Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. A czym się różni grypa od przeziębienia? Czy powinniśmy zbijać gorączkę gdy się pojawi? O gorączce i grypie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i immunologiem Pawłem Grzesiowskim.
 • Grypa – przyczyny i objawy
  • Czym różni się grypa od przeziębienia
   • Co jest dobre na grypę – domowe sposoby
    • Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy
     • Domowe sposoby na grypę żołądkową

      Zobacz też: Grypa. Jak nie pomylić jej z przeziębieniem?

      Objawy grypy przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak jest to choroba, której nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ prowadzi do groźnych powikłań. Co roku z grypą zmaga się kilka tysięcy osób. Poprawę samopoczucia i szybkie postawienie na nogi gwarantują domowe sposoby na grypę. Ich zaletą jest to, że mogą być stosowane także u dzieci.

      Grypa – przyczyny i objawy

      Grypa sezonowa jest spowodowana opanowaniem organizmu przez wirusa grypy. Rozprzestrzenia się on drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą. Okres od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zazwyczaj 2 dni. Grypa trwa około 7 dni, ale powrót do pełni sił zajmuje nawet dwa razy dłużej. Grypa jest chorobą wysoce zakaźną. Osoba chora może zarażać przez cały okres trwania infekcji, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Objawami grypy są:

      • wysoka temperatura ciała (powyżej 39 stopni Celsjusza),
       • dreszcze,
        • bóle mięśni i stawów,
         • uczucie osłabienia i rozbicia,
          • ból głowy,
           • ból gardła,
            • suchy kaszel.

             Objawy grypy pojawiają się nagle i równie szybko postępują. W przypadku dostrzeżenia u siebie pierwszych niepokojących symptomów świadczących o infekcji, należy rozpocząć leczenie. Domowe sposoby na grypę u dzieci i dorosłych nie tylko skutecznie złagodzą uciążliwe objawy choroby, ale wzmocnią organizm, co przyspieszy powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że są one jedynie wsparciem terapii farmakologicznej, a wizyta u lekarza jest konieczna.

             Czym różni się grypa od przeziębienia?

             gorączka - przy grypie gorączka pojawia się szybko i od razu jest wysoka, nawet w granicach 39 st. C. Natomiast przy zwykłym przeziębieniu temperatura ciała nie będzie zazwyczaj przekraczać 38 st. C. Warto jednak wiedzieć, że notuje się przypadki, kiedy grypa przebiega bezobjawowo i gorączka wówczas jest niższa. Jak zaznaczył nasz ekspert, gorączkę należy zbijać dopiero wówczas, gdy przekroczy temperaturę 39 stopni. Wcześniej tego nie robimy, ponieważ organizm gorączkując sam próbuje zwalczyć wirusa i bakterie. U dzieci gorączka postępuje dużo szybciej niż u dorosłych, dlatego podajemy im leki przeciwgorączkowe już przy temperaturze 38,5 stopnia.

             bóle mięśni i stawów - w przypadku grypy występują bóle stawów i osłabienie mięśni całego ciała, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Stan ten utrzymuje się przez cały okres trwania zakażenia wirusem. Przeziębieniu także mogą towarzyszyć dolegliwości mięśniowe, ale zazwyczaj nie obejmują całego ciała i nie trwają przez cały okres choroby;

             uczucie rozbicia - przy grypie uczucie rozbicia może się utrzymywać nawet po ustąpieniu gorączki i słabnącym kaszlu, natomiast przy przeziębieniu raczej ono nie występuje;

             ból głowy - grypie zazwyczaj towarzyszą intensywne bóle głowy - zwłaszcza w okolicach zatok i skroni. Przy przeziębieniu ból głowy może występować, ale tylko punktowo.

             ból gardła - rzadko pojawia się podczas grypy, choć przybiera na sile w ostatniej fazie choroby, kiedy nasila się kaszel. Ból gardła częściej natomiast występuje podczas przeziębienia i zazwyczaj powiązany jest z regularnym kasłaniem, które nadwyręża układ oddechowy. Obolałemu gardłu może też towarzyszyć uczucie drapania w gardle;

             suchy kaszel - jest charakterystyczny dla grypy, natomiast podczas przeziębienia kaszel występuje razem z odkrztuszaniem;

             katar - w grypie raczej nie występuje, jest natomiast charakterystyczny dla przeziębienia - z początku intensywny i wodnisty, prowadzący do niedrożności nosa.

             Co jest dobre na grypę – domowe sposoby

             Leczenie grypy polega na stosowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w połączeniu z pastylkami na ból gardła. Priorytetem w leczeniu jest obniżanie temperatury ciała i maksymalne skrócenie czasu infekcji, aby nie dopuścić do groźnych dla zdrowia powikłań.

             Grypa powoduje znaczne osłabienie i poczucie rozbicia, dlatego zaleca się, by początek leczenie grypy domowymi sposobami rozpocząć od wygrzania się w łóżku przez około 5 dni.

             Można wspomóc się ciepłą, ale nie gorącą herbatą z miodem i cytryną lub sokiem z malin, która dodatkowo rozgrzeje organizm. Skuteczne będzie również kilkunastominutowe moczenie nóg w ciepłej wodzie. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno być systematycznie wietrzone. Polecane jest zastosowanie nawilżacza powietrza lub rozwieszenie mokrych ręczników, aby suche powietrze nie podrażniało śluzówek i nie potęgowało objawów grypy.

             Jeżeli pojawi się gorączka, poza lekami przeciwgorączkowymi można wspomóc się zimnymi okładami na czoło, kark, szyję i pachwiny. Pomoże również stopniowe zbijanie gorączki poprzez kąpiel lub prysznic w wodzie o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Jest to metoda zalecana szczególnie u dzieci. Konieczne jest picie dużej ilości wody, ponieważ gorączka i towarzyszące jej wzmożone pocenie się mogą prowadzić do odwodnienia.

             Zobacz film: Przeziębienie czy grypa? Źródło: Dzień Dobry TVN

             Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy

             Ból gardła jest częstą dolegliwością w przebiegu grypy. Zazwyczaj jest to silny tępy ból podczas przełykania śliny lub stałe uczucie drapania i pieczenia w gardle. Najskuteczniejszym domowym sposobem na grypę i ból gardła jest picie naturalnych syropów z czarnego bzu, malin, lipy lub cebuli. Pomoże również płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub przegotowaną wodą z solą. Mają one działanie antybakteryjne oraz nawilżające śluzówki, co przynosi znaczną ulgę. Gardło należy płukać 3–4 razy dziennie. Wystarczy tylko jeden łyk roztworu.

             Domowe sposoby na grypę żołądkową

             Czasami w przebiegu zakażenia wirusem grypy może pojawić się biegunka lub wymioty. Jest to potocznie zwana grypa żołądkowa. Domowym sposobem jest wprowadzenie specjalnej diety na czas utrzymywania się objawów. Należy spożywać lekkie pokarmy na bazie marchewki i ryżu, sucharki, pieczone jabłko, chude gotowane mięso. Konieczne jest włączenie probiotyków, które złagodzą objawy i odbudują naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Konieczne jest intensywne nawadnianie chorego – podawanie mu chłodnej, niegazowanej wody w małych porcjach, ale często. Odwodnienie organizmu podczas grypy przebiegającej z wymiotami i gorączką może nastąpić bardzo szybko.

             Autor: Adrianna Kowalczyk

             podziel się:

             Pozostałe wiadomości

             Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

             Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

             "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

             "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

             "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

             "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

             Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
             Materiał promocyjny

             Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

             Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

             Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

             Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

             Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

             Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
             Materiał promocyjny

             Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

             "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

             "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

             Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
             Materiał promocyjny

             Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

             Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

             Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

             Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
             Materiał promocyjny

             Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

             Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
             Materiał promocyjny

             Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

             W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
             Materiał promocyjny

             W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

             Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
             Materiał promocyjny

             Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

             Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

             Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

             Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

             Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

             Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

             Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

             Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

             Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

             Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

             Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

             Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

             Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

             Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
             Materiał promocyjny

             Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

             Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

             Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

             Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

             Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

             Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
             Materiał promocyjny

             Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

             Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

             Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

             Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
             Materiał promocyjny

             Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

             Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

             Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

             Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
             Materiał promocyjny

             Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

             Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

             Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

             Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

             Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

             Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

             Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

             Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
             Materiał promocyjny

             Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

             Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

             Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

             Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

             Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

             "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

             "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

             Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

             Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

             Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

             Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

             Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

             Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

             Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

             Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

             E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
             Materiał promocyjny

             E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

             Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

             Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

             To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

             To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

             Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

             Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

             To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

             To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

             Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

             Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

             Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

             Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

             "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

             "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

             Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

             Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

             Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

             Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

             "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

             "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

             #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

             #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas