Krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie i wpływa na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie funkcje pełni przegroda nosowa? Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej? Jak ją skorygować? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
Przegroda nosowa pełni kilka ważnych funkcji, choć nie wszystkie są do końca poznane:
- dzieli jamę nosa na pół;
Dzięki przegrodzie nosowej tworzą się dwa niezależne światy. Jest to o tyle ciekawe, że w przypadku infekcji jedna strona choruje, a druga nie. Jeżeli nie byłoby przegrody – wszystko by chorowało. A tak mamy zapalenie jednej lub dwóch zatok, a nie ośmiu.
- powiedział dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
- jest kontrolowaną "strefą zgniotu";
W przypadku uderzenia, przegroda nosowa bierze na siebie jego energię i dzięki temu najważniejsze elementy głowy, na przykład mózg są chronione.
- wyjaśnił nasz gość.
- mieszczące się w niej tzw. narządy lemieszowe są odpowiedzialne ze wyczuwanie feromonów, co sprawia, że ssaki mogą się identyfikować;
- odpowiada za termoregulację organizmu.
Przegroda nosowa składa się z trzech części:
- błoniastej, która jest najbardziej ruchoma;
- chrzęstnej;
- kostnej.
Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?
Krzywa przegroda nosowa może mieć zarówno charakter wrodzony (krzywizna powstaje na skutek nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki), jak i mechaniczny (na skutek urazu).
>>> Zobacz także:
- Kiedy operacja przegrody nosowej jest koniecznością?
- Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
- Dokuczliwy trzeci migdałek
Skrzywienie przegrody nosowej daje dość charakterystyczne objawy, do których należą:
- bezdech,
- chrapanie,
- utrata powonienia,
- infekcje górnych dróg oddechowych.
Krzywa przegroda nosowa - leczenie
Każdy z nas rodzi się z krzywą przegrodą nosową. Problem pojawia się wówczas, gdy jej krzywizna jest duża i powoduje problemy w codziennym funkcjonowaniu. W takim przypadku lekarz, po zbadaniu pacjenta i zebraniu wywiadu, decyduje o przeprowadzeniu operacji. Po wykonaniu zabiegu pacjent może po dwóch, trzech dniach wracać do swoich aktywności, jednak z wyłączeniem między innymi basenu i sauny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN