Zęby mądrości, zwane też "ósemkami", wyrastają zazwyczaj pomiędzy 16 a 25. rokiem życia, a ich wyrzynanie wiąże się z ogromnym bólem. Najczęściej pojawiają się jako ostatnie zęby, gdy w szczęce brakuje już miejsca. Jak pielęgnować "ósemki" i kiedy należy je usunąć? Czy wyrywanie zębów mądrości wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szczęki lub nerwów? O to zapytyliśmy w Dzień Dobry TVN stomatologa dr Annę Jankowską.
Emilek urodził się z bardzo poważną chorobą serca - tetralogia Fallota z zarośnięciem zastawki tętnicy płucnej oraz połączeniami systemowo-płucnymi i skrajną hipoplazją tętnic płucnych. Lekarze od początku nie dawali zbyt wielu nadziei na długie życie chłopca. Mimo to mama Emilka postanowiła szukać ratunku dla niego. Pod koniec 2015 roku pojawiła się nadzieję na operację w USA, która uratuje chłopcu życie. Niestety jej cena sięga ponad 1,5 mln dolarów. Rodzice szukają wsparcia. Do zebrania całej kwoty brakuje, a czasu coraz mniej.
Glejak wielopostaciowy jest najtrudniejszym do leczenia nowotworem mózgu. Według statystyk, po pierwszej diagnozie ponad 90% pacjentów umiera w ciągu 18 miesięcy. Radioterapia i chemioterapia nie pomagają, a ewentualne usunięcie guza prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Zespół doktorantów SGGW wydał wojnę glejakowi. Ich bronią jest grafen. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biotechnologa dr Martę Grodzik i biologa dr Sławomira Jaworskiego, aby zapytać ich o szczegóły dotyczące badań i perspektywy wprowadzenia tej metody do lecznictwa.
Mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki. Osoba, która na nią cierpi - przy mierzeniu się bodźcami - odczuwa silny stres, bezsilność, panikę, lęk i rezygnację. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy otochirurga, dyrektora Światowego Centrum Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego, aby zapytać się o próg nietolerancji dźwięku, który świadczyłby o tego typu zaburzeniu i sposoby leczenia.
Zdrowa i zbilansowana dieta oraz ruch to podstawa. Czy codzienną dietę powinniśmy wzbogacić dodatkowo o suplementy? Czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Komu są one potrzebne? Jak je dobierać? Rozmawialiśmy na ten temat z Iwoną Wawer z Krajowej Rady Suplementów i Odżywek oraz Renatą Jurgiel, internistką.
Luna to pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny. Pomaga pacjentom, którzy stracili nadzieję na poprawienie swojej sprawności. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła twórcę Luny - Michała Mikulskiego, by powiedział o istocie wynalazku.
W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
W Wielkiej Brytanii zaakceptowano program, który umożliwia naukowcom badania nad modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Gości Dzień Dobry TVN: bioetyka prof. Jana Hartmana i kierownika Zakładu Genetyki Medycznej na WUM prof. dra hab. Rafała Płoskiego zapytaliśmy, które geny i do jakiego stopnia mogą być przez Brytyjczyków modyfikowane i czy jest się czego obawiać.
To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!
Czy służba zdrowia może bez nich egzystować? W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,2 pielęgniarek, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy są tylko niskie zarobki? Czy za kilka lat może, w Polsce, zabraknąć pielęgniarek? O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego, Prezesa Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i Zofię Małas, Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Trądzik różowaty to głównie przypadłość kobiet. Nieleczona może doprowadzić do wielu problemów. Dr n. med. Krzysztof Gojdź - jedyny w Polsce certyfikowany lekarz i wykładowca elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging ma sposób na eliminację zaczerwienienia, zarumienienia i widocznych naczyń krwionośnych.
Gość Dzień Dobry TVN aktywista, lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki bez wyroku przesiedział w areszcie 84 dni. Za niesłuszny areszt sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 93 tys. zł. Został również oczyszczony z zarzutów, które mu stawiano. Powiedział nam o powodach aresztowania, absurdach panujących w areszcie, skutkach izolacji i walce o legalizację medycznej marihuany.
Kilkanaście lat temu dzieci mające dziury w zębach mogły liczyć na pomoc stomatologów, którzy mieli swoje gabinety w szkołach. Teraz młodzież nie ma takiej możliwości. Rezygnacja przez szkoły z obecności dentystów fatalnie wpłynęła na kondycję zębów młodych ludzi. Około 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: krajowego konsultanta ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorotę Olczak-Kowalczyk i dyrektora jedno z gimnazjów w Łodzi Witolda Młynarczyka, aby zapytać ich, na czym polegają trudności stworzenia takich gabinetów w szkołach i czy na poprawę tych zatrważających statystyk mogą mieć wpływ zajęcia profilaktyczne.
Polscy mężczyźni mają coraz mniej zdrowych plemników, a to może powodować problemy z płodnością. Jak się okazuje, duży wpływa na to ma niewłaściwy styl życia. O konkretne powody obniżania się jakości nasienia i możliwość jego "naprawy" zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ginekologa Jarosława Niemoczyńskiego i seksuologa Izabelę Jąderek.
Gościem Dzień Dobry TVN była dr Anna Grabowska, lekarz stomatolog Malo Clinic Warsaw, która tłumaczy, na czym polega implantologia. Czym różnią się implanty od koron? Czy są równie wytrzymałe jak naturalne zęby i, jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców ze świata zewnętrznego w obrębie kanałów: czuciowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła specjalistkę integracji sensorycznej Małgorzatę Wiśniewską-Kamienik, by porozmawiać z nią o terapii pobudzającej zmysły przez zabawę, ruch i aktywność motoryczną.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 24-25 tygodniu ciąży. Dlaczego przyszłe mamy powinny właśnie wtedy wykonać test na obciążenie organizmu glukozą? Jak na tym etapie przebiega rozwój dziecka?
Na całym świecie - także w Polsce - testowana jest kamizelka, która ratuje życie osobom mającym problemy kardiologiczne. W przypadku wykrycia oznak zawału zostają uruchomione - umieszczone w niej - elektrody, które „podają" pacjentowi impuls elektryczny (analogiczny do tego jaki podaje defibrylator). O fenomenie tej kamizelki powiedział w Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego W Łodzi prof. Jerzy Krzysztof Wranicz. W studiu gościliśmy także fizyka Tomasza Rożka, którego zapytaliśmy o przyszłość "inteligentnej odzieży" wspieranej przez elektronikę.
Według najnowszych danych aż 41 mln dzieci poniżej piątego roku życia ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością wśród najmłodszych? Co jest najczęstszą przyczyną nadwagi? Gdzie szukać pomocy? Co w tej sprawie może zrobić rząd lub producenci żywności? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Dr Alicja Karney, pediatra oraz Marta Ławska, która schudła 35 kg, uczestniczka „X Factor”.
Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego po ulicach nie jest łatwe, tym bardziej zimą. Nieodśnieżone chodniki i śliskie podjazdy stanowią dla wielu niepełnosprawnych przeszkody nie do pokonania. Przekonał się o tym Robert Burneika aka Hardkorowy Koksu, który na wózku przemierzał warszawskie ulice. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich wrażeniach. W studiu gościliśmy także prezesa Fundacji Polska bez Barier Macieja Augustyniaka, którego zapytaliśmy o bariery architektoniczne w przestrzeni miejskiej.
Opalanie na solarium zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Pomimo tego z solarium korzystają nawet kilkunastoletnie dziewczynki. Większość krajów europejskich wprowadziła zakaz korzystania z solarium przez dzieci poniżej 18. roku życia. Dlaczego do tej pory nie udało się wprowadzić podobnego zakazu w Polsce? Co można z tym zrobić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, Piotra Rutkowskiego, onkologa oraz Ewelinę Trzeciak, która choruje na czerniaka.
Teatr 21 tworzą aktorzy z Zespołem Downa. Co daje im gra w teatrze? Jak się czują na scenie? Czy towarzyszy im wstyd? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Michał Pęszyński, aktor Teatru 21 oraz Justyna Wielgus – reżyserka ruchu w Teatrze 21.
Marta Latasiewicz z Oxford University Hospital razem z innymi lekarzami pracuje nad bionicznym okiem. Co to takiego? Czy będzie to alternatywa dla osób niewidzących? Kto będzie mógł poddać się zabiegowi? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.
Czy płeć dziecka można zaplanować? Według wróżki Anny Kempisty płeć potomka jest zaszyfrowana w naszej dacie urodzenia. Czy istnieje medyczna metoda, która zwiększy szanse, by osiągnąć wymarzony cel? Zapytaliśmy o to Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.
Zimą nie należy jeść produktów, które nas wychładzają. Po jakie owoce i warzywa powinniśmy sięgać w sezonie zimowym? Dlaczego należy unikać cytrusów? Czym je zastąpić? Zapytaliśmy o to Justynę Mizerę, dietetyczkę.
W 1984 roku, w Prokocimiu, zaczęto wdrażać pierwsze zabiegi mikrochirurgiczne (również pierwsze w Polsce). Od tego czasu w Dziecięcym Centrum Oparzeniowym przeprowadzono wiele takich operacji, które zakończyły się sukcesem. O powstaniu i rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: prekursor polskiej mikrochirurgii - dr n. med. Tadeusz Łyczakowski i jego uczennica - dr n. med. Anna Chrapusta. Czy są jakieś granice mikrochirurgii? Jesteśmy dumni z takich lekarzy.
Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Gości Dzień Dobry TVN: modelkę Ewę Pacułę, felietonistkę Agatę Passent i prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusiewicz zapytaliśmy, jak zmieniały się standardy pracy położnych na przestrzeni lat i jakie oczekiwania mają względem nich pacjentki. Zobaczcie, do czego przyznała się prowadząca DDTVN Ula Chincz.
Nie lubimy bólu i marzymy o tym, by go nie czuć. Jednak, czy życie bez bólu jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Oto historia Łukasza Rechula, który choruje na wrodzoną niewrażliwość na ból. Zobaczcie, jak radzi sobie z brakiem odczuwania bólu.
Łysienie dotyczy osób w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście dr n. med. Krzysztof Gojdź - jedyny w Polsce certyfikowany lekarz i wykładowca elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging - ma dla osób, które borykają się z tym problemem dobrą wiadomość. Otóż są sposoby na to, by włosy przestały wypadać, a zakola stały się mniejsze. Zobaczcie, jakie.
Rok temu w szpitalu w Tychach zmarło dwudniowe dziecko. Jego śmierć prawdopodobnie spowodowała bakteria, która wywołała Sepsę. Czy do zakażenia doszło dlatego, że nie zachowano odpowiednich środków ostrożności? Czy nad bakteriami można zapanować? Czy w możemy czuć się bezpiecznie w polskich szpitalach? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH.