Czym i jak mierzyć temperaturę ciała?

Sezon chorób i przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Chociaż mierzenie temperatury ciała nie wydaje się niczym skomplikowanym, wielu z nas robi to źle. Jak prawidło mierzyć temperaturę? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Weronika Nawara, pielęgniarka i blogerka.

Mierzenie temperatury podczas przeziębienia wcale nie jest takie banalne. Wszystko uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Inaczej będzie przebiegać sprawdzanie temperatury u dziecka, inaczej u dorosłej osoby.

Mierzenie temperatury a wiek

Wiek to jeden z głównych czynników warunkujących sposób mierzenia temperatury. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się termometr bezdotykowy, który w szybki sposób ułatwi rodzicom kontrolę temperatury ciała, a małemu dziecku oszczędzi dodatkowego stresu. Tego typu termometry wystarczy przyłożyć do powieki na kilka sekund.

Dla dzieci nieco starszych i dorosłych wygodny jest termometr douszny, który mierzy temperaturę w kanale ucha. Sposób ten nie nadaje się dla dzieci niecierpliwych, gdyż pomiar wymaga chwili w bezruchu.

U dorosłych najlepszym sposobem jest mierzenie temperatury termometrem szklanym bezrtęciowym. Umiejscawiając go pod pachą, należy odczekać od 7 do 10 minut.

Kiedy mierzyć temperaturę?

Temperatura u dzieci powinna być mierzona rano, jeszcze zanim wstaną. Gdy przekroczy ona 38 stopni, mówić można o gorączce. U dorosłych pomiar wykonać można w okolicach godziny 18.00.

Najczystsze błędy, jakie popełniamy, mierząc temperaturę, to zbyt szybkie wyciąganie termometru, przykładanie bezdotykowego termometru do czoła pokrytego pudrem, sprawdzanie temperatury po wypiciu gorącego napoju.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana