Dariusz Fidyka, bo o nim mowa, trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu gdzie, po operacji rekonstrukcji rdzenia kręgowego, stanął na własnych nogach. A jego pierwsze kroki porównywane były do najważniejszego kroku w dziejach ludzkości! Zobaczcie, jak Pan Dariusz radzi sobie dziś, 4 lata po operacji.
Wybitni polscy sportowcy: Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Adam Małysz i Rafał Sonik wzięli udział w akcji "Szczęśliwe Dukaty", która rusza już 9 czerwca! Specjalnie na potrzeby tej inicjatywy własnoręcznie zaprojektowali swoje monety. Zobaczcie jak one wyglądają. Gośćmi Anny Maruszeczko, w Zielonych Drzwiach, byli: prezes Fundacji TVN: "nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska i dyrektor fundacji UNICEF Polska Marek Krupiński.
Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka? Kiedy wzywać karetkę? Oto historia małego Mikołaja, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną - chorobę autozapalną, której leczenie jest kosztowne. Jak rozpoznać tę chorobę i, jak ją leczyć?
Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.
Gość Anny Maruszeczko - Małgorzata Tokarska jest niepełnosprawna od urodzenia, ale to jej nie ogranicza. Podróżuje, mało tego - pomaga odkrywać świat osobom w podobnej sytuacji. W jaki sposób? Założyła pierwsze w Polsce biuro podróży dla osób z niepełnosprawnościami. W Zielonych Drzwiach powiedziała o organizacji wyjazdów. Zobaczcie, jakie jest motto życiowe Pani Małgorzaty.
Na czym polega hipnoza? W studiu Dzień Dobry TVN wytłumaczyła to Mira Chlebowska, nauczycielka hipnozy.
Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.
Mimo że według wielu badań Polacy popierają przeszczepy, to liczba dawców w naszym kraju maleje. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ transplantacja ratuje życie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Joannę Śliwkę, która powiedziała, jak wygląda przeszczep serca dziecka. Obok niej usiadła Danuta Grochot, której córeczka przeszła taką operację. Zapytaliśmy się, co poczuła, kiedy dowiedziała się, że jest dawca serca dla jej dziecka? Jak Iga się rozwija?
Pola i Maks to rodzeństwo zmagające się każdego dnia z nieuleczalną, postępującą i śmiertelną chorobą - zespołem Leigha. Możesz pomóc tej rodzinie, by... przedłużyć ich wspólne życie.
Jerzy Zięba mówi o sobie, że jest naturoterapeutą po kursie hipnoterapii klinicznej w Australii i USA. Obecnie zwraca się do niego wiele osób z prośbą o pomoc. Jednak jego metody leczenia wzbudzają kontrowersje i wiele wątpliwości. Jak do warsztatu naturoterapeuty ustosunkowują się lekarze? Tym bardziej, że w ostatnim czasie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprosił Jerzego Ziębę na konferencję, gdzie naturoterapeuta poprowadził wykład? Na kanapie Dzień Dobry TVN oprócz Jerzego Zięby gościliśmy również dr n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.
Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.
Łukasz Krasoń przez niektórych nazywany jest „polskim Nickiem Vujicicem” - obaj są niepełnosprawni i obaj, opowiadając swoje historie, motywują tysiące ludzi do działania. Łukasz był gościem w Zielonych Drzwiach. Anna Maruszeczko zapytała go, czy pamięta, co powiedział podczas swojego pierwszego przemówienia, co jest źródłem jego energii i, jakie jest jego motto życiowe.
Od tysięcy lat medycyna chińska nie tylko skutecznie leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. O jej tajniki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN terapeutkę Agnieszkę Krzemińską. Dowiedzieliśmy się, jakie schorzenia nadają się do leczenia za pomocą medycyny chińskiej, jak diagnozuje się choroby i, jakie produkty są wykorzystywane do środków leczniczych?
Trzyletnia Kaja od wielu miesięcy walczy z nowotworem złośliwym układu nerwowego - neuroblastomą IV stopnia. Dziewczynka potrzebuje kosztownego leczenia, dlatego jej wujek Kamil Mokrzycki, który jest członkiem Sound’n Grace i Tabb postanowili zebrać na ten cel pieniądze. Nagrali piosenkę "Sens", której każde odtworzenie lub pobranie powoduje wzrost kwoty przeznaczonej na długotrwałe i intensywne leczenie Kai oraz innych dzieci z Fundacji "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Obejrzyjcie historię Kai.
Rak prostaty jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Każdego dnia zabija w Polsce dziesięciu z nich. Aż 80 proc. mężczyzn zachoruje na raka prostaty do 80. roku życia. Powody są różne, dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Wysłaliśmy na nie Marcina Prokopa. Zobaczcie, co musiał przejść i jak to zniósł.
16 lat temu, córka Ewy Błaszczyk, zakrztusiła się popijając tabletkę. Zapadła w śpiączkę. Dziś ma 22 lata i cały czas czeka na wybudzenie... Niedawno przeszła nowatorską operację, przeprowadzoną przez specjalistów z Japonii. Czy dzięki niej uda się jej odzyskać kontakt ze światem zewnętrznym? O operacji rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem.
Co piąte polskie dziecko ma problemy z otyłością. A około 30 proc. polskich dzieci nie uczęszcza na lekcje WF-u. A ponieważ 22 maja obchodzić będziemy Europejski Dzień Walki z Otyłością, do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Wiesława Tarnowskiego, chirurga bariatrę, by porozmawiać z nim na temat problemu otyłości. Profesor wyjaśnił czym jest bariatria, jakie są choroby towarzyszące otyłości oraz, jakie skutecznie leczyć otyłość.
Nawet kosmetyki mogą nas uczulać. Niestety w tego typu alergiach nie ma odczulania, jedynie co może nam pomóc to unikanie składników uczulających. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr Anitę Tarajkowską-Olejnik, aby zapytać, jakie składniki kosmetyków uczulają najczęściej.
Jedna z córek Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska - kilanaście lat temu zapadła w śpiączkę. Jest jednak nadzieja, że dziewczyna wybudzi się z niej dzięki - przeprowadzonej w szpitalu klinicznym w Olsztynie - operacji wszczepienia stymulatora. Drugą osoba, która tego samego dnia przeszła ten zabieg była 24-letnia Agnieszka z Warszawy, która zapadła w śpiączkę po wypadku komunikacyjnym. Na Warmię wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego, by spotkał się z Ewą Błaszczyk i zapytał o szczegóły operacji oraz nadzieje z nią związane. Podczas rozmowy mogliśmy się przekonać, jak dobre uczynki przyciągają inne dobre uczynki. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich zabiegów!
Wydaje się, że tworzeniem muzyki zajmują się osoby o wyjątkowym słuchu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że osoba niesłysząca lub niedosłysząca może mieć doskonały słuch muzyczny i doskonale grać na instrumencie. Fenomen ten wytłumaczył nam gość Zielonych Drzwi otochirurg, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. Anna Maruszeczko zaprosiła również do programu niedosłyszącą Amelkę Wojciechowską, która gra na keyboardzie oraz jej mamę - Izabelę. Czym muzyka jest dla dziewczynki?
NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.
Skakanie na trampolinie jest teraz bardzo popularne, dlatego widać je w wielu ogródkach i parkach rozrywki. Zaletą jest to, że taka zabawa aktywuje nasze pociechy do aktywności fizycznej, ale wadą, że jest dość kontuzjogenna. O plusy i minusy skakania i zasady korzystania z trampoliny zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ortopedę dra Daniela Kopko i trenera akrobatyki Sebastian Perko.
Profesor Janusz Skalski to świetny kardiochirurg dziecięcy. Wiedzą to najlepiej jego mali pacjenci i ich rodzice. W Dzień Dobry TVN powiedział o powodach wyboru kardiochirurgii, strachu przed każdą operacją i rodzicach, którzy nie chcieli, aby ratował ich dziecko.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterów cyklu "Słodki ciężar". Rodzina Szczerbickich odwiedziła nas w komplecie :) Mała Apolonia jest na świecie już od 10 tygodni. Jak czują się obecnie młodzi rodzice? Co ich najbardziej zaskoczyło w rodzicielstwie? Czy mała Pola daje się wyspać swoim rodzicom?
Adam Anioł zaczął mieć problemy z zębami w szkole średniej. Po rozstaniu z żoną i podczas walki o syna przestał dbać o siebie. Na skutek tego stan jego uzębienia pogorszył się. W ciągu pięciu lat stracił siedem zębów. Postanowili mu pomóc lekarze z Malo Clinic. W Dzień Dobry TVN Adam powiedział, jak nowy uśmiech zmienił jego życie, a kierownik chirurgii z Malo Clinic Warsaw dr Armando Lopes - jakiej metody użyto podczas zabiegu. Zobaczcie efekt.
Stwardnienie rozsiane atakuje niespodziewanie - niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W Polsce żyje z tą chorobą ok. 60 tys. osób. Wśród nich jest, zaproszona przez Annę Maruszeczko, Anna Rowińska-Tułodziecka, która - w przeciwieństwie do wielu - pokazuje innym, jak żyje się ze stwardnieniem rozsianym. Obok niej usiadł stand-uper Jacek Noch, który podczas swoich występów nie boi się żartować ze swojej choroby. W Zielonych Drzwiach powiedzieli o swoim obecnym życiu i podejściu do stwardnienia rozsianego.
U doga niemieckiego Dozi zdiagnozowano w łapie nowotwór. Konieczna była jej amputacja. Aby pies mógł się poruszać, lekarz weterynarii Krzysztof Zdeb zaproponował innowacyjne rozwiązanie, polegające na wstawieniu w miejsce brakującej łapy bionicznej protezy. Zobaczcie, jak wyglądały zabieg i rehabilitacja Dozi. Mogliśmy się również przekonać, jak pies radzi sobie z nową łapą.
Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.
Podobno prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. To powiedzenie sprawdza się w przypadku aktorki Jolanty Fraszyńskiej, która wspiera rodzinę swojej przyjaciółki Magdaleny Palczarskiej. Otóż synek Pani Magdy - Tymek choruje na siatkówczaka, czyli złośliwy nowotwór siatkówki. Od połowy marca rodzina zbiera środki na leczenie w najlepszej klinice na świecie, specjalizującej się w siatkówczaku - Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, gdzie pracuje światowej sławy lekarz, dr Dawid Abramson. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN, aby powiedziały nam o swojej przyjaźni i pomocy dla Tymka.
Amerykańska organizacja EWG co roku publikuje listę warzyw oraz owoców najbardziej i najmniej skażonych pestycydami. O komentarz do raportu poprosiliśmy dietetyka Damiana Parola. Czy według niego lista jest przygotowywana rzetelnie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy są one bardzo groźne dla zdrowia.