Opiekunowie osób niepełnosprawnych czasami bywają nadopiekuńczy, a to niestety prowadzi do niesamodzielności ich podopiecznych. Co robić, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
Przywykliśmy do mówienia o tym, jak ważne są profilaktyczne badania. Niestety prawie wszystkie akcje dotyczące profilaktyki skierowane są do kobiet. Dlaczego płeć piękna wyparła w tej dziedzinie mężczyzn? Przecież badanie prostaty jest tak samo ważne jak regularne wykonywanie cytologii. Czy dla mężczyzn to "niemęski temat"? Jak wygląda badanie prostaty? I na czym dokładnie polega akcja Movember? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca program "36,6 st. C" Ewa Drzyzga i urolog Marcin Łykowski.
Propolis, zwany inaczej kitem pszczelim, jest niezastąpiony w walce z infekcjami. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa na układ oddechowy i przyspiesza gojenie się ran. Co takiego jest w propolisie, że tak korzystnie wpływa na organizm? Czy propolis może uczulać? O niezwyklej mocy propolisu i jego zastosowaniu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?
Z jednych z ostatnich badań wynika, że ryzyko śmierci u osób leczących się antydepresantami jest o 33 proc. wyższe niż u tych, którzy ich nie biorą. O komentarz do tych badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman. Jakie są skutki uboczne tego typu leków?
Największa tragedia jaka może spotkać matkę i ojca to strata dziecka. Dotknęła ona m.in. rodziców 8-letniej Marty - Ewelinę i Krzysztofa Kowalskich. Dziewczynka niespodziewanie dostała udaru mózgu i niestety po kilku dniach zmarła. Rodzice postanowili wykonać testament córki i oddali jej organy do transplantacji. Oto wzruszająca historia Marty.
Jeden z francuskich lekarzy, który odebrał ok. 15 tys. porodów, twierdzi, że przy narodzinach dziecka nie powinien być obecny mężczyzna. Jak to argumentuje? Czy takie same zdanie mieli goście Dzień Dobry TVN: położna Monika Jodłowska i ginekolog Artur Skowyra? Dowiedzieliśmy się również, ilu mężczyzn było w sali, w której rodziła Dorota Wellman.
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z pięciu najczęstszych chorób ręki na świecie. Czym się objawia? Komu grozi? Jak się leczy to schorzenie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg ręki Paweł Nowicki.
Paweł ma 38 lat i od 13 lat walczy z chorobą genetyczną, która zabrała mu sprawność i najbliższą rodzinę. Ewa Osiowy, sąsiadka Pawła :"Był bardzo aktywnym człowiekiem, dużo widział na świecie, dużo gór zdobył,... a teraz jego życie jest codzienną walką, o każdą minutę, o każde wyjście z domu, o każdą aktywność". O ataksji rdzeniowo-móżdżkowej oraz o pasji, która potrafi utrzymać nas przy życiu, Anna Maruszeczko rozmawiała z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
Wiele osób uskarża się na bóle głowy przy zmianie ciśnienia, dużym wietrze, czy wysokiej temperaturze powietrza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza rodzinnego dra Michała Sutkowskiego, aby zapytać, jaka jest zależność między pogodą a naszym samopoczuciem. W jakich miesiącach jest najwięcej zawałów serca? Czy to prawda, że kiedy wieje halny, odnotowuje się więcej samobójstw?
Podczas zjazdu na nartach, Tomasz Brzeski uderzył głową w skałę. Obrażenia, których doznał były bardzo duże: połamane oczodoły, złamana podstawa czaszki, połamana piramida skroniowa, rozdarty mózg. To było duże ogromne dla lekarzy i... dla rodziny. O wypadku, operacji i rekonwalescencji opowiedziały nam jego żona - Agnieszka i córka Ewa. Jakie są rokowania dla Tomka? Czy odzyska całkowitą sprawność?
"Nie umiem funkcjonować jak dziecko jest w złym stanie [...] Wstaje człowiek w nocy i nie wie, co ma zrobić. A dziecko płacze..." - mówi Agnieszka Kazimierczak, mama chorej na atopowe zapalenie skóry Kamili. Na chorobę jej dziecka nie ma leku. Ale można pomóc. Zobacz, na czym polega hydroterapia przeznaczona specjalnie dla dzieci z tym problemem. Po trzech tygodniach Kamila przestała się drapać i płakać w nocy. A mama znowu jest szczęśliwa.
Sezon na kichanie i kaszel w pełni, więc i kolejki do lekarza - dłuższe. Pacjenci w najgorszym stanie dostają zwolnienia lekarskie, które mają obowiązek dostarczyć do pracodawcy. A co, jeśli pracodawców jest kilku? Czy ZUS wie, że w jednym miejscu jesteśmy na zwolnieniu, a w innym - pracujemy normalnie? Czy w czasie trwania zwolnienia chory może wybrać się na zakupy? A co, jeśli w galerii handlowej spotka pracodawcę? I dlaczego lekarzowi wystawiającemu zwolnienie należy podać adres, pod którym planujemy spędzić zwolnienie? O dawnym L4 w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Rzecznikiem ZUS Wojciechem Andrusiewiczem.
Wiele osób, by schudnąć, pomija posiłki. Zazwyczaj rezygnujemy z kolacji. W Dzień Dobry TVN dietetyczka Aneta Łańcuchowska wytłumaczyła, dlaczego to duży błąd. Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść? Co, jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie skomplikowanych dań? Co się dzieje z organizmem jeśli pomijamy posiłek? I o której zabierać się za kolację?
Gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Stachowicz, która jest po mastektomii obu piersi, zachęca do wykonywania badań genetycznych, jeżeli w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika. Ona miała 29 lat, gdy poddała się takim badaniom. Wtedy dowiedziała się, że w jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest duże. Jej siostra zachorowała na raka piersi, a jej ciotka zmarła tę chorobę. Profilaktycznej mastektomii podała się w Niemczech, bo w Polsce nie mogła takiego zabiegu wykonać. Gościem Dzień Dobry TVN był też onkolog prof. Cezary Szczylik, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana.
Problem niewydolności żył dotyczy prawie połowy Polaków. Czy z żylakami można walczyć poza salą operacyjną? Oczywiście tak! W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś i Katarzyna Kępka pokazali ćwiczenia na żylaki. A czego należy unikać przy niewydolności żył?
24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to poważna cywilizacyjna, choroba, na którą cierpi ponad 60 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Problem otyłości dotyczy także dzieci. O przyczynach otyłości, prawidłowym odżywianiu, sprawności fizycznej i metodzie "małych kroczków" rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Chodakowską, trenerkę fitness i idolką milionów kobiet. - Nie ma wymówek (...), możemy o siebie zadbać, bo zdrowie jest priorytetem - mówiła w Dzień Dobry TVN Ewa Chodakowska.
Poziom głośności w polskich szkołach przekracza wszelkie normy. Z głośnej szkoły dziecko wychodzi na pełną szumów i gwaru ulicę. Na uszach ma słuchawki, a z nich leci głośna muzyka. Potem wraca do domu, ogląda telewizor i gra w gry - często również z użyciem słuchawek żeby nie przeszkadzać innym domownikom. To wszystko sprawia, że nasze dzieci zaczynają tracić słuch w coraz młodszym wieku. Jak je przed tym uchronić? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to specjalistę od dźwięku i układu słuchowego - otochirurga prof. Henryka Skarżyńskiego.
"Dieta Mind" to nie tylko sposób jedzenia. To sposób na życie. Na czym polega styl żywienia, który ma nie tylko odmłodzić nasz mózg, ale również uchronić nas przed Alzheimerem i ulepszyć zachodzące w mózgu procesy myślowe? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodzietetyka i gastrocoacha Mikołaja Choroszyńskiego - twórcę diety wspomagającej nie tylko nasz mózg, ale również resztę ciała. Dlaczego według niego ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia nie ma znaczenia? I czy fast food raz na jakiś czas przekreśla naszą szansę na zdrowy mózg?
Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Trichotillomania to wstydliwa choroba polegająca na wyrywaniu sobie włosów. Czasem chory nie ogranicza się do łowy i wyrywa sobie także rzęsy i brwi. Choroba dotyka aż 5 proc. społeczeństwa. Co ma wspólnego z nawykiem obgryzania paznokci? Kiedy się zaczyna? Jak chory może sobie pomóc i do kogo powinien się zgłosić? Czy trichotillomania może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia? I co czuje chory podczas wyrywania włosów? O tym w Dzień Dobry TVN trycholog i psycholog Magdalena Szymczak.
To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. "Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej" - powiedział gospodyni cyklu "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?
Po likwidacji rządowego programu wsparcia in vitro samorządy postanowiły wspierać finansowo pary starające się o dziecko tą metodą. Lokalne władze w Łodzi robią to już od roku. Ile par zgłosiło się do tamtejszego programu? Jaki był odsetek ciąż? Kto może wziąć udział w programie? Do ilu prób refundowanych można przystąpić? Jaka jest szansa na zajście w ciążę po trzech próbach? I jakie inne miasta wspierają finansowo in vitro? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekologa dr hab. n. med. Michała Radwana z Centrum Leczenia Niepłodności w Łodzi.
Wieloletnie zaniedbania spowodowały, że Pani Beata Biedrzycka w wieku 24 lat ma liczne braki w uzębieniu. Z tego powodu rzadko się uśmiecha. Zębami młodej mamy zajęli się specjaliści z Malo Clinic. Zobaczcie, jak przebiegał sam zabieg i, jak teraz, po stomatologicznej metamorfozie, wygląda Pani Beata.
Wielu wydaje się, że alkoholizm dotyczy ludzi o niższym statusie społecznym. Nic bardziej mylnego - alkoholizm jest uzależnieniem demokratycznym i dotyka także dziennikarzy, nauczycieli, prawników i lekarzy. Co decyduje o tym, że mamy problem z alkoholem? Jak piją mężczyźni, a jak kobiety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutkę Tatianę Mindewicz-Puacz.
Ładne, białe i pełne zęby to marzenie każdego. Jak uzyskać ujmujący uśmiech? Pani Barbara to bohaterka naszej metamorfozy. W sukurs przyszła jej klinika Malo Clinic Warsaw. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Barbara Zielińska oraz dr Armando Lopez.
Asia studiuje i pracuje. Zdarza się jej więc "zarwać" noc. Zgodziła się wziąć udział w naszym eksperymencie. Porównaliśmy jej zachowanie po 30 godzinach bez snu z tym, jak zachowuje się wyspana. Asia wykonywała proste czynności takie jak: robienie makijażu czy ćwiczenie. Postarała się również odpowiedzieć na proste pytania. Nad eksperymentem czuwał dr n. med. Krzysztof Czarnobilski. Jak brak snu wpłynął na motorykę i koordynację ruchów oraz logiczne myślenie dziewczyny?
W Poznaniu w ciągu ostatnich tygodni zarejestrowano 20 przypadków podejrzeń i zachorowań na odrę. Jakie są jej objawy? W jaki sposób można się nią zarazić? Jak wygląda wysypka występująca w tej chorobie? Jakie są powikłania po odrze? W Dzień Dobry TVN mówił o tym kierownik Kliniki Pediatrii z oddziałem obserwacyjnym WUM dr hab. n. med. Ernest Kuchar.