Karetka pogotowia przywozi do szpitala Filipa Danielika. Chłopak doznał bardzo poważnych obrażeń podczas wypadku na motorze. Filipa nie da się już uratować, ale jego organy mogą uratować innych ludzi. Czy rodzice Filipa zgodzą się na pobranie organów syna?
Krystian Broll trafił do szpitala psychiatrycznego jako zdrowy mężczyzna. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Dziś 73-letni Pan Krystian wyszedł na wolność i domaga się wysokiego odszkodowania. Jakie ma szanse na wygraną? I jak wygląda powrót do normalności? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Zespoł Retta najczęściej dotyka małych dziewczynek. W wyniku choroby dziecko cofa się w rozwoju. Jak z nim wówczas rozmawiać? Czym jest komunikacja alternatywna? Gośćmi Anny Maruszeczko były: Katarzyna Cichocka–Segiet – specjalista od komunikacji wspomaganej oraz Marek Piegat – tata 3,5 letniej Blanki cierpiącej na Zespół Retta.
Ostatnio głośno było o dyscyplinarnym zwolnieniu z Centrum Zdrowia Dziecka neurologa i pediatrę dr Marka Bochańskiego. Zarzucono mu, że prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki medyczną marihuaną "bez planu dawkowania leków i badań kontrolnych, bez rzetelnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w dokumentacji medycznej pacjentów". O trudnościach związanych z terapiami eksperymentalnymi rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Górskim i prof. Henrykiem Skarżyńskim, których gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przetworzone mięso jest rakotwórcze, a czerwone mięso - wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę eksperci z WHO określili jako prawdopodobnie rakotwórcze. Czy to oznacza, że powinniśmy wyeliminować mięso z naszej diety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę i psycholożkę Agatę Ziemnicką-Łaskę.
Na rynku pojawiła się nowa polska marka kosmetyków naturalnych. Twórczyniami "Be Organic" są matka i córka. Skąd pomysł na biznes? Czego brakowało im w drogeryjnych produktach? Jakie składniki wykorzystują do produkcji swoich kosmetyków? Jakie mają one właściwości? I ile kosztują? Marta Paczkowska-Wróbel i Aleksandra Paczkowska – Borkowska opowiedziały o tym w Dzień Dobry TVN.
Ania Gruszczyńska ma 31 lat i od 15. roku życia choruje na bulimię. Jak mówi, od dwóch lat jest "czysta". Co było motywacją do wyjścia z nałogu? Kto jej w tym pomógł? Co daje Ani prowadzenie bloga, na którym opisuje swoje zmagania z bulimią?
Kolejną bohaterką cyklu "Piękny Uśmiech" jest Ada Marcinkowska. 8 lat temu, podczas gry w hokeja, dziewczyna straciła sześć zębów. Na czym polegał zabieg implantacji - o tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paulo Malo - stomatolog, właściciel Malo Clinic w Warszawie. Zobaczcie spektakularną metamorfozę Ady i to, jak nowy uśmiech odmienił życie hokeistki!
Niewyleczone infekcje mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Przerwanie przyjmowania leków z chwilą, gdy poczujemy się lepiej, to jeden z największych i najczęściej popełnianych błędów w trakcie leczenia. Czym może grozić? Jak rozpoznać powikłania po niedoleczonej chorobie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Anetę Górską-Kot.
Wyobraźnia daje nam nieograniczone możliwości, co więcej, nie zważa na ograniczenia. W Zielonych Drzwiach zajęliśmy się dziś wyjątkowym projektem, jakim jest "Bajka bez barier", w którym niewidome dzieci stworzyły obraz i teledysk, a dzieci niesłyszące stworzyły muzykę. Bo przecież sztuka nie uznaje żadnych granic! Gośćmi Anny Maruszeczko były: Justyna Mańkowska, pomysłodawczyni tego projektu i psycholog Agnieszka Carrasco-Żylicz.
Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Słodki ciężar", w którym dowiecie się, jakie zmiany zachodzą w kobiecie w 10-11 tygodniu ciąży. Wtedy dziecko waży już 5 gramów i ma 35 milimetrów długości, a jego tkanki kostne zaczynają kostnieć. Powstają zawiązki zębów mlecznych, paznokci i kubki smakowe oraz następuje bardzo intensywny rozwój mózgu i układu nerwowego. Ciało dziecka zaczyna reagować na ból. A jak w 10-11 tygodniu ciąży czuje się kobieta? Czy nadal ma mdłości i zawroty głowy?
