Muzycy i osoby z show-biznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu. Tak wynika z badań Help Musicians UK i naukowców z University of Westminster. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel, wokalistkę Urszulę Kasprzak i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.
Bartłomiej Mróz urodził się bez prawego przedramienia. Jak twierdzi 23-latek, proteza niekoniecznie jest mu w życiu potrzebna i często o niej zapomina wychodząc z treningu. Bartłomiej gra w parabadmintona i zdobył już około 60 medali w tej dziedzinie. Czy jego treningi różnią się czymś od treningów sportowców z obiema rękami? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła niezwykłego sportowca i jego trenera, Tomasza Zioło.
W ciągu ostatnich lat zachorowalność na raka ślinianki wzrosła o 4 proc. Co go powoduje? Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach higienicznych? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnoza i leczenie raka ślinianki? Na te wszystkie pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr nauk medycznych Norbert Górski, specjalista chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy i otolaryngolog.
Przymierzalnia w sklepie to miejsce, gdzie codziennie pojawia się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Każda z nich zostawia tam przyniesione na skórze bakterie i wirusy. To samo tyczy się przymierzanych przez nas ubrań. Jak niczym się nie zarazić kupując ubrania, buty i kosmetyki? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Gorąca woda z imbirem, sok z cytryny, czy zielona herbata? Czym zastąpić poranną kawę, od wypicia której większość z nas zaczyna dzień? W Dzień Dobry TVN dziennikarka i autorka bloga o zdrowym życiu Agata Puk zaproponowała nam alternatywne napoje. Dalibyście radę całkowicie porzucić kawę?
Przez trzynaście lat walczyła z anoreksją. W najgorszym momencie choroby ważyła zaledwie 23 kilogramy. Nie było już nadziei, bo jej organizm był wyniszczony przez anoreksję, a jednak udało się jej pokonać chorobę. Teraz ma partnera i została matką. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andżelikę Gosienecką wraz z trzymiesięcznym synem Robertem i życiowym partnerem Łukaszem. Jakie Andżelika ma rady dla osób cierpiących na anoreksję?
Osoby po wypadkach często muszą od nowa uczyć się najbardziej podstawowych czynności. Jak nauczyć się kroić chleb mając niedowład ręki? Czy można zrobić pranie będąc w 70 proc. sparaliżowanym? Akademia Życia to miejsce, gdzie niepełnosprawni przygotowują się do samodzielnego życia. W mieszkaniach treningowych rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania najbardziej podstawowych zadań. Anna Maruszeczko, prowadząca "Zielone Drzwi", zaprosiła do studia Dzień Dobry TVN terapeutę Adama Nyka i absolwenta Akademii Marcina Olszewskiego.
Każdy mieszkaniec Krakowa, oddychając miejscowym powietrzem, zatruwa swój organizm tak jakby wypalał 2,5 tys. papierosów rocznie. Dlatego krakowianie powiedzieli dość i sami wzięli się za rozwiązanie tego problemu. W jaki sposób? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Lęk fobiczny potrafi utrudniać nam życie. Jak zatem go pokonać? Czy potrzebna jest do tego pomoc psychoterapeuty? Skąd się bierze? O tym gość Dzień Dobry TVN psycholog i specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.
Cynamon to przyprawa, po którą sięgamy głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. A szkoda, bo ma on wyjątkową prozdrowotną moc. O zaletach cynamonu powiedziała w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Ile można spożywać go w ciągu doby? Dlaczego warto łączyć cynamon z miodem? Który cynamon jest zdrowszy - chiński czy cejloński? Dowiedzieliśmy się również, jaki zapach najbardziej przemawia do Marcina Prokopa ;)
W internecie można znaleźć artykuły, które ostrzegają przed szkodliwością odświeżaczy do powietrza i świec zapachowych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy blogerkę Ewę Kozioł i dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę z wydziału chemii na UW, by zapytać, co sądzą o tych doniesieniach. Jak odświeżyć powietrze w mieszkaniu?
Grupą, która szczególnie powinna wystrzegać się przeziębień są kobiety w ciąży i karmiące w ciąży. Co powinny zrobić, kiedy jednak dopadnie je choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN pediatrę dr Anetę Górską-Kot. Po jakie leki na przeziębienie mogą sięgać kobiety w stanie błogosławionym lub karmiące piersią?
Anna Maruszeczko w swoim cyklu "Zielone Drzwi" po raz kolejny poruszyła temat autyzmu. Tym razem do studia zaprosiła aktora Bartłomieja Topę i psycholog Joannę Grochowską, by porozmawiać o tym, jak wygląda życie dorosłych z tym zaburzeniem rozwojowym. Czy potrafią normalnie funkcjonować? Jak dotrzeć do osób z autyzmem?
Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.
Od jakiegoś czasu trwa dyskusja dotycząca szczepienia dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza pediatrę Tomasza Sławatyńca i blogerkę Martę Lech-Maciejewską, aby powiedzieli dlaczego warto szczepić i gdzie szukać informacji na temat szczepień. Od 2017 r. do kalendarza szczepień obowiązkowych dochodzą pneumokoki. Które dzieci obejmą te szczepienia?
Imbir potrafi solidnie zadbać o nasze zdrowie. Kto szczególnie powinien po niego sięgać? Z czym go łączyć, aby był najbardziej skuteczny? Jak go przechowywać? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Dowiedzieliśmy się również, o jakiej porze dnia osoby walczące z przeziębieniem powinny pić napar z imbiru.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Tchurz terapeutę neurorozwojowego i jej podopiecznego Szymona Bachurskiego, który zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Czym jest neofobia żywieniowa i jak się objawia? Na czym mogą polegać problemy żywieniowe u dzieci i jak sobie z nimi poradzić? Zobaczcie!
W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko spotkała się z Tomaszem Koźmińskim, który stracił wzrok w wieku 16 lat. Przyznaje, że "oswojenie" białej laski zajęło mu sporo czasu. Dziś jest udziałowcem w start-upie, który zatrudnia 100 osób, nurkuje, prowadzi vloga i chodzi na mecze. W tym roku otrzymał również nagrodę Lodołamacza, którą przyznaje się osobom i firmom działającym na rzecz włączenia niepełnosprawnych do społeczeństwa oraz rozwiązują ich problemy.
Doszły do nas niepokojące wieści - otóż według Światowej Organizacji Zdrowia aż 40 proc. antybiotyków jest przepisywanych niewłaściwie. O przyczynach tego zjawiska i skutkach dla zdrowia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN internistą dr. Pawłem Grzesiowskim. Kiedy antybiotyk jest rzeczywiście niezbędny? Do czego potrzebne są probiotyki?
Dla Marka Starka miała to być tylko rutynowa wizyta u lekarza. Niestety tuż przed wejściem na teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dostał zawału. W pobliżu nie było ani lekarza, ani ratownika. Były natomiast dwie panie: Barbara Dzielska i Marta Jurewicz, które pracują w szpitalu w charakterze gońców. Co zrobiły, aby ratować pana Marka? Jak należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?
Pewna 14-letnia Brytyjka wygrała w sądzie batalię o możliwość poddania jej ciała krionice, czyli głębokiemu zamrożeniu na lata. Chciała tego, ponieważ miała nadzieję, że w przyszłości medycyna będzie w stanie uporać się z rzadkim nowotworem, na który zachorowała. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra hab. Tomasza Zaleskiego z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, aby zapytać, czym jest krionika i czy rzeczywiście jest sposobem na nieśmiertelność.
Na półkach sklepowych można znaleźć wiele produktów mających umilić dzieciom kąpiel. Niestety są wśród nich takie, które mogą być niebezpieczne dla malucha. Jak wybierać te odpowiednie? Jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić? Czy należy kąpać dziecko codziennie? O tym gość Dzień Dobry TVN ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej dr Aneta Górska-Kot. Ile razy w tygodniu kąpie się Marcin Prokop?
Medycyna ciągle idzie do przodu i nie mowa tu tylko o skomplikowanym sprzęcie medycznym, nowoczesnych terapiach i operacjach bez nacinania skóry. Dziś porozmawialiśmy o... termometrze. Czy te współczesne różnią się czymś od tradycyjnych, poza brakiem rtęci? Pani Gadżet, czyli Anna Ibisz-Nowak pokazała w studio Dzień Dobry TVN jak działają i jakie dodatkowe funkcje mają.
Istnieją aż 272 opisane rodzaje migreny. Na napadowy ból głowy cierpi aż 15% ludzi na świecie. Osoby odczuwające tak duży ból przyjmują ogromne ilości leków, które z kolei szkodzą między innymi na wątrobę i układ trawienny.Dodatkowo pacjenci uodparniają się na farmaceutyki. Niedawno na rynku pojawiła się innowacyjna metoda w walce z bólem - neurostymulacja. Czy jest bezpieczna? O rewolucji w dziedzinie neurologii porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lek. med. Adamem Górką.
Endokrynolog dr Monika Szymańska wytłumaczyła prowadzącym Dzień Dobry TVN Dorocie Wellman i Marcinowi Prokopowi jak działa niezwykły hormon wytwarzany przez nasz organizm. Mowa o leptynie - substancji odpowiedzialnej za odczuwanie łaknienia. Naukowcy ciągle zastanawiają się jak wykorzystać go przy leczeniu otyłości. Czy w przyszłości stanie się panaceum na wszystkie nasze problemy związane z nadmiernym łaknieniem?
Każdego roku na świecie przed czasem rodzi się ok. 15 mln dzieci. W Polsce co 10. dziecko przychodzi na świat jako wcześniak. W Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców maluchów, które urodziły się w 24. tygodniu ciąży: Ewę i Pawła Kijewskich oraz Magdalenę Krupińską. Powiedzieli nam, jak wyglądała walka o życie ich dzieci – Lilianki i Norberta. Dowiedzieliśmy się również, czym jest i co daje kangurowanie.
Boją się go bakterie, wirusy, pasożyty, a nawet wampiry ;) O naturalnym antybiotyku jakim jest czosnek i jego zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Z czym łączyć czosnek, aby zneutralizować jego zapach? Kto się powinien go wystrzegać? Czy warto kupować czosnek z Chin?
ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienia w głowie, okolicach szyi i pleców wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Potwierdzono naukowo, że ASMR ma pozytywny wpływ na zdrowie, walkę z depresją i bezsennością. W Dzień Dobry TVN gościliśmy vlogera Adriana Biskupa, którzy tworzy materiały ASMR. Zapytaliśmy go, czy ta metoda działa na wszystkich i dlaczego te dźwięki na nas tak działają?
Finansowe zabezpieczanie własnego ciała staje się coraz popularniejszym w Polsce procederem. Jednym z jego rodzajów jest onkopolisa. Nie uchroni nas przed nowotworem, ale czy pomoże w patowej sytuacji? O kruczkach prawnych z nią związaną porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.