placki
Kiedy i w jaki sposób wprowadzać zboża do diety dziecka? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o glutenie
Źródło: mat. prasowe
Materiał promocyjny

Kiedy i w jaki sposób wprowadzać zboża do diety dziecka? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o glutenie

W pierwszych tygodniach życia noworodka jedynym składnikiem jego diety jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Dopiero od około 5. miesiąca zaleca się rozszerzanie jadłospisu i stopniowe wprowadzanie warzyw, owoców, ale także zbóż. Na temat glutenu powstało wiele mitów, które mogą zniechęcać rodziców do podawania dziecku produktów zbożowych. Warto jednak weryfikować te informacje i nie podążać za modą promowaną w mediach oraz przez celebrytów, lecz poznać rzetelne opinie ekspertów. Najważniejsze stowarzyszenia medyczne na świecie jednoznacznie stoją na stanowisku, że gluten, czyli zboża, należy wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie co inne pokarmy.

Garść niezbędnej wiedzy o glutenie

Gluten jest mieszaniną białek: glutenin i prolamin, które występują w wybranych zbożach, jak pszenica (oraz wszystkie jej odmiany), żyto, pszenżyto, jęczmień i niecertyfikowany owies. Gluten znajdziemy więc w produktach wytworzonych z wyżej wymienionych zbóż: pieczywie, kaszach, mąkach, makaronach, a także w wielu innych przetworach spożywczych.

W ostatnim czasie produkty zbożowe zawierające gluten mogą budzić wiele wątpliwości. Wszystko za sprawą mody na dietę bezglutenową. Nawet osoby, które nie mają żadnych wskazań medycznych, eliminują ten składnik ze swojej diety, sądząc, że to zdrowszy sposób odżywiania. Warto zaznaczyć, że aktualnie nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że wykluczanie produktów z glutenem u osób zdrowych przynosi korzyści.

Istnieje grupa ludzi, która powinna wystrzegać się glutenu i są to przede wszystkim: osoby chore na celiakię oraz chorobę Dühringa, a także te, u których występuje alergia na gluten czy nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Również w przypadku niektórych chorób, takich jak choroby autoimmunologiczne, niekiedy można zaobserwować nadwrażliwości pokarmowe. Jednak dla większości osób gluten nie jest szkodliwy, a spożywanie produktów zawierających go jest całkowicie bezpieczne. Jak twierdzą eksperci z zakresu żywienia, w wielu przypadkach problemem nie jest gluten, lecz nieodpowiednia dieta obfitująca w przetworzone produkty spożywcze.

- Osoby wykluczające z diety produkty zawierające gluten często sięgają po gotowe, wysokoprzetworzone produkty bezglutenowe dostępne w sklepach. Niestety, takie produkty nie tylko są pozbawione wartości odżywczych, ale także zawierają dużą ilość zbędnych dodatków. Eliminując wszystkie produkty zbożowe zawierające gluten z jadłospisu, istnieje ryzyko poważnych niedoborów składników odżywczych. W wielu przypadkach jako zamiennik bezglutenowy stosowany jest ryż, co może prowadzić do nadmiernego spożycia arsenu, szczególnie niebezpiecznego w nadmiarze u małych dzieci – mówi Katarzyna Szulc, specjalistka ds. żywienia dzieci.

Warto dodać, że część osób, które bez wyraźnych wskazań zrezygnowały z glutenu lub bardzo go ograniczyły, zapewniają, że czują się lepiej. Nie ma to jednak związku z eliminacją tego białka. - To zazwyczaj wynika z tego, że osoby, które ograniczają gluten zmieniają również dietę na bardziej korzystną, czyli wprowadzają więcej warzyw, owoców i innych produktów, które wpływają korzystnie na zdrowie - wyjaśniła specjalistka w Dzień Dobry TVN.

Produkty zbożowe w diecie dziecka – właściwości zdrowotne

Produkty zbożowe stanowią ważny składnik jadłospisu dziecka. Są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają maluchowi niezbędnej energii – tak istotnej w okresie intensywnego wzrostu oraz rozwoju. Ponadto są także źródłem witamin, zwłaszcza z grupy B. Kwas foliowy, niacyna czy tiamina wspierają funkcje metaboliczne oraz zdrowie układu nerwowego, poprawiając koncentrację, pamięć i ogólną zdolność uczenia się, a także odgrywają istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek.

Zboża zawierają mnóstwo składników mineralnych, m.in.: żelazo niehemowe, magnez, cynk - niezbędne dla wzrostu i wsparcia układu odpornościowego. Mówiąc o zaletach, warto wspomnieć o błonniku zawartym w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Wspomaga on regulację trawienia, zapobiegając zaparciom zarówno u niemowląt w trakcie rozszerzania diety, jak i u starszych dzieci.

Kluski leniwe
Kluski leniwe
Źródło: materiały prasowe

Rozszerzanie diety dziecka

Najważniejsze stowarzyszenia naukowe na świecie jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) czy Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają wprowadzać produkty zbożowe do diety dziecka w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające. Uważa się, że powinno to nastąpić między 5. a 12. miesiącem życia.

Ramy czasowe są szerokie, ponieważ rozszerzanie jadłospisu malucha jest uzależnione od jego rozwoju psychomotorycznego. Rodzice powinni obserwować, kiedy niemowlę zaczyna przejawiać gotowość do spożywania pokarmów stałych. Objawia się to poprzez nabywanie nowych umiejętności jak siedzenie, ale również zainteresowanie jedzeniem, chwytanie, trafianie do buzi czy próby przeżuwania. Wówczas można powoli wprowadzać do diety nowe pokarmy. 

Jakie produkty zbożowe wybrać?

Choć pierwszym produktem, który przychodzi na myśl, jest kaszka dla dzieci, to jednak wcale nie musi pojawić się ona w menu malucha. Tradycyjne kasze, ale również makarony, płatki lub pieczywo również są świetnym wyborem. Warto jednak przygotować je w odpowiedni, dostosowany do możliwości malucha sposób - dłużej gotować, rozgnieść, rozdrobnić lub zmiksować.

W diecie dziecka mogą się znaleźć:

  • pieczywo: białe pszenne, razowe, żytnie, graham, mieszane
  • kasza: owsiana, jaglana, orkiszowa, jęczmienna, gryczana, manna
  • płatki: owsiane, jaglane, gryczane, jęczmienne, żytnie, orkiszowe
  • makarony: z semoliny durum, jajeczny, pełnoziarnisty, orkiszowy, gryczany
  • mąki: owsiana, orkiszowa, pełnoziarnista, gryczana, żytnia, jaglana
Babeczki marchewkowe
Babeczki marchewkowe
Źródło: materiały prasowe

Jak wprowadzić do diety dziecka produkty zbożowe?

Na początku do diety malucha warto wprowadzić niewielkie ilości produktów glutenowych, takich jak kaszki, pieczywo czy makarony, i obserwować reakcję organizmu dziecka pod kątem wystąpienia objawów alergicznych. Mogą to być wysypki skórne, biegunka, wymioty lub bóle brzucha. Podobnie należy postępować w przypadku rozszerzania jadłospisu o inne pokarmy, m.in. warzywa, owoce bądź też później w jaja i nabiał.

Produkty zbożowe pełnoziarniste, np. kasze, płatki owsiane, chleb razowy, makaron razowy powinny być podawane na zmianę z produktami z mąki oczyszczonej - białym pieczywem, makaronem, drobnymi kaszami typu manna lub kuskus.

- Jednego dnia nie należy wprowadzać innych niż zboża produktów do diety dziecka. Daje to możliwość dokładnego obserwowania reakcji organizmu malucha na nowo wprowadzony pokarm, co jest kluczowe dla zidentyfikowania ewentualnych chorób glutenozależnych, takich jak celiakia czy alergia pokarmowa – radzi Katarzyna Szulc, specjalistka ds. żywienia dzieci.

Zanim rodzic zacznie rozszerzać dietę dziecka powinien pamiętać, że należy to zrobić dopiero wtedy, gdy dziecko będzie zainteresowano nowymi smakami. - Kiedy dziecko wykazuje oznaki gotowości, to pojawia się ok. 6. miesiąca życia - wyjaśniła Katarzyna Szulc w Dzień Dobry TVN.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zbilansowana dieta malucha

Odpowiednio zbilansowana dieta to fundament. Odgrywa kluczową rolę w dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Jadłospis powinien opierać się na różnych grupach produktów: warzywach, owocach, białku zwierzęcym i roślinnym, węglowodanach, zdrowych tłuszczach oraz odpowiedniej ilość wody. Należy jednak pamiętać, że w diecie niemowląt należy unikać soli oraz cukru, nie zaleca się także podawania mleka krowiego do picia.

Wybór pierwszego posiłku zależy od decyzji rodzica. Można zacząć od np. dyni, produktów zbożowych, mięsa, ryby czy jabłka. Maluchy, które mają 6-8 miesięcy, mogą jeść 2-3 posiłki stałe w ciągu dnia. Z kolei pociechy, które mają 9-12 miesięcy, mogą zjeść nawet 3-4 dania dziennie.

obiad
Obiad z makaronem, kurczakiem i szpinakiem
obiad
Źródło: materiały prasowe

Żywienie dziecka po 1. roku życia

Po ukończeniu pierwszego roku życia zaleca się, aby dzieci spożywały 4-5 posiłków dziennie - 3 główne dania oraz 1-2 dodatkowe.

Komponowanie posiłków będzie prostsze, jeśli rodzice skorzystają z modelowego talerza żywieniowego:

  • Warzywa i owoce (ok. ½ talerza) - powinny stanowić podstawę każdego posiłku.
  • Produkty węglowodanowe (ok. ¼ talerza) - różne rodzaje kasz, płatki zbożowe, pieczywo, makaron itd.
  • Produkty białkowe (ok. ¼ talerza) – mięso, jaja, nabiał, ryby, nasiona roślin strączkowych.
  • Tłuszcze - do posiłku warto dodać dobre tłuszcze w postaci olejów roślinnych, orzechów lub nasion.

Podsumowanie

Katarzyna Szulc
Glutenowy zawrót głowy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dokonując wyborów żywieniowych i tworząc posiłki dla najmłodszych, warto pamiętać, że dla osób zdrowych spożywanie glutenu jest całkowicie bezpieczne. Produkty zbożowe są bogatym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, które są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Organizatorem kampanii promocyjno-edukacyjnej "Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty" jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o glutenie i o tym, kiedy trzeba z niego zrezygnować, zobacz rozmowę z ekspertką. Katarzyna Szulc, dietetyk, ekspertka kampanii "Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty" była gościem w Dzień Dobry TVN.

Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej: www.glutenowyzawrotglowy.pl oraz na profilach: Glutenowy zawrót głowy - obalamy mity, potwierdzamy fakty na Facebooku i Glutenowy zawrót głowy na Instagramie.

Fundusze Promocji
Fundusze Promocji
Źródło: mat. prasowe

Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Materiał promocyjny
podziel się: