Nie dla nich ciepła pogoda i dodatnie temperatury. Morsy, bo o nich mowa, kochają chłód i nawet latem udaje im się znaleźć sposób na oddanie się swojej ulubionej czynności. Dotyczy to grupy Piotra Marczewskiego i Valeriana Romanovskiego, która bije rekord w przebywaniu w chłodzie.
Wraz z nadejściem lata pożegnajmy stres i bezsenność. Czas na relaks. Jak jednak to zrobić, gdy codzienne sprawy nie pozwalają nam spokojnie odetchnąć? Klucz tkwi właśnie... w oddychaniu, a konkretnie w technice 4-7-8. W naszym programie opowiedziała o niej Agi Jensen.
Epilepsja to choroba, z którą w Polsce zmaga się ok. 400 tys. osób. Wśród nich jest Daria Łuksza, która pierwszego napadu dostała podczas snu. Miała wtedy 8 lat. Obecnie przy pomocy sztuki pokazuje swoje zmagania z padaczką. Poznajcie historię tej niezwykłej artystki.
Kacperek w swoim dwuletnim życiu miał już kilka razy złamaną nogę, pękniętą czaszkę i zwichnięte bioderka. Wszystkie te urazy są wynikiem choroby genetycznej. Chłopczyk przeszedł już zabieg, dzięki któremu będzie mógł normalnie funkcjonować. Oto jego historia.
Profesor Zbigniew Nawrat to fizyk, który całe swoje życie poświęcił medycynie. Jest pomysłodawcą i konstruktorem pierwszego w Europie robota do operacji na sercu. Współpracował z wybitnym kardiochirurgiem, profesorem Zbigniewem Religą. To także ojciec rodziny polskich robotów chirurgicznych Robin Heart.
Bose stopy kojarzymy ze swobodą, wakacjami i zabawami na świeżym powietrzu, jednak przez lata wokół tego tematu narosło wiele mitów. W programie rozmawialiśmy o tym, jak chodzenie bez butów wpływa na nasze zdrowie.
Małgorzata Idzikowska-Trzeciak w czasie ciąży usłyszała, że ma raka jajnika. Polscy lekarze dawali jej dwanaście miesięcy życia. Chora dzielnie walczyła, pisała listy do córeczki oraz marzyła, aby dożyć chociaż jej trzecich urodzin. Wyjazd do hiszpańskiego szpitala odmienił życie rodziny i dał nadzieję na lepsze jutro. Niestety leki są bardzo drogie, ich koszt wynosi prawie 100 tysięcy złotych rocznie.
Z obawy o zdrowie i życie seniorów, kilka lat temu powstała opaska, która monitoruje ich funkcje życiowe i w razie wypadku, łączy się ze służbami ratowniczymi. Edyta Kocyk opowiedziała nam o 6-letnich już działaniach firmy produkującej właśnie te teleopaski.
Znana od dziesięcioleci maść ichtiolowa do dziś znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zmian ropnych na skórze. Jest tania i łatwa w użyciu, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dla kogo i w jakich sytuacjach jest wskazana, a kiedy nie powinno się jej stosować? O tym mówił nam dermatolog Łukasz Preibisz.
Rozwój nowych technologii sprawił, że praktycznie każda sfera naszego życia posiada dedykowaną aplikację. W Warszawie odbyła się pierwsza, nowatorska operacja wszczepienia defibrylatora, który łączy się ze... smartfonem. Dzięki technologii bluetooth, pacjent będzie w stanie monitorować stan swojego zdrowia z pomocą telefonu. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest i jak działa telemonitoring.
Tęsknota za bliskimi to dla wielu z nas najbardziej dotkliwy skutek pandemii. Są osoby, które swoich rodziców, czy dziadków nie widziały od kilku miesięcy. Znoszone są restrykcje, ale czy to oznacza, że można już bezpiecznie odwiedzać najbliższych, nawet jeśli są w grupie ryzyka? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Wynika to z jego niezwykle skomplikowanej budowy i pełnionych funkcji. Wiele osób uskarża się na dolegliwości związane z kolanem. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko starszych, ale i młodszych osób. Jak sobie z nim radzić? O tym mówił nam fizjoterapeuta Michał Dachowski.
Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.
Z niecierpliwością czekamy na koniec pandemii i poprawę sytuacji zdrowotnej ludzi na całym świecie. Koronawirus odebrał życie i zdrowie tysiącom ludzi, doprowadził do zamrożenia gospodarek, a co za tym idzie zmniejszenia liczb miejsc pracy. Czy możemy liczyć na to, że w wakacje sytuacja zmieni się na lepsze?
To może być nadzieja dla kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Specjaliści przedstawili nową metodę leczenia z wykorzystaniem olaparybu. Innowacyjna terapia była tematem kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Na czym polega ta metoda?
Gdy podczas pandemii koronawirusa na jakiś czas zamknięto lasy, słychać było gniewne głosy osób spragnionych kontaktu z przyrodą. Nic dziwnego – natura ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Można to odczuć dzięki kąpielom leśnym, o czym na własnej skórze przekonał się nasz reporter. Na czym polega ta aktywność?
Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.
31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.
Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?
Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Rokitnik zwyczajny jest rośliną występującą dziko na terenie Europy oraz Azji. W Polsce można go znaleźć na wybrzeżu Bałtyku i w Pieninach. Rokitnik pokryty jest gronami owoców o złocistopomarańczowej barwie. Są one wykorzystywane w kuchni, ale również jako środek leczniczy. Sok z rokitnika zyskał sławę na całym świecie i ze względu na bogactwo substancji odżywczych znany jest jako tzw. superfood.
Chrom jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować niekorzystne zmiany w naszym organizmie. Więcej o tym mikroelemencie i skutkach jego braku opowiedziała nam dietetyczka Katarzyna Biłous.
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Już dziś w programie „36,6” najnowsze informacje z frontu walki z koronawirusem. Co to znaczy być w kwarantannie, jak z wirusem mają radzić sobie ciężarne kobiety? O tym Ewa Drzyzga porozmawia ze specjalistami chorób zakaźnych oraz ekspertami, którzy znają najnowsze doniesienia i śledzą światowe publikacje z dziedziny medycyny.
Nieznana choroba atakująca dzieci pojawia się w kolejnych krajach. Jej przypadki wykryto już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Tylko w Nowym Jorku zdiagnozowano 137 zachorowań, a we Francji - 100. Tajemnicze schorzenie powoduje "ogólnoustrojowe zapalenie" i może prowadzić do śmierci. Co to jest wieloukładowy zespół zapalny? Jakie są jego objawy? O tym rozmawialiśmy z dr. Ernestem Kucharem – pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych.
Osoby, które wybierają się do stomatologa, muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej, niż przed pandemią. Ma to pokryć koszty odpowiedniego zabezpieczenia gabinetu. Czym jest opłata sanitarna? Jakie podwyżki czekają pacjentów?
Sześcioletni Filip zmaga się z rakiem siatkówki oka. Obecnie leczy się w Stanach Zjednoczonych. Do USA musi wylatywać nawet kilkanaście razy w roku. Jedna z kontrolnych wizyt wypadła już w czasie pandemii. Na szczęście, dzięki staraniom rodziny, chłopiec mógł się tam udać mimo zamknięcia granic.
Bruksizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Jego przykrym skutkiem mogą być uszkodzone zęby. Polscy i izraelscy naukowcy odkryli, że za nocnym zgrzytaniem mogą stać geny. Jak rozpoznać bruksizm? Czy doczekamy się leku? O tym mówił uczestniczący w badaniach prof. Mieszko Więckiewicz.
Trądzik to przypadłość, która kojarzy nam się głównie z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednakże choroba ta coraz częściej występuje u osób dojrzałych, po trzydziestce, czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce. Skąd się bierze, jak go leczyć i jakich błędów nie popełniać podczas kuracji? Na te pytania odpowiedział nam dermatolog, dr Łukasz Preibisz.