Osoby niepełnosprawne fizycznie ogranicza nie tylko ich własne ciało, ale także ludzie zdrowi, którzy niejednokrotnie zamykają się na nich, ponieważ nie wierzą, że niepełnosprawni mogą tak samo mocno kochać i opiekować się innymi. Czy społeczeństwo jest przygotowane, aby akceptować związki osób niepełnosprawnych? Czy miłość do osoby niepełnosprawnej to poświęcenie? Anna Maruszeczko zapytała o to gościa Dzień Dobry TVN prezesa fundacji "Integracja" Piotra Pawłowskiego.
Brazylijczyk przeszedł 10 operacji plastycznych, aby zostać Azjatą. Fani gwiazd upodabniają się do nich. Każdy chyba zna sławną kobietę-kota. Do kogo najczęściej chcą się upodobnić pacjentki gabinetów chirurgii plastycznej? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Marcin Ambroziak, dermatolog, specjalista medycyny estetycznej, oraz dr Marek Szczyt - chirurg plastyczny.
Gdzie jest prostata? Jakiej jest wielkości i jak wygląda? Ile ma objętości? Kiedy powinno się badać prostatę? Jak się bada prostatę? Zobaczcie, jak Dorota Wellman przepytała na tę okoliczność lekarza urologa.
Każdy z nas posiada w swoim organizmie drożdżaki. Specjaliści biją na alarm: grzybica zabiła na świecie już 1,5 mln ludzi! Dlaczego w erze antybiotyków jest aż tak groźna? Jak ją rozpoznać i kiedy udać się do lekarza? Czy nieleczona może doprowadzić do śmierci? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Leszczyńska.
Zespół Pradera-Williego to choroba, której podstawowym objawem jest głód. Chore dziecko nie ma nad nim kontroli. Ile osób żyje w Polsce z tym schorzeniem? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Dorota Kataryńczuk-Borowik, Łukasz Borowik oraz 8 letnia Julia Borowik, która cierpi na Zespół Pradera-Willego. Jak można pomoc takiemu dziecku? Czy ich głód jest nie do zaspokojenia?
Pokrzywa, ziele owsa, rumianek, nawłoć, mięta, melisa, lawenda, lipa. Klaudyna Hebda, która prowadzi blog zielarski, omówiła działanie poszczególnych ziół niezbędnych w każdej, dobrze prosperującej, domowej apteczce.
Około 90% niewidzących dopiero w pewnym wieku straciło wzrok, a nie urodziło się bez niego. Sylwia Rękawek-Michoń i Patryk Michoń zaprojektowali metki dla niewidzących opisujące kolor. Pomogli niewidzącym zobaczyć kolor swoich ubrań.
Metoda in vitro jest szansą dla wielu bezdzietnych par, które nie mogą począć dziecka metodą naturalną. Są jednak osoby, które mimo tych problemów, nie biorą pod uwagę metody in vitro, ponieważ zabieg ten "kłóci się z ich religią". Tym właśnie parom proponuje się naprotechnologię. Na czym polega ta metoda? Czy jest skuteczna? Porozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN dr Grzegorzem Południewskim.
Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.
Są kobiety, które liczą kalorie nawet wtedy, kiedy są w ciąży. Dlaczego zależy im bardziej na tym, żeby dobrze wyglądać w lustrze niż urodzić zdrowe dziecko? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z Agatą Ziemnicką-Łaską – psycholożką, dietetyczką i oczywiście mamą, oraz z ginekologiem dr. Grzegorzem Południewskim. Jak lekarze rozpoznają, czy kobieta w ciąży się głodzi?
Amanda to „szczęśliwa siódemka”. Została wybudzona ze śpiączki po 7 miesiącach jako 7 dziecko w klinice „Budzik”. W Kinice "Budzik" wciąż są wybudzane dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: rodzice Amandy - Regina i Mariusz Suszczykowie oraz Monika Kuszyńska. Jakie są prognozy dla Amandy?
Jednym z priorytetów Fundacji TVN "Nie jesteś sam" jest finansowanie bądź współfinansowanie rehabilitacji dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym lub z przepukliną oponowo-rdzeniową. Zobaczcie historię Antosia, który miał nie słysząc i nie widzieć. Stało się jednak inaczej.
Kiedy 8-letnia Natalia czekała na przeszczep - trzech kompatybilnych dawców wycofało się. Jak często i dlaczego dawcy szpiku wycofują się z już raz podjętej decyzji, która może uratować komuś życie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Monika Sankowska, która od ponad 20 lat kojarzy dawców z biorcami, oraz Zofia Marciniak - lekarka, która 6 lat temu miała przeszczep szpiku.
Apteka to nie jedyne miejsce, gdzie można kupić leki bez recepty. Hipermarkety, kioski, stacje benzynowe pełne są leków przeciwbólowych, suplementów diety czy leków na dolegliwości żołądkowe. Które z nich mogą szkodzić? O tym - nasz reporter.
Finał akcji Dukaty za nami. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Paweł Podgórski, założyciel Warsztatowej Akademii Musicalowej, a także mali aktorzy musicalowi: Igor Borecki i Marta Kwaczyńska. W jaki sposób zaangażowali się w tą szczytną akcję?
Homeopatia jest to forma terapii, która wykorzystuje naturalne mechanizmy obronne pacjenta, mobilizując go do przywracania zdrowia. Nie każdy wierzy w jej skuteczność, a część środowiska lekarskiego jest przeciwna homeopatii. Czy słusznie? Czy dziedzina ta powinna być wykładana na uczelniach medycznych?
Mężczyźni, którzy odbierają poród to w Polsce rzadkość. To zawód, który wymaga opanowania i empatii. W studiu Dzień Dobry TVN byli położni: Radosław Niedźwiedź, Łukasz Michalski oraz Tomasz Rosiński. Dlaczego zdecydowali się zostać położnymi? Czy to było ich marzenie, imperatyw czy może alternatywa? Czy prywatnie są ojcami?
Melanie Gaydos cierpi na dysplazję ektodermalną. To między innymi dzięki niej świat usłyszał o tej chorobie. Ludzie z dysplazją często nie mają włosów, a często układ ich szczęki nadaje twarzy charakterystyczny wygląd. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Katarzyna Estkowska, nauczycielka, która cierpi na dysplazję ektodermalną i Elżbieta Blum, Prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy", mama Oliwiera z dysplazją. "Człowiek podobno ma tyle siły, ile wymaga od niego sytuacja" - zgadzacie się?
Gośćmi Anny Maruszeczko w kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" były: Bożena Walter, prezes Fundacji tvn „nie jesteś sam” oraz Joanna Bierawska, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sanoku. Ile karetek pogotowia dla polskich szpitali zakupiła tym razem Fundacja TVN 'nie jesteś sam'? W co wyposażone są te nowoczesne karetki?
Kefir, jogurt, maślanka, mleko i inne produkty mleczne. Kapusta kwaszona i ogórki kiszone. To najpopularniejsze źródła dobrych bakterii. Jakich szczepów bakterii szukać? W jakich ilościach produkty te powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie? Za co odpowiedzialne są „dobre bakterie” i czym skutkuje ich niedobór? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Agnieszka Piskała.
Genodieta to sposób odżywiania dopasowany do profilu genetycznego konkretnej osoby. By poznać swój przyszły jadłospis, musisz przejść badanie DNA. Czy to kolejny dietetyczny mit, czy rewolucja w odchudzaniu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
Uczulać może wszystko. Kaszel i katar - jak rozpoznać alergię u dziecka? Czy alergię można nabyć? Czy może być dziedziczna oraz czy można ją "nabyć". Czy z alergii można "wyrosnąć"? Do czego prowadzi nieleczona alergia? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.
Problem łysienia spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale także kobietom. W Dzień Dobry TVN doktor Izabela Tilszer - specjalistka medycyny estetycznej powiedziała o przyczynach wypadania włosów oraz najnowszych metodach leczenia łysienia.
Odkładamy posiadanie dziecka na lepsze czasy. Aż 82% Polek nigdy nie diagnozowało się pod kątem swojej płodności. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Kamila Berkieta, która przez 12 lat próbowała zajść w ciążę, a także dr Grzegorz Mrugacz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Czy kobieta ma swój limit płodności?
Pulchne ciasta i drożdżówki kuszą swoimi kształtami, zapachem i smakiem. Jednak to nie tylko bomby kaloryczne, ale i chemiczne. Współczesne cukiernictwo dysponuje wieloma półproduktami do wytworzenia wypieków. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma tłuszcz palmowy szeroko stosowany w cukiernictwie? Ile wspólnego ma polewa czekoladowa z czekoladą, a krem ze śmietaną?
Nowotwory "uwielbiają" cukry. W opracowanej, przez zespół prof. Tomasza Ciacha z Politechniki Warszawskiej, metodzie walki z rakiem wykorzystuje się nanocząstki, które "wabią" komórki nowotworowe. Czy polski wynalazek uratuje miliardy ludzi? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. Tomasz Ciach.
Leoś ma guza mózgu jest już po trzech operacjach. Wymaga stałej i długoterminowej rehabilitacji. Jak zbiegły się drogi aktora Jana Wieczorkowskiego i mamy Leosia? O tym, w Zielonych Drzwiach, Annie Maruszeczko opowiedzieli rodzice chorego chłopca.
"Policzmy się z rakiem" to całoroczna inicjatywa zagrzewająca do walki z rakiem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Saleta – bokser, który wspiera akcję oraz dr Dariusz Godlewski – onkolog, inicjator akcji „Policzmy się z rakiem” . Dlaczego ludzie, u których wykryto nowotwór nie poddają się leczeniu? Jak zwiększać świadomość potrzeby badań profilaktycznych? Jak "serwisować się" po 40.? Dlaczego mężczyźni rzadziej się badają?
Leki na przeziębienie są ogólnodostępne w aptekach bez względu na wiek. Wykorzystują to młodzi ludzi, którzy szukając różnego rodzaju doznań, kupują je ze względu na substancje w nich zawarte, dzięki którym mogą się odurzać. Czy leki bez recepty, zawierające substancje psychoaktywne powinny być sprzedawane tylko dorosłym osobom? O tym gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.
Założyli kabaret, w którym w jawny sposób śmieją się z niepełnosprawności. To ich sposób na poradzenie sobie z nią. Ale pamiętajcie - wypada śmiać z niepełnosprawności tylko osobom niepełnosprawnym!!! W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psycholog Małgorzata Łuba. Jak wypracować do siebie dystans?