"Jego serce nie wytrzymało". Trwa walka o życie 17-letniego Mateusza. Zostały 2 dni do końca zbiórki

Mateusz Chrobak z mamą
Mateusz Chrobak z mamą
Źródło: Archiwum prywatne
Mateusz Chrobak urodził się ze śmiertelną wadą serca. Lekarze już dawno go przekreślili, ale rodzina każdego dnia robi wszystko, by 17-latek żył. Znalazła klinikę w Bostonie, która może go ocalić. - Jest szansa i musimy ją wykorzystać - deklaruje mama nastolatka Elżbieta Chrobak w cyklu "Siła jest kobietą". Trwa zbiórka, liczy się każda złotówka.

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Walka o życie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Mama, która wygrała z nowotworem
Mama, która wygrała z nowotworem
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą
O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę

17-latek ma 20 operacji serca za sobą

Dominika Czerniszewska: Kiedy się Pani dowiedziała, że serce Mateusza jest chore?

Elżbieta Chrobak, mama Mateusza: W 30. tygodniu ciąży lekarz przekazał nam, że dziecko ma wadę serca - przełożenie dużych naczyń TGA, niedomykalność zastawek trójdzielnej i aortalnej. Powiedział wprost: "Syn umrze w ciągu 12 godzin po porodzie".

Jak Pani zareagowała na tę brutalną diagnozę?

Na początku trudno było się pogodzić z tymi drastycznymi słowami, ale ginekolog dr Bartosz Chrostowski, który wykrył tę wadę, wytłumaczył nam, że to nie jest tak, jak mówi lekarz prowadzący. Zaznaczył, że ta wada jest operowana w Polsce, tylko zaraz po porodzie Mateusz musi dostać odpowiedni lek, by nie zamknął się przewód tętniczy. Tak rzeczywiście się stało, syn otrzymał preparat i w drugiej dobie został przewieziony do szpitala w Prokocimu, a w szóstej - miał korekcję anatomiczną serca.

Co było dalej?

Problemy zaczęły się po drugiej operacji. Mateusz miał wtedy 3 lata. Lekarze w Prokocimu powiedzieli, że nie można już pomóc. Pojechaliśmy na konsultację do Zabrza, gdzie otrzymaliśmy informację, że zabieg został źle przeprowadzony, jest za dużo komplikacji i nie są w stanie nic zrobić. To samo usłyszeliśmy w Łodzi i Warszawie. Medycy kazali nam cieszyć się każdym dniem. Nie potrafiłam pogodzić się z ich słowami. Widziałam, jak moje dziecko znakomicie się rozwija, jest pełne radości, ma 100 pomysłów na godzinę i uwielbia, jak się mu czyta bajki.

Z bezsilności napisałam do prof. [wówczas dr – red.] Katarzyny Januszewskiej, która pracowała z prof. Edwardem Malcem w Monachium, co mamy robić. 10 minut później zadzwonił prof. Malec: "Macie przylecieć do Monachium, ja wam pomogę". I tak postąpiliśmy. Od 2009 do 2021 roku Mateusz był leczony w Niemczech. Lataliśmy tam na zabieg, po czym wracaliśmy do domu, do starszego syna Mikołaja. Nie wiem, jak dawaliśmy radę… Mateusz przeszedł kilkanaście operacji serca. Niemieccy lekarze byli zszokowani, że po każdym zabiegu zbierał się tak szybko i że tak dzielnie walczy.

Dlaczego zatem leczenie zostało przerwane?

Mateusz w wieku 11 lat miał wymianę zastawki tętnicy płucnej w Munster. Podczas zabiegu doszło do rozległego zawału lewej komory. Widzieliśmy z mężem, jak nasz syn jest przewożony na blok, gdzie go reanimują. Musiał natychmiast przejść operację ratującą życie. Na następny dzień sprowadzono z innej kliniki specjalistę od naczyń wieńcowych, który przeprowadził kolejny zabieg. Przez jakiś czas syn przebywał w śpiączce. Musieliśmy czekać… Mateusz niesamowicie walczył i na Boże Narodzenie wróciliśmy do domu. Niestety podczas kolejnej kontroli lekarz przekazał, że zawał spowodował bardzo duże zmiany w mięśniu sercowym. Jeszcze wtedy medycy mieli jednak nadzieję, że to nie będzie się pogłębiało. Co pół roku syn miał robiony rezonans. W 2021 roku okazało się, że zmiany są już tak duże, że żadna operacja nie wchodzi już w grę, a jedynym ratunkiem jest przeszczep serca i mechanicznego wspomagania serca.

Mateusz został zakwalifikowany?

Długo czekaliśmy na decyzję lekarzy. Syn został w Polsce zdyskwalifikowany, a w klinice w Giessen poinformowali, że "obce dzieci nie są kwalifikowane do przeszczepu". Wraz ze starszym synem Mikołajem zaczęłam pisać do wszystkich klinik na świecie. Lekarze z Boston Children's Hospital i Brigham and Women Hospital byli w szoku, że syn tyle przeszedł, a teraz nikt nie chce mu pomóc. Tylko oni zdecydowali się zobaczyć Mateusza i zrobić pełną diagnostykę. To było w listopadzie 2022 roku. Po trzech tygodniach od powrotu do domu dr Newburger zadzwoniła do nas i powiedziała, że opracowali plan. Lekarka bezpośrednio zwróciła się do syna: "Będziesz żył. Będziesz mógł wrócić do szkoły, pójść na studia, założyć rodzinę". To było coś niesamowitego, bo Mateusz postanowił nie mieć żadnych planów. W zeszłym roku się załamał. Powtarzał, że nie dożyje do matury: "To już koniec. Umrę tak, jak lekarze mówią. Wszystko powoli będzie się zatrzymywało". Zaprzeczyłam i powiedziałam, że dopóki jest szansa, zrobię wszystko. Znajdę klinikę i lekarzy, którzy mu pomogą. Minęło trochę czasu i on znowu wrócił do tej rozmowy, żebyśmy dali już spokój. Wówczas zwróciłam się do Mateusza: "Gdybyś był w naprawdę kiepskim stanie, gdybyś leżał i wiedzielibyśmy, że nie ma już ratunku, to pozwolilibyśmy ci odejść, ale jest szansa i musimy ją wykorzystać". Od tamtej pory Mateusz się nie poddaje, dzielnie walczy, a nam pozostało tylko zebrać fundusze.

O jakiej kwocie mowa?

Brakuje nam ponad 215 tysięcy złotych.

Mateusz Chrobak
Mateusz Chrobak
Źródło: Archiwum prywatne

Może Pani liczyć na pomoc od Państwa?

Wielokrotnie dostawaliśmy pytanie, dlaczego rząd lub NFZ nie zapłaci. Niestety my, rodzice chorych dzieci jesteśmy pozostawieni sami sobie. NFZ powie, że nie mają pieniędzy, a poza tym, że jest pacjentem nierokującym, a przecież on jest mądrym, zdolnym chłopakiem, tylko trzeba mu dać szansę. Kiedy zacznie pracę, też będzie płacić podatki… Otrzymuję 15 złotych zasiłku pielęgnacyjnego, więc o czym my mówimy? Ale to temat na osobny artykuł.

Każdy dzień to walka

Zastanawiam się, czy w tej codziennej walce jest choć odrobina przestrzeni na prozaiczne rzeczy?

Staramy się. Na początku bardzo dużo osób z naszego otoczenia i naszej miejscowości nie wiedziało, że Mateusz jest chory. Nie chcieliśmy o tym mówić, zresztą syn wolał być postrzegany jako w pełni zdrów. Udało mi się wywalczyć, żeby poszedł do zerówki i miał kontakt z rówieśnikami. Był otwarty, rozgadany, uśmiechnięty i naprawdę zjednywał do siebie ludzi. Ponadto musieliśmy się też skupić na starszym synu Mikołaju, żeby nie poczuł się przez nas odrzucony, tylko wiedział, że jest tak samo ważny, jak Mateusz. Próbowaliśmy zachować tę namiastkę normalności, ale niestety czasami przychodziły takie momenty, które to burzyły. Tak było m.in. kiedy Mateusza transportowano śmigłowcem do szpitala w Katowicach. Wcześniej przez trzy dni chodził z bólem w klatce piersiowej, ale cały czas zapewniał, że dobrze się czuje. Jest uparty i ukrywał to przed nami i lekarzami. Niestety jego serce nie wytrzymało i okazało się, że ma stan przedzawałowy. To pokazało nam, że nieustannie musimy czuwać, bo nawet, jak się wydaje, że wszystko jest ok, to serce Mateusza o sobie przypomina.

Wspomniała Pani o zerówce. Czy Mateusz mógł kontynuować edukację?

Wraz z innymi dziećmi chodził do piątej klasy podstawówki, ale z roczną przerwą, bo po skomplikowanej operacji lekarze mu zabronili. Klatka piersiowa musiała się zrosnąć. Natomiast po tym zawale, który przeszedł jako 11-latek, uczęszczanie do szkoły się skończyło. Nie miał siły. Przeszedł na nauczanie indywidualne w domu. To było dla niego trudne.

Mateusz korzystał z pomocy specjalisty?

Mateusz bardzo przeżył tę drugą operację. Długo przebywał na intensywnej terapii i wtedy coś w nim pękło. Miał bardzo smutne oczy, odpowiadał zdawkowo. Zaczęliśmy szukać psychologa. Po 7 miesiącach zaczął odzyskiwać wigor, ale cały czas był pod opieką. Dopiero w zeszłym roku zrezygnował z pomocy specjalisty.

A Pani – skąd czerpała siły?

Szczerze mówiąc, nie wiem. Po prostu nie wiem. Muszę zrobić wszystko, żeby Mateusz żył, bo nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej. Jest naszym słońcem, zmienił nasze życie o 180 stopni. Jest trudno, ale nauczył nas cieszyć się każdym dniem.

Każda złotówka może uratować życie Mateusza. Link do zbiórki - siepomaga.pl/mateusz-chrobak.

Mateusz Chrobak
Mateusz Chrobak
Źródło: Archiwum prywatne

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika.czerniszewska@wbd.com

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas