Ciąża

  Ciąża

  Czy kobieta w ciąży może liczyć na preferencyjne traktowanie w pracy? Czy pracodawca może zlecić kobiecie w ciąży pracę w nocy lub pracę fizyczną? Ile godzin dziennie przy komputerze może spędzać ciężarna? Te kwestie reguluje Kodeks Pracy znowelizowany w sierpniu 2018 roku.

  Coraz więcej Polek decyduje się na poród przy pomocy cesarskiego cięcia. W 2017 roku niemal 44 proc. urodzonych dzieci przyszło na świat właśnie dzięki tej metodzie. Dlaczego kobiety boją się naturalnego porodu? Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr hab. Ewa Helwich - kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.

  Obserwacja śluzu pozwoli Ci interpretować sygnały wysyłane przez własne ciało. Mogą one świadczyć o zapłodnieniu lub – wręcz przeciwnie – o jego braku. Warto więc regularnie odnotowywać wygląd i konsystencję swojego śluzu – na każdym etapie cyklu wygląda on bowiem zupełnie inaczej. Dzięki temu będziesz mogła ocenić swoją płodność, zauważyć symptomy zwiastujące ciążę oraz szybko reagować na różne infekcje.

  Aqua aerobik to bezpieczna i mało kontuzyjna forma aerobiku. Ćwiczenia wykonywane w wodzie angażują mięśnie całego ciała, ale nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka. Dlatego aerobik w wodzie mogą uprawiać nawet kobiety w ciąży. Jakie daje efekty? Jaki ma wpływ na zdrowie?

  Badania krwi to wspaniałe rozwiązanie nie tylko wtedy, kiedy chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy zdrowe przed planowaną ciążą, mogą nam również pomóc sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy w ciąży. Czy badanie krwi na ciążę pokaże nam właściwy wynik? I jakie badanie krwi wykonać, kiedy wiemy, że już na 100% będziemy mamami? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

  Kobiety ciężarne zazwyczaj doskonale orientują się w tym, że nie mogą stosować wszystkich ogólnodostępnych leków, nawet tych bez recepty. Dlatego zawsze wtedy, gdy łapie je jakaś cięższa choroba, to zaczynają się zastanawiać, co mogą wziąć, aby poprawić swoje samopoczucie, a przy tym nie zaszkodzić dziecku.

  Co na alergię w ciąży? Jakie tabletki można przyjmować bez obawy o rozwijające się dziecko? Czym jest kaszel alergiczny w ciąży i jak z nim walczyć? To bardzo częste pytania, z którymi zgłaszają się kobiety ciężarne do swoich lekarzy prowadzących.

  Kobiety będące w drugim miesiącu ciąży nie zawsze jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że spodziewają się dziecka. Wiele z nich zaczyna dopiero podejrzewać, że coś mogło się zdarzyć, ponieważ od pewnego czasu nie mogą doczekać się okresu. Czy po samym wyglądzie brzucha można stwierdzić, że to już drugi miesiąc ciąży?

  Mówi się (zresztą słusznie), że ciąża to nie choroba i nie powinna ona w znacznym stopniu ograniczać funkcjonowania kobiety. To prawda, jednakże są sytuacje, w których wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży są jednoznaczne. Wówczas bez względu na to, czy kobieta pracuje na etacie, prowadzi działalność gospodarczą, czy idzie do nowej pracy, należy jej się zwolnienie od lekarza rodzinnego i szereg przywilejów. Ile można być na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Jak dostać takie zwolnienie i kto płaci przyszłej mamie, która na nim przebywa?

  USG to jedno z najważniejszych badań kontrolujących przebieg ciąży. Każda kobieta powinna wykonać je 3 lub 4 razy. Pozwala ono ustalić, jak rozwija się dziecko i w porę wykryć ewentualne wady rozwojowe.

  Wybór rodzaju porodu jest bardzo ważną kwestią dla kobiety. Większość pań decyzję o sposobie porodu warunkuje nie tylko bezpieczeństwem i dobrem dziecka, ale również korzyściami dla siebie. Ciężarne zazwyczaj chcą rodzić możliwie najbardziej komfortowo i najlepiej bez bólu.

  Starania o dziecko wiążą się z oczekiwaniami pierwszych objawów ciąży. Początek ciąży nie daje szczególnych sygnałów, jednak czujna kobieta starająca się zajść w ciążę może stosunkowo szybko wyłapać moment, w którym w jej organizmie zacznie rozwijać się nowe życie.

  Czy można zaplanować płeć dziecka? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawia się wiele par, które marzą o swoim potomku. O to, czy przyszli rodzice zdani są tylko na los, czy jednak jest coś, co mogą zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka konkretnej płci zapytaliśmy gości Dzień Dobry Wakacje genetyka dra inż. Tomasza Czerneckiego i ginekologa Wojciecha Falęckiego.

  Krwawienie podczas ciąży dla każdej kobiety powinno być sygnałem, aby udać się do lekarza i dowiedzieć się, jaki jest jego powód. Jednak nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, ponieważ jest wiele różnych przyczyn krwawienia.