Pełne ziarna działają zbawiennie na nasz organizm. Poprawiają przemianę materii, obniżają cholesterol, bogate w witaminy. Jak z asortymentu dostępnego na rynku wybierać produkty pełnoziarniste? O tym, w studiu dzień Dobry TVN - Magda Jarzynka dietetyczka.
Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, to lek i powinien być podawany tylko z przepisu lekarza. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po wstrzykiwaniu botoksu u kosmetyczki? Dlaczego kosmetyczki używają preparatów, których nie mają prawa podawać? Skąd kosmetyczki mają takie preparaty? Jaka grozi im odpowiedzialność prawna? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i dermatolog dr Marcin Ambroziak oraz adwokat Piotr Kaszewiak.
Krzysztof Cegielski to były mistrz świata juniorów w żużlu. W 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi na torze - złamał kręgosłup. Jednym z dobrych aspektów jego wypadku było to, że zdarzył on się w Szwecji. Tam odpowiednio po wypadku się nim zaopiekowano. Przez dziesięć lat codzienne ćwiczył, chodził na rehabilitacje, odnowę biologiczną. Czy wsiadł z powrotem na motor? Dojdzie do ołtarza czy dojedzie?
Podczas samokontroli piersi wykryła pewnie niepokojące ją zgrubienie. Była przerażona. Kilka lat temu jej ciocia zmarła na raka piersi. Anna Pabiuś nie zrezygnowała z konkursu na Miss Polski. Za nią tylko cześć walki z chorobą, a przed nią jeszcze dwa guzki do usunięcia.
Wiosna już puka do do naszych drzwi, a lato na przedprożu. Osy i pszczoły lubią te pory roku. Ich ugryzienie może okazać się dla nas fatalne w skutkach. Czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak się przed nim bronić radzili w studiu Dzień Dobry TVN: Andrzej Rękawiecki uczulony na osy i pszczoły, który przeżył już trzy wstrząsy anafilaktyczne oraz prof. Jerzy Kruszewski - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Alergologii.
Rekonstrukcja błony dziewiczej, korekta warg sromowych większych i mniejszych. Operacja pochwy, plastyka wzgórka łonowego. Coraz większą popularnością cieszy się waginoplastyka. Jakie najczęściej wykonuje się zabiegi na tej partii ciała? Jakie są najczystsze przyczyny zmian w wyglądzie sfer intymnych u kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.
Kiedy szef przekazał jej zatrważającą informację o wypadku męża i stanie, w jakim się znajduje, Ewa nawet nie przypuszczała, że po miesiącu śpiączki, w którą zapadł jej mąż, będzie z nim rozmawiać. Lekarze dawali mu tylko 1 procent szans na przeżycie. Zobaczcie historię pana Adriana, który "wykiwał" śmierć. W drodze do uzyskania pełnej sprawności pomaga Adrianowi Mieczysław Szcześniak.
Hodują zarodki w delikatnych naczyniach i puszczają im muzykę. Ta spełnia funkcję kołyski akustycznej. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Katowicach, który sprowadził metodę do Polski. Jakie państwo jest kolebką metody wibracji dźwiękowych wspomagających in vitro? Jaki typ muzyki zarodki lubią najbardziej - Beethovena, Britney Spears czy może Queen?
Nasza wrażliwość na ból zależy nie tylko od pogody, poziomu cukru w organizmie, ale także od sposobu oddychania czy stopnia napięcia mięśni karku. Czy jedynym sposobem na uporczywy ból głowy są tabletki przeciwbólowe? Nie - wyjaśnia neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, gość Dzień Dobry TVN, która podpowiada, jak radzić sobie z bólem głowy nie korzystając z farmakologii. Czy przyczyną migreny może być zbyt małe nawodnienie organizmu?
Na zamrożenie gamet decyduje się coraz więcej młodych i zdrowych kobiet. Czy tylko po to, by potem z nich skorzystać? Czy da się oszukać czas? Jak wygląda regulacja prawna ich zamrażania? Czy hibernacja komórek jajowych to sposób na wieczną płodność kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był embriolog dr Krzysztof Papis.
Dzieci, które chorują na neuroblastomę czeka w Polsce tylko operacja. Natomiast w krajach Europy Zachodniej możliwe jest leczenie tego nowotworu przeciwciałami. Dlaczego Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie nie zgadza się na wprowadzenie tej terapii. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Paulinę Szubińską, autorkę petycji w sprawie wprowadzenia terapii przeciwciałami oraz Agnieszkę Uznańską, której syn Szymon choruje na neuroblastomę.
Aneta Zatwarnicka ma 37 lat, a od 20 lat trenuje karate tradycyjne. W grudniu ubiegłego roku nic nie wskazywało, że w styczniu tego roku, w ciężkim stanie trafi do szpitala. Lekarze stwierdzili sepsę i dawali jej zaledwie kilka dni życia. Okazało się, że Anetę zaatakował toczeń wielonarządowy. W pomoc dla Anety zaangażowała się Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate.
Rok temu, w jednym ze szpitali, miała odbyć się operacja umieszczenia balona w żołądku pana Pawła Adamusa. Mężczyzna zmarł na sali operacyjnej w momencie, kiedy anestezjolog podał mu pełne znieczulenie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Krystyna Barbara Kozłowska,rzecznik praw pacjenta, oraz Kamila Adamus - żona zmarłego Pawła Adamusa.
Około czterdzieści procent Polaków jest na coś uczulonych. Co uczula nas najczęściej i jak z tym walczyć? Ile osób, pomimo uciążliwej i zdiagnozowanej alergii, w ogóle się nie leczy? Czy wynika to z niewiedzy, tempa życia, a może z lenistwa? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.
W Polsce, aż 2 mln ludzi choruje na choroby rzadkie. Szpitale dysponują odpowiednią aparaturą i lekarzami specjalistami. Wydawałoby się, że nie ma problemów, aby leczyć takich chorych. Niestety rzeczywistość jest inna. Dlaczego osoby chorujące na rzadkie choroby mają ograniczony dostęp do leczenia i jak można im pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN Mirosław Zieliński - przewodniczący Krajowego Forum na rzecz chorób rzadkich Orphan i psycholog Dorota Korycińska.
Samotność wyniszcza bardziej niż bieda i powoduje bardzo poważne skutki, w tym choroby, które mogą zakończyć się śmiercią. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Johna T. Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago. O tym, jak wpływa na nas samotność z socjologiem Tomaszem Sobierajskim rozmawiali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Tak mówią dietetycy. Jesteście zdziwieni? My też byliśmy, ale dietetyczka Agnieszka Piskała wytłumaczyła w Dzień Dobry TVN sens tego powiedzenia. Jak się okazuje, niektóre potrawy przyśpieszają nasz metabolizm, a to powoduje chudnięcie. Sprawdźcie, jakie to są produkty i czy tylko na nich możemy oprzeć swoją dietę odchudzającą?
Przemysław Saleta wspiera bieg o nowe życie. W 2007 roku oddał nerkę swojej córce Nicoli. Potencjalni dawcy obawiają się, że po oddaniu nerki ich jakość życia się pogorszy. Czy Przemysław Saleta ani przez chwilę się mnie zawahał, czy nie odczuwa żadnej różnicy w stanie swojego zdrowia po przeszczepie? Jak daleko można się posunąć, by pomóc drugiemu człowiekowi? Jak teraz czuje się Nicola? O tym Jolanta Pieńkowska rozmawiała w Dzień Dobry TVN z Przemysławem Saletą.
Rynek zalewają preparaty na odchudzanie. Ulotki obiecują schudnięcie kilku kilogramów w przeciągu bardzo krótkiego czasu, ale brakuje w nich informacji, że substancje tam zawarte mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Problem w tym, że preparaty tego typu są sprzedawane nawet w aptekach. Na co w szczegołności zwracać uwagę, jeśli zdecydujemy się kupić specyfik na odchudzanie? Kto nie powinien stosować takich preparatów? I w końcu - czy są jakieś substancje, dzięki którym możemy obniżyć wagę, ale które nie są groźne dla zdrowia? Obejrzyjcie rozmowę Jalanty Pieńkowskiej i Roberta Kantereit z Katarzyną Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.
Zapalanie oskrzeli i zapalenie płuc to najłagodniejsze z powikłań, które mogą się pojawić po niewyleczonej infekcji. Zdziwiliście się, że użyliśmy słowa: "najłagodniejsze"? Zrobiliśmy to, ponieważ konsekwencje niedoleczonego przeziębienia mogą być znacznie poważniejsze. O tym w Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas.
Naczyniak z dnia na dzień rósł i coraz bardziej utrudniał jej funkcjonowanie. Nie mogła normalnie mówić, widziała tylko na jedno oko i zaczynała mieć już problemy z samodzielnym odżywianiem się. Pewnego dnia los się w końcu do niej uśmiechnął...
Dorosła twarz - wzrost dziecka. Zamiast nóg - dwa koła. Wózek zupełnie inny niż też dla niemowląt. Dziecko bezrefleksyjnie przyswaja otaczającą nas rzeczywistość. A jak ją interpretuje zależy w dużej mierze od dorosłych. Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" była psycholog dr Aleksandra Piotrowska. Czy dzieci są ciekawe niepełnosprawności?
Dziennikarka Dzień Dobry, Katarzyna Olubińska, była na piątych urodzinach Fundacji DKMS. Polska jest trzecim krajem na świecie, który ma najwięcej zarejestrowanych dawców szpiku. Zatem jest co świętować! Jakie kraje są przed nami w tym rankingu? Zachęcamy tych, którzy nie posiadają rodzeństwa do "przygarnięcia" bliźniaka genetycznego, a tych którzy już je mają - do powiększenia rodziny!
Tłok, zamieszanie i zdenerwowani pacjenci. Tak w wielu szpitalach wyglądają szpitalne oddziały ratunkowe. Jak szpitale zdecydowały się temu zaradzić? Czym jest skala oceny segregacji? Jak mierzy się parametry krytyczne? I jakimi kolorami oznaczani są pacjenci? Zobaczcie nasz reportaż.
Zaledwie 19% Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu czyli ponad 80% kobiet chciałoby coś zmienić. O operacjach plastycznych, poprawianiu wyglądu i etyce lekarskiej rozmawialiśmy z dr. Marcinem Ambroziakiem i dr. Januszem Greese Łyko. Kiedy lekarz powinien odmówić prośbom pacjenta i czy chirurg plastyczny może odesłać pacjenta do psychiatry?
Problemy z płodnością u mężczyzn to problem cywilizacyjny. Według najnowszych badań to stres i długie godziny pracy mają negatywny wpływ na jakość nasienia u mężczyzn. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ginekolog i położnik Grzegorz Południewski. Jak wygląda handel pełnowartościową spermą oraz, jak dbać o nasienie?
Wokół szczepionek narosło wiele mitów. O powikłaniach poszczepiennych mówi się coraz więcej i częściej. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alicja Kamińska oraz dr Dorota Sienkiewicz, pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej. Jak wygląda proces szczepienia w polskich przychodniach zdrowia i dlaczego Pani Alicja już więcej nie zaszczepi swoich dzieci?
Wszystko zaczęło się od żółtaczki. Potem krew Adasia zaczęła przypominać wodę. Jedynym ratunkiem był przeczep szpiku kostnego. Trudno było znaleźć dawcę. Jednak po jakimś czasie znalazł się ktoś, kto dał chłopcu drugie życie.
Okazuje się, że dla niektórych pań, nie profesjonalizm lekarza jest najważniejszy, ale jego... uroda. Należą do nich Chilijki, które do Manuela Rico, świeżo upieczonego ginekologa, ustawiają się w gigantycznych kolejkach. Lekarz narzeka, że kobiety widzą w nim tylko obiekt seksualnych westchnień. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był socjolog Tomasz Sobierajski. Czy uroda ma, aż tak ogromne znaczenie w przypadku medyków?
Michałek był kiedyś zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Niestety zachorował na nieuleczalną chorobę - Zespół Battena. Obejrzycie historię Michałka i jego rodziny, którzy nie poddają się i robią wszystko co w ich mocy, by ich synek czuł ich bliskość.