Testosteron zapobiega depresji. W jakich jeszcze przypadkach stosuje się terapię testosteronową?

Terapia testosteronowa, kojarzona głównie z dopingiem sporcie, jest stosowana obecnie w celu polepszenia poziomu życia mężczyzny, u którego stwierdzono niedobór testosteronu. O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN Alicja Przywózka-Suwała, ekspertka terapii hormonalnej.

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy, który odpowiada między innymi za rozwój męskich narządów płciowych oraz podtrzymywanie ich funkcji w życiu dorosłym, libido, rozwój męskiego typu owłosienia, a także poziom agresji.

>>> Zobacz także:

Przyczyny spadku testosteronu

Poziom testosteronu spada z wiekiem mężczyzny, jednak jego znaczący spadek obserwuje się w grupie mężczyzn po 45.–50. roku życia. Szybkość tego procesu zależy od stanu zdrowia, stylu życia oraz diety. Na zmniejszenie ilości tego hormonu ma także wpływ stres, nadużywany alkohol oraz papierosy. Potwierdzają to słowa ekspertki terapii hormonalnej, Alicji Przywózkiej-Suwały:

Wielu pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają, to ludzie przepracowani, zabiegani, w ciągłej pogoni za karierą, w ciągłym biegu. Nie ćwiczą, nie dosypiają. Diagnozuję u nich niedobory testosteronu.

Objawy niedoboru testosteronu

Do objawów niedoboru testosteronu należą: osteoporoza, cukrzyca i zespół metaboliczny. Mężczyźni ze stwierdzonym niedoborem testosteronu mogą uskarżać się również na liczne dolegliwości natury psychologicznej. Wśród nich można wymienić: permanentne zmęczenie, ogólne zniechęcenie, brak radości życia, brak energii, kłopoty z koncentracją, kiepska regeneracja i spadek libido. Ale uwaga:

Należy tu bardzo wyraźnie rozgraniczyć spadek libido od zaburzeń erekcji. Zaburzenia erekcji to problem zdrowotny, a zaburzenia w wydzielaniu testosteronu i jego niedobór wynika z niedoczynności jąder lub kłopotów z przysadką (niedoczynność przysadki).

- wyjaśnił nasz gość.

Kardiolodzy udowodnili również, że mężczyźni, u których stwierdzono niedobór testosteronu są kilka razy bardziej narażeni na udar, zawał serca, otyłość, depresję i miażdżycę.

W przypadku niedoboru testosteronu należy liczyć się nie tylko ze skróceniem życia mężczyzny, ale także z pogorszeniem jakości jego życia.

Terapia testosteronowa

Zasadność terapii testosteronowej wynika z chęci poprawienia jakości życia mężczyzny. Wpisuje się ona w szeroko pojęty well-being. Testosteron podawany jest także w celach kosmetycznych, jako element zabiegów anty-anging.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!