Kłopoty z krążeniem – kiedy występują?
Będący w studiu Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Maciej Skórski zaznaczył, że żyły źle znoszą długi bezruch, gdyż powoduje on w ich przypadku przeciążenia. Niekorzystne jest więc dla nich zarówno stanie, jak i siedzenie.
Krew stojąca staje się aktywna. Może dojść do zakrzepicy, ale to u ludzi starszych. Związane jest to z wiekiem.
- zaznaczył specjalista.
Wspomniał on również o żylakach, które są objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Predyspozycja do nich bywa uwarunkowana genetycznie. Jeśli więc pojawiły się już w naszej rodzinie, my także możemy się z nimi borykać. Doktor Maciej Skórski podkreślił przy tym, że problem z żylakami nie powinien wystąpić u osób młodych, tylko u tych, którzy przekroczyli 40. lub 50. rok życia.
Niewydolność żylna – jak bywa poważna?
Chirurg zaznaczył, że niekiedy mogą pojawić się cięższe przypadki niewydolności żylnej i będą już one wymagały specjalistycznego leczenia. Sygnałem ostrzegawczym powinny być pajączki uważane często za zwykły defekt estetyczny.
Teleangiektazje to jest początek, to jest zwiastun, zwłaszcza jak się pojawiają w młodym wieku. Później są żylaki, tak jak mówię. (…) Jak krew stoi, to krzepnie. Może się zrobić zakrzep – wtedy powstaje zakrzepica. Jak się przeniesie na żyły głębokie, to jest rzeczywiście stan bardzo poważny
- wyjaśnił dr hab. n. med. Maciej Skórski.
Dodał, że zakrzepica żył głębokich może chociaż doprowadzić do zatorowości płucnej. Często dzieje się tak, gdy przebiega ona w skąpoobjawowy sposób. Standardowo bywa rozpoznawana dzięki obrzękowi siniczemu nogi. U młodych osób ryzyko pojawienia się zakrzepicy zwiększa się chociażby w przypadku przyjmowania antykoncepcji doustnej.
Jak walczyć z problemami krążeniowymi?
Chirurg zalecił przede wszystkim ruch, która usprawnia funkcjonowanie całego układu. Trzeba jednak uważać, żeby nie doszło do przeciążenia organizmu, które pozna się chociażby przez mocno widoczne żyły. Na co dzień można stosować też specjalne skarpety, pończochy czy podkolanówki uciskowe – zakłada się je wtedy rano i zdejmuje na noc. Są one dobierane podczas konsultacji z lekarzem. Konieczne jest oczywiście dokonanie pomiaru nogi u pacjenta. Pomoże to dopasować odpowiedni rozmiar. W jaki sposób uciskanie kończyny pomaga na krążenie?
To powoduje, że krew się kanalizuje, nie ma zastojów w układzie powierzchownym, do układu głębokiego, a tym odpływa większość krwi
- wytłumaczy dr hab. n. med. Maciej Skórski.
Zobacz także:
- Lampy solne – piękno z natury, które uzdrowi Twoje ciało i umysł
- Terapia oddechowa. "Dzięki niej jestem tu, gdzie jestem"
- Rozluźniające maty do akupresury. Na czym polega ich lecznicze działanie?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz