Czy środki psychoaktywne mogą pomóc w leczeniu? Psychiatra Stanislav Grof jest pionierem w dziedzinie badań nad terapeutycznym zastosowaniem środków psychotropowych. Twierdzi, że dzięki wprowadzeniu mózgu w odmienny stan świadomości można odkryć nowe perspektywy psychoanalizy. Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger nazywa go nawet drugim Jungiem. Nam opowiedział o swojej pracy i zastosowaniu LSD w psychoanalizie.
Szeroko komentuje się fakt rozprzestrzeniania się wirusa Ebola. Niektóre media sugerują, że to tylko kwestia czasu, kiedy wirus pojawi się również w Polsce. Czy rzeczywiście istnieje takie zagrożenie? Jak można zapobiec przenoszeniu się wirusa? Dlaczego mieszkańcy Afryki źle reagują na lekarzy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Leszczyńskiego.
Jesienią nasza skóra zmienia się, a schodząca opalenizna odsłania różne niedoskonałości, np.: przebarwienia, krosty i trądzik. Skąd po wakacjach biorą się problemy z cerą? Jakim zabiegom można się poddać, by pozbyć się trądziku? Dlaczego nie można doprowadzić do przesuszenia skóry? O tym w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Ewa Chlebus.
Jak to jest możliwe, że niewidomi piłkarze trafiają w piłkę i jak strzelają gole widzącym przeciwnikom? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Kowalewski, niedowidzący piłkarz, Adrian Słoninka - niewidomy piłkarz. Towarzyszył im Jose Torres, muzyk i ambasador piłki nożnej niewidomych. Jakim zmysłem posługują się niewidomi biegając na piłką?
Najważniejsze w rehabilitacji jest to, aby była ona funkcjonalna. Na czym polega terapia funkcjonalna? Prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko porozmawiała o tym z fizjoterapeutą Aleksandrą Izydorczyk, założycielką Instytutu Terapii Funkcjonalnej Dzielny Miś.
Kolorowe gumki do robienia bransoletek robią furorę wśród dzieci i młodzieży. Ostatnio pojawiły się informację, że podróbki tych gumek bez certyfikatu mogą szkodzić zdrowiu. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy w Polsce są przeprowadzane kontrole tego produktu? Gdzie można sprawdzić, czy dany produkt nie powinien znaleźć się w obrocie? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Frączek z Federacji konsumentów.
Pojawił się na rynku nowy lek na raka piersi, który wydłuży życie chorych kobiet o wiele miesięcy. Niestety nie jest on refundowany przez NFZ. Czy jest szansa, by zahamować tym lekiem nowotwór? Jaka jest mediana przeżycia kobiet, które testowały ten lek? Czy ten lek jest skuteczny w zwalczaniu wszystkich typów nowotworów? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział onkolog prof Tadeusz Pieńkowski kierownik Oddziału Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Towarzyszyły mi Ola Kisio i Magda Modra, które zaangażowały się w walkę z rakiem piersi.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska spotkała się z Zabrzu, przed prapremierą filmu "Bogowie", który opowiada o początkach kariery prof. Religi, z Jolantą Wszołek - prezesem Banku Tkanek przy fundacji stworzonej przez profesora Zbigniewa Religę. Jak wspomina wybitnego kardiochirurga i współpracę z nim?
Jak rozpoznać płaskostopie u dziecka i czy może je wyleczyć? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ortopedą dziecięcym dr. Tomaszem Rawo i fizjoterapeutą Michałem Grzesiukiem. Co jest przyczyną płaskostopia u dzieci? I do czego może doprowadzić nieleczone płaskostopie?
Zarażamy radością to projekt, który ma na celu walkę ze stereotypami. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Katarzyna Golonka oraz Marcin Golonka, rodzice Zosi i Antosi chorych na chorobę Canavan, którzy obalają stereotypy na temat rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.
Jeszcze kilka lat temu w szkołach istniały gabinety higienistek i pielęgniarek. Dziś sytuacja jest całkiem inna. Teraz w większości placówek takie gabinety istnieją. Jednak zazwyczaj są po prostu zamknięte. Czy pielęgniarki w szkołach są potrzebne? Jakie mają uprawnienia? Czy są jakieś ustawy, które regulują zawód pielęgniarki w szkołach? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawailiśmy z Danuta Kozakiewicz, dyrektorką szkoły podstawowej w Warszawie, oraz z Agnieszką Bancerz-Dudek, pielęgniarką szkolną.
Lekarze nie dawali mu najmniejszych szans na przeżycie. Rodzice Teosia zdecydowali jednak, że ich syn przeżyje. Teoś urodził się z rozległą wadą wrodzoną głowy. Cała jego twarz pokryta była znamionami, naczyniakami i nerwiako-włókniakami. Teosia czeka jeszcze wiele operacji, na szczęście tylko plastycznych. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli rodzice Teosia: Monika i Wiktor Naturscy. Towarzyszył im brat Teosia - Bruno i sam Teoś. Jak dziś się czuje chłopiec?
Cesarka na życzenie albo jak mówią niektórzy lekarze:"cesarka z kaprysu." Okazuje się, że aż 40 procent Polek rodzi właśnie w ten sposób. A jakie są realne wskazania? Czy kobiety mają blokadę psychiczną i nie chcą rodzić naturalnie? Jak Anna Wendzikowska urodzi swoje dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Jeannette Kalyta położna, mama dwójki dzieci, oraz Anna Wendzikowska. Czy gdyby nie możliwości cesarskiego cięcia zdecydowałby się na ciążę?
Przyjazna, kolorowa i przytulna - w Katowicach działa niezwykła szkoła stworzona przez rodziców 7-letniej Gosi, chorującej na zespół Downa. Dlaczego założyli własną szkołę? Czy jeszcze można się do niej zgłosić? W Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła właścicieli szkoły - Magdalenę Skorupę-Grajner i Tymoteusza Grajner.
Problemy zdrowotne związane z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach nie zależą jedynie od sposobu konserwacji urządzenia stabilizującego poziom temperatury w pomieszczeniu. To także kwestia indywidualności naszego organizmu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Piotr Gryglas. Co zrobić, kiedy już jesteśmy zmuszeni przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych?
Ogromną popularność w internecie ma tzw. chiński kalendarz płodności, który podobno powstał 700 lat temu. Jego zwolennicy uważają, że dzięki niemu można zaplanować płeć dziecka. Czy to prawda? W Dzień Dobry TVN wypowiedziały się na ten temat: socjolog Joanna Afek i ginekolog Joanna Pabich-Worożbit.
Leki homeopatyczne to w większości... woda. Zatem, dlaczego niektórzy uważają, że leczą? Homeopatia wciąż budzi wiele emocji i sporów w środowisku medycznym. Czym naprawdę jest homeopatia? Czy działa na zasadzie placebo? O tym w studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae oraz dr Beata Antosik - lekarz homeopata. W jakich schorzeniach stosuje się leki homeopatyczne?
E-papierosy opanowały rynek. Niektórzy twierdzą, że jest to zdrowsza alternatywa dla zwykłych papierosów, a inni - że to twierdzenie nie jest prawdziwe. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ostatnio, że należy zakazać palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Czy słusznie? Ile osób jest uzależnionych od e-papierosów? Czy wdychanie dymu z elektrycznych papierosów szkodzi zdrowiu? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN Jan Stradowski - lekarz, szef działu Nauka miesięcznika "Fokus".
Niestety w wielu szpitalach posiłki, które się serwuje pacjentom wołają o pomstę do nieba. Dlaczego szpitale oszczędzają na jedzeniu, kiedy wiadomo, że odpowiednio zbilansowany posiłek często pozwala szybciej dojść pacjentom do zdrowia? Porozmawialiśmy o tym gościem Dzień Dobry TVN prof. Małgorzatą Wojciechowską-Kozłowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nie lubi stawać przed lustrem. Nie uśmiecha się, choć wcale nie jest malkontentem. Eliza Wiącek swoją protezę nazywała "przyjaciółką". Eliza ma dopiero 39 lat. Niedługo weźmie ślub. Dlatego chce podreperować swój przyszły uśmiech. Zobaczcie, jak dzięki innowacyjnej metodzie stomatologicznej można odzyskać radość życia!
Pan Maciej nie był przykładem osoby o zdrowych i pięknych zębach. Klinika Malo Clinic odczarowała go. Kiedyś nie mógł przezwyciężyć strachu przed stomatologiem. Teraz z ochotą wchodzi do gabinetu dentystycznego. W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem razem z dr. Paulo Malo.
Zęby Mariusza Zasady były w fatalnym stanie. Przysparzało mu to wielu problemów w życiu. Za namową żony postanowił to w końcu zmienić i zdecydował się na wykonanie zabiegu All On 4. Metamorfoza po wizycie w gabinecie stomatologicznym jest spektakularna. Pan Mariusz ma teraz naprawdę piękny uśmiech...
O swoich koleżanka mówi "moje laski na wózku". W studiu Dzień Dobry TVN gościem była autorka bloga "Kulawa Warszawa" Izabela Sopalska, która odpowiedziała o sile stereotypu, kategoriach piękna i pewnej niezwykłej przygodzie w autobusie.
Narty były całym jego życiem... niestety miał wypadek: złamany kręgosłup, przerwany rdzeń .... i teraz "zawsze ma miejsce siedzące". Dzięki rodzinie, znajomym i ludziom dobrej woli Sławkowi udało się ponownie stanąć na nogi.
Podobno co setna osoba przejawia skłonności psychopatyczne. W jakiej dziedzinie życia jest najwięcej psychopatów? Jak ich rozpoznać? Czy w zachodniej cywilizacji jest więcej psychopatów? Czy istnieją jakieś relacje między inteligencją a skłonnościami psychopatycznymi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Jona Ronsona - walijskiego dziennikarza, autora książki „Czy jesteś psychopatą?”.
Monika Jarosińska sama wykryła guzek w piersi. Jednak wszystko skończyło się dobrze. Jakie zmiany w piersiach i na piersiach powinny nas zaniepokoić? Jak skutecznie badać piersi? Czy przed okresem, po okresie, a może w trakcie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Joanna Pabich-Worożbit, ginekolog, oraz Monika Jarosińska.
Od rana, w kawiarence TVN, ustalaliśmy poziom tkanki tłuszczowej i masę mięśniową. Można było sprawdzić na ile zużyty jest nasz organizm. Jak określa się wiek metaboliczny? Na pewno nie jest to badanie dla wstydliwych. Ile lat metabolicznych ma przecięty Polak? Co o naszym zdrowiu i kondycji mówi poziom tłuszczu i mięśni? Jak interpretować wyniki pomiaru składu ciała? O tym - wyczerpująco opowiedział Mariusz Kurpiński - trener i fizjoterapeuta.
Wystarczy przyłożyć do ucha telefon komórkowy, aby do głowy zaczęło przenikać promieniowanie. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Przemysława Kitowskiego - wynalazcę antyradiacyjnej osłony na telefon, która chroni czaszkę przed promieniowaniem. Jak ona działa? Z czego się składa? Kiedy wynalazek wejdzie na rynek?
Okazuje się, że pogotowie ratunkowe nie jest dla każdego. I to pogotowie poprosiło nas, czyli redakcję Dzień Dobry TVN, o pomoc. Tylko w czym program śniadaniowy może pomóc służbie zdrowia? Otóż może. O szczegóły Marcin Sawicki zapytał ratownika medycznego Ariela Szczotoka.
Czasem oprócz wspomnień z wakacji przywozimy przebarwienia słoneczne na skórze. Co jaki czas nakładać filtr słoneczny? Czym dokładnie jest przebarwienie słoneczne? Czy może przekształcić się w coś niebezpiecznego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr n. med. Krzysztof Gojdź.