Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 36-37 tygodniu ciąży. Czy poród w tym czasie będzie już bezpieczny? Na jakie dolegliwości uskarża się przyszła mama? Co to znaczy, że dzieci maja doskonałą pamięć prenatalną?
Ania Mrówczyńska choruje na niezwykle rzadką chorobę o podłożu genetycznym - zespół Leigha, polegającą na tym, że do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co prowadzi do obumierania komórek. Niestety nie ma na to lekarstwa. Dziewczynka codziennie poddawana jest rehabilitacji, która ma jej przedłużyć życie. W Zielonych Drzwiach mama Ani - Aneta Donart-Mrówczyńska powiedziała, co jest potrzebne do rehabilitacji i ile ona kosztuje. Anna Maruszeczko zaprosiła do studia także genetyka klinicznego dra n. med. Pawła Szylda. Dowiedzieliśmy się od niego, jak badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju terapii celowanych.
Bohaterka cyklu Słodki ciężar Kinga Szczerbicka jest już w 34-35 tygodniu ciąży. Od ekspertów dowiedzieliśmy się, jak w tym okresie rozwija się dziecko, w szczególności, który z układów jest coraz lepiej rozwinięty i jakie zmiany następują u przyszłej mamy.
Dyrektor Europejskiego Instytutu Żywienia i dietetyk Udo Pollmer - wraz z Juttą Muth, Moniką Niehaus, Andreą Fock - postanowił przyjrzeć się informacjom na temat m.in. produkcji żywności, bio-certyfikatom i szczepionkom. Następnie, na podstawie wyników badań, grupa wydała książkę, w której wyjaśnia, w jaki sposób wielkie koncerny wykorzystują naszą niewiedzę. W Dzień Dobry TVN Pollmer powiedział, dlaczego - jego zdaniem - surowe warzywa wcale nie są takie zdrowe, jak się uważa. Dowiedzieliśmy się również, z jakich powodów powinniśmy podawać dzieciom frytki, a nie ziemniaki w mundurkach.
Łatka to kotka, której amputowano tylne łapki. Weterynarze, po wykonaniu wielu badań, zakwalifikowali ją do zabiegu wszczepienia tytanowych kończyn. W Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii Michał Nowicki i radiolog Marcin Elgalal powiedzieli, jak zwierzęta reagują na implanty, w jaki sposób się je wykonuje i jakie są koszty takiego zabiegu.
Transplantacja to walka z czasem. Lekarze mają bardzo mało czasu na przeprowadzenie skomplikowanej operacji. Jak wygląda logistyczna organizacja przeszczepów? Ile osób jest zaangażowanych w jedno przedsięwzięcie? Na jakim poziomie stoi polska transplantologia? Czy operacje zawsze się udają? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga Adama Parulskiego i chirurga Rafała Kieszka.
Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Krzysztof Siemionow, syn Marii Siemionow, która przeprowadziła pierwszy tak poważny przeszczep twarzy. Teraz światowej sławy chirurg kręgosłupa przyjechał do Polski. Co będzie tu robił? Na czym polega jego najnowszy projekt? Jak wygląda jego codzienne życie w USA? Czy współpracuje ze swoją mamą?
Neurolog dr Marek Bachański leczył padaczkę środkami zawierającymi marihuanę. Dziś nie pracuje już w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Co teraz robi? Czy ma kontakt z dawnymi pacjentami? Na jakim etapie postępowania jest obecnie jego sprawa? Czy wróci do pracy w szpitalu? Dr Marek Bachański był gościem Dzień Dobry TVN.
Sanepid ostrzega przed tegoroczną plagą kleszczy. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Lawinowo też rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jakie są pierwsze objawy tej groźnej choroby? W jaki sposób można uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Co zrobić, gdy kleszcz już nas ukąsi? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Paweł Grzesiowski i Marcin Surowiec, instruktor survivalu.
