Żyje na przekór chorobie. Mimo padaczki, urodziła dziecko i startuje w maratonach

Historia Alicji Sztygowskiej jest bardzo motywująca. Choć kobieta choruje na padaczkę od 15 lat, pokazuje, że z epilepsją można aktywnie żyć, wychowywać dziecko i cały czas iść do przodu.

Alicja Sztygowska choruje na epilepsję. Pierwszego ataku dostała w wieku 16 lat.

Mam padaczkę lekooporną, czyli pomimo brania leków ataki i tak będą występować.

- powiedziała.

Objawem występującej u niej padaczki są napady toniczno-kloniczne, podczas których Ala traci przytomność, przestaje oddychać, pojawiają się drgawki kończyn i głowy.

Po takim ataku dzień z życia mam wyjęty.

- zdradziła.

>>> Zobacz także:

Mimo choroby, Ala zdecydowała się na zajście w ciążę. Na początku była przerażona, ale instynkt macierzyński zwyciężył. Niestety po narodzinach córeczki napady padaczkowe zaczęły pojawiać się znacznie częściej. Przyczyniły się do tego nieprzespane nocy i stres. Doszło do tego, że Alicja nie mogła spełniać się jako mama i pracownik. W końcu postanowiła coś z tym zrobić. Zaczęła więc ćwiczyć i ponownie poszła do lekarza, aby - jak powiedziała - zrobić porządek z chorobą. Lekarz pochwalił ją za aktywność fizyczną, ale zastrzegł, aby z dnia na dzień nie zaczęła biegać maratonów. Nie posłuchała:

Przez trzy miesiące pobiegłam trzy półmaratony. Tak jakoś wyszło.

- powiedziała z uśmiechem.

W czerwcu tego roku Alicja świętowała dwa lata bez ataków padaczki.

To jest taki rytuał. Co roku kupuję sobie tort, wkładam świeczkę i co roku mam nadzieję, że tych świeczek na tym torcie będzie po prostu więcej.

Czy z epilepsją można normalnie funkcjonować?

Jak powiedziała neurolog Katarzyna Toruńska, padaczka nakłada na pacjentka pewne ograniczenia, co związane jest z minimalizacją ryzyka napadu padaczkowego. Niektórzy chorzy na padaczkę nie mogą długo pracować przy komputerze, oglądać telewizji, być narażeni na działanie świateł stroboskopowych czy wpatrywać się w słońce. Niezwykle istotną kwestią dla chorych na padaczkę jest wybór zawodu. Wykonywanie pewnych zawodów jest bezwzględnie zakazane. Zaliczamy do nich m.in.: zawodowego kierowcę, operatora ciężkiego sprzętu oraz spawacza. Ponadto pacjenci nie powinni pracować z materiałami niebezpiecznymi, na wysokości oraz w nocy i z bronią.

Padaczka niesie ze sobą także ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej. Istnieją dyscypliny sportowe, których powinna unikać osoba chora, a wśród nich należy wymienić tzw. sporty ekstremalne, wyczynowe oraz takie, w których nawet krótkotrwała utrata świadomości może spowodować tragiczne konsekwencje dla pacjenta lub otoczenia. Zalecane jest, aby pacjent uprawiał sport w towarzystwie innych osób i stosował zabezpieczenia ochronne, np. kask i ochraniacze przy jeździe na rolkach czy rowerze.

Ograniczenia życia codziennego dla chorych cierpiących na epilepsję sprowadzają się do bardzo systematycznego brania leków, kontroli lekarskiej, zakazu picia alkoholu i przestrzegania higieny snu.

Co prowokuje napady epilepsji?

Padaczka jest zespołem objawów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych, które powstają na podłożu zmian morfologicznych i metabolicznych w mózgu. Napady padaczkowe stanowią niejednorodną grupę i mają bardzo różną symptomatologię, ale nie każdy napad drgawkowy, zaburzenie zachowania czy świadomości ma charakter padaczkowy. Napad padaczkowy jest wyrazem zmienionej reaktywności lub zmienionego stanu fizjologicznego dotyczącego części lub całości mózgu. Co ważne – każdy człowiek może mieć napad drgawek, i to nie oznacza, że choruje na padaczkę. Wywołać go może m.in. alkohol, brak snu, duże zmęczenie, wysiłek fizyczny i psychiczny, a także infekcje. U dzieci zdarzają się napady drgawek w sytuacjach, gdy mają wysoką, powyżej 38 st. C, gorączkę.

Napady padaczkowe mogą prowokować: infekcje - szczególnie gorączkowe, nieprzespane noce, duży wysiłek fizyczny z hiperwentylacją, niesystematyczne przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych (ominięcie dawki), fotostymulacja, alkohol, środki psychoaktywne, inne leki (SSRI), hipoglikemia, hiperglikemia, zaburzenia wodno-elektrolitowe.

Czy epilepsja jest przeciwwskazaniem do założenia rodziny?

Padaczka absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do założenia rodziny. Padaczka u ludzi dorosłych nie jest genetycznie uwarunkowana, dlatego nie ma obaw o przeniesienie genu na potomstwo. Pacjentki z padaczką mogą zachodzić w ciążę (oczywiście są wtedy pod stałym nadzorem prowadzącego neurologa i ginekologa położnika), rodzić dzieci i nawet te dzieci karmić. Nie ma też przeciwwskazań, aby chorujący na padaczkę mężczyźni zakładali rodziny.

Podczas trwania ciąży kobieta musi być pod opieką lekarza, by ryzyko wystąpienia powikłać było jak najmniejsze, zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobieta powinna przyjmować zalecane leki w dawkach, jakie zostały ustalone przez lekarza. Poza tym ważne jest, aby jeszcze przed ciążą odżywiała się zdrowo, przyjmowała witaminy (czasami lekarz zaleca kobiecie przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego, ponieważ leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na sposób przyswajania leku przez organizm), podejmowała aktywność fizyczną, wysypiała się i zrezygnowała z używek. Trzeba zaznaczyć jednak, że niektóre kobiety chorujące na epilepsję mają nieregularne cykle miesiączkowe lub inne problemy ginekologiczne, które mogą utrudniać zapłodnienie. Leki również mogą się do tego przyczyniać.

Każdą ciążę należy traktować indywidualnie, dlatego nie można powiedzieć, że zmiany jakie ona przyniesienie u każdej kobiety będą jednakowe. Czasami u ciężarnych z epilepsją choroba pozostaje bez zmian, dla niektórych jej objawy słabną, a dla innych, szczególnie tych u których leczenie jest słabo kontrolowane liczba ataków może się nasilić.

Wszystkie leki jakie matka przyjmuje podczas ciąży mogą wpływać na dziecko. Wady takie jak rozszczep podniebienia, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości związane z układem kostnym i sercem, wrodzone wady układu moczowego i pokarmowego mogą wiązać się z lekami przeciwpadaczkowymi. Podczas ciąży kobieta może być poddawana większej liczbie badań ultrasonograficznych, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W zależności od sytuacji lekarz może zaproponować wykonanie badań w ciąży. Większość chorych na epilepsję kobiet rodzi w sposób naturalny bez żadnych komplikacji. U takich rodzących można stosować te same środki znieczulające, co i u zdrowych kobiet. Jeśli do napadu padaczkowego dojdzie podczas porodu, może być on opanowany przez podanie odpowiednich leków. Jeśli atak przedłuża się lub poród nie przebiega prawidłowo, lekarz decyduje o wykonaniu cesarskiego cięcia. Kobieta z padaczką może karmić swoje dziecko piersią, nawet jeśli zażywa leki.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pogoda na środę, 6 marca. Czy czeka nas powrót zimy?

Pogoda na środę, 6 marca. Czy czeka nas powrót zimy?

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji. Zobacz zdjęcie

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji. Zobacz zdjęcie

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas