Ciąża

  Ciąża

  Rozwój intelektualny dziecka to sprawa indywidualna, która uwarunkowana jest nie tylko genetyką. Także wieloma czynnikami środowiskowymi, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują pracę poszczególnych obszarów mózgowych u najmłodszych. Przyjmuje się, że już dwuletni maluch powinien posługiwać się prostymi zdaniami. Wielu rodziców zaczyna niepokoić się o prawidłowy rozwój swojej pociechy, kiedy ta nie wykazuje chęci mówienia, zastępując słowa mową niewerbalną. Jak zatem zachęcić dziecko do mówienia?

  Wiadomość o rodzeństwie budzi w dzieciach różne emocje. Niektóre są zachwycone, że będa mieć brata lub siostrę, inne - wręcz przeciwnie. Jak odpowiednio przygotować nasze pociechy na zmianę sytuacji w rodzinie? Kilkoma poradami podzieliły się w naszym programie Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i Sylwia Anderson-Hanney, mama sześciorga dzieci.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości wytyczne względem wszelkich wyjazdów kolonijnych i obozowych dla dzieci. Ma to zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. O tym, na co muszą zwrócić uwagę organizatorzy takich wyjazdów porozmawialiśmy w naszym programie.

  Skutkami pandemii są coraz to nowe zabawy. Jedną z nich jest #fruitsnackchallenge. To wyzwanie, które ma nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci – w tym przypadku cierpliwości. Rodzice na całym świecie sprawdzają, jak ich pociechy reagują na pewne sytuacje. Wyniki eksperymentu bywają różne. O nauce cierpliwości mówiła nam psycholog dziecięcy Agnieszka Gola.

  Nauczanie dzieci w warunkach domowych bywa trudne. W ostatnim czasie z powodu zamknięcia szkół na czas pandemii rodzice zmuszeni byli częściej niż dotychczas uczyć się ze swoimi dziećmi i odrabiać z nimi lekcje, co dla wielu stanowiło spore wyzwanie. Nauczycielka, Zuzanna Jastrzębska-Krajewska pokazała kilka prostych, acz kreatywnych sposobów na naukę matematyki z dziećmi, które na pewno przydadzą się rodzicom bez doświadczenia pedagogicznego i pomysłu na niecodzienne podejście do tematu.