Od dwóch lat czeka na serce
Zobacz też: Jurek Owsiak. Jak należy udzielić prawidłowo pierwszej pomocy? >>>
Profesor Bohdan Maruszewski, kierownik kliniki kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka:
Przez dwa lata nie mieliśmy informacji o sercu które nadawałoby się do przeszczepienia u Oliwiera. Nie mam żadnych wątpliwości, że w tym czasie wielu potencjalnych dawców zabrało swoje narządy ze sobą. Mogły one uratować życie.
Najtrudniejsza rzecz jaką można sobie wyobrazić
Piotr Kraśko:
To jest najtrudniejsza rzecz jaką można sobie wyobrazić, bo nie ma nic gorszego dla rodziców, niż odejście dziecka, ale nic innego nie uratuje Oliwiera niż serduszko dziecka, które odeszło. Tylko miejmy to w pamięci, bo Oliwier czeka od dwóch lat.
Tylko przeszczep może uratować życie Oliwiera
Zobacz też: Zatrucie grzybami - co robić? Objawy, pierwsza pomoc >>>
Mały Oliwier od dwóch lat mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka. Czeka tam, podłączony do sztucznego serca, na przeszczep. Chłopiec cierpi na kardiomiopatię - jego serce jest trwale uszkodzone. W dodatku Oliwier rozwija się wolniej niż rówieśnicy to skutek niezwykle rzadkiej choroby zespołu Bartha. Dwa lata temu chłopiec przeszedł bardzo skomplikowaną operację wszczepienia sztucznej komory serca. Jest stale podpięty do pompy i czeka na przeszczep - tylko on może uratować życie chłopcu.
Agnieszka Staniszewska, mama Oliwiera:
Powiedzieli mi, że zostało mu tylko parę dni życia. Oliwier pokazał swoją siłę. Najbardziej marzę o powrocie do domu, normalnym życiu i naszej pełnej rodzinie.
Boimy się, że nie zdążymy z przeszczepem
Cieszymy si e z tego, że on żyje, ale boimy się, że go za chwilę zabraknie, ze nie zdążymy z tym przeszczepem.
Koncert „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”
Aleksandra Kurzak - śpiewaczka operowa, Roberto Alagna - śpiewak operowy i mąż Aleksandry oraz Patrycja Piekutowska, założycielka fundacji Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali opowiedzieli nam o koncercie „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”. Pieniądze z koncertu mają posłużyć wyremontowaniu i przeniesieniu banku krwi w Centrum Zdrowia Dziecka.
Zobacz też: Życie bez bólu. Czy Polacy nadużywają leków przeciwbólowych? >>>
Autor: Filip Yak