Kolejnym bohaterem cyklu "Piękny Uśmiech" jest Andrzej Libera, który przez ponad 20 lat ukrywał przed żoną i rodziną, że nosi protezę. Dlaczego? Czy Pan Andrzej jest zadowolony z metamorfozy? Na czym polegał zabieg - o tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr Armando Lopes, kierownik chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Dlaczego osoby słabsze lub niepełnosprawne częściej padają ofiarą przemocy? Jak mogą obronić się przed potencjalnym napadem? I jak powinni zachować się świadkowie takiego zdarzenia? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: dr Paweł Moczydłowski - kryminolog, socjolog oraz Krzysztof Wostal – dwa razy był ofiarą napaści rabunkowej.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar - 40 tygodni" Kinga Szczerbicka jest już w 12-13 tygodniu ciąży. Zobaczcie, jak wygląda dziecko na tym etapie rozwoju. Czy zmalało ryzyko poronienia? Czy podczas badania USG, wykonywanego w 12-13 tygodniu ciąży, można wykluczyć wady genetyczne dziecka? Jakie dolegliwości pojawiają się u przyszłych mam?
Kamilek na urodzinach kolegi został oblany płynem z mydlinami, które podrażniły mu oczy. W efekcie chłopiec trafił do szpitala. O sprawcy wypadku Kamil wypowiadał się w obraźliwi i rasistowski sposób. Kto go tego nauczył? Czy to rodzice są winni rasistowskich zachowań swoich dzieci?
Śpisz 8 godzin i nadal czujesz się zmęczona? Boli cię głowa? Czy odpowiada za to - jak sugeruje Marcin Prokop - tajemniczy wirus, czy może to po prostu zwykłe zmęczenie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. Jakie choroby objawiają się w postaci chronicznego zmęczenia?
Adam Domanasiewicz, wybitny lekarz, specjalista w dziedzinie replantacji i transplantacji ręki został zwolniony, ponieważ postawiono mu zarzuty o naruszenie nietykalności osobistej pacjenta. Chory podobno był agresywny. Czy lekarz zachował się nieprofesjonalnie? Zapytaliśmy o to naszych ekspertów. Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili: Zbigniew Kowalski, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, ekspert ds. relacji między lekarzem a pacjentem oraz prof. dr hab. med. Marian Zembala, Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, kardiochirurg, transplantolog, od 2015 Minister Zdrowia, poseł. Jak wobec tego powinny wyglądać relacje na linii lekarz-pacjent? W jaki sposób powinien rozmawiać z pacjentem?
W bardzo wielu miejscach w Polsce brakuje szczepionek na błonicę, krztusiec, różyczkę, świnkę i tężec. Pomimo tego Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że wszystkie dostawy są realizowane zgodnie z wcześniej przygotowanym planem. skąd ta rozbieżność? Czy opóźnienie w podaniu szczepionki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne? Czy grożą nam epidemie? Zapytaliśmy o to Pawła Grzesiowskiego, internistę i pediatrę.
Uzależnienie od hazardu zaczyna się niewinnie. Destrukcja nie przychodzi tak szybko, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy od narkotyków. Skoro hazardzista nie gra dla wygranej, to po co? Co jest impulsem motywującym do łamania zasad? I jak się od tego uwolnić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień oraz Łukasz Cielemęcki, dziennikarz sportowy, który był uzależniony od hazardu.
W listopadzie tego roku weszła w życie ustawa o in vitro. W jej wyniku kliniki, by przeprowadzać procedury in vitro, muszą uzyskać certyfikat od Ministerstwa Zdrowia. O tym, co zmieniło się w temacie in vitro po wprowadzeniu wspomnianego aktu prawnego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian" i ginekologiem, położnikiem Januszem Pałaszewskim. Kto może poddać się procedurze in vitro? Dlaczego w aktach stanu cywilnego znajdzie się informacja o sposobie poczęcia dziecka?