Raz na 300 urodzeń rodzi się dziecko autystyczne. Cztery razy częściej jest to chłopiec niż dziewczynka. Gośc Dzień Dobry TVN, Raun Kaufman, jako dziecko, miał zdiagnozowany głęboki autyzm, a mimo to jest dziś zdrowy i pomaga innym cierpiącym na autyzm. Jak to możliwe? Poznajcie człowieka, który wyszedł z autyzmu. Jakie Raun Kaufman ma rady dla rodziców autystycznych dzieci?
Mówi się, że terapia komórkami macierzystymi jest dla medycyny ogromną nadzieją. W przypadku chorób rzadkich i nieuleczalnych może się okazać ostatnią deską ratunku. Jak przebiega takie leczenie? Jakie choroby można leczyć wykorzystując komórki macierzyste? Kto, jak i gdzie może skorzystać z tej terapii? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy doktora Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz Malwinę i Dawida Pastalskich, rodziców Amelki. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, pomogła jej terapia komórkami macierzyńskimi.
Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu trafiła kobieta chorująca na nowotwór. Niestety stwierdzono u niej nieodwracalne zmiany w mózgu. Pacjentka była w 17 tygodniu ciąży i, aby ocalić życie dziecka, lekarze postanowili podtrzymywać jej funkcje życiowe. Udało się to aż 55 dni. Po upływie tych dni przeprowadzili cesarskie cięcie. Do Wrocławia wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Mateusza Hładkiego, aby sprawdził, jak czuje się mały Wojtuś. Jego rozmówcami byli: neonatolog prof. Barbara Królak-Olejnik i anestezjolog prof. Andrzej Kűbler. Lekarze powiedzieli również, jak przebiegała akcja ratująca życie dziecka. Gratulujemy lekarzom, a tacie Wojtusia życzymy wiele szczęścia.
Wiosna to także czas alergii. Okazuje się, że co drugi Polak może mieć z tym problem. Czy uczulenie można nabyć? Jak prawidłowo je zdiagnozować? Jak sobie z nim radzić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: alergolog dr Piotr Dąbrowiecki oraz Joanna Senger, mama synów cierpiących z powodu alergii.
Problemem bohaterki cyklu "Metamorfoza uśmiechu" był brak zębów stałych. U Emilii Kołczyńskiej nie wykształciły się zawiązki, przez co została zmuszona do noszenia protezy. O jej nowy uśmiech zadbali lekarze z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg? Dlaczego był to jeden z najtrudniejszych przypadków, z jakim musiał się zmierzyć dr Paulo Malo?
Wydawałoby się, że w modelingu sprawdzają się tylko ludzie idealni. Ten stereotyp łamie jednak bohaterka Zielonych Drzwi Sylwia Gajewska, która - mimo swojej ciężkiej choroby - walczy zawzięcie o rzeczy niemożliwe. Nie tylko sama pozuje fotografom, ale również założyła agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli. Annie Maruszeczko powiedziała o swojej pracy, przyjaciołach i chorobie. Dowiedzieliśmy się również, jakie tematy porusza na swoim blogu.
Zofia i Vahlberg i Katarzyna Bojek produkują olejek konopny będący nadzieją dla wielu chorych. Jakie dokładnie ma on zastosowanie? Komu może pomóc? Czym ta odmiana konopi różni się od konopi indyjskiej? Ile konopie siewne ma w sobie substancji odurzającej THC?
Emilka jest chora na tzw. klątwę Ondyny, czyli Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji. W wyniku choroby może dojść do zaprzestania oddychania we śnie. Formą terapii jest oddychanie zastępcze przy pomocy elektrycznych wentylatorów lub respiratorów. W dojazdach do lekarzy, specjalistów, rehabilitantów, logopedy i psychologów pomocny był samochód. Niestety w lutym tego roku auto zostało skradzione. Mimo apelu w mediach złodzieje go nie oddali.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)
Fobie to paraliżujące lęki uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Niektórzy boją się pająków, inni mdleją na widok węży albo pocą się na myśl o podróży samolotem. O swoich lękach powiedzieli w Dzień Dobry TVN: malarka Eva Halina Rich i Przemysław Kossakowski. Zobaczcie, co Przemek zaproponował Evie i, jak to zinterpretował Marcin Prokop.
Stawianie baniek to, pochodząca z Chin, tradycyjna metoda leczenia m.in. ostrych i przewlekłych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz dolegliwości bólowych. W Dzień Dobry TVN goście: naturoterapeuta dr Dorota Radwańska i pielęgniarka Alicja Należyta powiedziały, w których miejscach i na jak długo można stawiać bańki, jak przygotować skórę do zabiegu. Mogliśmy zobaczyć, jak prawidłowo stawia się i zdejmuje bańki.
Filmy potrafią być bardzo pouczające i inspirujące. Czego z filmów nauczyli się goście Dzień Dobry TVN: kardiolog Krzysztof Sosnowski, były policjant Dariusz Loranty i bloger Michał Fedorowicz?
W Jaworznie powstała pierwsza w Polsce sekcja jiu-jitsu dla dzieci z zespołem Downa. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła: trenera Sławomira Kowalczyka oraz rodziców: Elżbietę Orzechowską-Filipczyk - mamę Kacpra oraz Michała Chromiaka - tatę Jakuba. Powiedzieli, jak powstała sekcja i co daje dzieciom trening ju-jitsu.
Każda ćwicząca osoba wie, jak nieprzyjemne są bóle pojawiające się dzień po intensywnym treningu. O to, jak sobie radzić z zakwasami i co jeść, aby się zregenerować zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyka sportowego i fizjologa dra Krzysztofa Mizerę.
Wiele osób korzysta z usług znachorów i wróżek, wierząc, że ci ustrzegą ich przed chorobami i nieszczęściami. Niestety dają się naciągnąć przez niektórych uzdrowicieli i kabalarzy na spore sumy pieniędzy. Pani Alina M. dała znachorce ponad pół miliona złotych, by ta ochroniła jej dzieci przed chorobą nowotworową! Z gośćmi Dzień Dobry TVN: antropologiem Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i psycholog Magdaleną Chorzewską zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie nadal wierzą w przepowiednie i wróżby.
Otyłość jest dużym problemem w naszym kraju. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O to, czy w leczeniu otyłości możemy liczyć na pomoc służby zdrowia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - dietetyczkę Joannę Neuhoff-Murawską. Na naszej kanapie zasiedli również: Franciszek Dubicki, który w ciągu ruchu schudł aż 40 kg i jego mama - Agnieszka. Opowiedzieli o walce chłopca z nadmiernymi kilogramami.
Niestety coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy. Do tego rozpoczynają swoją przygodę z nikotyną coraz wcześniej. Co zatem powinien zrobić rodzić, kiedy przyłapie swoją pociechę na paleniu papierosów? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca i restauratorkę Agatę Kościkiewicz.
Po sezonie jesienno-zimowym czas na regenerację organizmu. O skórę warto dbać od wewnątrz. Kondycję włosów i cery można poprawić pijąc codziennie drożdże. Jak przygotować drożdżową miksturę? Czy drożdże są kaloryczne i jakie są przeciwwskazania do stosowania drożdżowego roztworu? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Justynę Mizerę.
Gość Zielonych Drzwi Ewa Kieryk w wieku szesnastu lat uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła obie nogi. To był dla niej ogromny dramat, ale postanowiła zamknąć ten rozdział w swoim życiu i skoncentrować się na spełnianiu swoich marzeń. I właśnie o tym nowym etapie opowiedziała Annie Maruszeczko. Ewa do studia przyszła wraz ze swoją mamą Agatą.
Dla niektórych pierwsza wizyta u psychologa lub seksuologa może być stresująca, dlatego decyzja o pójściu do jednego z tych specjalistów jest często odkładana na później. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Magdalenę Chorzewską i seksuologa Annę Golan, by powiedziały, czego możemy się spodziewać podczas pierwszego spotkania z nimi. Czym różni się rozmowa ze specjalistą od rozmowy z przyjacielem i, z jakimi problemami przychodzą najczęściej pacjenci naszych gości?
Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, między innymi infekcjami i brakiem witaminy D. Jakie badania warto zrobić na wiosnę? Jak interpretować wyniki badań? Czy można robić to samemu? Zapytaliśmy o to internistę Ewę Czernicką-Cierpisz.