Jesień to pora częstszych przeziębień. Jaka jest zależność między odpornością a dietą? Co powinno znaleźć się w naszym codziennym menu, byśmy mogli wzmocnić organizm? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyk Zuzanną Antecką.
Wszystko zaczęło się na sali operacyjnej od słów: "Skończyłeś medycynę, robisz specjalizację, a pracujesz jako wyciągarka...". Tak zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, które zastąpiłoby lekarza w bardzo monotonnej czynności. W wyniku współpracy dr. n. med. Marcina Feligi, eksperta w przeprowadzaniu laserowej terapii endożylnej i Roberta Klaczyńskiego, IT menedżera, który zaprojektował i wydrukował wyciągarkę do żył, powstał rewolucyjny wynalazek, który ma szansę zawojować świat medycyny! Gratulacje!
Wiele osób, aby zachować odpowiednią wagę, przelicza kalorie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Monikę Stromkie-Złomaniec, aby zapytać ją, jakie produkty podnoszą kaloryczność potraw. Czy możemy poprzestać na jednym daniu, którego kaloryczność odpowiada naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu? Czy nasz gość skusił się na dania, do których niestrudzenie zachęcał ją Jarosław Kuźniar? Dla zainteresowanych tematem przygotowaliśmy przykładowy jadłospis - 1000 kcal w pięciu posiłkach.
Nie da się żyć bez witaminy D3, a według szacunków nawet 90% Polaków ma jej niedobór. W celu podwyższenia jej poziomu zalecana jest suplementacja. O objawach niedoboru witaminy D3, zalecanej dziennej dawce i korzyściach zdrowotnych wynikających z zapewnienia odpowiedniego jej poziomu powiedział w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz.
W kobiecych torebkach jest wszystko i zawsze za mało. Dlatego na ulicach często widuje się powyginane na boki panie, które walczą z ciężarem własnej torebki. O to, jak prawidłowo nosić torebki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Roberta Śmigielskiego. Jak torebki wpływają na kregosłup?
Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła niezwykle zdolnego, młodego twórcę aplikacji dla hiphopowców Mateusza Macha. Okazało się, że z jego projektu mogą korzystać również osoby głuchonieme. Aplikacja miała swoją premierę w maju 2015 r., już używa jej piętnaście tysięcy osób. Jaki jest przepis na taki sukces? W jakim kierunku aplikacja będzie rozwijana?
Okazuje się, że dajemy dzieciom za dużo leków i w nieodpowiednich dawkach. Jakie inne błędy przy podawaniu leków popełniamy? Co należy brać pod uwagę przy odmierzaniu dawki leku? O tym gość Dzień Dobry TVN pediatra i internista Paweł Grzesiowski.
Wojciech i Bartłomiej Spałkowie wykonują bardzo ważną pracę. Są fizjoterapeutami. Za kulisami nie tylko masują piłkarzy, ale także z nimi rozmawiają i słuchają. Czy to ojciec namówił syna, by ten poszedł w jego ślady? Czy Bartek korzysta z doświadczenia ojca? O kulisach swojej pracy Wojciech i Bartłomiej opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem osób zażywających leki antydepresyjne. W 2014 roku lekarze wypisali aż 55 milionów recept. Zobaczcie, który z premierów Wielkiej Brytanii cierpiał na depresję.
Biust po karmieniu piersią traci swą jędrność, sprężystość i opada. Jak temu zaradzić? Czy warto poddać się operacyjnemu powiększeniu piersi? Czy mając implanty, można karmić dziecko? Gościem Dzień Dobry TVN był chirurg plastyczny Andrzej Sankowski.
Rodzina i przyjaciele osoby cierpiącej na depresję często są sfrustrowani, ponieważ nie wiedzą, jak się zachować w stosunku do niej i jak jej pomóc. Co zatem mówić osobie, która zmaga się z depresją? Jak ją aktywizować? Jak pomóc samej rodzinie, która również cierpi podczas choroby osoby najbliższej? O tym goście Dzień Dobry TVN psycholog Monika Dreger, aktorka Olga Bończyk i założycielka Fundacji Neverland Pati Sokół.
Dwunastoletnia Katelyn Thornley z Teksasu od ponad miesiąca kicha 12 tysięcy razy dziennie. Przestaje dopiero wtedy, gdy idzie spać. Lekarze nie mogą dojść do tego, co jest przyczyną kichania. Zastanawiają się, czy jest to alergia, podrażnienie, a może bardzo rzadka choroba.
Wydaje się, że dzieci powinny być radosne i beztroskie. Tymczasem świat coraz bardziej sprzyja rozwojowi u nich depresji. Już nawet dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z tą chorobą. Co dokładnie wywołuje u nich depresję? Jak ją rozpoznać u dziecka? Jak odróżnić zwykły smutek, czy bunt nastolatka od depresji? W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Ewę Kasprzyk, której córka chorowała na depresję oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Połączyliśmy się również z dziennikarzem Marcinem Wroną, który przebywa w Stanach Zjednoczonych. Zapytaliśmy go, jak Amerykanie radzą sobie z depresją dzieci.
Depresja to choroba XXI wieku, która dotyka każdego, bez względu na płeć, wiek i status społeczny. Statystycznie częściej chorują kobiety, ale wynik ten może być zafałszowany, ponieważ mężczyznom jest się trudniej przyznać do depresji. Dlaczego? Czy osobom, które są świadome depresji i mówią o tym na głos, łatwiej walczyć z tą chorobą? Jakie są objawy depresji u mężczyzn? Czy są jakieś sposoby, aby uciec depresji? Jakie są typy depresji? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli psychiatra i terapeuta dr n. med. Magdalena Namysłowska oraz poeta, pisarz Tomasz Jastrun.
Gerard Łukasik widzi tylko rozmazane światła i cienie. Ma za to znakomity słuch, dzięki któremu mógł zająć się strojeniem fortepianów. Jego muzyczny świat nie kończy się tylko na tym - Gerard komponuje również symfonie. Czym dla niego jest muzyka? Od kiedy przejawiał swoje zdolności muzyczne? Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach Gerarda i jego mamę Janinę.
Depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, który obecnie dotyka coraz młodszych ludzi. Badania wskazują, że dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Jak rozróżnić zły nastrój od depresji? Jakie są jej pierwsze symptomy? I Jak pomagać chorym skoro często odrzucają oni wsparcie bliskich? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedziały: Katarzyna Klimko–Damska, psycholog, Małgorzata Bernatowicz, wokalistka i Otylia Jędrzejczak, pływaczka.
Lekarze szczecińskiego szpitala - jako pierwsi w Polsce - zaczęli, na razie tylko eksperymentalnie, wszczepiać chorym na rozedmę specjalne kolie. Zabieg jest mało inwazyjny. To kamień milowy w walce z przewlekłą chorobą płuc i szansa dla chorych, którzy mają poważny problem z oddychaniem. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Tomasza Grodzkiego - dyrektor szpitala „Zdunowo” w Szczecinie, w którym przeprowadzono zabieg. Ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu? Jak czują się pacjenci po wykonaniu zabiegu? Czy płuca są łatwym organem do przeszczepu?
Mniej więcej 40 tysięcy osób w roku zapada w śpiączkę. W całej Polsce są dwa ośrodki, które zajmują się ich wybudzaniem. Jeden z nich to Budzik, który budzi dzieci, a drugi to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji „Światło” w Toruniu. Dzięki niezwykłej determinacji gościa Dzień Dobry TVN dyrektorki fundacji Janiny Mirończuk i pracowników ośrodka w ciągu 15 lat wybudzono ze śpiączki 39 osób. Na czym polega tajemnica ich sukcesu? Jak się wybudza? Jakie plany związane z ośrodkiem "Światło" ma Pani Janina? Czy wybudzeni pamiętają okres swojej śpiączki?
Coraz więcej osób ma problemy ze snem. Jakie są przyczyny bezsenności? Dlaczego zmęczony organizm nie może zasnąć? Jak walczyć z bezsennością? Czym może skutkować długotrwały brak snu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktora Jacka Kawalca, który miał problemy ze snem i psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu Michała Skalskiego.