Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu przeprowadzili operacją tętniaka mózgu, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymali serce pacjentki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy anestezjologa dra Marka Czekaja oraz neurochirurgów: dra Jacka Trompetę i dra Wojciecha Chrobaka, aby powiedzieli o szczegółach tego zabiegu. Dlaczego musieli zatrzymywać u pacjentki krążenie? Jak to robili? Na jak długo? Obok lekarzy usiadła na naszej kanapie pacjentka, która przeszła tę operację - Pani Aneta. Jak się obecnie czuje? Jak się dowiedziała, że ma tętniaka? Lekarzy zapytaliśmy również, czy predyspozycja do tętniaków jest dziedziczna, czy można im zapobiegać i czy tętniaki pojawiają się też u dzieci.
Pierwsze godziny po porodzie są dla noworodka bardzo ważne. Jak zaopiekować się dzieckiem tuż po przyjściu na świat? Jakie procedury obowiązują w szpitalach? Czy rodzice mogą nie zgodzić się na szczepienia i podawanie leków swojemu dziecku? Czy faktycznie międzynarodowym standardem jest niemycie dziecka tuż po porodzie? W Dzień Dobry TVN o opiece nad noworodkiem mówił pediatra dr Łukasz Durajski.
Interpol szacuje, że co roku milion osób umiera z powodu pośrednich czy bezpośrednich skutków zażywania podrabianych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia co setny lek na polskim rynku jest podróbką. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Czy da się je odróżnić od prawdziwych? Jak powinna wyglądać strona internetowa legalnej apteki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Marzeną Kosim i socjologiem Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Wiesiołek to naturalny eliksir zdrowia. Wspomaga układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie. Jakie witaminy zawiera? Dlaczego po kosmetyki z wiesiołka powinny sięgać osoby z atopowym zapaleniem skóry i kobiety w ciąży? O zaletach tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Kobiety często bagatelizują oznaki zawału serca, bo te są niespecyficzne. Jakie są zatem objawy zawału u pań? Jak mu zapobiegać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek.
Krótkotrwały stres jest pożyteczny. A jak działa na człowieka długotrwały stres? W co się może przerodzić? Co pomaga go opanować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: uczestniczka Milionerów Joanna Stroczkowska i psychiatra dr Maja Polikowska-Herman.
Z powodu wypadku komunikacyjnego główna bohaterka serialu Diagnoza - Anna cierpi na amnezję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy neurolog dr Magdalenę Podbrożną, aby zapytać, z jakich powodów dochodzi do zaniku pamięci, jak leczyć amnezję i czy istnieje lek na amnezję.
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi z powodu obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za pracę mięśni. Gośćmi Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach byli: Łukasz Kufta, organizator akcji "O skok od leku", który choruje na SMA oraz dr n. med. Maria Jędrzejowska, specjalista genetyki klinicznej i neurolog. Kiedy w Polsce będzie dostępny lek na SMA? Czy i jaką pomoc dostają w Polsce od Ministerstwa Zdrowia osoby chorujące na rdzeniowy zanik mięśni?
Każdy z nas odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski stwierdził, że stresowi trzeba dziękować za to, że jest. Dlaczego? Jak ukoić zszargane nerwy? I gdzie kończy się ten "zdrowy" lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?
Wojciech Wojtkowski wydrukował serce swojego chorego synka, by lekarze mogli lepiej przygotować się do operacji. Niestety chłopiec nie doczekał planowanej operacji. Mimo wielkiej tragedii Pan Wojciech postanowił ratować życie innym dzieciom i opracowuje trójwymiarowe modele ich serc. Ile ich do tej pory wykonał? Ile kosztuje wykonanie jednego modelu? Na czym polega współpraca Pana Wojciecha z lekarzami? W jakich dziedzinach medycyny ta metoda może być wykorzystywana? O stosowaniu tej technologii w medycynie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Panem Wojciechem i kardiochirurgiem dziecięcym dr n. med. Jackiem Pająkiem.
Ekstrakty roślinne są dobrze znane kosmetyce i wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji skóry. Można je też spożywać. Jak stosować esencje roślinne? Z czego się je robi? Zapraszamy na pierwsze w tym sezonie Dzień Dobry TVN spotkanie z Agnieszką Cegielską, prowadzącą cykl "Naturalnie!".
Arya Permana z Indonezji to najcięższe dziecko na świecie. W wieku 11 lat chłopiec ważył prawie 200 kilogramów! Wtedy rodzice, którzy przyznali, że przekarmiali go z miłości, zdecydowali, że ich syn wymaga leczenia. Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka. Z chłopcem i jego ojcem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak wyglądał dzień chłopca przed operacją? Czy chodził do szkoły? Jak chłopiec czuje się po operacji? Co je i czy ćwiczy?
"Wiesz mamo? Ja się wszystkiego boję. Ale alpak się nie boję, ja się przy nich staję odważny" - powiedział mamie Ignacy, który ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Alpaki świetnie nadają się również do pracy z dziećmi z zespołem Downa. Na czym dokładnie polega alpakoterapia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła alpakoterapeutkę Martę Pietrzykowską i uczestnika zajęć z alpakami Kubę Warsz-Orakzai i jego mamę Magdalenę Warsz-Orakzai.
Pacjenci po zawale serca muszą stosować leki do końca życia. To jednak nie jedyne co możemy zrobić dla naszego serca. Jak jeszcze o nie zadbać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z dr Agnieszką Cierpkowską. Zbadaj swoje serce! Dziś czekamy na Was w Toruniu na Bulwarze Filadelfijskim. Na badania można przyjść aż do godziny 17:00. Szukajcie naszego Medbusa!
Prof. dr. hab. med. Krystian Jażdżewski i jego zespół specjalizują się w badaniu genów. Na podstawie uzyskanych informacji są w stanie określić predyspozycje pacjenta do zachorowania na nowotwór. Takie badania są wykonywane na świcie już od pewnego czasu. Co więc wyróżnia polski projekt? Po pierwsze jego globalność - genetycy chcą zbadać populację całej Polski, a po drugie cena - koszt badania to jedyne 400 złotych zamiast 2 000 euro. Czy pacjent może liczyć na pomoc zespołu profesora Jażdżewskiego po postawieniu diagnozy? Jak trafić pod ich skrzydła? I czy istnieje szansa na refundację jeśli nie stać nas na badanie?
Jak dbać o kręgosłup, już od najmłodszych lat? Czy można uniknąć problemów stosując się do zaleceń lekarzy i rehabilitantów. Jakie błędy popełniamy? O dyskopatii i sposobach radzenia sobie z bólem rozmawialiśmy z lek.med. Dariuszem Klareckim.
"Kobiety, które przychodzą do mnie do gabinetu mówią, że to jest dla nich taki czas zbierania plonów.(...) Mają czas na zadbanie o siebie". Jakie rady dla dojrzałych kobiet ma dr n. med. Olga Glińska? Marcin Sawicki spotkał się z panią doktor w ramach akcji "Menopauza bez pauzy".
"Menopauza bez pauzy" to akcja skierowana do dojrzałych pań. Dziś specjaliści Vichy odwiedzili Gdynię. Marcin Sawicki spotkał się z dermatologiem dr n. m. Olgą Glińską. Jak radzić sobie z problemami i niedoskonałościami skórnymi? Zobaczcie.
W ramach akcji Menopauza bez pauzy, o problemach skóry dojrzałej i sposobach jej pielęgnacji Marcinowi Sawickiemu opowiedziały: dr n. med. Magdalena Podolec-Rubiś i dr n. med. Olga Glińska
W Krakowie Marcin Sawicki przyglądał się akcji Menopauza bez pauzy. Czego potrzebuje skóra w okresie menopauzy? Zobaczcie co powiedziała nam dermatolog dr n. m. Olga Glińska.
Miłość, piękne zaręczyny w Dubaju, nowy rozdział w życiu. Co mogło pójść nie tak? Wszystko. Nagle zawalił się cały świat. Diagnoza lekarza: porażenie mięśnia twarzowego. Pani Ewa straciła władność w połowie twarzy. Co ze ślubem? CO z całą przyszłością? Z pomocą przyszła biomechaniczna stymulacja mięśni. Poznajcie historię pani Ewy Matus-Korzeniowskiej, która dzięki BMS odzyskała nie tylko twarz, ale i swoje życie.
Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.
Wszyscy wiemy, że cukier niszczy nasze zdrowie i sylwetkę, ale czy faktycznie przyspiesza starzenie skóry? W Dzień Dobry Wakacje spytaliśmy o to dr. Marcina Ambroziaka - lekarza medycyny estetycznej. Ale jak żyć bez słodkości? Czy "zdrowe" zamienniki cukru są faktycznie takie zdrowe? Czy cukier należy wyeliminować z diety całkowicie? I jak go najłatwiej ostawić? Zobacz, co do powiedzenia na ten temat ma dietetyczka Agnieszka Mielczarek.
Kogo więc dotyczy problem? Jak powstaje problem? Jakie są jego objawy? I co zrobić żeby łokieć tenisisty nie stał się naszym problemem? W Dzień Dobry TVN o nieprzyjemnej przypadłości, jej przyczynach i leczeniu opowiedzieli fizjoterapeuci: Karolina Lewita i Bartosz Zagniński.
Objawy zarażenia bąblowcem występują nawet kilkanaście lat po tym jak pasożyt znajdzie się w naszym organizmie. Jak się przed nim ustrzec? W jakich organach się rozwija? I dlaczego często mylony jest z rakiem? W Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył dlaczego jagody i wszystko inne, co znajdziemy w lesie musi zostać dokładnie umyte przed zjedzeniem.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie i z nadwagą, jednak guz może pojawić się u każdej z nas. Poza regularnym badaniem się w domu należy również regularnie wykonywać badanie mammograficzne. Szybko wykryta choroba to większa szansa na przeżycie. Na czym polega badanie mammografem i kto powinien je wykonywać? A co z badaniem piersi w domu? W Dzień Dobry Wakacje o profilaktyce dotyczącej raka piersi mówiła dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld - ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
Kucharz Giancarlo Russo jest w trakcie terapii odchudzającej. W ciągu 4 tygodni schudł aż 11 kg! To jednak bardzo duże tempo utraty kilogramów. Jak racjonalnie chudnąć? Wystarczy odstawienie cukru, czy konieczny jest większy wysiłek? A może kluczem do sukcesu jest indywidualna dieta? W Dzień Dobry Wakacje mówiła o tym dietetyczka Olga Kryczka, która ma pod swoimi skrzydłami Giancarlo. Ciekawe czego kucharzowi na diecie brakuje najbardziej...
Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.
Alkohol jest samodzielnym czynnikiem rozwoju nowotworów. Co sprawia, że jest taki toksyczny? Dlaczego alkohol jest bardziej niebezpieczny dla kobiet? O jego szkodliwym działaniu rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Pawłem Koczkodajem.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli nowe właściwości oleaceiny - składnika oliwy z oliwek. Otóż może ona zapobiegać wielu chorobom, np. udarowi i zawałowi serca. Jak naukowcy wpadli na pomysł zbadania oliwy z oliwek? Czy każda oliwa ma taką samą zawartość oleaceiny? Czy ta substancja znajduje się w jakiejś roślinie, która rośnie w Polsce? O właściwościach oleaceiny w Dzień Dobry Wakacje mówił prof. Marek Naruszewicz, pod którego kierownictwem dokonano tego odkrycia i dr Monika Czerwińska.