Zdrowy sen noworodka powinien trwać 14–17 godzin, u niemowlaka czas ten skraca się do 12–15 godzin na dobę. Z kolei dzieci w wieku szkolnym powinny przesypiać już tylko 9–11 godzin.
Zdrowy sen dziecka – od czego zależy czas jego trwania?
Ilość snu, której potrzebuje dziecko, by wypocząć, jest uzależniona od jego indywidualnych preferencji. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, ile maluch powinien przespać, jest jego wiek. Im starsze dziecko, tym mniej godzin poświęca na odpoczynek. Warto również zaznaczyć, że potrzeba snu zwiększa się w okresach choroby . Kłopoty ze snem u maluchów związane są ze schorzeniami układu oddechowego, problemami emocjonalnymi, neurologicznymi i psychiatrycznymi. U dzieci zmagających się z bezsennością często diagnozowane jest ADHD. W niektórych przypadkach, aby móc zapewnić zdrowy sen , wystarczy kupić dzieciom nowe materace, które powinny wyróżniać się optymalną jakością. W dużej mierze od tego, jaki materac zostanie wybrany dla dziecka, zależy kondycja jej kręgosłupa w przyszłości.
W kontrolowaniu ewentualnych problemów z zasypianiem może pomóc znajomość norm pokazujących, ile powinno spać dziecko w konkretnym wieku. Zapoznając się z nimi, rodzic dowiaduje się, jak wygląda zdrowy sen dziecka, tzn. ile godzin śpi ono w nocy, a ile w dzień .
Zdrowy sen niemowlaka
Zdrowy sen dzieci do trzeciego miesiąca powinien trwać nawet do 20 godzin na dobę. W tym czasie odsypiają wysiłek, jaki wykonały w trakcie porodu, i przystosowują się do nowych warunków. Muszą nauczyć się funkcjonować w znacznie chłodniejszym środowisku, w którym nie brakuje przeróżnych bodźców. Na początku życia noworodek nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy. Tłumaczy się to brakiem melatoniny, którą organizm człowieka zaczyna wytwarzać od około czwartego miesiąca życia. Jej brak powoduje, że noworodek śpi, kiedy jest zmęczony, nie wpływa na niego poziom światła dziennego, które u starszych dzieci reguluje wydzielanie melatoniny.
Noworodek budzi się, kiedy czuje głód. Niektóre dzieci w pierwszych miesiącach życia są w stanie przespać 3–4 godziny z rzędu, inne robią sobie pobudkę co 15–30 minut. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ fazy snu noworodka są krótsze niż te u osoby dorosłej, wydłużają się wraz z wiekiem. Dziećmi, które budzą się najczęściej, są wcześniaki. Maluchy urodzone przedwcześnie mają niewielkie żołądki, niepozwalające najeść się na zapas. Kolejną grupą dzieci, które wybudzają się zdecydowanie częściej niż inne, są te, które od pierwszych chwil życia czuły bliskość mamy i dla których wypoczynek jest możliwy jedynie wtedy, gdy czują ciepło tulących ramion. Wyróżnia się też maluchy, dla których uczucie głodu nie jest wystarczającym powodem, aby otworzyć oczy. Wówczas u takich dzieci dochodzi do nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi, czego efektem jest zmęczenie. Dlatego warto przypominać niemowlakom, że nadszedł czas karmienia. Aby uśpić maleńkie dziecko, można je kołysać i delikatnie bujać. Z reguły jednak wystarczy uczucie sytości – pełny żołądek dla wielu osesków to sygnał, że pora na drzemkę.
W drugim miesiącu życia niemowlę zaczyna odróżniać dzień od nocy. Jednak pora nocna ciągle jest dla niego porą karmienia. Zazwyczaj maluchom karmionym mlekiem modyfikowanym wystarczy jeden nocny posiłek. Te przyjmujące mleko matki domagają się jedzenia zdecydowanie częściej. Nie powinno się go im odmawiać, ponieważ pokarm w nocy jest bardziej wartościowy. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia niektóre niemowlaki są w stanie przespać w nocy 4–6 godzin. Zdrowy sen dziecka między czwartym a jedenastym miesiącem życia (według norm The National Sleep Foundation) powinien trwać 12–15 godzin na dobę. Dla porównania American Academy of Sleep Medicine podaje, że zdrowy sen niemowlaka w wieku od czterech do dwunastu miesięcy powinien trwać 12–16 godzin.
Zdrowy sen dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia
Zdrowy sen dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia wynosi 11–14 godzin na dobę, z czego około 10–11 godzin maluchy powinny przesypiać w nocy. W tym wieku potrzebne są z reguły dwie drzemki w ciągu dnia. Niektórym dzieciom po ukończeniu osiemnastego miesiąca wystarczy jedna drzemka, by zregenerować siły. Po drugich urodzinach niejeden maluch przesypia w nocy do 12 godzin.
Zdrowy sen dzieci w wieku przedszkolnym , czyli między trzecim a piątym rokiem życia, powinien trwać 10–13 godzin. Trzyletnie dziecko zwykle nie zasypia już w ciągu dnia, a jeżeli czasem zdarza mu się drzemka, to trwa ona zdecydowanie krócej niż w przypadku rocznego brzdąca. Cztero- i pięciolatkowie regenerują siły jedynie podczas nocnego snu.
Starsze dzieci, między szóstym a trzynastym rokiem życia , śpią około 9–11 godzin na dobę. W tym wieku dzieci odczuwają już pierwsze stresy, które mogą zakłócić zdrowy sen. Dlatego rodzice powinni baczniej obserwować swoje pociechy. Należy pamiętać, że wyspane dziecko to produktywne dziecko. Co więcej, naukowcy zauważyli, że dłuższy sen dzieci zaczynających swoją przygodę z edukacją ma wpływ na ich masę ciała.
Zobacz także:
- Jakie są korzyści z hartowania ciała?
- Nowoczesne łóżka do sypialni: jaki wybrać? Tapicerowane, drewniane, metalowe
- Łóżko z szufladami: młodzieżowe, pojedyncze, białe. Jakie wybrać?
Autor: Adrian Adamczyk