Dzień Dziecka tuż-tuż! Pewnie zastawiasz się, co podarować swojemu maluchowi z tej okazji. Najlepszy prezent to ten trafiony, który będzie również edukował i rozwijał. Oto nasza propozycja.
Zygmunt Miłoszewski przyznaje, że na postacie kobiece w jego książkach największy wpływ ma jego córka, Maja. Jakie więc są kobiety Miłoszewskiego? To silne i twardo stąpające po ziemi feministki. Na pytanie, skąd Zygmunt ma tak rozległą wiedzę na temat kobiet, jego córka odpowiada przekonująco: „ode mnie”.
Wybory prezydenckie już 28 czerwca. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co dzieci wiedzą na temat stanowiska głowy państwa, a niektóre ich odpowiedzi były zaskakujące. Zastanawialiśmy się też, jak od małego wyrabiać w nich postawę obywatelską.
Już od dawna wiadomo, że zioła mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm, dlatego są one obecne m.in. w medycynie i kosmetykach. Warto też dodawać je również do kąpieli dla dzieci, dzięki czemu czynność ta będzie dla nich przyjemniejsza i przyniesie im zdrowotne korzyści. Zapytaliśmy eksperta, o czym należy pamiętać podczas jej przygotowywania.
W domu mamy wiele różnych substancji, a część z nich może być niebezpieczna dla dzieci. Przed którymi powinniśmy szczególnie chronić nasze pociechy? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym rozmawialiśmy z pediatrą Anną Garbień.
61-letnia Alexandra Hildebrand poinformowała w ostatnim czasie, że jest w stanie błogosławionym. Czy późne ciąże są bezpieczne dla organizmu kobiety? Zapytaliśmy o to naszego eksperta.
Rysunki dzieci bardzo często stanowią ważny materiał do diagnozowania źródła problemów maluchów oraz ustalania właściwej terapii. Jak je interpretować? Zapytaliśmy o to specjalistów.
Maks Czechlewski ma raptem 4 lata, a talentem dorównuje już profesjonalnym malarzom. Jego dzieła zostały swego czasu zaprezentowane na wystawie w Poznaniu, gdzie spotkały się z doskonałym odbiorem odwiedzających galerię. Mimo to jego obrazów nie można kupić.
Malutki Karol, zwany Bao, niedługo po urodzeniu został oddany przez swoich biologicznych rodziców. Chłopiec cierpi na zespół Treachera Collinsa, która powoduje pewną deformację twarzy. Teraz przebywa po opieką Fundacji „Gajusz”, jednak nadal czeka na dom, gdzie zostanie otoczony ciepłem, miłością i opieką.
Egzamin ósmoklasisty 2020 odbędzie się w innym terminie, niż planowano. Koronawirus wymusił przesunięcie terminu z kwietnia na 16 czerwca. Egzaminu nie można nie zdać, ale jego wyniki są ważne przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. O stresie z nim związanym opowiadali rodzice ósmoklasistów - aktorka Aneta Todorczuk i wokalista Szymon Wydra.
Maciej Listowski jest ojcem bliźniaczek, które sam wychowuje. Jak przyznaje, pełni funkcję mamy i taty w jednym. Jak radzi sobie przez te wszystkie lata? Jego tajny sekret to dużo miłości, zrozumienia i kreatywności. Nam opowiedział, jak wygląda życie z dwoma małymi kobietami w czasie izolacji.
Na hipnoporody przy każdej ze swoich trzech ciąż zdecydowała się Kate Middleton. Metoda ta została zatwierdzona przez British Medical Association już w 1951 roku, jednak wielu osobom nadal kojarzy się z czarną magią. Wszelkie wątpliwości z tym związane wyjaśniła w naszym programie Kaja Krawczyk.
Rozwój intelektualny dziecka to sprawa indywidualna, która uwarunkowana jest nie tylko genetyką. Także wieloma czynnikami środowiskowymi, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują pracę poszczególnych obszarów mózgowych u najmłodszych. Przyjmuje się, że już dwuletni maluch powinien posługiwać się prostymi zdaniami. Wielu rodziców zaczyna niepokoić się o prawidłowy rozwój swojej pociechy, kiedy ta nie wykazuje chęci mówienia, zastępując słowa mową niewerbalną. Jak zatem zachęcić dziecko do mówienia?
Około 40% rodziców całuje swoje dzieci w usta. Tak wynika z przeprowadzonych badań. Z jednej strony jest to okazywanie miłości, z drugiej jednak - może powodować pewne groźne dla malucha choroby. O tym, dlaczego powinniśmy uważać i jakie konsekwencje może spowodować taki pocałunek, porozmawialiśmy z pediatrą Ewą Miśko-Wąsowską.
Wiadomość o rodzeństwie budzi w dzieciach różne emocje. Niektóre są zachwycone, że będa mieć brata lub siostrę, inne - wręcz przeciwnie. Jak odpowiednio przygotować nasze pociechy na zmianę sytuacji w rodzinie? Kilkoma poradami podzieliły się w naszym programie Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i Sylwia Anderson-Hanney, mama sześciorga dzieci.
Idealna mama każdego dnia pięknie wygląda, spełnia się w pracy, doskonale radzi sobie z obowiązkami domowymi, a jej dzieci pachną fiołkami. Taki obraz, nierzadko przedstawiany w mediach społecznościowych, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Czy warto zatem za wszelką cenę podążać za ideałem?
Pod Poznaniem, w niepozornym warsztacie powstają niesamowite domki dla dzieci. Kolorowe i drewniane chatki przypominają prawdziwe dzieła sztuki, które cieszą oczy dzieci i rodziców. Pomysłodawcą biznesu jest Cezary Czajka. Nam opowiedział, skąd wziął się pomysł na takie przedsięwzięcie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości wytyczne względem wszelkich wyjazdów kolonijnych i obozowych dla dzieci. Ma to zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. O tym, na co muszą zwrócić uwagę organizatorzy takich wyjazdów porozmawialiśmy w naszym programie.
1 czerwca zdecydowanie poświęcamy wszystkim dzieciom - tym mniejszym i tym większym. Z tej okazji też zaprezentowaliśmy w programie piosenkę projektu Mamy Śpiewamy, która wprawi w radosny nastrój każdego słuchacza. Czas zatem na „Ahoj, przygodo!”.
Wiele mam, aby nie wyrzucać odzieży, z której wyrosły ich dzieci, wystawia ją na sprzedaż w internecie. Jak przygotować ubranka, aby wyglądały efektownie i zachwyciły od pierwszego wejrzenia kupujących? Zapytaliśmy o to ekspertkę od declutteringu.
Od kilku tygodni niemal cały swój czas spędzamy w domach, otoczeni bliskimi. Dla wielu osób łączenie obowiązków służbowych z domowymi okazało się nie lada wyzwaniem. Są jednak tacy, którym udało się odnaleźć w sobie ogromne pokłady cierpliwości. Zobacz, jak w czasach pandemii radzą sobie Państwo Machutt.
Maluchy nie raz udowodniły, że mają swoje własne, często stanowcze, zdanie na różne tematy. Dzień Dziecka stał się więc doskonałym pretekstem do tego, by zapytać najmłodszych o ich opinie na temat koronawirusa.
Drewniane klocki, plastikowe lalki i pluszowe misie - te i inne eksponaty można podziwiać w Galerii Starych Zabawek, które stworzył zapalony kolekcjoner, Wojciech Szymański. Wszystkie przedmioty zgromadzone w muzeum powstały w Polsce w latach 1920-1989.
Sakrament pierwszej komunii świętej to ważny moment w życiu rodziny i dziecka. W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy, jak - podejmując pewne starania - można poradzić sobie w tym trudnym czasie z tą uroczystością.
Od 2006 roku 30 maja świętujemy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji poznaliśmy rodzinę Łysakowskich, która w ciągu 16 lat stworzyło rodzinny dom dziecka dla około 50 dzieci. W ich gronie znajdowała się Wioletta Palińska, z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
Skutkami pandemii są coraz to nowe zabawy. Jedną z nich jest #fruitsnackchallenge. To wyzwanie, które ma nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci – w tym przypadku cierpliwości. Rodzice na całym świecie sprawdzają, jak ich pociechy reagują na pewne sytuacje. Wyniki eksperymentu bywają różne. O nauce cierpliwości mówiła nam psycholog dziecięcy Agnieszka Gola.
Lekarze, dietetycy i naukowcy alarmują – dzieci cały czas źle się odżywiają. W ich diecie brakuje przede wszystkim warzyw, dlatego też w studiu zastanawialiśmy się, jak najlepiej włączać je do diety pociech. Czy korzystna dla nich będzie dieta wegetariańska lub wegańska?
Nauczanie dzieci w warunkach domowych bywa trudne. W ostatnim czasie z powodu zamknięcia szkół na czas pandemii rodzice zmuszeni byli częściej niż dotychczas uczyć się ze swoimi dziećmi i odrabiać z nimi lekcje, co dla wielu stanowiło spore wyzwanie. Nauczycielka, Zuzanna Jastrzębska-Krajewska pokazała kilka prostych, acz kreatywnych sposobów na naukę matematyki z dziećmi, które na pewno przydadzą się rodzicom bez doświadczenia pedagogicznego i pomysłu na niecodzienne podejście do tematu.
Anna Lewandowska kilka dni temu wydała swoją kolejną książkę „Baby by Ann”. Jest to prawdziwe kompendium wiedzy na temat żywienia dzieci. W książce znajdziemy też wiele pysznych i zdrowych przepisów dla najmłodszych. Kto zmotywował Anię do napisania tej książki? Z trenerką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Pierwsze w Polsce sześcioraczki skończyły roczek. Z tej okazji porozmawialiśmy z ich rodzicami, którzy opowiedzieli o swojej codzienności z maluchami. Jak radzą sobie z opieką nad sześciorgiem pociech? Kto im pomaga?