Kulki gejszy na wzmocnienie mięśni Kegla
Od wielu lat mówi się o konieczności wzmacniania mięśni Kegla. Dzięki temu można cieszyć się lepszą jakością seksu, zapobiec problemom z nietrzymaniem moczu, wypadaniem pochwy, a i sam poród bywa łatwiejszy. Dlatego ćwiczenia dna miednicy zaleca się kobietom zarówno w wieku rozrodczym, jak i będącym już po menopauzie.
Pomocne w takich treningach okazują kulki gejszy, o których opowiedziała Joanna Keszka. Jak wygląda ich działanie?
Kulki gejszy to są takie ciężarki, które wkłada się do pochwy. Wkłada się tak głęboko jak tampon i kiedy kulki są w środku, to mięśnie wykonuje tak zwany zacisk z uniesieniem i napinają się, zaczynają pracować – nawet kiedy my nie wykonujemy regularnego treningu. Tyle tylko, że kulki działają wtedy, kiedy my jesteśmy w ruchu
- wytłumaczyła ekspertka.
Typy kulek gejszy. Jak je dobrać?
Istnieje wiele rodzajów kulek gejszy dzielących się ze względu na wagę i wielkość. Joanna Keszka za najtrudniejsze uznała te, które są jednocześnie małe i ciężkie. Poleca się je młodym kobietom, przed 30. rokiem życia, niemającym za sobą porodu. Pozwalają one na stymulację mięśni Kegla.
Niewiele większe i lżejsze, od już wspomnianych, kulki gejszy przydadzą się kobietom, których mięśnie dna miednicy są już osłabione, np. przez siedzący tryb życia, wiek czy przebytą ciążę. Wtedy chociażby przy kichnięciu lub niewielkim wysiłku może pojawić się delikatny problem z popuszczaniem moczu.
To jest sygnał, żeby zacząć dbać, bo będzie tylko gorzej
- uprzedziła Joanna Keszka.
Pojedyncza, lekka i jednocześnie duża kulka będzie odpowiednia dla kobiet, u których występuje duży problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Pozwoli ona na stymulowanie mięśni Kegla do pracy.
Eksperta wspomniała jeszcze o kulkach progresywnych. Są on przeznaczone dla pań podchodzący poważnie do pracy nad ćwiczeniem mięśni dna miednicy. Ekspertka zaznaczyła, że mowa tu o całym komplecie kulek gejszy pozwalających na całościowy trening. Na początek – duża i lekka. Za ok. 6-12 tygodni przechodzi się do trudniejszej – większej, ale z małym obwodem. Na sam koniec, po mniej więcej pół roku ćwiczeń, zostaje kulka mała i ciężka.
Zobacz także:
Białe związki plagą naszych czasów. Jak odzyskać chęć do seksu?
Menopauza – złoty czas w życiu kobiety. Agnieszka Maciąg: „Kobiecości nie musimy leczyć”
4 filary zdrowego życia wg dr. Chatterjee: "Gimnastykuję się codziennie"
Autor: Wioleta Pyśkiewicz