Finał akcji Dukaty za nami. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Paweł Podgórski, założyciel Warsztatowej Akademii Musicalowej, a także mali aktorzy musicalowi: Igor Borecki i Marta Kwaczyńska. W jaki sposób zaangażowali się w tą szczytną akcję?
Homeopatia jest to forma terapii, która wykorzystuje naturalne mechanizmy obronne pacjenta, mobilizując go do przywracania zdrowia. Nie każdy wierzy w jej skuteczność, a część środowiska lekarskiego jest przeciwna homeopatii. Czy słusznie? Czy dziedzina ta powinna być wykładana na uczelniach medycznych?
Mężczyźni, którzy odbierają poród to w Polsce rzadkość. To zawód, który wymaga opanowania i empatii. W studiu Dzień Dobry TVN byli położni: Radosław Niedźwiedź, Łukasz Michalski oraz Tomasz Rosiński. Dlaczego zdecydowali się zostać położnymi? Czy to było ich marzenie, imperatyw czy może alternatywa? Czy prywatnie są ojcami?
Melanie Gaydos cierpi na dysplazję ektodermalną. To między innymi dzięki niej świat usłyszał o tej chorobie. Ludzie z dysplazją często nie mają włosów, a często układ ich szczęki nadaje twarzy charakterystyczny wygląd. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Katarzyna Estkowska, nauczycielka, która cierpi na dysplazję ektodermalną i Elżbieta Blum, Prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy", mama Oliwiera z dysplazją. "Człowiek podobno ma tyle siły, ile wymaga od niego sytuacja" - zgadzacie się?
Gośćmi Anny Maruszeczko w kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" były: Bożena Walter, prezes Fundacji tvn „nie jesteś sam” oraz Joanna Bierawska, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sanoku. Ile karetek pogotowia dla polskich szpitali zakupiła tym razem Fundacja TVN 'nie jesteś sam'? W co wyposażone są te nowoczesne karetki?
Kefir, jogurt, maślanka, mleko i inne produkty mleczne. Kapusta kwaszona i ogórki kiszone. To najpopularniejsze źródła dobrych bakterii. Jakich szczepów bakterii szukać? W jakich ilościach produkty te powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie? Za co odpowiedzialne są „dobre bakterie” i czym skutkuje ich niedobór? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Agnieszka Piskała.
Genodieta to sposób odżywiania dopasowany do profilu genetycznego konkretnej osoby. By poznać swój przyszły jadłospis, musisz przejść badanie DNA. Czy to kolejny dietetyczny mit, czy rewolucja w odchudzaniu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
Uczulać może wszystko. Kaszel i katar - jak rozpoznać alergię u dziecka? Czy alergię można nabyć? Czy może być dziedziczna oraz czy można ją "nabyć". Czy z alergii można "wyrosnąć"? Do czego prowadzi nieleczona alergia? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.
Problem łysienia spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale także kobietom. W Dzień Dobry TVN doktor Izabela Tilszer - specjalistka medycyny estetycznej powiedziała o przyczynach wypadania włosów oraz najnowszych metodach leczenia łysienia.
Odkładamy posiadanie dziecka na lepsze czasy. Aż 82% Polek nigdy nie diagnozowało się pod kątem swojej płodności. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Kamila Berkieta, która przez 12 lat próbowała zajść w ciążę, a także dr Grzegorz Mrugacz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Czy kobieta ma swój limit płodności?
Pulchne ciasta i drożdżówki kuszą swoimi kształtami, zapachem i smakiem. Jednak to nie tylko bomby kaloryczne, ale i chemiczne. Współczesne cukiernictwo dysponuje wieloma półproduktami do wytworzenia wypieków. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma tłuszcz palmowy szeroko stosowany w cukiernictwie? Ile wspólnego ma polewa czekoladowa z czekoladą, a krem ze śmietaną?
Nowotwory "uwielbiają" cukry. W opracowanej, przez zespół prof. Tomasza Ciacha z Politechniki Warszawskiej, metodzie walki z rakiem wykorzystuje się nanocząstki, które "wabią" komórki nowotworowe. Czy polski wynalazek uratuje miliardy ludzi? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. Tomasz Ciach.
Leoś ma guza mózgu jest już po trzech operacjach. Wymaga stałej i długoterminowej rehabilitacji. Jak zbiegły się drogi aktora Jana Wieczorkowskiego i mamy Leosia? O tym, w Zielonych Drzwiach, Annie Maruszeczko opowiedzieli rodzice chorego chłopca.
"Policzmy się z rakiem" to całoroczna inicjatywa zagrzewająca do walki z rakiem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Saleta – bokser, który wspiera akcję oraz dr Dariusz Godlewski – onkolog, inicjator akcji „Policzmy się z rakiem” . Dlaczego ludzie, u których wykryto nowotwór nie poddają się leczeniu? Jak zwiększać świadomość potrzeby badań profilaktycznych? Jak "serwisować się" po 40.? Dlaczego mężczyźni rzadziej się badają?
Leki na przeziębienie są ogólnodostępne w aptekach bez względu na wiek. Wykorzystują to młodzi ludzi, którzy szukając różnego rodzaju doznań, kupują je ze względu na substancje w nich zawarte, dzięki którym mogą się odurzać. Czy leki bez recepty, zawierające substancje psychoaktywne powinny być sprzedawane tylko dorosłym osobom? O tym gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.
Założyli kabaret, w którym w jawny sposób śmieją się z niepełnosprawności. To ich sposób na poradzenie sobie z nią. Ale pamiętajcie - wypada śmiać z niepełnosprawności tylko osobom niepełnosprawnym!!! W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psycholog Małgorzata Łuba. Jak wypracować do siebie dystans?
Maka, chleb, płatki zbożowe, makaron, kasze, ryż. O tym, jak ważne są zboża w naszej codziennej diecie wiemy wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że zboże zbożu nierówne. Tylko to pełnowartościowe daje nam energię na cały dzień.W studiu gościem była dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. A jaki wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu mają zboża?
Profesor Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytet Medycznego twierdzi, że e- papierosy szkodzą mniej. Ale jak bardzo mniej? Czy mniejsza szkodliwość jest potwierdzona badaniami? Czy aerozol wdychany razem z nikotyną jest pozbawiony substancji kancerogennych? Czy używanie papierosów elektronicznych może prowadzić do rozpoczęcia "przygody" z tymi, które zabijają - z tradycyjnymi papierosami?
Postanowiliśmy przetestować diety na zamówienie. Trzy reporterki Dzień Dobry TVN przez tydzień żywiły się gotowymi posiłkami dostarczanymi przez firmy cateringowe. Czy będąc na diecie "telefonicznej" rzeczywiście można schudnąć? Jak długo można być na takiej diecie? Jak wybrać najlepszą firmę, która będzie nam dostarczać zdrowe jedzenie?
10-letnia Nadia od urodzenia cierpi na dystrofię mięśniową merozynoujemną. Jest to choroba wrodzona. Nadia porusza się na wózku. "Nigdy nie zostawiamy swoich" - tak brzmi maksyma komandosów. I tym razem nie zostawili potrzebujacych. Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Posiadanie psychoterapeuty może w niektórych kręgach być traktowane jako wstydliwe. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dominika Jagiełło oraz Aleksandra Krzemińska, które wzięły udział w akcji „Mam terapeutę". Towarzyszyła im Joanna Gutral - współorganizatorka akcji. Jak wyglądają relacje z terapeutą i jak wygląda psychoterapia? Jakie relacje powinny łączyć pacjenta z terapeutą, a jakie absolutnie nie mogą? Jak wybrać psychoterapeutę i jak wygląda pierwsza z nim sesja?
Słyszeliście dowcip: "Czym się różni terrorysta od kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)? Z terrorystą można negocjować...". Rzeczywiście moment, kiedy u kobiety pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jest ciężki nie tylko dla niej, ale także jej partnera. W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak łagodzić jego skutki.
Łatwo stracić głowę, kiedy widzi się, jak najbliższa osoba osuwa się bez znaków życia na ziemię. Na szczęście 10-letnia Pola zachowała zimną krew i kiedy jej mama, na skutek wdychania czadu, straciła przytomność, zadzwoniła pod numer 112. Zobaczcie, jak mała bohaterka walczyła o życie swojej ukochanej mamy. Brawo!
Genetyka jest częścią medycyny. Jednak w pewnym sensie ją wyprzedza. Część chorób jest spowodowana defektem genetycznym. Jak można pomóc osobie, której choroba ma podłoże genetyczne? Czy możemy "naprawiać" niektóre geny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. dr hab. n. med. Rafał Płoski - kierownik Zakładu Genetyki Medycznej na WUM. Czy genetyka może "wywróżyć" nam naszą chorobę?
Dieta OXY bazuje na żurawinie, kefirze oraz otrębach pszennych. Należy do diet odchudzających. Czy ta dieta jest rzeczywiście zdrowa? Z ilu etapów się składa? Czy mogą ją stosować osoby uczulone na laktozę i gluten? Czy dieta OXY ma efekty uboczne? O tym prowadzący Dzień Dobry TVN Jolanta Pieńkowska i Robert Kantereit rozmawiali ze współtwórczynią diety OXY dietetyczką Patrycją Mazur.
Audiodeskrypcja umożliwia niewidomym "zobaczyć" film. Na czym dokładnie polega? W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko był Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja. Jak niewidomy, tylko z pomocą smartphone'u i aplikacji dedykowanej, może "obejrzeć" film?
Grupa edukatorów seksualnych Ponton opracowała raport, z którego wynika, że ginekolodzy nie chcą zlecać badań najmłodszym pacjentkom, np. badań piersi. Pozwalają sobie na wygłaszanie prywatnych i wulgarnych opinii. Nie chcą przepisywać tabletek antykoncepcyjnych nastolatkom. Nawet polecają się napić alkoholu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz Małgorzata Kot, autorka raportu.
Niestety w życiu zdarzają się sytuacje, które potrafią nieźle nas zestresować. Spotkanie z niektórymi ludźmi też potrafi wyprowadzić nas z równowagi. Najlepiej wtedy rozładować ten stres, ale nie na osobach najbliższych, tylko podczas ćwiczeń. W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś i prezenterka telewizyjna Katarzyna Kępka pokazali ćwiczenia, które pozwolą nam pozbyć się stresu. A Marcin Prokop zaprezentował własną definicję aktywności ruchowej.
Syn Pani Jolanty Kruczkowskiej, w 2010 roku, uległ poważnemu wypadkowi. Lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu. Pani Jolanta zgodziła się na oddanie organów syna do przeszczepu. Jak sama przyznaje - nie była to łatwa decyzja. Teraz założyła fundację, która pomaga takie niełatwe decyzje świadomie podjąć. W studiu Dzień Dobry TVN w przejmującej rozmowie z Dorotą i Marciem. Jak przebiega procedura orzekania śmierci mózgu?
Jedne mniej lub bardziej widoczne, ale każde może być niebezpieczne. Każde znamię na ciele trzeba pokazać lekarzowi. Najbardziej niebezpieczne są te bardzo ciemne - to kandydaci do zbadania. Jak działa dermatoskop? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dermatolog Łukasz Preibisz.