Obecnie zatroskani rodzice coraz częściej wysyłają swoje dzieci do leśnych szkół, aby nauczyły się obcować z naturą. Odwiedziliśmy jedno z takich miejsc pod Warszawą i porozmawialiśmy z wykwalifikowanymi nauczycielami.
Szkoła w sosnowym lesie
Leśna nauka to całkiem nowy trend. Skąd bierze się jego rosnąca popularność? Zapytaliśmy o to nauczycieli z podwarszawskiej szkółki w sosnowym lesie, Saula Simpsona i Steve’a Robertsa.
Wiadomo, że teraz dzieci mają strasznie zajęty tryb życia – mają wiele rzeczy w szkołach, a także na zajęciach pozaszkolnych. Dlatego tworzymy dla nich środowisko, gdzie mogą przeżywać przygody i uczyć się pewnych umiejętności
- mówi Saul.
Dzieci tworzą sztukę, uczą się myślenia kreatywnego i umiejętności motorycznych. Na własnej skórze przekonują się także, jak należy radzić sobie w lesie.
Mają kontakt z naturą i naturalnymi materiałami
- dodał Steve.
Podopieczni pod czujnym okiem nauczycieli dowiadują się także, jak rozpoznawać ślady zwierząt i jak radzić sobie w sytuacjach nieprzewidywalnych.
Sytuacja każdego dnia jest dynamiczna, wiele zależy od tego, co spotka grupę danego dnia. W Pines Forest School mogą uczyć się całe klasy, a także indywidualne osoby w różnym wieku. Jako że nauczyciele pochodzą z Manchesteru, lekcje w lesie pomagają także dzieciom w rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Przede wszystkim uczymy dzieci precyzyjnych reguł bezpieczeństwa
- mówią opiekunowie.
Pines Forest School – historia
Pines jest szkołą leśną wzorowaną na skandynawskich szkołach plenerowych. W Polsce prowadzona jest przez specjalistów nauczania leśnego posiadających certyfikaty Open College Network. Ich idea opiera się na świadomym, kontrolowanym podejmowaniu ryzyka w celu zrównoważonego i kreatywnego rozwoju młodego człowieka.
Zintegrowana społeczność znajduje się w centrum wszystkich naszych działań, a nasz etos wywodzi się z przekonania, że podejmowanie ryzyka i samodzielne uczenie się, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi, z którymi pracujemy. Kładziemy nacisk na związek naszych uczniów ze światem natury i promujemy nauczanie holistyczne. Wspieramy naszych podopiecznych w stawaniu się mądrymi, kreatywnymi, inteligentnymi, niezależnymi, pewnymi siebie, odpornymi psychicznie i empatycznymi ludźmi, dbającymi o siebie wzajemnie i o otaczające ich środowisko
- mówią przedstawiciele Pines Forest School.
Aby dowiedzieć się więcej o Pines wystarczy porozmawiać z jej założycielami. Można ich odwiedzić na Kabatach i w Łomiankach.
Spanie w lesie
Przygodę z bushcraftem można też przeżyć na własną rękę. W ten sposób zrobiła Martyna Biegańska. I jak przyznaje, dopiero gdy zabrała syna do lasu, na nowo odnalazła z nim wspólny język.
Rzemiosło w buszu to działanie na terenie natury z zasadami i z szacunkiem do natury
- tłumaczy w reportaży dla Dzień Dobry Wakacje mama Huberta.
Agnieszka Nastula także pokochała wypoczynek z rodziną w środku lasu. Tą pasją zaraziła się od swojego męża, który zaczął projektować odzież outdoorową. I choć Nastula na początku nie była przekonana do tego pomysłu, szybko zakochała się w odpoczynku na łonie natury.
Obejrzyjcie cały reportaż o rodzinach, które czas wolny spędzają w lesie. A potem... zainspirujcie się!
Zobacz także:
Anna Lewandowska o powrocie do formy: "Nie jest łatwo, jak po pierwszym dziecku"
Córka Angeliny Jolie i Brada Pitta zmieniła imię na męskie. 14-latka nie nazywa się już "Shiloh"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska