Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.
Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.
Większość wakacyjnych infekcji wynika z przechłodzenia organizmu - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Różnica temperatur, klimatyzacja, a zwłaszcza zimne napoje często prowadzą do zachorowań na anginę. Kąpiele w zimnej wodzie i związane z tym wychłodzenie organizmu powodują zapalenie pęcherza, zwłaszcza u kobiet. Dzieci są narażone na zapalenie ucha.
Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?
Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.
Przed podróżą do egzotycznego kraju warto najpierw sprawdzić, z jakimi chorobami tropikalnymi możemy mieć kontakt na miejscu. Powinniśmy także pamiętać o szczepieniach ochronnych. O tym, jak można uchronić się przed chorobami tropikalnymi rozmawiamy z Janem Stradowskim, szefem działu nauki miesięcznika "Focus".
Każdego roku, w pierwszy piątek czerwca, na całym świecie odbywa się impreza zwana Wieczorem Marzeń w Zoo. Od 2005 roku przyłączyły się niej także polskie ogrody zoologiczne i dzięki temu niepełnosprawne dzieci mają szansę na bezpośredni kontakt ze zwierzętami. W "Zielonych drzwiach" poznajemy także historię Anety Boczar – Herbut, chorej na raka kobiety, która pomimo przeciwności losu postanowiła urodzić dziecko.
Do stołecznych przychodni lawinowo zgłaszają się pacjenci z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem - donosi "Życie Warszawy". Odpowiada za ten stan rzeczy zanieczyszczona klimatyzacja. Do czego doprowadzić może przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach?
L-karnityna, błonnik w tabletkach, poliglukozamina, czyli niektóre z popularnych suplementów diety, nie pomagają bardziej w odchudzaniu od placebo. Rynek jest bogaty we wszelkiego rodzaju „wspomagacze”, które jak się okazuje, nie wiele dają. Czynnikiem decydującym w walce ze zbędnymi kilogramami z pewnością jest motywacja, czyli to co mamy w głowie. O tym jak korzystać z suplementów diety rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dietetykiem Dorotą Osóbką oraz Supernianią – Dorotą Zawadzką.
- Trudno określić jednoznaczną przyczynę tak wysokiego poziomu błędów badań. Powodów może być wiele. Począwszy od złego przygotowania do badania pacjentki poprzez zły sposób wykonania badania, aż po błędny odczyt w ośrodku oceniającym wynik. Każdy przypadek należy badać indywidualnie - wyjaśnia dr Joanna Pabich -Worożbit - specjalista ginekolog.
Pacjenci chorzy na raka jelita grubego mają coraz gorszy dostęp do leczenia. Dlatego Stowarzyszenie Europacolon Polska w dniach 6-8 września organizuje wystawę edukacyjną "Ocal Chore Miasto" oraz zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie programu terapeutycznego dla chorych na raka jelita grubego.
Lekarze apelują o to, aby nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ toksyny w nich zawarte nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i kolejne narządy. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.
Minął już miesiąc odkąd 6-letni Tomek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym. Chłopiec przeszedł szereg operacji w tym przeszczep wątroby ratujący mu życie - o tym, jak w tej chwili czuje się chłopiec porozmawiamy z Pawłem Trzcińskim - rzecznikiem CZD, Dr Manowską - lekarzem prowadzącym oraz Martą Krzysztof - mamą chłopca.
W Polsce chorobę zakrzepowo-zatorową diagnozuje się ją u 150 tysięcy osób rocznie. Zakrzepica jest więc poważnym problemem medycznym, choć wiadomo, dlaczego jest bagatelizowana.
Fundacja ONIMARI organizuję kampanię społeczno-edukacyjną mająca na celu uświadomienia rodzicom, jak ważne są okresowe badania u dzieci. Tegoroczna kampania podkreśla istotność wykonywania badań USG jamy brzusznej u dzieci. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska, mama 2,5 letniej Marysi, które gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. Martyna wyjaśniła nam czemu warto pamiętać o profilaktyce, szczególnie u dzieci.
Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.
Czym jest nadwrażliwość zębów i jak z nią walczyć? O tym jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej porozmawiamy z Lidią Majewską – stomatologiem.
Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszeczko był kierowca rajdowy Michał Kościuszko.
"Bioniczne oko" to przyszłość okulistyki i nadzieja dla wszystkich niewidomych na przywrócenie wzroku. Czy rzeczywiście dzięki takim wynalazkom niewidomi odrzucą białe laski, a alfabet Braille'a zostanie zapomniany? Gościem Zielonych Drzwi był prof. Jerzy Szaflik.
Jolanta Kramarz, założycielka Fundacji Vis Maior, która pomaga niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom niewidomym, straciła wzrok, gdy miała 14 lat. Teraz jej fundacja walczy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi interpersonalne i szkolenia zawodowe.
Marzenie o pięknym wyglądzie kusi każdego z nas. Idealna sylwetka jest na wyciagnięcie ręki, trzeba tylko zacząć trenować. Tomek Jacyków postanowił ćwiczyć pod okiem osobistego trenera. Pierwsze efekty już widać, tylko u nas mogliście zobaczyć je jako pierwsi.
Prosto z lodówki - fridge by yDe - to pierwsze polskie świeże kosmetyki, pozbawione konserwantów i wysuszającego cerę alkoholu. Mają krótki okres ważności, dlatego sprzedawane są prosto z lodówki.
Paraliż nerwów twarzy występuje u niemowląt stosunkowo rzadko. Przyczyną może być ciężki poród, stres, ucisk w kanałach rodnych. Paraliż polega na bezwładzie mięśni w obrębie twarzy, chodzi głównie o policzki, brwi usta i powieki. W skutek paraliżu mogą wystąpić też problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko może mieć porażone mięśnie języka - wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Rafał Brynadal zdecydował się na udział w ECCO Walkathonie, by wesprzeć - jego zdaniem - bardzo szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom z wadami serca. Swój marsz 10 wrzenia dedykuje właśnie takim dzieciom. ościem Dzień Dobry TVN i "Zielonych drzwi" Anny Maruszeczko był także aktor Paweł Wawrzecki.
Jak dbać o jego zdrowie dziecka w przedszkolu? Czy wczesne „zahartowanie” organizmu faktycznie pozwoli na wytworzenie wyższej odporności w przyszłości? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi : doktorem Piotrem Gryglasem oraz mamą pięcioletniego Adasia i siedmioletniej Oli – Zofią Ragankiewicz.
Internista dr Piotr Gryglas odpowiada w Dzień Dobry TVN na pytania widzów nadesłane na skrzynkę zdrowie@tvn.pl
Zawał i inne choroby układu krążenia - wbrew opiniom - nie są tylko męskimi przypadłościami. Z badań przeprowadzonych w kilku krajach Unii wynika, że choroba wieńcowa częściej zabija kobiety niż mężczyzn. Gościem DDTVN była: Majka Jeżowska, wokalistka i kompozytorka oraz prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii.
Już 20,000 polskich lekarzy (co 4 lekarz w Polsce) co najmniej raz skorzystało z możliwości internetowego skonsultowania trudnego przypadku swojego pacjenta na konsylium24.pl. Po co powstał ten portal i w czym pomaga lekarzom opowiedział nam dziś w studiu jego współtwórca Michał Feldman.
Celem kampanii "Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew" jest zwiększenie wczesnej wykrywalności białaczki i innych nieprawidłowości zachodzących w organizmie poprzez propagowanie regularnych badań morfologicznych krwi. W studiu Dzień Dobry TVN gościmy aktora Roberta Moskwę, ambasadora kampanii oraz dziennikarkę TVN24 Beatę Tadlę, która jest w banku dawców.
Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami kobiecymi opracowało rozporządzenie wprowadzające standardy porodowe we wszystkich szpitalach. Najważniejsze z nich to nakłanianie ciężarnej, by podczas porodu towarzyszyła jej osoba bliska, informowanie o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu oraz przestrzeganie warunków porodu intymnego.