Młodzi ludzie ze Śląska - Jan Badura, Marcin Tetzlaff i Martyna Kinderman - trzy lata temu wpadli na pomysł szalonej akcji charytatywnej. Postanowili połączyć swoją pasję do starych, zdezelowanych, samochodów ze zbiórką pieniędzy na dzieci z domów dziecka. W 2007 roku odbył się pierwszy "Złombol".
Jak co tydzień doktor Piotr Gryglas odpowiada w programie Dzień Dobry TVN na e-maile widzów.
Złość to reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że osoby, które przyznają się, że tłumią swoje negatywne emocje mają więcej problemów w życiu osobistym.
Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.
Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?
Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?
Producenci kosmetyków sięgają po coraz bardziej dziwaczne składniki, aby zapewnić nam urodę i wieczną młodość. Zwłaszcza najnowsze linie pielęgnacyjne obfitują w niespodzianki.
Wraz z nadejściem wiosny większość kobiet przechodzi na diety. Niestety, niektóre mylą dietę z detoksem i głodówką. O zaletach i wadach diet oczyszczających, czasami nazywanych detoksem, porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: dr Ewą Matyską-Piekarską oraz dr n. med. Agnieszką Jarosz.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był Robert Nowak, dwunastokrotny mistrz Polski w kick-boxingu. Czy niepełnosprawność może ograniczać zdolności zawodników kick-boxingu? O tym w reportażu Sebastian Górniak, trener kick-boxingu na wózku.
Przed przyjęciem leku przeciwbólowego zawsze czytaj ulotkę. Nigdy nie stosuj kilku różnych leków przeciwbólowych jednocześnie. Przyjęcie leku skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim, sprawdź, czy twój ból nie jest wywołany poważną chorobą. Nadmiar leków przeciwbólowych powoduje: duszności, krwawienia, uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek.
Większość z nas chociaż raz w życiu była na diecie. Dlaczego decydujemy się na wyrzeczenia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych? Czy tylko po to, by utracić wagę i osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
Badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie ma związku pomiędzy jedzeniem warzyw i owoców a profilaktyką antyrakową. Jaki tryb życia prowadzić, by nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka? O to pytamy doktora Jerzego Giermka. Jak układać swój jadłospis w profilaktyce antyrakowej? To pytanie zadajemy specjaliście od żywienia – Pani Małgorzacie Jarzynce.
Jakie produkty najbardziej uczulają? O to zapytaliśmy dr. Jarosława Komorowskiego, alergologa z Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego. Odwiedziliśmy także mieszkanie państwa Ciszek, których córka Natalia jest uczulona na orzechy.
Ciąża donoszona, to poród po 37 tygodniu ciąży. Wszystkie dzieci, które urodziły się wcześniej są uznawane za wcześniaki. Dziś medycyna może sobie poradzić z dziećmi, które urodziły się nawet w 22 lub 23 tygodniu ciąży. - Dzieci, które rodzą o czasie są poddawane kontroli lekarskiej raz na trzy miesiące. W przypadku wcześniaków stan ich zdrowia kontroluje się co miesiąc - wyjaśnia Paweł Zawitkowski. Odwiedziliśmy także rodzinę Bajerów i ich czworaczki.
Wydawać by się mogło, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy tylko kobiet. Okazuje się, że anoreksja czy bulimia dotyka równie często mężczyzn. Skąd bierze się u nich obsesja odchudzania się? Jak żyć z dzieckiem, które "boi się" jedzenia? Jak mu pomóc? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychologa Magdalenę Wielgus, która na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania.
W trzecim dniu naszego "TYGODNIA PRZECIW ALERGII" urządzamy mieszkanie. Razem z naszymi ekspertami: alergologiem dr. Jarosławem Komorowskim oraz architektem wnętrz Małgorzatą Tyczyńską podpowiadamy, jak dobrać meble, podłogi, farby, zasłony tak, by nie uczulały. Dowiemy się też, co w mieszkaniu może uczulać?
Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się liczba alergii. Aby nie dopuścić, między innymi do uczuleń spowodowanych obecnością zwierząt, nie należy izolować się od świata zewnętrznego - wyjaśnia weterynarz Dorota Sumińska. Które zwierzęta uczulają? Jak można wyleczyć alergię?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do alergologa dr. Jarosława Komorowskiego, z którym spotkaliśmy się w jednym z najstarszych parków w Warszawie - Parku Ujazdowskim.
Czym tak naprawdę jest zespół Downa? Skąd czerpać siłę, gdy dowiadujemy się, że problem ten dotyczy także naszego dziecka? Jak stymulować jego rozwój? Czy proces wychowawczy dziecka "zespołowego" różni się od tego, w jaki sposób wychowujemy zdrowe dziecko? Dziś w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Justynę Korzeniewską.
Steven Segal został w połowie kwietnia oskarżony przez jedną ze swoich byłych asystentek, Kayden Nguyen, o zmuszanie do seksu oralnego. Tiger Woods, słynny amerykański golfista, 8 kwietnia oficjalnie wrócił do gry po kilkumiesięcznej przerwie związanej z seksualnym skandalem małżeńskim. Z kolei Jesse James rozwodzi się Sandrą Bullock. Mąż aktorki zdradził ją z co najmniej czterema kobietami. Jak to jest naprawdę z seksoholizmem? Dyiđ w nasyzm studiu rozmawialiśmy o tym z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i Sergiuszem Pinkwartem.
Żeby racjonalnie chudnąć, trzeba brać pod uwagę składniki, które dostarczamy organizmowi. Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych, poza ilością kalorii, znajdziemy indeks GDA. Co to jest? O tym porozmawialiśmy z dietetykiem Barbarą Dąbrowską- Górską.
Wygląda bardzo niepozornie a może uratować ludzkie życie - mowa o Testerze BRASTER - urządzeniu wykorzystującym metodę termografii, pozwalającym wcześnie wykryć zmiany nowotworowe piersi. Sprzęt ten, jest końcowym efektem wieloletniej pracy polskich naukowców. Gościem Dzień Dobry TVN był m.in. dr Jacek Stępień, współtwórca tego urządzenia.
Jakie są drogi zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jakie są objawy WZW typu C? Czy można tę chorobę wyleczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę, dr. nauk medycznych, Konrada Pszczołowskiego.
Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?
Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.
Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.
Dorota Wellman, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Monika Olejnik, Natalia Przybysz, Jaga Hupało, Kamila Baar i wiele innych znanych Polek zdecydowało się pozować nago lub w bieliźnie, by pokazać kobietom, jak ważne jest pokonanie bariery wstydu i akceptacja samej siebie. Album "Pier(w)si w Polsce" ma zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.
"Mamo, nie chcę mieć próchnicy" - pod takim hasłem gdańscy studenci stomatologii prowadzą akcję, której celem jest edukacja kobiet w ciąży. Chcą je nauczyć dbania o zęby zarówno swoje jak i dziecka. Próchnica w ciąży może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym Marcin Derwich, student III roku stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według badań przeprowadzonych przez firmę Slendex, producenta suplementów wspomagających odchudzanie, waga kobiety jest w pewnym stopniu kształtowana przez wpływ mężczyzny. Zmienia się w zależności od jej zaangażowania uczuciowego w związek i statusu jej rodziny.