Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o to, co jedzą, ale również o to, co piją. Oczywisty jest zakaz spożywania alkoholu. Co jednak z kawą? Wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie rezygnacji z tego napoju, jednocześnie jednak obawia się o zdrowie swojego dziecka. Czy kofeina w ciąży rzeczywiście jest szkodliwa i należy jej unikać? Czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest dobrą alternatywą dla mam gustujących w tym napoju?
Karolina Skuła jest położną i założycielką jedynej w okolicy szkoły rodzenia. Codziennie przemierza kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do swoich pacjentek. - Zimą nie jest łatwe przemieszczanie się po tych terenach. Miałam kilka takich sytuacji, że mąż czy teść musieli mnie ratować z zaspy - powiedziała.
Narodziny dziecka to rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale także w jej ciele. Największą przemianę przechodzą piersi. U niektórych pań robią się one większe, pełniejsze, a u innych powiększają się tylko nieznacznie. Od czego to zależy? Dlaczego u części mam biust praktycznie się nie zmienia i szybko wraca do rozmiaru sprzed ciąży, a u innych po zakończeniu karmienia całkowicie traci jędrność?
62-latka ma już dwoje dzieci, a teraz spodziewa się kolejnego. Stało się tak, mimo że 16 lat temu przeszła menopauzę, a jej 72-letni mąż miał wazektomię. Lekarze mówią o ciąży geriatrycznej i cudzie, a kobieta skarży się na hejt oraz nierówne traktowanie dojrzałych matek i ojców.
"To nie zdarza się często, że coś w tobie rośnie".
Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Jedne mają zachcianki, drugie – borykają się ze zgagą. Z czego to wynika? Czy można temu zaradzić? O burzy hormonów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Anettą Karwacką i uczestniczką "Top Model" Żakliną Ta Dinh, która niedługo po raz pierwszy zostanie mamą córeczki.
Ania Iwaniuk zachorowała w 2014 roku na raka. Miała wówczas 28 lat. Od tamtej pory zmaga się z nowotworem piersi, jednak 3 miesiące temu udało jej się zostać matką. Teraz walczy o życie. Nowo narodzony syn jest dla niej największą motywacją.
Agnieszka Łyczakowska-Janik brała udział w 4. edycji programu "Ślub od pierwszego wejrzenia". Eksperci znaleźli dla niej męża z którym do dziś tworzy szczęśliwe małżeństwo. Co więcej, para spodziewa się pierwszego dziecka. Ostatnio na swoim Instagramie Aga zamieściła zdjęcie, które opatrzyła podpisem: "Pełnia szczęścia". Wśród komentujących znalazł się także wpis jej ukochanego – Wojtka.
Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży ułatwia wygodne ułożenie się podczas snu i utrzymanie tej pozycji przez całą noc. Różne kształty poduszek zapewniają nieco inne podparcie dla głowy, brzucha i nóg. Jak wybrać tę najlepszą? Wszystko zależy od preferencji przyszłej mamy.
Tuniki ciążowe królują wśród ubrań dla kobiet. W zestawie z legginsami tworzą jedną z najbardziej popularnych ciążowych stylizacji. Tunika ciążowa jest nie tylko wygodna, ale przede wszystkim o jej atrakcyjności decyduje uniwersalny krój, który sprawia, że ubranie to sprawdza się i w domowym zaciszu, i na oficjalnym wyjściu.
Patrycja Sołtysik podzieliła się na swoim Instagramie bardzo osobistą refleksją na temat niepłodności. Żona prowadzącego Dzień Dobry TVN Andrzeja Sołtysika nie ukrywa, że temat jest jej szczególnie bliski. Osoby borykające się z tym problemem mierzą się nie tylko z bezsilnością i skrajnymi emocjami, ale często muszą także słuchać rad i pytań ze strony otoczenia. Niektóre z nich są wyjątkowo bolesne.
Nawet (a może zwłaszcza) w okresie ciąży kobiety chcą czuć się pięknie i wyjątkowo. Warto przekonywać przyszłe mamy, że nie muszą ukrywać rosnącego brzucha pod luźnymi tunikami i bluzkami. Do wyboru mają koszulki ciążowe w wielu wariantach kolorystycznych i licznych wzorach.
Jakiś czas temu Olga Buława poinformowała, że spodziewa się dziecka. Szczęśliwą nowinę ogłosiła światu za pośrednictwem mediów społecznościowych. To jednak nie jedyna zmiana w życiu laureatki wyborów Miss Polski 2018. Zdobywczyni prestiżowego tytułu niebawem stanie na ślubnym kobiercu.
Narodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu kobiety. Niestety nie zawsze poród przebiega tak, jakby chciała. Niekiedy lekarze decydują o cesarskim cięciu. Aby rodząca miała jak największą możliwość uczestniczenia w powitaniu na świecie swojego maleństwa, na świecie jest stosowany zabieg, który nazywa się "łagodną cesarką". Jak przebiega? Na czym polega?
Pierwszorzędowe cechy płciowe warunkują wystąpienie niższych cech różnicujących obie płcie. Jeśli na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych pojawi się problem, można zakładać, że przełoży się on także na niższe cechy. Do najczęstszych powikłań na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych należy dysgenezja gonad.
Za mało personelu, odpowiedniego sprzętu i gwarancji prawa do godności dla pacjentek w czasie porodu i po nim. To tylko część z wielu problemów, które pojawiły się na polskich porodówkach. Na co najbardziej skarżą się kobiety?
Jesteś tym, co jesz. Jeśli dodatkowo nosisz w sobie nowe życie, to słowa te, jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu. Jest wiele produktów, które mogą zaszkodzić twojemu maleństwu, łatwo jednak popaść w paranoję, a przesada w żadną ze stron, nie jest wskazana. Dlatego warto poświęcić swój czas i uwagę na skontrolowanie diety. Jednym z zagadnień, które od lat wzbudzają dyskusje, jest picie kawy w ciąży. Dowiedz się, jakie są za i przeciw.
Ból pleców czy przykurczona klatka piersiowa to tylko niektóre z dolegliwości, które towarzyszą kobietom po ciąży. Dla mam zbawieniem może okazać się rozciąganie, o czym w Dzień Dobry TVN przekonywały aktorka Olga Kalicka i instruktorka stretchingu Monika Stasiak. Oto przykładowe ćwiczenia, które warto wprowadzić w życie.
Ilona Janyst spodziewa się drugiego dziecka. Przez kilka miesięcy utrzymywała tę informację w tajemnicy. Gdy poczuła, że nastał odpowiedni moment, ogłosiła dobrą nowinę i pochwaliła się sesją zdjęciową z zaokrąglonym brzuchem.
Poród naturalny bardzo często wymaga nacięcia krocza. Wiele kobiet obawia się zabiegu i tego, że lekarz nieprawidłowo jej zszyje. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy nacinanie krocza zawsze jest konieczne? Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Nowicką, ginekologiem-położnikiem i endokrynologiem.
Podczas 8. tygodnia ciąży w organizmie dziecka trwa intensywny proces rozwojowy. Jego sylwetka prostuje się, kończyny stają się dłuższe, a na ich końcach widać paluszki - płód coraz bardziej przypomina małego człowieka. Jeżeli kobieta nie odwiedziła jeszcze ginekologa, powinna zrobić to niezwłocznie. Badanie USG wykaże, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
15. tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu dziecka. Uczy się nowych rzeczy, a jego narządy wewnętrzne zaczynają podejmować swoje funkcje. Przyszła mama może zacząć korzystać z uroków ciąży – dolegliwości pierwszego trymestru mijają, a brzuch jest jeszcze mały. To czas, by zadbać o zdrowie i aktywność fizyczną.
Marianna Gierszewska przygotowuje się do macierzyństwa. W mediach społecznościowych poruszyła ważny temat - zwróciła uwagę na zachowania rodziców oczekujących dziecka. "Mamo, czy dałaś sobie przestrzeń do popatrzenia w ciąży na siebie?" – zastanawia się aktorka.
W 12 tygodniu ciąży płód rośnie coraz szybciej i staje się bardziej aktywny. Jest to odpowiedni moment na wykonanie pierwszych badań prenatalnych, które pozwolą wcześnie wykryć ewentualne wady rozwojowe. To także czas na nawiązanie więzi z dzieckiem, ponieważ zaczyna ono reagować na bodźce z zewnątrz.
Chińska firma BGI produkująca testy prenatalne zbiera dane genetyczne kobiet w 50 krajach, w tym w Polsce. Jak zachwala, można dzięki nim uniknąć amniopunkcji. Jednak zdaniem Amerykanów, duża baza DNA może być wykorzystywana przez chińską armię do stworzenia genetycznie ulepszonych żołnierzy. Jak to możliwe?
Pary, które oczekują narodzin dziecka, często rezygnują z seksu. Boją się, że podczas współżycia mogą zrobić mu krzywdę lub jakoś je "uszkodzić". Czy te obawy są zasadne? Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Zapytaliśmy o to dr Ewę Kurowską, ginekolożkę.
Ashley Graham zaskoczyła miliony fanów na całym świecie, gdy podzieliła się w mediach społecznościowych wspaniałą wiadomością. Modelka XXL pokazała piękne zdjęcie i zdradziła, że już za kilka miesięcy zostanie po raz kolejny mamą.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby kobiety w ciąży szczepiły się przeciwko COVID-19. W ten sposób przyszłe mamy chronią i siebie i dzieci. Badania pokazują, że przeciwciała przechodzą przez łożysko do płodu.
Głośnym echem odbił się wpis, który pojawił się na internetowym profilu szpitala w Oleśnicy.Dotyczył otyłości kobiet spodziewających się dziecka, która - jak wskazano - jest dużym utrudnieniem dla lekarzy w czasie opieki nad nimi. Za wzór dla innych pań postawiono jedną z pracownic placówki, która niewiele przytyła pomimo zaawansowanej ciąży. To wywołało dyskusję i lawinę komentarzy, bowiem wiele kobiet poczuło się dyskryminowanych.