Jak się okazuje, dobry lekarz internista powinien pytać swoich pacjentów o życie seksualne. Dlaczego? Czy z doświadczeń eksperta Dzień Dobry TVN dr Piotra Gryglasa wynika, że pacjenci sami zaczynają mówić o swoim problemach seksualnych? O czym świadczą zaburzenia potencji?
Zbliżają się wakacje. Wielu Polaków, w poszukiwaniu przygód, wyruszy w egzotyczne miejsca. Czy przed taką podróżą warto się zaszczepić? Po jakim czasie powtarzać szczepienie? Na co możemy zachorować w Egipcie, Turcji i na Kubie? W jaki sposób można zarazić się żółtaczką typu A, durem brzusznym i cholerą? Jakie środki bezpieczeństwa warto zachować podczas pobytu w egzotycznym kraju? O tym gość Dzień Dobry TVN pediatra i immunolog dr Paweł Grzesiowski.
W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha" położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz podpowiadają, jak radzić sobie z odparzeniami u niemowlaka. Jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania? W jaki sposób wyleczyć odparzenia? Jak pielęgnować skórę dziecka, by zapobiegać występowaniu odparzeń? I jak często należy zmieniać dziecku pieluchę?
Wiele par marzy o dziecku i dlatego problem z zajściem w ciążę przekłada się niestety na ich relacje. Kiedy pojawiają się pierwszy rysy na związku? Czy "seks z zegarkiem w ręku" może wpływać na płodność? Jak mężczyzna przeżywa kłopoty z płodnością? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: psycholog Joannę Kwaśniewską, psycholog i doradcę ds. niepłodności Justynę Kuczmierowską i doradcę ds. niepłodności Agnieszkę Doboszyńską.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, może pojawić się u osób w każdym wieku. Jednak największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy osób pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. Prowadzi do wyniszczenia organizmu i śmierci, jeżeli nie jest odpowiednio leczona. Okazuje się, że nie jest ono dostępne dla wszystkich. W ostatnich dniach świat obiegła historia Amerykanki, która nie została przyjęta do szpitala, bo... za mało waży. Zobaczcie, jak w Polsce leczy się osoby chore na anoreksję!
Gośćmi Anny Maruszeczko byli dziś: Olga Bończyk i Rober Jarek, czyli dzieci CODA! Opowiedzieli, jak to jest być słyszącymi dziećmi niesłyszących rodziców! Z kamerą Zielonych Drzwi odwiedziliśmy zaś młodych ludzi, którzy migają rap i mają dla nas przekaz: "Jestem głuchy, ty myślisz, że jestem głupi... Nie odsuwajcie nas na margines, zainteresujcie się nami, byśmy mogli być równi".
Do tej pory polscy pacjenci z niedorozwojem kości udowej mogli przejść kompleksową operację w Stanach Zjednoczonych, w klinice doktora Paley’a. Teraz już nie muszą jechać tak daleko. A to dzięki lekarzom z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala im. W. Degi w Poznaniu, którzy wykonali pierwszą w Polsce operację „super biodro/super kolano”. Na naszych kanapach zasiedli lekarze, którzy wykonali ten zabieg: dr n. med. Milud Shadi, dr n. med. Michał Walczak i dr n. med. Paweł Koczewski. Gratulujemy! Na czym polega ta nowatorska metoda? Dlaczego, by wykonywać zabieg w Polsce, musieli sami zainwestować w swoją edukację? Czy poznańska klinika to jedyne miejsce, gdzie będzie wykonywany tego typu zabieg? Ilu jest w Polsce pacjentów oczekujących na operację wydłużenia kończyny?
Powstała nowa piramida żywieniowa. Czym się różni od poprzedniej? Jak ważny dla zdrowia i życia jest ruch? Jakie oleje są najzdrowsze? Czy jeść więcej warzyw, czy może owoców? Czy człowiekowi potrzebne jest białko? Jakie są najczęstsze błędu rodziców w planowaniu diety dla dzieci? Co to są tłuszcze trans? Do czego doprowadza nadmiar glutenu? O odwróconej piramidzie żywienia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dermatologiem i alergologiem dr n. med. Danutą Myłek.
Mleko, które możemy obecnie kupić w sklepach jest jest produktem wysoko przetworzonym. Nienasycone konserwantami mleko to te prosto od krowy. Dla nas dorosłych to niezapomniany smak dzieciństwa. Czy nasze dzieci potrafiłyby rozpoznać smak świeżego, zdrowego mleka? Postanowiliśmy to sprawdzić. Dzieci próbowały czterych rodzajów mleka, w tym sojowego, koziego, krowiego, ale z kartonu, na koniec wypiły mleko świeże. Czy potrafiły je wskazać? Jak oceniły jego smak?
Tylko 17 osób w Polsce cierpi na chorobę genetyczną, z którą urodził się Leo. Na całym świecie choruje na nią zaledwie 1200 osób. Czym jest choroba potocznie nazywana Klątwą Ondyny? I czy rejs, który zaplanowali rodzice i przyjaciele Leosia pomoże im zdjąć tę klątwę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Hueckel, mamę 4-letniego Leo oraz Monikę Kwiatkowską, aktorkę i przyjaciółkę rodziny. Kto może wziąć udział w zaplanowanym rejsie i ile kilometrów zamierzają pokonać? Kim jest Ondyna? I jaką operację musi przejść mały Leo?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwuletniego Leo, który cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną klątwą Ondyny. Kiedy zasypia, przestaje oddychać. Towarzyszyli mu rodzice: Magdalena Hueckel oraz Tomasz Śliwiński.
Gościem Dzień Dobry TVN była Sylwia Mecha, mama 4-latki. Kasia, pomimo swojego wieku, nie chodzi oraz nie mówi. Co gorsza, lekarze do tej pory nie potrafią zdiagnozować, co dolega dziewczynce. Dlaczego rozwój Kasi jest zaburzony? Jak temu zaradzić? Na czym opiera sie terapia Kasi?
Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.
"To, co do niedawna było raczej w sferze science-fiction, dzieje się teraz na naszych oczach" - tak historię Dariusza Fidyki zapowiedział Marcin Prokop. Rzeczywiście to, że pan Dariusz, po przerwaniu rdzenia kręgowego, odzyskał czucie w nogach można umieścić w tej kategorii. O historii Dariusza Fidyki mówiliśmy już pół roku temu w Dzień Dobry TVN. Teraz wróciliśmy do niej, by sprawdzić czy leczenie przynosi kolejne efekty!
Aż 80 proc. ludzi na świcie cierpi na bóle pleców. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? I kiedy ten ból powinien nas zaniepokoić? Oznaką jakich chorób są bolące nas nieustannie plecy? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Wojtek Przybylski jest reżyserem dźwięku o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Przez wiele lat współpracował z Polskim Radiem, a także polskim artystami takimi jak, zespół Perfect, Maanam, Republika, Kult, Kazik. Teraz to Wojtek potrzebuje naszej życzliwości, serca i zaangażowania. Dzięki i Twojej pomocy będzie mu łatwiej zmagać się z nowotworem. Wczoraj wieczorem odbył się charytatywny koncert, w którym udział wzięło mnóstwo polskich wokalistów. Ewa Bem, Tomasz Stańko, T.Love, Lady Pank, Robert Gawliński i nie tylko. To ludzie wielkiego serca, którzy wspierają Wojtka w tych trudnych chwilach. Ty również możesz się przyłączyć.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Kucińską, jedną z uczestniczek rejsu dla osób niewidzących. Jak wspomina żeglarską przygodę? Czy bała się wypłynąć w morze? Czy sprostała oczekiwaniom kapitana? Anna Maruszeczko porozmawiała również z Wojciechem Żołądkowiczem, aktorem i żeglarzem. Jak bardzo różni się rejs z zespołem osób niewidomych? Dlaczego uważa, że jest to bogatsze doświadczenie? Co dokładnie niewidoma załoga robiła podczas rejsu?
Według badań w Polsce jest ok. 100 tysięcy kobiet, które dotknięte są mutacją genu BRCA1, który może spowodować rozwój raka piersi i jajników. Czy powinny one rozważyć profilaktyczne usunięcie atrybutów kobiecych? W jaki sposób mogą sprawdzić, czy mają mutację genu BRCA1? Czy są w Polsce programy opieki nad osobami z predyspozycją dziedziczną do nowotworów? Czy kobiety, które usunęły piersi i jajniki mogą być w 100% pewne, że nowotwór się nie rozwinie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN onkologa Ewę Kilar.
Od ponad 20 lat, Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel, prowadzą Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się stworzyć takie miejsce i jak można poradzić sobie ze śmiercią małych pacjentów, która jest, niestety, nieodłącznym elementem pracy w hospicjum? Jak, jako ludzie wierzący, godzą pracę ze swoim sumieniem.
Gdy synek Anny Chwałek miał dwa lata, zdiagnozowano u niego autyzm. Kobiecie udało się stworzyć przedszkole i szkołę dla dzieci z autyzmem. Teraz Pani Anna chce zbudować pierwszy w Polsce ośrodek, gdzie chore dzieci od samego początku diagnozy, będą miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, medyczną i edukacyjną.
Kolejnym bohaterem cyklu "Piękny Uśmiech" jest Zbigniew Kmieć. Dlaczego przypadek Pana Zbyszka był tak trudny dla lekarzy - opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN Dr Paulo Malo z Malo Clinic. Jak nowy uśmiech zmienił życie Pana Zbyszka? I czy wpłynął na jego relacje z klientami? Zobaczcie tę spektakularną metamorfozę!
Zuzia choruje na epidermolysis bullosa, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba ta dotyka jedno na pięćdziesiąt tysięcy dzieci. Rany i pęcherze powstają samoistnie lub na skutek uderzeń. Pojawiają się na skórze i organach wewnętrznych. Mimo ogromnego bólu, który towarzyszy jej każdego dnia i nocy dziewczynka jest radosna. O czym marzy Zuzia?
Z wiekiem coraz bardziej panujemy nad swoimi emocjami. Kontrolujemy się. Osoby niepełnosprawne są zawsze szczere, dojrzewając, nie tracą swojej spontaniczności. Czy są w stanie przeżyć prawdziwą miłość? Jak wyrażają swoje emocje? Czy są wylewni czy raczej zamknięci w sobie? Czego pragną osoby niepełnosprawne? Z Anną Maruszeczką porozmawiali goście Dzień Dobry TVN: Romek Zańko – podróżnik, prezes Fundacji Pod Sukniami i Tadeusz Woźniak – muzyk, ojciec 19-letniego chłopca z Zespołem Downa.
Stres często towarzyszy naszemu życiu. Czasem bywa mobilizujący, ale częściej działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jak walczyć ze stresem - iść spać, czy rzucać talerzami? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN coachem Miłoszem Brzezińskim.
Z jakich powodów najczęściej bolą zęby? Co zrobić, gdy nie mamy możliwości iść do dentysty, a boli nas ząb? Zimny okład czy proszek przciebólowy? Jakie działanie ma imbir? Dlaczego warto płukać jamę ustną imbirowym, schłodzonym wywarem? Prowadzący Dzień dobry TVN porozmawiali na ten temat z dr Anną Jankowską, stomatologiem.
Bierne palenie. Czym tak naprawdę jest? Jaki ma zakres i jakie może mieć konsekwencje? Wedle statystyk, aż 3 mln polskich dzieci to bierni palacze. Jak dym papierosowy wpływa na ich zdrowie? Czym grozi palenie w ciąży? W studiu Dzień Dobry TVN nasi prowadzący porozmawiali z pulmonologiem Tadeuszem Zielonką oraz Anną Andrzejewską, blogerką, którą przyznała, że paliła w ciąży.
Zmęczenie, problemy z koncentracją, łamliwe paznokcie i matowe włosy. By pozbyć się tych dolegliwości warto oczyścić organizm z toksyn. Na czym polega detoks? Czy zawsze oznacza głodówkę? Czy jest ona skuteczna? Ile powinno trwać dobre oczyszczanie? Jak przygotować się do detoksu? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyk Agata Ziemnicka-Łaska.
W Majówkę wielu z nas wyjeżdża poza miasto. Co zrobić, gdy ukąsi nas żmija? Czy należy wyssać jad? Dlaczego nie wolno tamować krwawienia? Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? Kiedy niezbędne jest zrobienie zastrzyku z adrenaliny? Co zrobić w przypadku ugryzienia osy lub skaleczenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta Dzień Dobry TVN Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.
Czy osobie niewidomej zależy na tym, jak wygląda? Na pytanie Anny Maruszeczko odpowiedziała Dorota Ziental, która nie widzi od 8 lat. Dlaczego Pani Dorota tak bardzo przykładę wagę do swojego wizerunku? Jak dba o urodę? Ile zajmuje jej to czasu? Jak robi zakupy i kto jej w tym pomaga? W studiu Dzień Dobry TVN Pani Dorocie towarzyszył jej partner Sebastian Grzywacz. Skąd wiedział, że jego wybranka jest atrakcyjną kobietą?