Diety i odchudzanie

Kto naprawdę powinien zrezygnować z glutenu?

Diety i odchudzanie

Gluten: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dieta bezglutenowa stała się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularna. Stosują ją nawet osoby, które nie mają problemu z nietolerancją pokarmową. Czy to decyzja korzystna dla zdrowia? W jakich sytuacjach nie powinniśmy rezygnować ze spożywania glutenu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Olgą Gajek-Daszczyńską, lekarzem, ekspertem kampanii "Glutenowy zawrót głowy".

Czy gluten może szkodzić?

Od jakiegoś czasu mówi się, że gluten może szkodzić i z diety powinny go wykluczyć również osoby, które nie chorują na celiakię. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. W ocenie Olgi Gajek-Daszczyńskiej, lekarza, eksperta kampanii "Glutenowy zawrót głowy" nie ma podstaw do tego, aby zdrowa osoba wykluczała z diety gluten. - Gluten to jest białko, w sumie grupa białek, która znajduje się głównie w produktach zbożowych. Osoba zdrowa, która nie ma żadnych zaburzeń w postaci celiakii, nie ma absolutnie potrzeby, aby rezygnowała z tego glutenu - mówiła w Dzień Dobry TVN specjalista.

Co ciekawe, są też osoby, które choć nie mają żadnych problemów ze zdrowiem, twierdzą, że po odstawieniu glutenu czują się lepiej. Zdaniem ekspertki wcale nie musi to być zasługa wyłączenia tego białka z diety. - Może to mieć generalnie związek ze zmianą stylu życia, jeśli ktoś eliminuje glutem, to ta dieta automatycznie się zmienia. Może zaczyna więcej sportu uprawiać, [...], może to być też efekt placebo - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że gluten obecny jest w m.in. ciemnym pieczywie, ciemnych makaronach, czy kaszach, a te są bardzo zdrowe i powinniśmy je jeść.

Kiedy trzeba wyłączyć gluten?

Gluten z diety muszą wyłączyć osoby, które chorują na celiakię. - Celiakia może się objawiać bardzo typowo, pod postacią dolegliwości brzusznych, najczęściej to u dzieci już się dzieje. Występują biegunki, bóle brzucha, dziecko nie rośnie, ma małą masę ciała, ma anemię. Wtedy pediatra kieruje na badania - mówiła specjalistka.

W przypadku osób dorosłych choroba ma mnie mniej typowy przebieg i trudno jest ją rozpoznać. - Może przebiegać pod postacią anemii, ale i jakichś wysypek, gorszego nastroju. To cała masa objawów, które mogą być charakterystyczne dla każdej innej choroby - dodała.

Z glutenu powinny zrezygnować również te osoby, które zmagają się nieceliakalną nietolerancją glutenu. - To się rozpoznaje po wykluczeniu celiakii. Tutaj objawy też są bardzo niespecyficzne, głównie brzuszne. Nie ma badań [...], diagnozę stawia się na podstawie wykluczenia. Jest jeszcze alergia na pszenicę, ale tu nie sam gluten jest tym czynnikiem alergizującym, tylko inne białka pszenicy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Czy zatem moda na bezglutenowe jedzenie przeminie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Glutenowy zawrót głowy Źródło: mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Day/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości