W Polsce od niedawna obowiązują nowe procedury in vitro. Co to oznacza? Drugą metodą sztucznego zapłodnienia jest inseminacja. Na czym polega inseminacja wysyłkowa? Jakie informacje o potencjalnym dawcy może zdobyć kobieta? I ile kosztuje zabieg inseminacji? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Jolanta Drzewakowska oraz Magdalena Modlibowska ze stowarzyszenia „Chcemy być rodzicami”.
Jaką rolę odgrywają w naszej diecie tłuszcze? W jakich produktach znajdziemy zdrowe tłuszcze? I w jakich ilościach powinniśmy je jeść? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Po atakach terrorystycznych w Paryżu wzmógł się strach przed terrorystami. Wielu z nas zastanawia się, czy w tej sytuacji jesteśmy bezpieczni. W Dzień Dobry TVN - wraz z psychologiem i specjalistą interwencji kryzysowych Tomaszem Kozłowskim - zastanawialiśmy się, czy taki lęk jest racjonalny i czy rzeczywiście mamy powody do obaw. Nasz gość powiedział również, jak zachować się w czasie ataku.
W medycynie komórki macierzyste wykorzystuje się od lat. Mają one ogromny potencjał do namnażania się oraz duże zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki tym właściwościom wykorzystuje się je w odbudowywaniu lub zastępowaniu uszkodzonych komórek. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o prowadzonych w Polsce terapiach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Kto może zakwalifikować się do eksperymentalnej terapii? Jak uzyskuje się komórki macierzyste? Naszymi gośćmi byli: prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych dr Jakub Baran oraz neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk.
Do tej pory kobiety, które poroniły leżały w tych samych pokojach, co panie spodziewające się dziecka lub szczęśliwe mamy, które właśnie urodziły. Dla pań, które straciły dziecko była to bardzo stresująca sytuacja. Aby nie narażać ich na to, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące standardów opieki nad kobietami, które straciły dziecko. Czy te instrukcje rzeczywiście coś zmienią? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ginekologa-położnika dr Grzegorza Południewskiego, psycholog Izabelę Barton-Smoczyńską i Małgorzatę Żochowską-Krowicką, która straciła syna w piątym miesiącu ciąży. Pani Małgorzata opowiedziała nam swoją traumatyczną historię z pobytu w szpitalu.
Jaki jest stan wiedzy na temat współczesnej antykoncepcji i jakie są jej najpopularniejsze metody? Dlaczego ciężar antykoncepcji wciąż spoczywa przeważnie na kobietach? Zapytaliśmy o to dr. Beatę Sterlińską-Tulimowską, ginekolog.
Podobno dopalacze są groźniejsze niż narkotyki. Substancje wywołują negatywne odczucia, dlaczego więc młodzi ludzie po nie sięgają? Jakie są skutki uboczne brania dopalaczy? Jak poradzić sobie z uzależnionym dzieckiem? Gdzie szukać pomocy? Czy rodzicom osób uzależnionych również potrzebna jest terapia? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Dorota Szczęsna, matka uzależnionego syna, wspiera rodziców uzależnionych dzieci w Katolickim Ruchu Antynarkotycznym i prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Coraz więcej dyscyplin sportowych staje się dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Bohaterami cyklu "Zielone Drzwi" były osoby niepełnosprawne, które trenują crossfit. Dlaczego wybierają akurat tę aktywność, a nie np. siłownię? Co daje im crossfit? Gośćmi Anny Maruszeczko byli Oleg Nowak – trenuje crossfit oraz Ksawery Rajpert – trener osób niepełnosprawnych.
Polski rynek zalewają suplementy. Każdego dnia pojawia się dziesięć nowych produktów. Polacy sięgają po nie coraz częściej, nie mając przy tym świadomości, że tylko niektóre z nich są wartościowe. Czym zatem suplement różni się od leku? Czy suplementy można przedawkować? O tym gość Dzień Dobry TVN prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pierwsi tę chorobę opisali Japończycy, jej czynnikiem sprawczym są silne emocje, dlatego też chorobę Takotsubo nazywa się również "syndromem złamanego serca". o tym, czym ta choroba różni się od zawału serca i czy leczenie wymaga innego postępowania niż w przypadku zawału rozmawialiśmy z dr. Radosławem Nowakiem i dr Martą Fijałkowską. Czy serce może "pęknąć" kilka razy i czy przyczyną tego mogą być także pozytywne emocje?
Wiele osób, by osiągnąć wymarzoną wagę, ciężko trenuje i stosuje diety, a mimo to ma problem ze schudnięciem. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być niewłaściwe nawyki żywieniowe. O najczęściej popełnianych błędach w odżywianiu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką Agnieszką Piskałą.
Po porodzie kobiety chcą jak najszybciej odzyskać sylwetkę sprzed ciąży. Utrudnić to mogą rozległe rozstępy na mięśniach prostych brzucha. Gościem Dzień Dobry TVN był dr Marek Szczyt. Chirurg plastyczny wyjaśnił na czym schorzenie polega i jakie są jego objawy. Jak można się ich pozbyć? Czy problem dotyka tylko kobiet?
Kolejnym bohaterem cyklu "Piękny Uśmiech" jest Andrzej Libera, który przez ponad 20 lat ukrywał przed żoną i rodziną, że nosi protezę. Dlaczego? Czy Pan Andrzej jest zadowolony z metamorfozy? Na czym polegał zabieg - o tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr Armando Lopes, kierownik chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Dlaczego osoby słabsze lub niepełnosprawne częściej padają ofiarą przemocy? Jak mogą obronić się przed potencjalnym napadem? I jak powinni zachować się świadkowie takiego zdarzenia? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: dr Paweł Moczydłowski - kryminolog, socjolog oraz Krzysztof Wostal – dwa razy był ofiarą napaści rabunkowej.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar - 40 tygodni" Kinga Szczerbicka jest już w 12-13 tygodniu ciąży. Zobaczcie, jak wygląda dziecko na tym etapie rozwoju. Czy zmalało ryzyko poronienia? Czy podczas badania USG, wykonywanego w 12-13 tygodniu ciąży, można wykluczyć wady genetyczne dziecka? Jakie dolegliwości pojawiają się u przyszłych mam?
Kamilek na urodzinach kolegi został oblany płynem z mydlinami, które podrażniły mu oczy. W efekcie chłopiec trafił do szpitala. O sprawcy wypadku Kamil wypowiadał się w obraźliwi i rasistowski sposób. Kto go tego nauczył? Czy to rodzice są winni rasistowskich zachowań swoich dzieci?
Śpisz 8 godzin i nadal czujesz się zmęczona? Boli cię głowa? Czy odpowiada za to - jak sugeruje Marcin Prokop - tajemniczy wirus, czy może to po prostu zwykłe zmęczenie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. Jakie choroby objawiają się w postaci chronicznego zmęczenia?
Adam Domanasiewicz, wybitny lekarz, specjalista w dziedzinie replantacji i transplantacji ręki został zwolniony, ponieważ postawiono mu zarzuty o naruszenie nietykalności osobistej pacjenta. Chory podobno był agresywny. Czy lekarz zachował się nieprofesjonalnie? Zapytaliśmy o to naszych ekspertów. Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili: Zbigniew Kowalski, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, ekspert ds. relacji między lekarzem a pacjentem oraz prof. dr hab. med. Marian Zembala, Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, kardiochirurg, transplantolog, od 2015 Minister Zdrowia, poseł. Jak wobec tego powinny wyglądać relacje na linii lekarz-pacjent? W jaki sposób powinien rozmawiać z pacjentem?
W bardzo wielu miejscach w Polsce brakuje szczepionek na błonicę, krztusiec, różyczkę, świnkę i tężec. Pomimo tego Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że wszystkie dostawy są realizowane zgodnie z wcześniej przygotowanym planem. skąd ta rozbieżność? Czy opóźnienie w podaniu szczepionki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne? Czy grożą nam epidemie? Zapytaliśmy o to Pawła Grzesiowskiego, internistę i pediatrę.
Uzależnienie od hazardu zaczyna się niewinnie. Destrukcja nie przychodzi tak szybko, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy od narkotyków. Skoro hazardzista nie gra dla wygranej, to po co? Co jest impulsem motywującym do łamania zasad? I jak się od tego uwolnić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień oraz Łukasz Cielemęcki, dziennikarz sportowy, który był uzależniony od hazardu.
W listopadzie tego roku weszła w życie ustawa o in vitro. W jej wyniku kliniki, by przeprowadzać procedury in vitro, muszą uzyskać certyfikat od Ministerstwa Zdrowia. O tym, co zmieniło się w temacie in vitro po wprowadzeniu wspomnianego aktu prawnego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian" i ginekologiem, położnikiem Januszem Pałaszewskim. Kto może poddać się procedurze in vitro? Dlaczego w aktach stanu cywilnego znajdzie się informacja o sposobie poczęcia dziecka?
Anoreksja nie dotyka tylko nastolatek. Presja zewnętrzna, problemy rodzinne lub zawodowe to tylko niektóre przyczyny powodujące, że coraz częściej na tę chorobę zapadają kobiety dojrzałe. O leczeniu "dojrzałej" anoreksji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze współzałożycielką Fundacji "Drzewo Życia" Elżbietą Sas i Iwoną Kruk, która leczy się z anoreksji. Ile Ilona waży obecnie, a jaką miała wagę przed chorobą? Czy walczy tylko ze swoim ciałem, czy również z psychiką?
Karetka pogotowia przywozi do szpitala Filipa Danielika. Chłopak doznał bardzo poważnych obrażeń podczas wypadku na motorze. Filipa nie da się już uratować, ale jego organy mogą uratować innych ludzi. Czy rodzice Filipa zgodzą się na pobranie organów syna?
Krystian Broll trafił do szpitala psychiatrycznego jako zdrowy mężczyzna. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Dziś 73-letni Pan Krystian wyszedł na wolność i domaga się wysokiego odszkodowania. Jakie ma szanse na wygraną? I jak wygląda powrót do normalności? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Zespoł Retta najczęściej dotyka małych dziewczynek. W wyniku choroby dziecko cofa się w rozwoju. Jak z nim wówczas rozmawiać? Czym jest komunikacja alternatywna? Gośćmi Anny Maruszeczko były: Katarzyna Cichocka–Segiet – specjalista od komunikacji wspomaganej oraz Marek Piegat – tata 3,5 letniej Blanki cierpiącej na Zespół Retta.
Ostatnio głośno było o dyscyplinarnym zwolnieniu z Centrum Zdrowia Dziecka neurologa i pediatrę dr Marka Bochańskiego. Zarzucono mu, że prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki medyczną marihuaną "bez planu dawkowania leków i badań kontrolnych, bez rzetelnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w dokumentacji medycznej pacjentów". O trudnościach związanych z terapiami eksperymentalnymi rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Górskim i prof. Henrykiem Skarżyńskim, których gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przetworzone mięso jest rakotwórcze, a czerwone mięso - wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę eksperci z WHO określili jako prawdopodobnie rakotwórcze. Czy to oznacza, że powinniśmy wyeliminować mięso z naszej diety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę i psycholożkę Agatę Ziemnicką-Łaskę.
Na rynku pojawiła się nowa polska marka kosmetyków naturalnych. Twórczyniami "Be Organic" są matka i córka. Skąd pomysł na biznes? Czego brakowało im w drogeryjnych produktach? Jakie składniki wykorzystują do produkcji swoich kosmetyków? Jakie mają one właściwości? I ile kosztują? Marta Paczkowska-Wróbel i Aleksandra Paczkowska – Borkowska opowiedziały o tym w Dzień Dobry TVN.
Ania Gruszczyńska ma 31 lat i od 15. roku życia choruje na bulimię. Jak mówi, od dwóch lat jest "czysta". Co było motywacją do wyjścia z nałogu? Kto jej w tym pomógł? Co daje Ani prowadzenie bloga, na którym opisuje swoje zmagania z bulimią?
Kolejną bohaterką cyklu "Piękny Uśmiech" jest Ada Marcinkowska. 8 lat temu, podczas gry w hokeja, dziewczyna straciła sześć zębów. Na czym polegał zabieg implantacji - o tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paulo Malo - stomatolog, właściciel Malo Clinic w Warszawie. Zobaczcie spektakularną metamorfozę Ady i to, jak nowy uśmiech odmienił życie hokeistki!