Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że w 2019 roku zakażenie stwierdzono u 180 487 Polaków, a w roku poprzednim było ich 149 565.
Ospa wietrzna
Ospa wietrzna należy do najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus ospy wietrznej i półpaśca. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową oraz w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Ryzyko wzrasta także podczas styczności z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z jego dróg oddechowych.
W przypadku kilku procent chorych mogą pojawić się groźne powikłania. Najczęstszymi są zakażenia bakteryjne skóry, mogące przyczynić się do powstania szpecących blizn, a ponadto ostra małopłytkowość oraz objawy neurologiczne, takie jak zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych.
Ospa wietrzna – objawy
- swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu i twarzy,
- owłosiona skóra głowy, kończyn, błon śluzowych,
- gorączka,
- złe samopoczucie,
- bóle głowy i mięśni,
- powiększenie węzłów chłonnych
Profilaktyka ospy wietrznej
Szczepienia stanowią skuteczny i bezpieczny sposób profilaktyki ospy wietrznej. Niestety, część rodziców z nich rezygnuje pod wpływem mody na organizowanie spotkań chorych dzieci z tymi nieszczepionymi, w celu ich zarażenia. GIS alarmuje, że tego typu praktyki stanowią dla maluchów nieprzewidywalne ryzyko.
Zobacz też:
Szczepionka HPV – dlaczego warto się zaszczepić?
Szczepionka WZW typu B – kiedy należy szczepić dziecko?
Autor: Agata Polak
Źródło: PAP