji dwóch rąk na wysokości nadgarstków", operacji replantacji obu dłoni podjęła się dr Anna Chrapusta, którą gościliśmy dziś w naszym studiu. Ile potrwa rehabilitacja? Czy mężczyzna odzyska pełnię władzy w rękach? Czy taką operację przeprowadza się "z Bogiem, czy mimo Boga"?
Najczęściej przeziębiamy się w okresie jesienno-zimowych. O przyczynach przeziębień i minimalizowaniu ryzyka zachorowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Zbigniewem Gaciongiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pamiętacie historię Adasia, którego doskonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wyprowadzili z bardzo głębokiej hipotermii? Sprawdziliśmy, jak chłopiec czuje się teraz - rok po pobycie w szpitalu. Czy hipotermia nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie jego organizmu?
Na swobodną komunikację bez pomocy tłumacza pozwala aplikacja migam.org. Jej pomysłodawcą jest Przemek Kuśmierek. Jak działa aplikacja? I czy jest już w użyciu?
Podobno na twarzy wypisane jest wszystko, łączenie z błędami żywieniowymi, jakie popełniamy. Gość Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała powiedziała nam, czym charakteryzują się twarze amatorek: wina, cukru, glutenu i nabiału.
Dzięki zabiegowi mikropigmentacji brodawki sutkowej kobiety, które przeszły mastektomię piersi odzyskują swoją kobiecość. Na czym on polega? Ile kosztuje? Czy zabieg trzeba powtarzać? Kto - oprócz Amazonek - może z niego skorzystać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę makijażu permanentnego, linergistkę Agnieszkę Zapałę.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" - Kinga Szczerbicka - jest już w 14-15 tygodniu ciąży. Pani Kinga postanowiła zrezygnować z pracy. Jakie zmiany zachodzą na tym etapie ciąży w rozwoju dziecka? I na jakie dolegliwości uskarża się nasza bohaterka?
Na przełomie października i listopada - z powodu wyemitowanych gazów, pochodzących z kominów i spalin samochodowych - 70 proc. powierzchni Polski pokrył smog. O wpływie zanieczyszczonego powietrza na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem Tadeuszem Zielonką. Natomiast zastępcę Prezydenta M.St. Warszawy Michała Olszewskiego zapytaliśmy o to, jak stolica radzi sobie z zanieczyszczeniami.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielochy Drzwiach" była Monika Zakrzewska - doradca zawodowy. Jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych intelektualnie na polskim rynku pracy? W jakich zawodach najlepiej się sprawdzają? I czego najbardziej się boją pracodawcy przed zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością?
Goście Dzień Dobry TVN fizjoterapeuci: Małgorzata i Mariusz Molendowie wykonują zabiegi medycyny chińskiej. Poprosiliśmy ich, aby na ochotniku pokazali nam, jak wykonuje się akupunkturę. Aby wiedzieć, w które miejsca należy wbić igłę, musieli go wcześniej zdiagnozować. Zrobili to na podstawie... języka. Jakie choroby można leczyć medycyną chińską? Do czego służy bańska chińska?
Cukrzyca typu I jest chorobą cywilizacyjną. W ciągu ostatnich 25 lat aż czterokrotnie wzrosła zachorowalność dzieci na tę chorobę. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzialne są geny czy także czynniki środowiskowe? Czy możemy już mówić o epidemii? Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje rozwój cukrzycy w początkowym stadium rozpoznania. Na czym polegać będzie leczenie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli współtwórcy terapii cukrzycy typu 1 komórkami Treg. Na naszych kanapach zasiedli: prof. dr hab Małgorzata Myśliwiec, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii w Gdańsku, prof. Piotr Trzonkowski i Natalia Marek –Trzonkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mimo że o HIV świat usłyszał wiele lat temu, cały czas można spotkać osoby, które mają niewielką wiedzę na ten temat i z tego powodu stawiają mur między sobą i zarażonymi. W Dzień Dobry TVN, żyjąca z HIV, Katarzyna Klaczak powiedziała nam o swoim życiu po usłyszeniu diagnozy, a seksuolog kliniczny dr Robert Kowalczyk - o drogach zakażenia HIV i różnicy między HIV i AIDS.
Nie możecie spać z powodu swoich nóg, które zamiast odpoczywać razem z Wami mają ochotę spacerować? Jeśli tak, to być może cierpicie na zespół niespokojnych nóg. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski powiedział, jakie są przyczyny występowania tego zespołu, objawy i jak leczyć tę chorobę.
Jesienią zmienny nastrój zazwyczaj łączymy z chandrą, która pojawia się o tej porze roku. Tymczasem może to być objaw problemów z hormonami. Z gościem Dzień Dobry TVN ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewskim rozmawialiśmy o symptomach mogących świadczyć o tym, że kobieca gospodarka hormonalna szaleje. Co się dzieje z organizmem przy niskim poziomie hormonów, a co przy wysokim?
Edyta Kulman - z powodu braku zębów - musiała nosić protezę. To zaniżało jej samoocenę. Postanowiła więc zgłosić się do naszego cyklu "Piękny uśmiech". W klinice przeszła zabieg MaloClinic Protocol. Efekt jest niesamowity. Gośćmi w Dzień Dobry TVN byli: Edyta i stomatolog, właściciel Malo Clinic dr Paulo Malo.
Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.