Dla Marka Starka miała to być tylko rutynowa wizyta u lekarza. Niestety tuż przed wejściem na teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dostał zawału. W pobliżu nie było ani lekarza, ani ratownika. Były natomiast dwie panie: Barbara Dzielska i Marta Jurewicz, które pracują w szpitalu w charakterze gońców. Co zrobiły, aby ratować pana Marka? Jak należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?
Pewna 14-letnia Brytyjka wygrała w sądzie batalię o możliwość poddania jej ciała krionice, czyli głębokiemu zamrożeniu na lata. Chciała tego, ponieważ miała nadzieję, że w przyszłości medycyna będzie w stanie uporać się z rzadkim nowotworem, na który zachorowała. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra hab. Tomasza Zaleskiego z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, aby zapytać, czym jest krionika i czy rzeczywiście jest sposobem na nieśmiertelność.
Na półkach sklepowych można znaleźć wiele produktów mających umilić dzieciom kąpiel. Niestety są wśród nich takie, które mogą być niebezpieczne dla malucha. Jak wybierać te odpowiednie? Jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić? Czy należy kąpać dziecko codziennie? O tym gość Dzień Dobry TVN ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej dr Aneta Górska-Kot. Ile razy w tygodniu kąpie się Marcin Prokop?
Medycyna ciągle idzie do przodu i nie mowa tu tylko o skomplikowanym sprzęcie medycznym, nowoczesnych terapiach i operacjach bez nacinania skóry. Dziś porozmawialiśmy o... termometrze. Czy te współczesne różnią się czymś od tradycyjnych, poza brakiem rtęci? Pani Gadżet, czyli Anna Ibisz-Nowak pokazała w studio Dzień Dobry TVN jak działają i jakie dodatkowe funkcje mają.
Istnieją aż 272 opisane rodzaje migreny. Na napadowy ból głowy cierpi aż 15% ludzi na świecie. Osoby odczuwające tak duży ból przyjmują ogromne ilości leków, które z kolei szkodzą między innymi na wątrobę i układ trawienny.Dodatkowo pacjenci uodparniają się na farmaceutyki. Niedawno na rynku pojawiła się innowacyjna metoda w walce z bólem - neurostymulacja. Czy jest bezpieczna? O rewolucji w dziedzinie neurologii porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lek. med. Adamem Górką.
Endokrynolog dr Monika Szymańska wytłumaczyła prowadzącym Dzień Dobry TVN Dorocie Wellman i Marcinowi Prokopowi jak działa niezwykły hormon wytwarzany przez nasz organizm. Mowa o leptynie - substancji odpowiedzialnej za odczuwanie łaknienia. Naukowcy ciągle zastanawiają się jak wykorzystać go przy leczeniu otyłości. Czy w przyszłości stanie się panaceum na wszystkie nasze problemy związane z nadmiernym łaknieniem?
Każdego roku na świecie przed czasem rodzi się ok. 15 mln dzieci. W Polsce co 10. dziecko przychodzi na świat jako wcześniak. W Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców maluchów, które urodziły się w 24. tygodniu ciąży: Ewę i Pawła Kijewskich oraz Magdalenę Krupińską. Powiedzieli nam, jak wyglądała walka o życie ich dzieci – Lilianki i Norberta. Dowiedzieliśmy się również, czym jest i co daje kangurowanie.
Boją się go bakterie, wirusy, pasożyty, a nawet wampiry ;) O naturalnym antybiotyku jakim jest czosnek i jego zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Z czym łączyć czosnek, aby zneutralizować jego zapach? Kto się powinien go wystrzegać? Czy warto kupować czosnek z Chin?
ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienia w głowie, okolicach szyi i pleców wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Potwierdzono naukowo, że ASMR ma pozytywny wpływ na zdrowie, walkę z depresją i bezsennością. W Dzień Dobry TVN gościliśmy vlogera Adriana Biskupa, którzy tworzy materiały ASMR. Zapytaliśmy go, czy ta metoda działa na wszystkich i dlaczego te dźwięki na nas tak działają?
Finansowe zabezpieczanie własnego ciała staje się coraz popularniejszym w Polsce procederem. Jednym z jego rodzajów jest onkopolisa. Nie uchroni nas przed nowotworem, ale czy pomoże w patowej sytuacji? O kruczkach prawnych z nią związaną porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.
Przed pójściem do lekarza specjalisty warto się odpowiednio przygotować. Jakie informacje zebrać przed wizytą? Jakie dokumenty zabrać ze sobą? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN internistkę dr Ewę Czernicką-Cierpisz.
Dorota Gardias spotkała się z Magdaleną Różczką, która namawiała kobiety do jak najczęstszego badania piersi. Dlaczego jest to tak istotne? Zobaczcie.
W ostatnich miesiącach zostaliśmy zasypani przez widzów Dzień Dobry TVN informacją o innowacyjnym leku, który ma pomóc chorym na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jak działa i kiedy będzie dostępny w Polsce? O ratującej życie terapii dostępnej już na zachodzie Anna Maruszeczko rozmawiała w Zielonych Drzwiach z neurolog Marią Jędrzejowską i mamą chorego na ostrą odmianę SMA Szymona - Małgorzatą Rybaczyk-Bończak, która jest jednocześnie organizatorką akcji "Tak dla terapii SMA w Polsce". O co walczą rodzice chorych dzieci?
Nasza reporterka, Anna Senkara, spotkała się z Ewą Tillmann, która toczy walkę z ciężką chorobą: "Pewnego dnia przestałam widzieć na lewe oko. Po badaniach neurolog powiedział, że oko jest w porządku... ale oznajmił, że mam stwardnienie rozsiane". Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła im w podróży do Meksyku gdzie chora poddała się eksperymentalnej terapii. O tym, czym jest stwardnienie rozsiane, czy istnieje skuteczny lek na SM i czy podobne terapie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie pacjentów, rozmawialiśmy z dr n. med. Gabrielą Kłodowską-Dudą.
Dlaczego producenci żywności tak chętnie dodają do swoich produktów syrop glukowozo-fruktozowy? Czym różni się on od zwykłego cukru? Czy łatwo jest zmieścić się w nowej normie dziennego spożycia cukru, którą Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła na 3,5 łyżeczki? O tym w jakich produktach znajduje się cukier i o jego wpływie na nasze zdrowie rozmawialiśmy z dr inż. Iloną Gałązką-Czarnecką.
Kolejnym produktem, na którego prozdrowotne właściwości zwróciła uwagę prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska jest pyłek pszczeli. W Dzień Dobry TVN powiedziała, kto może korzystać z jego dobrodziejstw, w jakich miesiącach po niego sięgać, jak go stosować i z czym go nie łączyć.
Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy w pobliżu osoby, której trzeba będzie ratować życie. Dlatego warto znać zasady pierwszej pomocy. Na pewno potwierdzą to dzieci, które wzięły udział w programie fundacji WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Zwieńczeniem tego programu było bicie rekordu Guinnessa w ratowaniu życia. Jak się spisały dzieci? Rekord został pobity?
Internet pełen jest porad na temat wybielania zębów domowymi sposobami, z których wynika, że da się to zrobić za pomocą wszystkiego co ma się pod ręką. A co o skuteczności tych metod sądzi gość Dzień Dobry TVN stomatolog Katarzyna Moreno-Szypowska? Czy pasty i paski wybielające są skuteczne? Czy martwe zęby, korony i implanty wybielą się dzięki zabiegowi w gabinecie stomatologicznym?
MedBus z logo Dzień Dobry TVN będzie stał w piątek i sobotę między 9:00 a 17:00 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie przy wejściu do stacji Metro Centrum naprzeciwko Domów Centrum. Zapraszamy wszystkie Panie!
Są różne sposoby na odchudzenie i zmianę nawyków żywieniowych - dieta, aktywność fizyczna i podobno... hipnoza. Czy ta ostatnia metoda jest rzeczywiście skuteczna? Jak wygląda seans? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholożkę i hopnoterapeutkę Magdalenę Dorau. Czy ktoś weryfikuje pracę naszego gościa?