Anoreksja nie dotyka tylko nastolatek. Presja zewnętrzna, problemy rodzinne lub zawodowe to tylko niektóre przyczyny powodujące, że coraz częściej na tę chorobę zapadają kobiety dojrzałe. O leczeniu "dojrzałej" anoreksji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze współzałożycielką Fundacji "Drzewo Życia" Elżbietą Sas i Iwoną Kruk, która leczy się z anoreksji. Ile Ilona waży obecnie, a jaką miała wagę przed chorobą? Czy walczy tylko ze swoim ciałem, czy również z psychiką?
Karetka pogotowia przywozi do szpitala Filipa Danielika. Chłopak doznał bardzo poważnych obrażeń podczas wypadku na motorze. Filipa nie da się już uratować, ale jego organy mogą uratować innych ludzi. Czy rodzice Filipa zgodzą się na pobranie organów syna?
Krystian Broll trafił do szpitala psychiatrycznego jako zdrowy mężczyzna. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Dziś 73-letni Pan Krystian wyszedł na wolność i domaga się wysokiego odszkodowania. Jakie ma szanse na wygraną? I jak wygląda powrót do normalności? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Zespoł Retta najczęściej dotyka małych dziewczynek. W wyniku choroby dziecko cofa się w rozwoju. Jak z nim wówczas rozmawiać? Czym jest komunikacja alternatywna? Gośćmi Anny Maruszeczko były: Katarzyna Cichocka–Segiet – specjalista od komunikacji wspomaganej oraz Marek Piegat – tata 3,5 letniej Blanki cierpiącej na Zespół Retta.
Ostatnio głośno było o dyscyplinarnym zwolnieniu z Centrum Zdrowia Dziecka neurologa i pediatrę dr Marka Bochańskiego. Zarzucono mu, że prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki medyczną marihuaną "bez planu dawkowania leków i badań kontrolnych, bez rzetelnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w dokumentacji medycznej pacjentów". O trudnościach związanych z terapiami eksperymentalnymi rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Górskim i prof. Henrykiem Skarżyńskim, których gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przetworzone mięso jest rakotwórcze, a czerwone mięso - wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę eksperci z WHO określili jako prawdopodobnie rakotwórcze. Czy to oznacza, że powinniśmy wyeliminować mięso z naszej diety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę i psycholożkę Agatę Ziemnicką-Łaskę.
Na rynku pojawiła się nowa polska marka kosmetyków naturalnych. Twórczyniami "Be Organic" są matka i córka. Skąd pomysł na biznes? Czego brakowało im w drogeryjnych produktach? Jakie składniki wykorzystują do produkcji swoich kosmetyków? Jakie mają one właściwości? I ile kosztują? Marta Paczkowska-Wróbel i Aleksandra Paczkowska – Borkowska opowiedziały o tym w Dzień Dobry TVN.
Ania Gruszczyńska ma 31 lat i od 15. roku życia choruje na bulimię. Jak mówi, od dwóch lat jest "czysta". Co było motywacją do wyjścia z nałogu? Kto jej w tym pomógł? Co daje Ani prowadzenie bloga, na którym opisuje swoje zmagania z bulimią?
Kolejną bohaterką cyklu "Piękny Uśmiech" jest Ada Marcinkowska. 8 lat temu, podczas gry w hokeja, dziewczyna straciła sześć zębów. Na czym polegał zabieg implantacji - o tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paulo Malo - stomatolog, właściciel Malo Clinic w Warszawie. Zobaczcie spektakularną metamorfozę Ady i to, jak nowy uśmiech odmienił życie hokeistki!
Niewyleczone infekcje mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Przerwanie przyjmowania leków z chwilą, gdy poczujemy się lepiej, to jeden z największych i najczęściej popełnianych błędów w trakcie leczenia. Czym może grozić? Jak rozpoznać powikłania po niedoleczonej chorobie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Anetę Górską-Kot.
Wyobraźnia daje nam nieograniczone możliwości, co więcej, nie zważa na ograniczenia. W Zielonych Drzwiach zajęliśmy się dziś wyjątkowym projektem, jakim jest "Bajka bez barier", w którym niewidome dzieci stworzyły obraz i teledysk, a dzieci niesłyszące stworzyły muzykę. Bo przecież sztuka nie uznaje żadnych granic! Gośćmi Anny Maruszeczko były: Justyna Mańkowska, pomysłodawczyni tego projektu i psycholog Agnieszka Carrasco-Żylicz.
Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Słodki ciężar", w którym dowiecie się, jakie zmiany zachodzą w kobiecie w 10-11 tygodniu ciąży. Wtedy dziecko waży już 5 gramów i ma 35 milimetrów długości, a jego tkanki kostne zaczynają kostnieć. Powstają zawiązki zębów mlecznych, paznokci i kubki smakowe oraz następuje bardzo intensywny rozwój mózgu i układu nerwowego. Ciało dziecka zaczyna reagować na ból. A jak w 10-11 tygodniu ciąży czuje się kobieta? Czy nadal ma mdłości i zawroty głowy?
Jesień to pora częstszych przeziębień. Jaka jest zależność między odpornością a dietą? Co powinno znaleźć się w naszym codziennym menu, byśmy mogli wzmocnić organizm? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyk Zuzanną Antecką.
Wszystko zaczęło się na sali operacyjnej od słów: "Skończyłeś medycynę, robisz specjalizację, a pracujesz jako wyciągarka...". Tak zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, które zastąpiłoby lekarza w bardzo monotonnej czynności. W wyniku współpracy dr. n. med. Marcina Feligi, eksperta w przeprowadzaniu laserowej terapii endożylnej i Roberta Klaczyńskiego, IT menedżera, który zaprojektował i wydrukował wyciągarkę do żył, powstał rewolucyjny wynalazek, który ma szansę zawojować świat medycyny! Gratulacje!
Wiele osób, aby zachować odpowiednią wagę, przelicza kalorie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Monikę Stromkie-Złomaniec, aby zapytać ją, jakie produkty podnoszą kaloryczność potraw. Czy możemy poprzestać na jednym daniu, którego kaloryczność odpowiada naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu? Czy nasz gość skusił się na dania, do których niestrudzenie zachęcał ją Jarosław Kuźniar? Dla zainteresowanych tematem przygotowaliśmy przykładowy jadłospis - 1000 kcal w pięciu posiłkach.
Nie da się żyć bez witaminy D3, a według szacunków nawet 90% Polaków ma jej niedobór. W celu podwyższenia jej poziomu zalecana jest suplementacja. O objawach niedoboru witaminy D3, zalecanej dziennej dawce i korzyściach zdrowotnych wynikających z zapewnienia odpowiedniego jej poziomu powiedział w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz.
W kobiecych torebkach jest wszystko i zawsze za mało. Dlatego na ulicach często widuje się powyginane na boki panie, które walczą z ciężarem własnej torebki. O to, jak prawidłowo nosić torebki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Roberta Śmigielskiego. Jak torebki wpływają na kregosłup?
Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła niezwykle zdolnego, młodego twórcę aplikacji dla hiphopowców Mateusza Macha. Okazało się, że z jego projektu mogą korzystać również osoby głuchonieme. Aplikacja miała swoją premierę w maju 2015 r., już używa jej piętnaście tysięcy osób. Jaki jest przepis na taki sukces? W jakim kierunku aplikacja będzie rozwijana?
Okazuje się, że dajemy dzieciom za dużo leków i w nieodpowiednich dawkach. Jakie inne błędy przy podawaniu leków popełniamy? Co należy brać pod uwagę przy odmierzaniu dawki leku? O tym gość Dzień Dobry TVN pediatra i internista Paweł Grzesiowski.
Wojciech i Bartłomiej Spałkowie wykonują bardzo ważną pracę. Są fizjoterapeutami. Za kulisami nie tylko masują piłkarzy, ale także z nimi rozmawiają i słuchają. Czy to ojciec namówił syna, by ten poszedł w jego ślady? Czy Bartek korzysta z doświadczenia ojca? O kulisach swojej pracy Wojciech i Bartłomiej opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem osób zażywających leki antydepresyjne. W 2014 roku lekarze wypisali aż 55 milionów recept. Zobaczcie, który z premierów Wielkiej Brytanii cierpiał na depresję.