Masaż dźwiękiem stanowi starożytną sztuką relaksacji i leczenia. Misy przybyły do Tybetu z Indii. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się tam buddyzm. Medycyna wschodu już wieki temu odkryła wpływ wibracji na system nerwowy. Wiedza o leczeniu dźwiękiem przetrwała do czasów współczesnych, a obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Wśród wielu form terapii, warto zwrócić uwagę na masaż z użyciem mis i gongów tybetańskich.
Zalety masażu dźwiękiem
Leczenie dźwiękiem to naturalna metoda polegająca na wytwarzaniu przez gongi, dzwonki i misy wibracji o różnych częstotliwościach, które oddziałują na umysł i ciało. Masaż taki działa relaksująco i rozluźniająco. Uwalnia nagromadzone w ciele napięcia, stres i lęk oraz polepsza jakość snu i porządkuje myśli. Wibracje łagodnie synchronizują półkule mózgu, a ciało zaczyna dzięki nim odczuwać lekkość i spokój. Drgania przenikają i masują ciało rozprzestrzeniając się koncentrycznymi falami. Zwolennicy leczenia dźwiękiem uważają, że metoda ta działa wspomagająco na krążenie krwi i oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet uśmierza ból i przyspiesza proces gojenia ran czy zrastania kości.
Lęk i stres powodują większość chorób. Fala dźwiękowa, która przenika przez ciało, dogłębnie penetruje komórki i zatrzymuje gonitwę myśli. Odczuwamy siebie, swoje serce. Mamy radość, ciepło, życzliwość do drugiego człowieka i rozluźnienie – wyjaśniła w studiu Dzień Dobry TVN Ewa Meissner, specjalistka od masażu gongiem.
Na czym polega masaż dźwiękiem?
Podczas sesji terapeuta ustawia misy na lub w pobliżu pacjenta, a następnie delikatnie uderza w nie pałeczkami. Powstałe w ten sposób wibracje przenikają przez ciało i je relaksują. Dźwięk odczuwany jest kinestetycznie, po przez pobudzanie zakończeń nerwowych. Fale i wibracje regulują częstotliwość wibracji komórek, regenerując ciało i umysł.
Metoda jest bezpieczna, nieinwazyjna i raczej nie powoduje skutków ubocznych. Nie zaleca się jej jednak kobietom w pierwszych i ostatnich tygodniach ciąży, chorym z rozrusznikiem serca czy aparatem słuchowym oraz osobom przyjmującym środki psychotropowe.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Nasiadówki i parówki, czyli naturalne sposoby na przeziębienie i poprawę odporności
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić? Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem?
Terapia punktów spustowych. Masaż, suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Autor: Agata Polak