Liczba przeciwników szczepień rośnie od wielu lat. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 jeszcze ich przybyło. Jacek Hugo–Bader, reporter i pisarz postanowił przyjrzeć się ludziom, którzy wspierają tzw. ruchy antyszczepionkowe. Tak powstała niezwykła książka "Strażnicy wolności". O pracy nad nią autor opowiadał w Dzień Dobry TVN.
Kim są antyszczepionkowcy?
Jacek Hugo–Bader to jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów. Niedawno na rynku ukazała się jego najnowsza książka "Strażnicy wolności", która pokazuje, kim są i jak myślą antyszczepionkowcy. Pisarz przyznał, że bardzo chciał znaleźć zespół cech, które łączą przeciwników szczepień. Tymczasem okazało się to bardzo trudne. - W zasadzie znalazłem tylko jedną rzecz, która charakteryzuje ich wszystkich, a mianowicie głęboka religijność - mówił w Dzień Dobry TVN Jacek Hugo–Bader.
Warto dodać, że do antyszczepionkowców i wyznawców teorii spiskowych należą także lekarze. - Oni autoryzują te teorie. Jak z nimi rozmawiasz i mówisz, że te ich teorie nie trzymają się kupy, mówią: "jakże nie, przecież mamy wybitne autorytety" i wymieniają np. 5 osób, [...], mają 5. takich, którymi zawsze się podpierają - mówił pisarz.
W co wierzą antyszczepionkowcy?
Reporter dodał, że nie wszystkie osoby, do których się zgłosił z prośbę o rozmowę, wyraziły na nią zgodę. Ci, którzy zechcieli przedstawić swoje stanowisko, sugerowali np., że karetki, które jeżdżą na sygnale, należą do ogólnoświatowego spisku, bo pandemii nie ma, a karetka jest pusta. - Teoria spiskowa nie musi mieć nic wspólnego z rozsądkiem. Ona nie jest realna. Wystarczy powiedzieć, dlaczego karetka jedzie pusta - zawsze jeździły puste, jak gdzieś jechały. Coś tak prostego, a oni wynajdują w tym spisek, drugie dno, podtekst - mówił reporter.
Pisarz dodał, że antyszczepionkowcy budzą w nim ambiwalentne uczucia. - Wkurzają cię i przyciągają, lubisz i nie lubisz, złoszczą cię i masz taką wielką chęć poznania - mówił. Co najbardziej zaskoczyło go podczas pisania książki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Polki żyją krócej niż pozostałe Europejki. Winna jest tzw. zła szóstka. "To dramatyczna zmiana"
- Proste badanie może wykryć ryzyko rozwoju Alzheimera. Wystarczy sprawdzić dwa parametry
- Czy hałas może doprowadzić do problemów z sercem? Badacze nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News