Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?
Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Rokitnik zwyczajny jest rośliną występującą dziko na terenie Europy oraz Azji. W Polsce można go znaleźć na wybrzeżu Bałtyku i w Pieninach. Rokitnik pokryty jest gronami owoców o złocistopomarańczowej barwie. Są one wykorzystywane w kuchni, ale również jako środek leczniczy. Sok z rokitnika zyskał sławę na całym świecie i ze względu na bogactwo substancji odżywczych znany jest jako tzw. superfood.
Chrom jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować niekorzystne zmiany w naszym organizmie. Więcej o tym mikroelemencie i skutkach jego braku opowiedziała nam dietetyczka Katarzyna Biłous.
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Już dziś w programie „36,6” najnowsze informacje z frontu walki z koronawirusem. Co to znaczy być w kwarantannie, jak z wirusem mają radzić sobie ciężarne kobiety? O tym Ewa Drzyzga porozmawia ze specjalistami chorób zakaźnych oraz ekspertami, którzy znają najnowsze doniesienia i śledzą światowe publikacje z dziedziny medycyny.
Nieznana choroba atakująca dzieci pojawia się w kolejnych krajach. Jej przypadki wykryto już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Tylko w Nowym Jorku zdiagnozowano 137 zachorowań, a we Francji - 100. Tajemnicze schorzenie powoduje "ogólnoustrojowe zapalenie" i może prowadzić do śmierci. Co to jest wieloukładowy zespół zapalny? Jakie są jego objawy? O tym rozmawialiśmy z dr. Ernestem Kucharem – pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych.
Osoby, które wybierają się do stomatologa, muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej, niż przed pandemią. Ma to pokryć koszty odpowiedniego zabezpieczenia gabinetu. Czym jest opłata sanitarna? Jakie podwyżki czekają pacjentów?
Sześcioletni Filip zmaga się z rakiem siatkówki oka. Obecnie leczy się w Stanach Zjednoczonych. Do USA musi wylatywać nawet kilkanaście razy w roku. Jedna z kontrolnych wizyt wypadła już w czasie pandemii. Na szczęście, dzięki staraniom rodziny, chłopiec mógł się tam udać mimo zamknięcia granic.
Bruksizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Jego przykrym skutkiem mogą być uszkodzone zęby. Polscy i izraelscy naukowcy odkryli, że za nocnym zgrzytaniem mogą stać geny. Jak rozpoznać bruksizm? Czy doczekamy się leku? O tym mówił uczestniczący w badaniach prof. Mieszko Więckiewicz.
Trądzik to przypadłość, która kojarzy nam się głównie z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednakże choroba ta coraz częściej występuje u osób dojrzałych, po trzydziestce, czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce. Skąd się bierze, jak go leczyć i jakich błędów nie popełniać podczas kuracji? Na te pytania odpowiedział nam dermatolog, dr Łukasz Preibisz.
Od połowy kwietnia 2020 roku mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wielu badaczy prześciga się więc w opracowaniu maseczek, które będą najlepiej chronić nas przed koronawirusem. Na uwagę zasługuje między innymi projekt dwóch Polaków, nazwany Halloy Nano. Zobaczcie, jakie ma zalety.
Mycie rąk jest jedną z najprostszych metod walki z wirusem. Środki do dezynfekcji masowo znikają ze sklepowych półek. Okazuje się, że płyn antybakteryjny można zrobić w domu. Prostym przepisem podzieliła się w naszym studiu Martyna Grzenkowicz.
U małej Ani wykryto rzadką chorobę AADC, która uniemożliwia prawidłowy rozwój u dzieci. Dziewczynkę poddano terapii genowej, która może być nadzieją dla wielu osób. Podczas rozmowy z Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Ząbek, wyjaśniał, na czym polega jej unikalność.
Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura może sygnalizować początek choroby. Przywykliśmy do tego, że termometr powinien wskazać 36,6 st. C. A co jeśli nasza temperatura ciała jest niższa? Sprawdź, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.
Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Wiemy już, jak wyglądają charakterystyczne objawy wirusa, jakie środki ostrożności powinniśmy zachować oraz co robić w przypadku podejrzenia o zakażenie. A co w przypadku, gdy chorobę przechodzimy bezobjawowo? Temat ten przybliżył nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
W dobie koronawirusa nauczyliśmy się, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pokazywaliśmy już jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji oraz szyliśmy kolorowe maseczki. A teraz przyszła pora na chusteczki dezynfekujące. Jak je wykonać? To niesamowicie proste i ekologiczne. Sposoby na ich wykonanie zdradziła nam Sylwia Majcher.
Praca zdalna podczas pandemii zaczyna przynosić konsekwencje. W czasie, który dla milionów ludzi oznacza działalność i naukę przez komputer, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują włoscy okuliści. Lekarze podsumowali ponad dwa miesiące kwarantanny i oddelegowania wielu osób do zajęć online. Jednym z rezultatów jest zaostrzenie astenopii. Jakie są jej objawy?
Ciało muśnięte promieniami słońca wygląda zdrowiej, a nawet szczuplej. Marzymy o pięknej opaleniźnie, mimo że większość czasu spędzamy w domu. Jak przyśpieszyć opalanie na balkonie? Swoimi radami podzielił się z nami dermatolog Łukasz Preibisz.
Katar sienny to poważna choroba, która nie tylko jest nieprzyjemna, ale może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jak odróżnić go od zwykłego nieżytu nosa? Wytłumaczyła nam to Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.
Choroba Parkinsona to postępujące zwyrodnienie układu nerwowego, które prowadzi do zupełnej niesprawności. Jedną z metod leczenia schorzenia jest wszczepienie elektrod do głębokiej stymulacji mózgu. - Techniki tej nauczyłem się w San Francisco i udało się wdrożyć ją w kraju - powiedział prof. Mirosław Ząbek, bohater nowego serialu dokumentalnego TVN, "Neurochirurg".
Czas trwania zdrowego snu dziecka zależy od kilku czynników. Na liczbę godzin snu, których potrzebuje maluch, aby wypocząć, ma wpływ jego wiek, stan zdrowia i jakość materaca.
Maja Kapłon potrzebowała aż 5 mln zł na operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ludziom dobrej woli pieniądze udało się zebrać. Dziewczyna jest już po zabiegu i niedawno wróciła do domu. - Muszę przyznać, że przypadek Mai był najbardziej skomplikowany wśród tych, jakie przyszło mi leczyć - powiedział amerykański specjalista, prof. Lawrence G. Lenke.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w mieszkaniu oprócz gatunków typowo ozdobnych, ma również rośliny o właściwościach leczniczych. Warto wykorzystać je jako naturalne środki wspomagające walkę z chorobami. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe lecznicze mogą być uprawiane w domu.
Pytań dotyczących koronawirusa wciąż przybywa. To, że pranie maseczek i prasowanie jest niezbędne, chyba wszyscy już wiemy. Pojawiają się jednak nowe informacje dotyczące zabijania wirusa falami wytwarzanymi przez mikrofalówkę. Czy są one prawdziwe? Na pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
Z powodu pandemii większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, co jest niezwykle szkodliwe dla naszych pleców. Dowiedz się, jak zadbać o kręgosłup w czasie domowej izolacji.
Do naszych ekspertów przychodzi wiele zapytań dotyczących ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Jedno z nich brzmi: Czy lepiej, aby jedna osoba poszła dwa razy do sklepu, czy dwie z tego samego gospodarstwa domowego raz? Oto co powiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.
W dobie koronawirusa borykamy się z wieloma niedogodnościami i uciążliwościami. Obecna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu, gdzie niemal non stop przesiadujemy przed telewizorem lub komputerem. Dowiedz się, jak w tym trudnym czasie zadbać o swoje oczy i wzrok.
Świetnie udrażnia nos, nawilża górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Inhalacja to popularna metoda leczenia, która z powodzeniem jest stosowana od wielu lat. Szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych. Jak poprawnie inhalować dziecko i jakich błędów unikać - wyjaśniała dr Monika Działowska.