Polska: Bezglutenowa komunia w rzymskokatolickich kościołach
Podczas posiedzenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski poruszono m.in. temat bezglutenowej komunii świętej. Jak przekazał przewodniczący bp Piotr Greger, Stolica Apostolska pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów dotyczącej zezwolenia przyjęcia komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu.
- Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji - poinformował przewodniczący komisji.
Jak dodał, będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię.
Co oznacza określenie "niskoglutenowy"?
Niskoglutenowe hostie wyrabiane są ze skrobi pszennej bezglutenowej i wody. Jak tłumaczy Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, ze względu na prawo kanoniczne nazywane są "niskoglutenowymi", ale w praktyce są bezglutenowe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kto naprawdę powinien zrezygnować z glutenu?
- Rodzinna produkcja opłatków z 90-letnią tradycją
- Kalendarz Adwentowy 2021: 23 grudnia. Jak powstaje opłatek?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/celiakia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images