Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu trafiła kobieta chorująca na nowotwór. Niestety stwierdzono u niej nieodwracalne zmiany w mózgu. Pacjentka była w 17 tygodniu ciąży i, aby ocalić życie dziecka, lekarze postanowili podtrzymywać jej funkcje życiowe. Udało się to aż 55 dni. Po upływie tych dni przeprowadzili cesarskie cięcie. Do Wrocławia wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Mateusza Hładkiego, aby sprawdził, jak czuje się mały Wojtuś. Jego rozmówcami byli: neonatolog prof. Barbara Królak-Olejnik i anestezjolog prof. Andrzej Kűbler. Lekarze powiedzieli również, jak przebiegała akcja ratująca życie dziecka. Gratulujemy lekarzom, a tacie Wojtusia życzymy wiele szczęścia.
Wiosna to także czas alergii. Okazuje się, że co drugi Polak może mieć z tym problem. Czy uczulenie można nabyć? Jak prawidłowo je zdiagnozować? Jak sobie z nim radzić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: alergolog dr Piotr Dąbrowiecki oraz Joanna Senger, mama synów cierpiących z powodu alergii.
Problemem bohaterki cyklu "Metamorfoza uśmiechu" był brak zębów stałych. U Emilii Kołczyńskiej nie wykształciły się zawiązki, przez co została zmuszona do noszenia protezy. O jej nowy uśmiech zadbali lekarze z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg? Dlaczego był to jeden z najtrudniejszych przypadków, z jakim musiał się zmierzyć dr Paulo Malo?
Wydawałoby się, że w modelingu sprawdzają się tylko ludzie idealni. Ten stereotyp łamie jednak bohaterka Zielonych Drzwi Sylwia Gajewska, która - mimo swojej ciężkiej choroby - walczy zawzięcie o rzeczy niemożliwe. Nie tylko sama pozuje fotografom, ale również założyła agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli. Annie Maruszeczko powiedziała o swojej pracy, przyjaciołach i chorobie. Dowiedzieliśmy się również, jakie tematy porusza na swoim blogu.
Zofia i Vahlberg i Katarzyna Bojek produkują olejek konopny będący nadzieją dla wielu chorych. Jakie dokładnie ma on zastosowanie? Komu może pomóc? Czym ta odmiana konopi różni się od konopi indyjskiej? Ile konopie siewne ma w sobie substancji odurzającej THC?
Emilka jest chora na tzw. klątwę Ondyny, czyli Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji. W wyniku choroby może dojść do zaprzestania oddychania we śnie. Formą terapii jest oddychanie zastępcze przy pomocy elektrycznych wentylatorów lub respiratorów. W dojazdach do lekarzy, specjalistów, rehabilitantów, logopedy i psychologów pomocny był samochód. Niestety w lutym tego roku auto zostało skradzione. Mimo apelu w mediach złodzieje go nie oddali.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)
Fobie to paraliżujące lęki uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Niektórzy boją się pająków, inni mdleją na widok węży albo pocą się na myśl o podróży samolotem. O swoich lękach powiedzieli w Dzień Dobry TVN: malarka Eva Halina Rich i Przemysław Kossakowski. Zobaczcie, co Przemek zaproponował Evie i, jak to zinterpretował Marcin Prokop.
Stawianie baniek to, pochodząca z Chin, tradycyjna metoda leczenia m.in. ostrych i przewlekłych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz dolegliwości bólowych. W Dzień Dobry TVN goście: naturoterapeuta dr Dorota Radwańska i pielęgniarka Alicja Należyta powiedziały, w których miejscach i na jak długo można stawiać bańki, jak przygotować skórę do zabiegu. Mogliśmy zobaczyć, jak prawidłowo stawia się i zdejmuje bańki.
Filmy potrafią być bardzo pouczające i inspirujące. Czego z filmów nauczyli się goście Dzień Dobry TVN: kardiolog Krzysztof Sosnowski, były policjant Dariusz Loranty i bloger Michał Fedorowicz?
