Za oknem szaro i ponuro. W takie dni łatwo o złe samopoczucie. Jak zatem poradzić sobie z jesienną chandrą i zmęczeniem? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman, dietetyczkę Justynę Mizerę i trenerkę personalną Joannę Brzezińską. Dowiedzieliśmy się również, czym charakteryzuje się obniżenie nastroju a czym depresja?
Wraz z jesienią rozpoczął się sezon przeziębień u dzieci. W Dzień Dobry TVN lekarz Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka powiedział, czy należy posyłać zakatarzone dziecko do przedszkola, czy dziecko zaraża na każdym etapie infekcji i jak zapobiec rozwojowi przeziębienie.
Tym razem prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka wzięła na warsztat syropy na przeziębienie. Co zawierają te, które można kupić bez recepty? Czy są skuteczne? Jak przygotować syrop domowy z cebuli? Jakie warzywa mają w sobie naturalne antybiotyki?
Cezary Kopiczko od urodzenia nie ma dłoni, ale to nie przeszkadzało mu w zdobyciu prawa jazdy na niemal wszystkie pojazdy. Obecnie pracuje w rodzinnej firmie transportowej i od czasu do czasu jeździ w trasy. Anna Maruszeczko zaprosiła Cezarego do Zielonych Drzwi, aby powiedział jej o swoich marzeniach i życiu z niepełnosprawnością. Jesteśmy pod wrażeniem sprawności naszego gościa.
Naszym gościem był dziś dr Frank Kinslow twórca naturalnej metody uzdrawiania, nazywanej synchronizacją kwantową lub dwupunktem. Jak działa ta technika i w jakich schorzeniach można ją, zdaniem naszego gościa, stosować?
Badacze snu twierdzą, że krótki sen ma negatywny wpływ na zdrowie. O zdanie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dra n. med. Tadeusza Piotrowskiego z Pracowni Badań nad Snem. Ile powinien trwać sen wyrównawczy? Czy drzemanie w ciągu dnia ma sens? Co robić, żeby dobrze spać?
Pani Elżbieta z powodu nowotworu piersi straciła lewą pierś. Operację rekonstrukcji wykonał chirurg prof. Paweł Szychta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP w Łodzi. Wykorzystał do tego zdrową, prawą pierś. To pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarza zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły zabiegu.
Czy można uniknąć, lub zniwelować dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego? Naszym gościem była Marta Mieloszyk-Pawelec - magister farmacji, kosmetolog i prekursorka kompleksowej medycyny przyszłości. Jak, jej zdaniem, należy przygotowywać się na PMS i co mogą zdziałać 2 kostki czekolady o godzinie 17.00?
Jak znajduje modelki? Jak przekonuje je do zdjęć bardziej odważnych? Czy utrzymuje się z fotografowania? I wreszcie, czy to, że ma sprawną tylko lewą rękę przeszkadza mu w realizacji jego hobby? Poznajcie niezwykłego fotografa - Sebastiana Pietrzaka. Nasze studio odwiedziła w towarzystwie swoich modelek: Sary Sandu i Joanny Matysiak-Bąk.
Wiele osób marzących o skorygowaniu jakiegoś mankamentu w urodzie ma w czym wybierać, ponieważ kliniki zajmujące się medycyną estetyczną kuszą promocjami. Niestety atrakcyjne ceny nie zawsze idą w parze z jakością usług. Co powinni zrobić pacjenci skrzywdzeni przez lekarza? O błędach chirurgów plastycznych rozmawialiśmy z dr. Waldemarem Jankowiakiem i adwokat Elizą Kuną.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Dzień Dobry TVN gościliśmy organizatora kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Jakuba Popławskiego oraz jej uczestników: Jana Górczaka i Dawida Słabęckiego, którzy postanowili motywować panie do wykonywania regularnych badań i walki o zdrowie oraz dostarczyć mężczyznom informacji na temat wspierania kobiet w trakcie choroby nowotworowej na każdym jej etapie. Co zrobili w ramach tej akcji?
Z przedwczesnym wypadaniem włosów zmaga się ok. 60 proc. mężczyzn w Polsce. Ale jest dla nich ratunek. Innowacyjną metodę przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota sprowadził ze Stanów Zjednoczonych do Polski chirurg plastyk dr Grzegorz Turowski. O jej skuteczności powiedział w Dzień Dobry TVN.
"Myślano o dyskwalifikacji z dalszego leczenia, mieliśmy przygotować się na śmierć dziecka...". By pomóc lekarzom, Wojciech Wojtkowski postanowił stworzyć trójwymiarowy model serca synka, który pozwoli chirurgom, lepiej przygotować się do operacji ratującej życie dziecka. W walce o życie Maciusia wsparł go dr inż. Henryk Olszewski. Obu panów gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Zobaczcie jak udało im się stworzyć tak skomplikowany model 3D.
Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, żeby zachować dobrą formę należy codziennie zrobić 10 tysięcy kroków. Sprawdziliśmy ile kroków dziennie robią: Michał Baryza, Tamara Gonzales Perea i Jan Pirowski. W studiu Dzień Dobry TVN o tym, jak dostosować aktywność fizyczną do naszego zdrowia i stylu życia, rozmawialiśmy z dr. hab. n. med. Maciejem Karczem. Czy bieganie w centrum miasta, ma więcej zalet czy minusów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza?
Jak dowiedział się Filip Chajzer, ponad 80% Polaków uważa się za meteopatów! Czujecie "w kościach" nadchodzące zmiany pogody? Czy to możliwe? O tym, czy czynniki meteorologiczne bezpośrednio wpływają na nasz organizm, rozmawialiśmy z dr. Tymoteuszem Sawińskim i Jarosławem Kretem.
W Polsce antykoncepcja jest tematem politycznym. Tabletka „dzień po” nadal budzi sporo kontrowersji. Dlaczego? Co Polki wiedzą o antykoncepcji? Jakie jest działanie pigułki? Czy faktycznie ma ona działanie wczesnoporonne? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik Romuald Dębski.
Światowej sławy lekarz prof. Farid Saad odwiedził Polskę. Prowadzi on badania nad zastosowaniem testosteronu w leczeniu mężczyzn. Jak testosteron może pomóc w leczeniu chorób serca, układu krążenia lub cukrzycy? Z lekarzem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Podczas tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio polscy sportowcy zdobyli 39 medali, w tym 9 złotych. Wśród tych, którzy stanęli na najwyższym podium były kolarki: Aleksandra Tecław i Iwona Podkościelna. O swoim pierwszym spotkaniu, współpracy i planach opowiedziały prowadzącej "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko.
Niestety liczba otyłych nastolatków, w tym dotkniętych otyłością olbrzymią, stale rośnie - także w Polsce. W część przypadków konieczna jest nawet operacja bariatryczna. O zabiegach zmniejszenia żołądka u dzieci rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: chirurgiem i urologiem dziecięcym dr. hab. n. med. Tomaszem Koszutskim oraz lekarzem rezydentem dr Dominiką Smyczek. Przy jakiej wadze dziecka należy sięgać po to rozwiązanie? Co sprawia, że polskie 11-latki są najgrubsze w Europie? Jakie choroby towarzyszą otyłości? Czy z tego typu operacją łączy się jakieś ryzyko powikłań?
Trwa tydzień urologii. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy urologa prof. Piotra Chłostę. Polacy często wstydzą się wizyty u urologa. Dlaczego? Czym dokładnie zajmuje się urolog? Kiedy kobieta powinna udać się do ginekologa, a kiedy do urologa?
W Stanach Zjednoczonych zakazano produkcji i sprzedaży mydeł antybakteryjnych. Natomiast w Polsce mydła antybakteryjne są wciąż bardzo popularne. Czy są skuteczniejsze od mydła tradycyjnego? I czym tak naprawdę różni się mydło antybakteryjne od mydła zwykłego? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to lekarza Łukasza Durajskiego.
Coraz więcej polskich nastolatek zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Bywa, że objawy są przez długi czas ukryte. Chorzy izolują się od bliskich. Zmienia się ich osobowość. Jak rozpoznać pierwsze objawy bulimii czy anoreksji? Rodzicom w takich chwilach często towarzyszy bezsilność. Jak pomóc? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska i prof. Janet Treasure.
Adam Kozakiewicz i Agnieszka Bariatien opowiedzieli nam o swojej niezwykłej inicjatywie. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z ich podopiecznymi - nurkami niepełnosprawnymi intelektualnie! To prawdopodobnie pierwsza taka grupa na świecie.
Wydawać by się mogło, że trądzik to problem nastolatków. Okazuje się jednak, że granica wieku przesunęła się i spore problemy z cerą miewają już dzieci w wieku 7-9 lat. Jak leczyć taki trądzik? Zapytaliśmy o tym gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza.
W wirtualnej przestrzeni jest miejsce na wszystko. I tak powstał portal Pogromcy Mitów Medycznych. Serwis ma na celu upowszechnienie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia, chorób i sposobów ich leczenia. Twórcy platformy medycznej chcą, by internauci zrezygnowali z porad dr. Googlea. Czy im się to uda? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: specjalista chorób zakaźnych dr Ernest Kuchar oraz dr Łukasz Preibisz, dermatolog.
Naszym gościem był dr n. med. Jerzy Jarosz anestezjolog i specjalista leczenia bólu, który prowadzi punkt konsultacyjny informujący o leczeniu marihuaną. W jakich schorzeniach jest ona pomocna? Dlaczego w Polsce jest to tak trudny temat? Czy walka o legalizację medycznej marihuany ... jest propagowaniem narkomanii?
Z danych statystycznych wynika, że w Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy w przeliczeniu na pacjenta - na tysiąc mieszkańców średnio przypada ich zaledwie dwóch. Wyniki te mogą się pogorszyć, ponieważ coraz więcej lekarzy opuszcza nasz kraj. O sytuacji lekarzy w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. n. med. Maciejem Hamankiewiczem i przewodniczącym Porozumienia Rezydentów Damianem Pateckim. Dowiedzieliśmy się, ile zarabia lekarz pracujący w Polsce. Czego domagają się od rządzących?
Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.
Podczas pracy w gospodarstwie Sylwia Tokarska uległa wypadkowi - kombajn zdarł jej skórę z głowy razem z włosami. Została przetransportowana do Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego w Warszawie, gdzie chirurg dr Łukasz Ulatowski, w asyście dr Anny Kaniewskiej i swojego zespołu, dokonał replantacji zerwanego skalpu. Doktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o szczegółach przeprowadzonej operacji. W jakiej kondycji dotarła do nich zerwana skóra? Po jakim czasie było wiadomo, że operacja się powiodła? Jak zabezpieczyć odcięty organ, aby była szansa na jego uratowanie? Gratulujemy lekarzom udanej replantacji!
Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.