Jedna z córek Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska - kilanaście lat temu zapadła w śpiączkę. Jest jednak nadzieja, że dziewczyna wybudzi się z niej dzięki - przeprowadzonej w szpitalu klinicznym w Olsztynie - operacji wszczepienia stymulatora. Drugą osoba, która tego samego dnia przeszła ten zabieg była 24-letnia Agnieszka z Warszawy, która zapadła w śpiączkę po wypadku komunikacyjnym. Na Warmię wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego, by spotkał się z Ewą Błaszczyk i zapytał o szczegóły operacji oraz nadzieje z nią związane. Podczas rozmowy mogliśmy się przekonać, jak dobre uczynki przyciągają inne dobre uczynki. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich zabiegów!
Wydaje się, że tworzeniem muzyki zajmują się osoby o wyjątkowym słuchu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że osoba niesłysząca lub niedosłysząca może mieć doskonały słuch muzyczny i doskonale grać na instrumencie. Fenomen ten wytłumaczył nam gość Zielonych Drzwi otochirurg, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. Anna Maruszeczko zaprosiła również do programu niedosłyszącą Amelkę Wojciechowską, która gra na keyboardzie oraz jej mamę - Izabelę. Czym muzyka jest dla dziewczynki?
NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.
Skakanie na trampolinie jest teraz bardzo popularne, dlatego widać je w wielu ogródkach i parkach rozrywki. Zaletą jest to, że taka zabawa aktywuje nasze pociechy do aktywności fizycznej, ale wadą, że jest dość kontuzjogenna. O plusy i minusy skakania i zasady korzystania z trampoliny zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ortopedę dra Daniela Kopko i trenera akrobatyki Sebastian Perko.
Profesor Janusz Skalski to świetny kardiochirurg dziecięcy. Wiedzą to najlepiej jego mali pacjenci i ich rodzice. W Dzień Dobry TVN powiedział o powodach wyboru kardiochirurgii, strachu przed każdą operacją i rodzicach, którzy nie chcieli, aby ratował ich dziecko.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterów cyklu "Słodki ciężar". Rodzina Szczerbickich odwiedziła nas w komplecie :) Mała Apolonia jest na świecie już od 10 tygodni. Jak czują się obecnie młodzi rodzice? Co ich najbardziej zaskoczyło w rodzicielstwie? Czy mała Pola daje się wyspać swoim rodzicom?
Adam Anioł zaczął mieć problemy z zębami w szkole średniej. Po rozstaniu z żoną i podczas walki o syna przestał dbać o siebie. Na skutek tego stan jego uzębienia pogorszył się. W ciągu pięciu lat stracił siedem zębów. Postanowili mu pomóc lekarze z Malo Clinic. W Dzień Dobry TVN Adam powiedział, jak nowy uśmiech zmienił jego życie, a kierownik chirurgii z Malo Clinic Warsaw dr Armando Lopes - jakiej metody użyto podczas zabiegu. Zobaczcie efekt.
Stwardnienie rozsiane atakuje niespodziewanie - niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W Polsce żyje z tą chorobą ok. 60 tys. osób. Wśród nich jest, zaproszona przez Annę Maruszeczko, Anna Rowińska-Tułodziecka, która - w przeciwieństwie do wielu - pokazuje innym, jak żyje się ze stwardnieniem rozsianym. Obok niej usiadł stand-uper Jacek Noch, który podczas swoich występów nie boi się żartować ze swojej choroby. W Zielonych Drzwiach powiedzieli o swoim obecnym życiu i podejściu do stwardnienia rozsianego.
U doga niemieckiego Dozi zdiagnozowano w łapie nowotwór. Konieczna była jej amputacja. Aby pies mógł się poruszać, lekarz weterynarii Krzysztof Zdeb zaproponował innowacyjne rozwiązanie, polegające na wstawieniu w miejsce brakującej łapy bionicznej protezy. Zobaczcie, jak wyglądały zabieg i rehabilitacja Dozi. Mogliśmy się również przekonać, jak pies radzi sobie z nową łapą.
Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.
Podobno prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. To powiedzenie sprawdza się w przypadku aktorki Jolanty Fraszyńskiej, która wspiera rodzinę swojej przyjaciółki Magdaleny Palczarskiej. Otóż synek Pani Magdy - Tymek choruje na siatkówczaka, czyli złośliwy nowotwór siatkówki. Od połowy marca rodzina zbiera środki na leczenie w najlepszej klinice na świecie, specjalizującej się w siatkówczaku - Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, gdzie pracuje światowej sławy lekarz, dr Dawid Abramson. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN, aby powiedziały nam o swojej przyjaźni i pomocy dla Tymka.
Amerykańska organizacja EWG co roku publikuje listę warzyw oraz owoców najbardziej i najmniej skażonych pestycydami. O komentarz do raportu poprosiliśmy dietetyka Damiana Parola. Czy według niego lista jest przygotowywana rzetelnie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy są one bardzo groźne dla zdrowia.
Wśród wielu konsumentów wieprzowina ma opinię mięsa niezdrowego, bo tłustego. Dlatego polscy naukowcy opatentowali wieprzowinę o mniejszej kaloryczności. Zobaczcie, jak do tego doprowadzili.
Nad leczniczym działaniem marihuany i jej legalizacją dyskutuje się na całym świecie. Gościa Dzień Dobry TVN psychofarmakologa, neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego zapytaliśmy, czym jest marihuana i skąd bierze się do niej taka niechęć.
Świat obiegła informacja, że pięćdziesięcioletnia Janet Jackson spodziewa się pierwszego dziecka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekolog i endokrynolog dr Barbarę Grzechocińską, aby zapytać, jak bardzo niebezpieczna jest ciąża dla kobiety w tym wieku i czy można w nią zajść w sposób naturalny.
W poznańskim zoo grupa podpitych osób dźgała kijem tygrysa. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko zastanawialiśmy, dlaczego pod wpływem alkoholu wpadamy na pomysły, których potem niejednokrotnie musimy się wstydzić.
Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła wokalistę zespołu Łąki Łan Włodka "Paprodziada" Dembowskiego, od jakiegoś czasu zaangażowanego w kolejny projekt - grupę November Project, w której muzykami są osoby z niepełnosprawnością. Obok niego, na kanapie usiadł muzykoterapeuta, gitarzysta i założyciel zespołu November Project Piotr „Wiernik” Wiernikowski. Panowie opowiedzieli o powstaniu i działalności grupy oraz terapii przez muzykę.
W warszawskich szpitalach pojawiła się bakteria, która rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Co więcej, jest oporna na wszelkie antybiotyki. Czy można być nosicielem i przez dłuższy czas o tym nie wiedzieć? Jakie spustoszenia bakteria może wywołać w organizmie człowieka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Walerię Hryniewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
Osteopatia ginekologiczna zajmuje się kobiecymi dolegliwościami bólowymi w okolicy miednicy. O tym, w jaki sposób pomaga kobietom powiedziały w Dzień Dobry TVN Natalia Myszkowska i osteopata Ewelina Tyszko-Bury.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 36-37 tygodniu ciąży. Czy poród w tym czasie będzie już bezpieczny? Na jakie dolegliwości uskarża się przyszła mama? Co to znaczy, że dzieci maja doskonałą pamięć prenatalną?
Ania Mrówczyńska choruje na niezwykle rzadką chorobę o podłożu genetycznym - zespół Leigha, polegającą na tym, że do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co prowadzi do obumierania komórek. Niestety nie ma na to lekarstwa. Dziewczynka codziennie poddawana jest rehabilitacji, która ma jej przedłużyć życie. W Zielonych Drzwiach mama Ani - Aneta Donart-Mrówczyńska powiedziała, co jest potrzebne do rehabilitacji i ile ona kosztuje. Anna Maruszeczko zaprosiła do studia także genetyka klinicznego dra n. med. Pawła Szylda. Dowiedzieliśmy się od niego, jak badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju terapii celowanych.
Bohaterka cyklu Słodki ciężar Kinga Szczerbicka jest już w 34-35 tygodniu ciąży. Od ekspertów dowiedzieliśmy się, jak w tym okresie rozwija się dziecko, w szczególności, który z układów jest coraz lepiej rozwinięty i jakie zmiany następują u przyszłej mamy.
Dyrektor Europejskiego Instytutu Żywienia i dietetyk Udo Pollmer - wraz z Juttą Muth, Moniką Niehaus, Andreą Fock - postanowił przyjrzeć się informacjom na temat m.in. produkcji żywności, bio-certyfikatom i szczepionkom. Następnie, na podstawie wyników badań, grupa wydała książkę, w której wyjaśnia, w jaki sposób wielkie koncerny wykorzystują naszą niewiedzę. W Dzień Dobry TVN Pollmer powiedział, dlaczego - jego zdaniem - surowe warzywa wcale nie są takie zdrowe, jak się uważa. Dowiedzieliśmy się również, z jakich powodów powinniśmy podawać dzieciom frytki, a nie ziemniaki w mundurkach.
Łatka to kotka, której amputowano tylne łapki. Weterynarze, po wykonaniu wielu badań, zakwalifikowali ją do zabiegu wszczepienia tytanowych kończyn. W Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii Michał Nowicki i radiolog Marcin Elgalal powiedzieli, jak zwierzęta reagują na implanty, w jaki sposób się je wykonuje i jakie są koszty takiego zabiegu.
Transplantacja to walka z czasem. Lekarze mają bardzo mało czasu na przeprowadzenie skomplikowanej operacji. Jak wygląda logistyczna organizacja przeszczepów? Ile osób jest zaangażowanych w jedno przedsięwzięcie? Na jakim poziomie stoi polska transplantologia? Czy operacje zawsze się udają? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga Adama Parulskiego i chirurga Rafała Kieszka.
Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Krzysztof Siemionow, syn Marii Siemionow, która przeprowadziła pierwszy tak poważny przeszczep twarzy. Teraz światowej sławy chirurg kręgosłupa przyjechał do Polski. Co będzie tu robił? Na czym polega jego najnowszy projekt? Jak wygląda jego codzienne życie w USA? Czy współpracuje ze swoją mamą?
Neurolog dr Marek Bachański leczył padaczkę środkami zawierającymi marihuanę. Dziś nie pracuje już w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Co teraz robi? Czy ma kontakt z dawnymi pacjentami? Na jakim etapie postępowania jest obecnie jego sprawa? Czy wróci do pracy w szpitalu? Dr Marek Bachański był gościem Dzień Dobry TVN.
Sanepid ostrzega przed tegoroczną plagą kleszczy. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Lawinowo też rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jakie są pierwsze objawy tej groźnej choroby? W jaki sposób można uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Co zrobić, gdy kleszcz już nas ukąsi? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Paweł Grzesiowski i Marcin Surowiec, instruktor survivalu.
Raz na 300 urodzeń rodzi się dziecko autystyczne. Cztery razy częściej jest to chłopiec niż dziewczynka. Gośc Dzień Dobry TVN, Raun Kaufman, jako dziecko, miał zdiagnozowany głęboki autyzm, a mimo to jest dziś zdrowy i pomaga innym cierpiącym na autyzm. Jak to możliwe? Poznajcie człowieka, który wyszedł z autyzmu. Jakie Raun Kaufman ma rady dla rodziców autystycznych dzieci?
Mówi się, że terapia komórkami macierzystymi jest dla medycyny ogromną nadzieją. W przypadku chorób rzadkich i nieuleczalnych może się okazać ostatnią deską ratunku. Jak przebiega takie leczenie? Jakie choroby można leczyć wykorzystując komórki macierzyste? Kto, jak i gdzie może skorzystać z tej terapii? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy doktora Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz Malwinę i Dawida Pastalskich, rodziców Amelki. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, pomogła jej terapia komórkami macierzyńskimi.