W Jaworznie powstała pierwsza w Polsce sekcja jiu-jitsu dla dzieci z zespołem Downa. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła: trenera Sławomira Kowalczyka oraz rodziców: Elżbietę Orzechowską-Filipczyk - mamę Kacpra oraz Michała Chromiaka - tatę Jakuba. Powiedzieli, jak powstała sekcja i co daje dzieciom trening ju-jitsu.
Każda ćwicząca osoba wie, jak nieprzyjemne są bóle pojawiające się dzień po intensywnym treningu. O to, jak sobie radzić z zakwasami i co jeść, aby się zregenerować zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyka sportowego i fizjologa dra Krzysztofa Mizerę.
Wiele osób korzysta z usług znachorów i wróżek, wierząc, że ci ustrzegą ich przed chorobami i nieszczęściami. Niestety dają się naciągnąć przez niektórych uzdrowicieli i kabalarzy na spore sumy pieniędzy. Pani Alina M. dała znachorce ponad pół miliona złotych, by ta ochroniła jej dzieci przed chorobą nowotworową! Z gośćmi Dzień Dobry TVN: antropologiem Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i psycholog Magdaleną Chorzewską zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie nadal wierzą w przepowiednie i wróżby.
Otyłość jest dużym problemem w naszym kraju. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O to, czy w leczeniu otyłości możemy liczyć na pomoc służby zdrowia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - dietetyczkę Joannę Neuhoff-Murawską. Na naszej kanapie zasiedli również: Franciszek Dubicki, który w ciągu ruchu schudł aż 40 kg i jego mama - Agnieszka. Opowiedzieli o walce chłopca z nadmiernymi kilogramami.
Niestety coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy. Do tego rozpoczynają swoją przygodę z nikotyną coraz wcześniej. Co zatem powinien zrobić rodzić, kiedy przyłapie swoją pociechę na paleniu papierosów? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca i restauratorkę Agatę Kościkiewicz.
Po sezonie jesienno-zimowym czas na regenerację organizmu. O skórę warto dbać od wewnątrz. Kondycję włosów i cery można poprawić pijąc codziennie drożdże. Jak przygotować drożdżową miksturę? Czy drożdże są kaloryczne i jakie są przeciwwskazania do stosowania drożdżowego roztworu? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Justynę Mizerę.
Gość Zielonych Drzwi Ewa Kieryk w wieku szesnastu lat uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła obie nogi. To był dla niej ogromny dramat, ale postanowiła zamknąć ten rozdział w swoim życiu i skoncentrować się na spełnianiu swoich marzeń. I właśnie o tym nowym etapie opowiedziała Annie Maruszeczko. Ewa do studia przyszła wraz ze swoją mamą Agatą.
Dla niektórych pierwsza wizyta u psychologa lub seksuologa może być stresująca, dlatego decyzja o pójściu do jednego z tych specjalistów jest często odkładana na później. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Magdalenę Chorzewską i seksuologa Annę Golan, by powiedziały, czego możemy się spodziewać podczas pierwszego spotkania z nimi. Czym różni się rozmowa ze specjalistą od rozmowy z przyjacielem i, z jakimi problemami przychodzą najczęściej pacjenci naszych gości?
Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, między innymi infekcjami i brakiem witaminy D. Jakie badania warto zrobić na wiosnę? Jak interpretować wyniki badań? Czy można robić to samemu? Zapytaliśmy o to internistę Ewę Czernicką-Cierpisz.
Julka od urodzenia nie miała kości strzałkowych, piętowych i skokowych w obu nogach, a jej kości piszczelowe były bardzo wygięte. Groziła jej amputacja. Ratunkiem dla dziewczynki była operacja w klinice amerykańskiego lekarza dr Paley'a, który specjalizuje się w nowatorskich operacjach ortopedycznych. Zobaczcie, jak Julka poruszała się przed zabiegiem, a jak porusza się teraz.
"Jednym z największych mitów (dotyczących autyzmu) jest ten, że każda osoba z autyzmem jest genialna". Dziś wieczorem wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko. To akcja związana ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, mająca na celu uświadomienie nam, że codziennie możemy się spotkać z osobami dotkniętymi autyzmem. O autyzmie i dzisiejszej akcji opowiedzieli nam, nasi goście, Bartłomiej Topa i Joanna Grochowska.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że mózg jest plastyczny i, by go rozwijać, musimy go ciągle stymulować. O to, w jaki sposób to robić od najmłodszych lat zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Angelikę Talagę zajmującą się intelektualnym rozwojem dzieci, psychologa Leona Ciechanowskiego i autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Dowiedzieliśmy się, na czym polega stymulacja brudem.
Czy powinno się wycinać dziecku migdałki? To pytanie nurtuje wielu rodziców, których dzieci często miewają anginę. O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Tomasza Brodę, laryngologa dziecięcego. Wyjaśnił, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu.
Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna kichać i łzawić. Nie z powodu przeziębienia, ale alergii. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii prof. Jerzego Kruszewskiego, aby zapytać, jakie rośliny uczulają, jakich owoców i warzyw nie należy jeść, będąc uczulonym na konkretne pyłki, i czy leczenie na własną rękę jest skuteczne.
W zimę jemy więcej tłustych pokarmów. Niestrawione resztki odkładają się w jelitach w postaci złogów. W jedzeniu znajduje się także wiele toksyn. Z tego też względu, według psychologa zdrowia Beaty Sokołowskiej, tak ważne jest oczyszczanie organizmu. Jak często należy przeprowadzać detoks? Jakie są przeciwwskazania? Od czego zacząć dietę oczyszczającą? Który detoks jest bardziej efektywny - głodówka czy np. oczyszczająca dieta oparta na sokach warzywno-owocowych?
W dzieciństwie Daniel Kaleta zaniedbał zęby, przez co już w wieku 18 lat był zmuszony do noszenia protezy. Te plastikowe sprawiały dyskomfort i szybko się łamały. Pani Danielowi postanowili pomóc dentyści z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg? Czy nowe zęby są już na stałe? Zapytaliśmy o to założyciela kliniki Malo Clinic – dr Paulo Malo.
Spot kampanii Fundacji Integracja - „Nie chce być strażakiem!” pokazuje, że osoby niepełnosprawne mogą być całkowicie pełnosprawne w wielu zawodach. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła prezesa fundacji Piotra Pawłowskiego, aby zapytać go o cel wspomnianej akcji i jej adresatów. Od Anny Żmijewskiej dowiedzieliśmy się, jak radzą sobie z wykonywaniem zadań niepełnosprawni zatrudnieni w Centrum Nauki Kopernik, których pracę koordynuje.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 32-33 tygodniu ciąży. W tym czasie u dziecka wykształca się zadarty nosek. Jak się czuje przyszła mama? Na jakie uskarża się dolegliwości? Czy Pani Kinga przygotowała już całą wyprawkę dla swojej córeczki?
Amelia Gruszczyńska na początku 2015 roku zachorowała na depresję. Minione wakacje spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Jakie były pierwsze symptomy choroby? Dlaczego dziewczynka zachorowała? Kiedy Amelia stanęła na nogi, postanowiła słabość przekuć w siłę. Zorganizowała specjalną akcję. Na czym ona polega? Amelia opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobry TVN. Z problemem depresji borykają się coraz młodsi ludzie. Choroba dotyka nawet dzieci poniżej 10. roku życia. Z czego to wynika? Zapytaliśmy o to Annę Zielińską, psychiatrę dzieci i młodzieży.
Jak opóźnić proces starzenia się skóry? Czym zajmuje się medycyna prewencyjna? Czy dzięki niej można uniknąć skalpela? Według Marty Mieloszyk-Pawelec, farmaceuty i kosmetologa, o urodę należy zadbać od środka. Czy zatem to, co zjemy będzie widoczne na naszej skórze?