Wydawałoby się, że na diecie eliminacyjnej nie ma mowy o jedzeniu ciastek i deserów. Nic bardziej mylnego! Słodycze bezglutenowe, a także te bez laktozy i cukru, bez trudu zrobimy samodzielnie. Mogą opierać się na bakaliach, gorzkiej czekoladzie i mące bezglutenowej.
Komunię świętą w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu będzie można przyjmować w Polsce - postanowiła Stolica Apostolska. Jakie warunki trzeba spełnić? Czy potrzebne będzie zaświadczenie?
Ilość produktów bez glutenu staje się coraz większa, również w przypadku makaronów. Makaron bezglutenowy może być wykonany z mąki kukurydzianej, ryżowej lub gryczanej.
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która jest trudna do zdiagnozowania. Jak ją zatem rozpoznać? Czy wystarczy odstawić gluten, by poczuć się lepiej? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli psychodietetyczka Dominika Musiałowska oraz dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Większość lodów i sorbetów produkowana jest z proszku lub pasty z dodatkiem emulgatorów i stabilizatorów, które mogą zawierać gluten. Dodatkowym źródłem glutenu są wafelki do lodów, a także wszelkiego rodzaju ciasteczka dodawane do niektórych smaków. Lody z dodatkiem glutenu nie powinny być spożywane przez osoby będące na diecie bezglutenowej. W tej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem są lody z symbolem Przekreślonego Kłosa, oznaczającego produkt bez glutenu.
Celiakia jest schorzeniem polegającym na nietolerancji glutenu - mieszanki białek roślinnych zawartej w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe. Celiakia może ujawnić się w każdym wieku, u dzieci i dorosłych. Często na początku ma bezobjawowy przebieg. Leczenie celiakii polega na ścisłej zmianie nawyków żywieniowych. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii.
Gluten to składnik, który budzi ogromne kontrowersje. Nie brakuje osób, które łączą go z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nowotworami. Czy faktycznie gluten może być dla nas niebezpieczny? Czy produkty, które go zawierają, powinny całkowicie zniknąć z naszej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "MądrzeJEMY".
Maj jest miesiącem bez glutenu. Wioleta Zysk na swoich warsztatach inspiruje do poszukiwania nowych smaków i połączeń. Co powiecie na naleśniki bezglutenowe? Wioleta udowadnia, że mogą być tak samo pyszne, jak te tradycyjne.
Środą Popielcową rozpoczynamy Wielkie Post. Tego dnia wszystkich chrześcijan obowiązuje ścisły post. Dlaczego pościmy? Czy w innych kręgach kulturowych również się pości? W jaki sposób? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN etnologa Patryka Pawlaczyka.
Ostatnio dużą popularność zyskuje dieta bez pszenicy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Źródlak, która reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiaklią. Czy nastała rewolucja w sposobie odchudzania się, czy może ta metoda była już znana i stosowana? Czy nowa modyfikowana pszenica, która ma 42 chromosomy jest dla nas szkodliwa? W jakich produktach możemy się spodziewać glutenu?
Są takie przedszkola i szkoły, w których "bezglutenowe dzieci" są traktowane w inny sposób. Czy MEN powinno tak zróżnicować menu szkolne, by każde dziecko mogło odżywiać się w sposób, w jak pozwala mu na to organizm i biologiczne predyspozycje? Goścmi Dzień Dobry TVN były: Grażyna Jezierska-Helbert, dyrektor przedszkola, które przyjmuje dzieci z celiakią oraz Małgorzata Źródlak z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, mama dziecka, które z tą chorobą boryka się od urodzenia.