Ciąża

  Odpowiednie wzmocnienie mięśni w czasie ciąży daje lepszy start po porodzie. Młoda mama będzie mogła szybciej wrócić do aktywności, a opieka nad maluchem, która zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym, będzie łatwiejsza. Jakie ćwiczenia powinna wykonywać przyszła mama?

  Czas ciąży to magiczna chwila, którą prawie każda mama chciałaby uwiecznić. Tak naprawdę zdjęcia możemy wykonać w każdym miejscu. Jakie uchwycić ciążowy brzuszek? W studiu Dzień Dobry TVN blogerka Kinga Kołodziejska-Gul pokazała na modelce Julicie Kaczyńskiej idealne sposoby na klimatyczne zdjęcie.

  Płód to ludzki organizm rozwijający się w ciele matki podczas ciąży. Na początku zarodek w niczym nie przypomina mającego przyjść na świat dziecka, ale już 12- tygodniowy płód to miniaturka małego człowieka.

  Księżna Cambridge ogłosiła, że w czasie porodu korzystała z technik relaksacyjnych i hipnoporodu. W Polsce o tej metodzie wiele kobiet usłyszało po raz pierwszy. Czy hipnoporód jest bezpieczny? Na czym polega? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to położną Annę Wojtylę.

  W okresie ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom. Mnóstwo młodych mam boryka się z licznymi kompleksami spowodowanymi dodatkowymi kilogramami, rozciągniętą skórą, a w przypadku cesarskiego cięcia – blizną pooperacyjną. Jedną z nich jest lekkoatletka Monika Pyrek, która w dzisiejszym odcinku opowiedziała o swoich doświadczeniach. Jakie są następstwa operacji i jak radzić sobie w przypadku komplikacji wyjaśnił gość dzisiejszego odcinka Dzień Dobry TVN - dr n. med. Rafał Kuźlik – specjalista położnictwa i ginekologii estetycznej.

  Na początku ciąży z łatwością wciskasz się w ulubione spodnie jeansowe lub obcisłe rurki. Schody rozpoczynają się w drugim trymestrze, gdy Twój brzuszek znacznie się zaokrągla. Nie musisz jednak rezygnować z własnego, unikatowego stylu. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie spodnie ciążowe, specjalnie skrojone bluzki luźniejsze w pasie i ciekawe dodatki.

  Bóle brzucha w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju. Rosnące i poruszające się dziecko, wody płodowe i macica powodują ucisk w dole brzucha w ciąży, wówczas niewielki ból w dole brzucha w ciąży nikogo nie dziwi. W niektórych przypadkach jednak kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać pierwsze objawy choroby lub zagrożenia ciąży. Jeśli odczuwasz ostry ból brzucha w ciąży i niepokoją Cię te objawy – zgłoś się do lekarza.

  W poniedziałek ok. godziny 18. na mysłowickim odcinku autostrady A4, podróżująca samochodem osobowym 21-letnia kobieta zaczęła rodzić. Na miejsce zdarzenia wezwano Pogotowie Ratunkowe. Poród przyjęli ratownicy medyczni. Mama i dziecko czują się dobrze. Dziennikarz Dzień dobry TVN Robert Stockinger o niecodziennej sytuacji porozmawiał z Michałem Słomianem, Ratownikiem Medycznym z Katowic, który przyjął poród.

  Piżama ciążowa to jedna z wielu rzeczy, w które wyposażyć się musi przyszła mama. Ten zakup na tle wszystkich innych jest jednak często przez kobiety lekceważony. Wydaje się bowiem, że to, w czym śpi ciężarna, nie ma specjalnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że jednak ma – liczy się komfort, bezpieczeństwo i higiena ciężarnej. Piżama ciążowa i do karmienia potrafi też znacznie ułatwić karmienie piersią, któremu często towarzyszy wiele trudnych emocji.

  Wielu lekarzy i fizjoterapeutów uważa chodzenie na basen w ciąży za bardzo dobry sposób na aktywność przyszłych matek. Pływanie w basenie jest bezpieczne nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i korzystać z basenu mądrze. Sprawdź, czy można chodzić na basen w ciąży i dlaczego basen w 9 miesiącu ciąży to dobry pomysł.

  Według statystyk jedna kobieta na cztery traci ciążę na różnym etapie. Jakie prawa ma kobieta, która poroniła? Czego może oczekiwać od szpitala? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Łodygowska, prawniczka, ks. Krzysztof Porosło i Małgorzata Żochowska-Krowicka, mama, która przeżyła kilka poronień.

  Bez względu na to, w którym trymestrze ciąży jesteś, z pewnością wiesz już jak szybko zmienia się ciało ciężarnej kobiety. Warto więc, abyś zadbała o odpowiednią garderobę dla przyszłych mam. Zimą i jesienią jej najważniejszym elementem jest płaszcz ciążowy. Jakie fasony są w modzie i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

  Przesądami, czyli „wiarą w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków” jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Dotyczą one wielu sfer życia i różnych grup osób, w tym ciężarnych. Zwykle mówią, czego przyszła mama powinna unikać, by nie ściągnąć pecha na swoje dziecko. Jakie są najciekawsze przesądy w ciąży?

  Dlaczego kobiety piją w ciąży? Jak skutecznie uświadomić im, że jest to bardzo szkodliwe? Należy pamię­tać, że nie ist­nieje bez­pieczna dawka alko­holu, którą można spo­żyć w ciąży. Nawet jeden łyk piwa może spowo­do­wać u dziecka nie­od­w­ra­calne zmiany, a większa ilość alkoholu – nawet śmierć. Dziś w Dzień Dobry TVN mówimy o kampanii, która ma kobietom uświadomić jak wielkim zagrożeniem w ciąży jest alkohol i jakie niesie skutki dla dziecka

  Joanna Krupa udostępniła niedawno na swoim Instagramie filmik, na którym puszcza swojemu dziecku w brzuchu muzykę. Czy dziecko, w ogóle słyszy te dźwięki, jak to wpływa na jego rozwój? Czy muzyka poważna w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiedzieliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje razem z naszymi gośćmi Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim – ginekologiem, położnikiem.

  Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.

  Czym jest coparenting? Odpowiedzmy na to pytanie w skrócie: kobieta i mężczyzna, którzy nie są ze sobą w związku, mogą nawet się nie znać, umawiają się ze sobą, że zostaną rodzicami i wychowają wspólnie dziecko. Jak coparenting wygląda w świetle prawa? Czy jest legalny? Jakie są jego wady i czy istnieją jakiekolwiek zalety? O coparentingu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Relacja menopauza a ciąża jest dość złożona. Choć klimakterium kojarzone jest z utratą zdolności rozrodczych, okazuje się, że w okresie okołomenopauzalnym może dojść do naturalnego zapłodnienia. Co więcej, współczesne technologie umożliwiają również ciążę po menopauzie. Takie rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji.

  “Ból jajników” opisywany jest przez kobiety jako rozpieranie w okolicy podbrzusza lub wrażenie kłucia. Jest zwykle odczuwany po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy jednak może być zlokalizowany równocześnie po obu stronach jednocześnie.