Celiakia jest podstępna i objawia się na wiele sposobów. "Biegałam od lekarza do lekarza"

Celiakia - podstępna choroba
Źródło: Dzień Dobry TVN
Celiakia – podstępna choroba
Celiakia – podstępna choroba
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która jest trudna do zdiagnozowania. Jak ją zatem rozpoznać? Czy wystarczy odstawić gluten, by poczuć się lepiej? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli psychodietetyczka Dominika Musiałowska oraz dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Celiakia - podstępna choroba

Celiakia nazywana jest podstępną chorobą, ponieważ jest trudna do zdiagnozowania. Na własnej skórze przekonała się o tym Dominika Musiałowska, prezes Fundacji "Insulinooporność – zdrowa dieta i zdrowe życie", która latami mierzyła się z wieloma problemami zdrowotnymi.

- Biegałam od lekarza do lekarza. Były problemy neurologiczne, psychologiczne, depresja i mnóstwo niedoborów pokarmowych, bóle mięśni, infekcje. Ciężko więc było stwierdzić, co tak naprawdę się dzieje. Były też problemy z płodnością, zaburzenia hormonalne, metaboliczne. Dużo tego i trwało to wiele lat. Z roku na rok ten stan się pogarszał. (...) Trafiłam do gastrologa i pociągnęliśmy temat celiakii i do tej diagnozy w końcu doszło. To był dla mnie ratunek - tłumaczyła psychodietetyczka w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza celiakię trudno jest rozpoznać, ponieważ "wiele objawów jest słabo wyrażonych", a dolegliwości dotyczą różnych narządów i układów, które nie zawsze są kojarzone z przewodem pokarmowym i glutenem. Dlatego tak długo pacjenci szukają pomocy. To jedna strona medalu, a druga to taka, że diagnostyka nie jest prosta. - Polega ona na wyznaczeniu pewnych przeciwciał we krwi i potwierdzeniu tych wyników biopsją endoskopową jelita cienkiego. Wiadomo, badanie nie jest przyjemne i wiele osób od niego ucieka - zauważył specjalista.

Jak żyć bez glutenu?

Ostatnio odbyła się premiera książki Dominiki Musiałowskiej pt. "Celiakia. Życie bez glutenu". Autorka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak wygląda jej codzienność z chorobą.

- Jedynym sposobem jej leczenia jest dieta bezglutenowa. W tym momencie nie ma żadnego innego leczenia. To jest dieta do końca życia. Wydaje nam się, że "nie będę jeść pieczywa, makaronu", ale to tak nie wygląda. W celiakii dieta bezglutenowa jest bardzo restrykcyjna. Trzeba zwracać uwagę na śladowe ilości glutenu. Nie może go być w przyprawach, wędlinach, które często mają dodatek glutenu, o którym nawet nie zdajemy sobie sprawy. Trzeba dokładnie czytać składy i uważać - poleciła nasza gościni.

Jak dodała, spożywając posiłek w restauracji, należy upewnić się, czy produkty bezglutenowe nie były przyrządzanie na tej samej desce, co te zawierające gluten.

Które objawy świadczą o rozwoju celiakii? Dlaczego powiązana jest ze stanami depresyjnymi? Ile osób w Polsce choruje na celiakię? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości