Na pytania odpowiada nasza ekspertka, Katarzyna Szulc.
Jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do wykluczenia glutenu, to wcale nie trzeba z niego rezygnować.
Na pytania odpowie dietetyczka i autorka bloga kulinarnego Marta Wysogląd.
W kuchni Dzień Dobry TVN glutenowy zawrót głowy. Z tej okazji Grzegorz Zawierucha zaprezentował pomysły na dania z produktami zbożowymi, idealne na śniadanie, obiad i kolację.
Po produkty bezglutenowe sięgają najczęściej osoby, które zmusza do tego stan zdrowia. Są to przede wszystkim chorzy na celiakię, czyli tzw. chorobę trzewną, a także osoby, które zmagają się z nietolerancją glutenu.
Mimo że choroby nie da się wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii można nad nią zapanować. Istotna jest tutaj dieta. Co wolno jeść chorym, a czego powinni unikać? Zapytaliśmy o to Ewę Gajko, dietetyczkę.
Z wielu przyczyn coraz więcej osób stara się unikać glutenu. Najczęściej eliminuje się go z powodu alergii, potrzeby zmian nawyków żywieniowych, określonej diety. Na szczęście z dostępnością mąk bezglutenowych nie ma najmniejszego problemu. Jaki typ najlepiej wybrać?
Po produkty bezglutenowe sięgają najczęściej osoby, które zmusza do tego stan zdrowia. Są to przede wszystkim chorzy na celiakię, czyli tzw. chorobę trzewną, a także osoby, które zmagają się z nietolerancją glutenu. Dietę bezglutenową wybiera również sporo osób, które poszukują sposobów na zdrowsze odżywianie. Produkty bez glutenu oznaczone są znakiem przekreślonego kłosa, niektóre zawierają napis potwierdzający brak glutenu w składzie.
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży jedną partię popularnego sosu czosnkowego firmy Roleski. Ten wielokrotni gościł na naszych stołach, w końcu chętnie dodajemy go do wielu dań czy kanapek. Badanie wykazało jednak, że bezglutenowy produkt zawiera gluten, którego nie uwzględniono na etykiecie. Jego spożycie przez osoby chore na celiakię może mieć dramatyczne skutki.
Celiakia jest schorzeniem polegającym na nietolerancji glutenu - mieszanki białek roślinnych zawartej w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe. Celiakia może ujawnić się w każdym wieku, u dzieci i dorosłych. Często na początku ma bezobjawowy przebieg. Leczenie celiakii polega na ścisłej zmianie nawyków żywieniowych. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii.
Gluten to składnik, który budzi ogromne kontrowersje. Nie brakuje osób, które łączą go z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nowotworami. Czy faktycznie gluten może być dla nas niebezpieczny? Czy produkty, które go zawierają, powinny całkowicie zniknąć z naszej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "MądrzeJEMY".
Gluten jest mieszaniną białek znajdującą się w wielu produktach żywnościowych. W największych ilościach występuje w mące pszennej, żytniej i jęczmiennej oraz w produktach otrzymywanych z tych mąk, np. pieczywie. Gluten stosowany jest także jako spulchniający dodatek do żywności, np. do wyrobów mięsnych. W ostatnich latach gluten jest uważany za składnik naszej diety, który powinien być wykluczany. Ale jak jest naprawdę? Czy każdy powinien ograniczyć gluten w diecie? Czy gluten jest szkodliwy?
Maj jest miesiącem bez glutenu. Wioleta Zysk na swoich warsztatach inspiruje do poszukiwania nowych smaków i połączeń. Co powiecie na naleśniki bezglutenowe? Wioleta udowadnia, że mogą być tak samo pyszne, jak te tradycyjne.
Gluten, nabiał, mięso... coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie jakiegoś produktu lub składnika z naszej diety. Przy tym nie kierujemy się zdrowym rozsądkiem i tym, czego faktycznie nie toleruje nasz organizm, a modą. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodietetyk Justynę Markowską, która powiedziała z których produktów możemy bezpiecznie zrezygnować nie narażając naszego zdrowia. Czy każdy, niezależnie od wieku, płci i rodzaju wykonywanej pracy może usunąć z diety co mu się podoba?
W kuchni Dzień Dobry TVN - Ina Rybarczyk, blogerka kulinarna. Specjalnie dla naszych widzów przygotowała dziś: kopytka z batatów, wegański parmezan, jaglaną tartę kawową i czekoladowo-orzechowy mus z czerwonej fasoli. Smacznego!
Dieta bezglutenowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Faktem jest jednak, że tylko około 6% populacji cierpi na nietolerancję tego składnika. Czy warto więc wyrzucić z naszej kuchni bogatą w składniki odżywcze pszenicę? O tym, jakie pieczywo warto kupić, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Anetą Łańcuchowską.
Naturoterapeutka, ekspertka od pielęgnacji włosów dr Nigma Talib przekonuje, że nieodpowiednie nawyki żywieniowe to szybka droga do przedwczesnego starzenia się skóry. Swoją tezę opiera na dziesięcioletnich obserwacjach, podczas których przebadała tysiące osób. Spotkała się z nią Ula Chincz. Dr Talib powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN, co można odczytać z twarzy, z którymi celebrytkami współpracuje i co robi dla samej siebie. Pani doktor zdradziła również swój wiek.
Środą Popielcową rozpoczynamy Wielkie Post. Tego dnia wszystkich chrześcijan obowiązuje ścisły post. Dlaczego pościmy? Czy w innych kręgach kulturowych również się pości? W jaki sposób? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN etnologa Patryka Pawlaczyka.
Kolejnym bohaterem cyklu "Odżywieni" jest dwuletni Tymek. Jego mama zgłosiła synka do programu, ponieważ chłopiec boryka się z alergiami pokarmowymi i problemami skórnymi. Jak Karolina powinna żywic dwulatka? Daria Ładocha podpowiedziała również, czego nie powinno zabraknąć w jego codziennym menu.
Powstała nowa piramida żywieniowa. Czym się różni od poprzedniej? Jak ważny dla zdrowia i życia jest ruch? Jakie oleje są najzdrowsze? Czy jeść więcej warzyw, czy może owoców? Czy człowiekowi potrzebne jest białko? Jakie są najczęstsze błędu rodziców w planowaniu diety dla dzieci? Co to są tłuszcze trans? Do czego doprowadza nadmiar glutenu? O odwróconej piramidzie żywienia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dermatologiem i alergologiem dr n. med. Danutą Myłek.
Daria Ładocha postanowiła udowodnić, że kuchnia bezglutenowa wcale nie musi być droga. By nie nadszarpnąć naszej kieszeni, blogerka kulinarna wykorzystała tańsze rozwiązania. W ten sposób w kuchni Dzień Dobry TVN powstały takie dania jak, ryżowa zapiekanka z warzywami, pstrąg pieczony z warzywami, barszcz ukraiński z ciecierzycą, a na deser czekoladowe kule. Pychota!
Reni Jusis udowadnia, że kuchnia bezglutenowa także może być pyszna. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowała: granolę bezglutenową, brownie bezglutenowe, chleb i bułki cebulowe oraz pastę z sera tofu i suszonych pomidorów. Smacznego!
Ostatnio dużą popularność zyskuje dieta bez pszenicy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Źródlak, która reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiaklią. Czy nastała rewolucja w sposobie odchudzania się, czy może ta metoda była już znana i stosowana? Czy nowa modyfikowana pszenica, która ma 42 chromosomy jest dla nas szkodliwa? W jakich produktach możemy się spodziewać glutenu?
Okazuje się, że bezglutenowe potrawy mogą być smaczne, nieskomplikowane i różnorodne. W kuchni Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek przygotwała dania na bazie zmieniaków i brązowego ryżu. Nie tylko dla bezglutenowców! Czego muszą unikać osoby uczulone na gluten?
Tym razem, w kuchni Dzień Dobry TVN, Piotr Kucharski przygotował potrawy bezglutenowe. Co było największym wyzwaniem dla Piotra? Chleb, pizza ziemniaczana, pizza ziemniaczana, czy może kruche ciasteczka?
Nie może jeść słodyczy. I to nie dlatego, że się odchudza. Zamiast mąki do mandarynkowego ciasta użyła... kaszy! W kuchni Dzień Dobry TVN Marta „Mandaryna” Wiśniewska razem z Piotrem Kucharskim przygotowała potrawy bezglutenowe o obniżonym indeksie glikemicznym.