Miłosz Bronisz urodził się z wadą kończyn tak jak jego idol, coach życiowy Nick Vujicic. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała z dwunastolatkiem i jego rodziną o licznych pasjach tego niezwykle aktywnego i pogodnego chłopca. Kiedy wystartuje na paraolimpiadzie?
Spirulina, znana wielu osobom jako alga zawiera bardzo dużo cennych minerałów. O jej korzystnym wpływie na zdrowie powiedziała w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Pokazała nam również, jak robi się maseczkę z alg. Gdzie znaleźć zdrową spirulinę?
W 2011 roku Pani Monika musiała urodzić siłami natury sześciokilogramowego noworodka. Według specjalistów, na których powołuje się kobieta, na skutek skomplikowanego porodu dziecko jest niepełnosprawne. Rodzina stara się obecnie o odszkodowanie i rentę. O swojej historii Pani Monika powiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Jak wyglądał poród?
Witamina D ze względu na swoje wielokierunkowe działanie ma istotny wpływ na zdrowie i kondycję małego dziecka. O jej zaletach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN pediatrą i immunologiem dr. hab. Wojciechem Feleszko. Jakie są objawy niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych? Jaką dawkę należy podawać dziecku?
Agata Roczniak od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Nie przeszkadza jej to jednak w aktywnym życiu. Ma szczęśliwą rodzinę, jeździ na rowerze, a nawet skoczyła ze spadochronem. Od pewnego czasu uczestniczy w eksperymentalnej terapii, która ma uratować jej życie. Na czym polega przeszczep komórek macierzystych? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz medycyny Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Głuchoniewidomość w polskim systemie prawnym nie jest zarejestrowana jako niepełnosprawność, co oznacza, że takie osoby mają status wyłącznie niewidomych lub głuchoniemych, a co za tym idzie - nie otrzymują od państwa właściwej im pomocy. Pomimo trudności, które napotykają na co dzień, ciągle chcą żyć aktywnie i czuć się częścią społeczeństwa. Jak nowe technologie ułatwiają im funkcjonowanie? Goście Zielonych Drzwi, Monika Nowak i Michał Kondrat opowiedzieli Annie Maruszeczko o życiu codziennym takich osób jak pan Marek Kozłowski, kierujący Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym.
Niektórzy uważają, że poranny prysznic jest lepszy od wieczornego. Mają rację? O rozstrzygnięcie tej kwestii poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dr Łukasza Preibisza. Dowiedzieliśmy się również, jakich kosmetyków do mycia ciała używać rano i wieczorem. Zobaczcie, jaki obrazek towarzyszył tej rozmowie ;)
W tej chwili w Polsce z niewydolnością serca zmaga się około 700-800 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że w przyszłości choroba ta dotknie 1/5 populacji po 40. roku życia. Jakie są główne przyczyny niewydolności mięśnia sercowego? Nasz gość, dr n. med. Robert Zymliński, uczestniczył w pionierskiej operacji ablacji nerwu trzewnego, która ma na celu poprawę komfortu życia pacjentów z chorym sercem. Czy to skomplikowany zabieg i kto kwalifikuje się do tego typu operacji?
"To jest jak taka zaraza... pomaganie. Dlatego, że jak raz to zrobisz, to jesteś już tym zarażony i robisz to do końca życia". O swojej misji opowiedziała nam Anna Dymna, jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek, założycielka fundacji "Mimo wszystko". pomagającej osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Naszym gościem była także podopieczna Fundacji Anny Dymnej - Katarzyna Wolińska.
Leczenie pijawkami stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Skoro ta tradycja jest tak długa, dlaczego podchodzimy do nich z taką nieufnością? Jakie są wymogi, które stawia się przed osobami chcącymi prowadzić gabinet hirudoterapii? Jakie korzyści płyną z leczenia pijawkami? Co znajduje się w ślinie pijawek? Kto nie może korzystać z tego leczenia? Czy należy ją odrywać od ciała czy jednak sama powinna odpaść? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z alergolog i dermatolog dr n. med. Danutą Myłek.